Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Soud se zastal řidiče, kterému odtáhli auto, když byl pracovně mimo město

Okresní soud v Hradci Králové se zastal řidiče, kterému firma odtáhla kvůli čištění ulic zaparkované auto v době, kdy nebyl ve městě. Muž podle soudu o úklidu nevěděl, nemusí proto platit odvoz vozidla a navíc má nárok na náhradu škody.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jezdím na neutrál

U nás na ulici stál nepojízdný, zpustošený vrak,

jak malé děti jsme se těšili, až bude čištění silnic, jak prásknem, že tam ten vrak stojí, ať ho pěkně odtáhnou. Byl ještě tak úžasně postavený, že zabíral dvě nedostatková parkovací místa a překážel. I nastal kýžený den a my, nájemníci domu, kde stál onen bůhvíčí vrak (dle policie nelze zjistit vlastníka, to jsme nepochopili, když měl SPZ), to zbaběle práskli na policii. ;-D A dočkali se nemožného. Nic odtaženo nebylo, páč prý ten vrak tam prokazatelně časově stál před umístěním přenosné značky "zákaz stání - čištění ulic" a když tam stál před umístěním této značky nesmí být odtažen. Jen nám bylo řečeno (doporučeno;-)), že pokud vrak nemá SPZ, poté bude odtažen na náklady majitele. Inu, nakonec jsme se ho zbavili jinak, jen nechápu, jak někomu auto odtáhnou, i když tam je před umístěním značky.

0/0
19.2.2010 14:45

fan12

Ten Atol v HK je pěkný svinstvo

dobře se se s nima alespoň soudí

0/0
19.2.2010 13:52

retkini

já bych nic neodtahoval

odjedou- neodjedou. Shnijte si v tom bordelu. Vaše práva jsou nadevše.

0/0
19.2.2010 11:30

kasikv

Re: já bych nic neodtahoval

nebo je nechat uhradit náklady, že se tam jelo zbytečně a bude se tam muset jet znovu, ten úklid se taky nedělá zadarmo. Může být ještě rád, že ho jenom odtáhli, ovšem další vývoj, to už je hnus....

0/0
19.2.2010 13:55

Chytrakz hospody

Šikana na řidiče

Pokud své vozidlo zaparkuji v souladu se zákonem  a někdo tam dotačně, tj po mém zaparkování umístí zákaz parkování, tak mě už to nazajímá. Moji povinností není chodit kontrolavat dopravní značení. Je to stejný, jakoby někdo umístil značku, že jedu po hlavní a než vjedu do křižovatky, ale jsem již za značkou s kosočtvercem (shoda náhod po hlavní a symbol čehosi), dá tam značku dej přednost nebo stopku a pokud někoho sejmu, tak vina bude na mé straně.  Proto soudruzi radní, místo peněz za OpenShitCard  a jiné kraviny umístěte pevná značky o tom, kdy silnice čistíte a v uvedenou dobu skutečně silnice čistěte. Upozornění pro právníky profesionály z Plzně. Vyhláška  (městská, obecní či jiná) je sice pěkná, ale lidé se ji nemusejí řídit, stačí si přečíst Ústavu, ale i v případě, že by někdio usoudil, že platí, nesmí být v rozporu se zákonem a pokud to  zákon nepřipouští, nemůže ho ani upravovat.

0/0
19.2.2010 10:34

kasikv

Re: Šikana na řidiče

jo ale to značení (a především jeho platnost) se nemění z minuty na minutu a podle mé zkušenosti bývají cedule se zákazem kůli čištění dávány s dostatečným předstihem. Jak by ho mělo asi město (nebo kdo vlastně?) informovat, že si má přeparkovat? To co se dělo následně je už o něčem jiném. Až se bude muset čekat, jestli a kdy se milostivě dohodnou majitele zaparkovaných vozidel na jejich přeparkování kvůli údržbě vozovky, tak budete zase všichni řvát, že je na silnicich nepořádek, nikdo se o ně nestará apod.

0/0
19.2.2010 10:43

D. Lister

Re: Šikana na řidiče

pokud byl sluzebne mimo mesto v dobe od umisteni znacky do odtazeni auta a muze to dolozit, tak podle zakona mu auto odtahnout muzou, nasledne ho vydaj po zaplaceni nakladu (dost pretazena castka), pokuta se neplati. Pak musi dolozit ze o umisteni znacky nemohl vedet, zakon resi konkretni duvody ktery pripadaj v uvahu, ta sluzebni cesta je tam taky, pozadat o vraceni zaplacenejch penez a mel by to dostat zpatky.

0/0
19.2.2010 10:48

kasikv

Re: Šikana na řidiče

A tvrdím, že ne? Jen reaguji na výkřiky typu oni mi změnili značku když projiždím křižovatkou. Nemám problém s jeho odtažením, mám problém s některými diskutujícími, kteří si myslí, že si mohou dělat co chtějí a jen jejich práva jsou směrodatná.

0/0
19.2.2010 10:56

mizz13

Re: Šikana na řidiče

No jak kdy, nam se stalo uplne to same, vecer jsme zaparkovali auto, druhy den jsme ho nepouzivali a treti den se tam najednou objevila znacka zakaz zastaveni a boticka. Zas tak velky casovy predstih tam nebyl.

Pokutu jsme museli zaplatit, zadne vymluvy na to, ze kdyz jsme parkovali, tak tam znacka nebyla nezabraly...

0/0
19.2.2010 11:21

kasikv

Re: Šikana na řidiče

no a kolikrát, kde a kdy?

0/0
19.2.2010 13:40

kuttna

Re: Šikana na řidiče

I kdyby to bylo jen jednou, je to ukázka úřední arogance, proti které je sice možné se bránit, ale kdo až na to má dostatek času, peněz (a taky žaludek).

0/0
19.2.2010 14:23

kasikv

Re: Šikana na řidiče

No heleďte chyby se stavají (jako, že tam tu značku dá někdo pozdě nebo ji někdo shodí apod.) to se dá mnohdy rozumnou domluvou řešit, jen nesmí člověk vlítnout do kanceláře a už ode dveří řvát co si to dotyčná dovolila (ač s tím nemá prakticky nic společného) - to je praktická zkušenost. Proti nezákonnému postupu (obecně máte-li dojem bezpráví) se braňte stížnostmi na nadřazený orgán či soudem - již podpis právníka či jeho přítomnost při jednání dělá s některými úřady divy - opět zkušenost. A to že se Vám nechce se hádat, protože mnohdy nevíte, jestli jste v právu nebo ne, je čistě Vaše pohodlí a podpora stávajícího stavu. Rovněž můžete volit, tak koho si tam vyberete toho tam máte.

0/0
19.2.2010 14:31

barbu do

Re: Šikana na řidiče

... kde mám nechat auto před odjezdem na dva roky do Austrálie?

0/0
19.2.2010 13:53

kasikv

Re: Šikana na řidiče

A to jako necháte _DVA_ roky auto na ulici jen tak napospas počasí, zlodějům apod. To ho tam asi nenajdete ve stejném stavu.;-) A netvrďte mi, že nepočítate s odtahem, vždyť se může stát tolik věcí, úklid je jen prkotina (různé výkopy, stavební práce adt.). Uvažovat o změně dopravního značení v průběhu těch dvou let ani nebudu. To nikoho nenecháte, aby Vám na to auto nedohlédl? Pak jste šílenec nebo optimista (bez urážky). Chápu, že se soudí, protože následující postup je klasická prasárna, kterou je třeba potírat, ale asi těžko zpochybní, že ho nemuseli či snad nesměli odtáhnout.

0/0
19.2.2010 14:04

kuttna

Re: Šikana na řidiče

Ne že bych s Vámi nesouhlasil. Ale, možná tomu nebudete věřit, jsou země, kde je možné nechat dva roky auto na ulici. My sice mezi ně nepatříme, ale to neznamená, že by jsme s tím měli být smířeni nebo dokonce označovat za šílence toho, kdo si na ten český marast ještě nezvykl.

0/0
19.2.2010 14:27

kasikv

Re: Šikana na řidiče

tady nejde jenom o to, že to někdo ukradne či rozbije, ale to jako když se tam začne kopat nějaký výkop, tak se bude čekat na majitele než se uráčí si všimnout, že by mohl přeparkovat. Tohle není možné ani jinde, prostě ho odtáhnou a zaplatíte "parkovné". Prostě těžko můžete čekat, že se nestane obdobná situace. To ale už dost odbíháme od původního tématu a nemá skutečně cenu tady vytahovat nějaké extrémní případy.

0/0
19.2.2010 14:35

barbu do

Re: Šikana na řidiče

... čištění ulice není a tudíž není důvodem k odtažení ....

... jakýkoli jiný důvod není důvodem ke krádeži ...

... pokud překáží, mohou auto přemístit o pár metrů ...

0/0
19.2.2010 20:00

kasikv

Re: Šikana na řidiče

Byste si měl uvědomit co chcete, oni ho odtáhli, protože bylo čištění. Důvod ke krádeži? Tomuhle vůbec nerozumím. Se vám někdo bude posunovat s autem, stejně budete řvát, že se ho někdo dotkl.

0/0
21.2.2010 22:05

barbu do

Re: Šikana na řidiče

... pokud někdo zbaví majitele možnosti nakládat svým majetkem, jedná se o krádež ...

... uklid ulice není důvodem k čemukoli, natož ke krádeži ...

0/0
22.2.2010 12:44

kasikv

Re: Šikana na řidiče

jste dobrej demagog, a ta ulice je vaše či co, že si na ní můžete stát? To bráníte jeho vlastníkovi v užívání a, v tomto konkrétním případě k plnění jeho zákonných povinností, údržbě. Nařízením odtažení špatně zaparkovaného vozidla se PČR či MěP dopouští krádeže? Ale jděte.

0/0
22.2.2010 13:18

barbu do

Re: Šikana na řidiče

... je úplně jedno, čí je ...

... užívám ji v souladu se zákonem ...

... kvůli čištění ulice není nutno vozidlo odtahovat ...

0/0
22.2.2010 13:33

kasikv

Re: Šikana na řidiče

ne to není

proto tam nemáte podle platného značení co dělat

tohle je otázka názoru

0/0
22.2.2010 13:37

GLove

Re: Šikana na řidiče

Nezlobte se, ale melete nesmysly... Jsou místa v některých městech trvale označená informací o čistění (např. každý PÁ 9-12). Toto značení tam je léta, každý si na to zvykne. Kdo tam to auto přesto nechá stát, může nadávat jen sobě, a nemůže se vymlouvat, že nic nevěděl...

Je opravdu nesmysl kontrolovat obden značení v ulici, jestli se někdo zrovna nerozhodl čistit...

0/0
22.2.2010 10:18

Condomer

nerozumím

Majitel by měl být za auto zodpovědný a pokud je závažný důvod (a to rajonové čistění podle mě je), tak může být auto odtaženo na náklady řidiče, problém bych už viděl u pokuty, čemu ale vůbec nerozumím, proč se s ním soudí soukromá firma? To jako když s odtahovkou uvidím někoho stát v zákazu, tak ho můžu naložit a pak po něm požadovat nejen náklady, ale i pokutu, kterou si určím? Buď bordel nebo blbě napsaný článek

0/0
19.2.2010 10:15

Rudý bolševický nok

Re: nerozumím

Protože tahle soukromá firma má v HK na starosti odtahy aut. V jednom autě přijede pracovník týhle vypečený firmy společně s městským policajtem a jednají. V HK slouží městská policie firmě Atol a jejím zájmům. Proto se taky soudí tahle firma. Pokud ale nakonec soud prohraje a bude muset zaplatit, tak bude škodu a ušlý zisk požadovat po magistrátu a ten ji to zaplatí. Viz případ odtaženého vozíčkáře, kterému odtáhli auto, ten s nimi taky soudil a vyhrál, následně muselo město Atolu zaplatit celou škodu, protože ten má s magistrátem exkluzivní smlouvu o pronájmu a provozování parkovacích míst.

0/0
19.2.2010 13:26

Stone_Pilot

Problém není v porušení zákazu

Myslím, že většina z nás by byla i ochotna zaplati náklady odtažení nebo pokutu (taky se mi stalo, že jsem přehlídnul dočasný zákaz stání v den blokového čištění; OK, moje chyba a za chyby se platí). Ale nehorázné jsou ty následné poplatky za "úschovu" auta vybírané soukromou (!!!) firmou, které jdou do řádů desetitisíců. To by se mělo ošetřit zákonem, to přece není možné - je to státem tolerovaná zlodějna.

0/0
19.2.2010 9:50

inkognito79

Re: Problém není v porušení zákazu

bohužel praxe je taková, ale myslím, že podle zákona není možné někomu bez soudního rozhodnutí zabavit auto  (nebo jakýkoliv předmět) a vrátit až po zaplacení nějaké pohledávky. to je prostě právně nesmysl...

0/0
19.2.2010 10:01

Jezdím na neutrál

Re: Problém není v porušení zákazu

Ano, máte pravdu. 

0/0
19.2.2010 14:50

grobar

mlátit

a pořádně

0/0
19.2.2010 9:46

ičmeka už jednou smazali

ta Květoslava

bude veskrze inteligentní tvor... :-/

0/0
19.2.2010 9:37

ičmeka už jednou smazali

předem věděl, že tady nebude..

tohle už hraničí s nesmyslem. když nemá vlastní garáž, tak kde jinde má auto nechat? kde jinde, než na veřejné pozemní komunikaci, kterou si zaplatil ze svejch daní? tohle je opravdu stát plnej tatarů bez mozku. jenom prospěch. :-/

0/0
19.2.2010 9:35

sámvelkýmao

no

kdo mi auto ukradne,tomu ruka upadne.................................

0/0
19.2.2010 7:23

Piscali

Zloději z Atolu

Veřejné, magistrátem schválené okrádání! Nenechte si to líbit a postavte se proti tomu. Uvědomte si, kdo za atolem stojí: autor nápadu Josef Malíř (VPM) a jeho přicmrdovači Boris Herman (ODS), Otakar Divíšek (ODS), Martin Soukup (ODS) a Pavla Finfrlová (ODS).

0/0
19.2.2010 7:21

youda

Re: Zloději z Atolu

oni jeste nevedi, ze shori ve volbach jako papir. pac oni si stale mysli, ze vse je OK, ATOL je firma desetileti, hlavne se poplacat po ramenou a nahrabat. takze panove, ve volbach vam to lide spocitaji ;-O

0/0
19.2.2010 17:12

sámvelkýmao

no

ten pán měl jezdit tágem a pak to odtahovce naúčtovat.to by nevydejchali................

0/0
19.2.2010 7:20

H75

zdravý rozum

Že by i u nás občas zvítězil zdravý rozum? Ty zmetky z Atolu na dvorek + krumpáče a lopaty. Pokoušejí se o prachsprostou zlodějinu. Tragédie je, že ten člověk musí čekat rok, než mu auto vydají v kauze, která je naprosto jasná !!!!! Půjčit si na rok auto z půjčovny, namarkovat jim roční půjčovné + ztrátu hodnoty vlastního auta.......pokud žijeme v normálním státě, MUSÍ TO PŘECE VYHRÁT !!!!!!!!! EU

0/0
19.2.2010 7:04

peggy.66

Re: zdravý rozum

Ale my nežijeme v normálním státě, ale v ABSURDISTÁNU.

0/0
19.2.2010 8:44

0100

Naprosto zvrcený názor šikanózního typu za účelem získání

peněz za něco, co jim nepřísluší. - "Předem věděl, že tady nebude, a vozidlo nechal na veřejné komunikaci, aby se o něj postaral někdo jiný," řekla televizi Prima advokátka zastupující Atol Květoslava Melzerová.- Pokud někdo nechá vozidlo na veřejném místě, které je jako parkoviště, nebo tam není parkování zakázáno, odstavil ho naprosto v souladu se zákony i zdravým rozumem. Určitě ho neparkuje kdokoli na jakémkoli místě proto, aby se mu o jeho vozidlo někdo staral, protože je mu do jeho vozidla tak velký prd a nemá se o něj co starat, když není jeho majetkem! Mimochodem za smlouvu dlouhodobou na 20 a více let na parkování v Hradci měli padat hlavy nejen radních, ale i politiků ODS, protože dlouhodobé nevýhodné smlouvy s městy není nic jiného než tunelování jejich rozpočtů a nemístná šikana občanů. Divím se, že Hradečákům nedojde trpělivost a nechávají si to stále líbit, volí stejné strany do magistrátu, zatímco by neměli jedinou stranu, která byla u toho volit! Kdy už prohlédnou? 

0/0
19.2.2010 6:24

s(h)arka

Re: Naprosto zvrcený názor šikanózního typu za účelem získání

asi měla své dny....paní Jůdr...;-)

0/0
19.2.2010 7:09

pavelol

a ta právnička

Vyjádření právničky zastupující firmu, bylo kouzelné. Důvod, že byl 200 km vzdálen a nevěděl o čištění komunikace není podstatný. Ale být nemocný to ano. Tak moc nemocný, že by nikoho nemohl požádat o přeparkování auta? Poznámku o Plzni vynechám, to je už folklor.

0/0
19.2.2010 5:46

Leonidas

ATOL

Atol jsou idioti. A ten jejich argument, že nechal auto na veřejné komunikaci? Parkovat se tam smí, tak co? Když někdo čistí ulice a je za to placen, má si auto odklidit a dát ho zpět, nebo má uklidit ručně. Ty šmejdi z Atolu si akorát mnuli ruce, že vydělají. Kdo je obhajuje, patřímu písmeno "K" na začátek nicku....

0/0
19.2.2010 5:27

retene

vyveska

Pokud vim, tak meste maji uredni desky, kde se tyto informance (o cisteni apod.)  zverejnuji a jsou i na webu (teda nevim, jestli je to ze zakona povinost), ale u Hradec je ma.Pokud tam dotycny zaparkoval a odjel, tak mel bud nekoho pozadat aby mu pripadne rekl, ze tam bude cisteni (bude na ulici znacka) nebo mel sam jednou za dva tydny mrknout na web.A navic,to jak se bude cistit se vetsinou vi par mesicu dopredu a tak se na to mohl pred odjezdem informovat.Dotycny se na to proste z vysoka ... a ted se divi.Vyrok soudu nechapu.Sice chapu, ze zadrzovani vozidla do zaplaceni je spatne - protoze tim vzika skoda a za toto by mela firma dostat pres prsty, ale pokutu a odtah by mel zaplatit.I kdyz mozna tady bych firme dal uhradit skodu vzniklou nevydanim vozidla a nedal bych jim narok uctovat si parkovne po tomto nevydani -mozna by ta firma jeste tomu panovi doplacela.Ale to nemeni nic na faktu,ze o tom blokovem cisteni byl informovat na uredni desce nebo se mohl informovat pred odjezdem.

0/0
19.2.2010 2:18

retene

Re: vyveska

U vetsich uzemnich rizeni se take neobesilaji vsichni ucastnici, ale jen se to zverejni na uredni desce a pokud ji nectete, tak mate smulu - to je obcas daleko zavaznejsi nez odtazene auto.

0/0
19.2.2010 2:22

Pejsátko

Re: vyveska

Nevím, jak je to konkrétně u Hradce, ale často se zveřejnění na elektronické úřední desce provádí v prapodivných termínech (třeba i půl roku po termínu). U těch klasických nevím, ty nemám čas obíhat.

0/0
19.2.2010 9:10

semafor

Re: vyveska

Úřední deska? Alibismus a neschopnost úředníků současně!!

0/0
19.2.2010 9:00

goratec

Re: vyveska

R^

0/0
19.2.2010 9:02

javky

Re: vyveska

Netahejte do toho úřední desku, ta na provoz na silnicích nemá žádný vliv. Rozhodující je umístění dopravní značky zakazující zastavení. Ta musí být umístěna 7 dní před začátkem své platnosti a pak normálně platí i pro auta, co tam byla předtím. Z pohledu práva je pokuta a odtah zcela oprávněný (nelíbí? přemýšlejte, koho volíte...!) Následné tahanice jsou jen osobní tvrdohlavé spory. Klasik by řekl "jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet."

0/0
19.2.2010 9:28

D. Lister

Re: vyveska

Nemate pravdu. Pokud vlastnik auta dolozi ze o znacce nemohl vedet, napr. dokladem o hospitalizaci, fakturou za dovolenou, letenkou .... tak neplati nic.

0/0
19.2.2010 10:43

Heisenberg

§ 247 Krádež

(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a a) způsobí tak škodu nikoli nepatrnou, ...

...bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.                                                           Sama krádež spočívá v tom, že pachatel se zmocní cizí věci, tzn. trvale

ji odejme z dispozice oprávněného vlastníka tak, že vlastník s věcí

nemůže disponovat.

0/0
19.2.2010 1:07

Rudý bolševický nok

Re: § 247 Krádež

jasný jako facka. Přivolat na to odtahové parkoviště policii (samozřejmě státní) a odvézt si za jejich asistence svoje auto.

0/0
19.2.2010 13:32

Najdete na iDNES.cz