Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Novela obcím peníze nesebrala. Uklízet chodníky musely i dříve, tvrdí Kubera

Téměř měsíc po obrovské sněhové nadílce ještě nemají města odklizený sníh z ulic. Docházejí jim peníze nebo se na ulice s nižší prioritou nedostalo. "Chodníková novela", jejímž autorem je senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera, platí od začátku letošního roku. Podle Kubery funguje správně. Za zmatky a zbytečně vyhozené peníze si podle něj mohou obce samy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vokroj

Nevím, proč to Kubera stále rozmazává ..

prostě a jednoduše to, co kolem pořádku v zimě vzal, tak nezvládl RvRvRv

0/0
13.2.2010 16:10

jajaja55

A hlavní slovo měl rudoch madqwert.

paráda

0/0
13.2.2010 15:51

Oerteplur

Nerovné podmínky obcí a vlastníků domů

vlastníci domů i  živnostníci platí obcím čímdál víc - za daně, za odpady... Majitel domu není vlastníkem chodníku a jeho výstavbu nemá možnost nijak ovlivnit. Obce oproti tomu požadují čímdál větší daně, soukromé vlastnictví téměř nerespektují (neštítí se vyhrožovat ani vyvlastněním pozemků). Kromě toho víc jak 50% chodníků nevede kolem domů. Státní zastupitelé jsou prostě líní dělat něco, z čeho jim nekápne do vlastních kapes. Pro obce je jednodušší se raději pojistit, což je pro jednotlivce ekonomicky nevýhodné.

0/0
11.2.2010 17:09

barbu do

Re: Nerovné podmínky obcí a vlastníků domů

... a kdo řekl, že majitel domu není vlastníkem chodníku? Náš dům má stovky metrů chodníků ...

0/0
11.2.2010 19:18

vuka

maturita

Velmi ráda bych věděla, kterou maturitu a na které škole , v kterém roce pan Kubera absolvoval. A kdy probíhalo- nebo ještě probíhá?- vysokoškolské studium by mně také zajímalo. Přihlédnu-li k faktu, že pan Kubera s původní aprobací nákupčího v okresním elektropodniku pracuje jako senátor , primátor, jistě zasedá v několika dozorčích radách a stačí přitom ještě studovat prestižní odbor, žasnu že už dávno nevzal do svých rukou ekonomickou budoucnost naší země a pomocí svého geniálního mozku a osmačtyřicetihodinových dnů nás nedovedl na top místo ve světových žebříčcích. Prosím, houpat nás můžete , ale tak hle nás " voklopit", to je urážlivé.

Ještě podotýkám : nestálo by za to zamyslet se nad tím, že byti naši přezaměstnaní politici s.vá nadpočetná pracovní místa postoupily té armádě skutečně vysokoškolsky vzdělaných mladých lidí, kteří jsou v současné době bez práce. Možná by pak statistika nezaměstnanosti nebyla tak děsivá.

Přiznávám,. píšu příkře, ale rozzlobily jste mě

0/0
11.2.2010 16:03

Králík z klobouku

Zákon o pozemních komunikacích je z roku 1997

Proč paní redaktorka Surá zase opakuje ty nesmysly? Povinnost udržovat chodníky, včetně zimního zajišťování schůdnosti, mají vlastníci chodníku už od roku 1997. "Kuberova" novela pouze ze zákona vypustila nesmyslné ustanovení, podle kterého majitelé přilehlých nemovitostí odpovídali za škody, které ani nezpůsobili, ani se nestaly na jejich pozemku. Majitelé domů a přilehlých pozemků ani neměli právo (pokud jim to obec nepovolila) s těmi chodníky něco dělat: oni mohli škodám zabránit pouze tím, že by zvedli telefon a oznámili vlastníkovi chodníku: zapomněli jste si uklidit svůj chodník. Pokud prokázali, že toto udělali, byli odpovědnosti za případnou škodu zproštěni.

0/0
11.2.2010 15:50

barbu do

Není to divné?

Vlastník je povinen strpět, že mu po pozemku trajdají nezvanci, ale ještě k tomu odpovídá za jejich pohodlí ...

0/0
11.2.2010 14:51

Oerteplur

Re: Není to divné?

pokud někomu po pozemku trajdají NEZVANCI, tak si ten svůj pozemek má oplotit. R^

0/0
11.2.2010 15:03

barbu do

Re: Není to divné?

... žeprej nesmí a dokonce musí vyhrnovat sníh ...

... není to divné?

0/0
11.2.2010 15:10

Polárníliška

Re: Není to divné?

Neřekl bych a dokonce si dovolím tvrdit, že jen slaboduchý jedinec se může snažit tuto logiku napasovat na veřejnou komunikaci.

Na protahování silnic nebo na odklízení na ně spadlých stromů nahlížíš jak?

0/0
11.2.2010 15:24

barbu do

Re: Není to divné?

... tak, že obec na údržbu svých chodníků dostává daně, ale soukromník howénko ...

0/0
11.2.2010 15:34

Oerteplur

Obec, ve které bydlím zvedla domovní daň o 300%

a  o chodníky se přesto nestará. Vzhledem k tomu, že domovní daň chce zvýšit o desítky procent i stát, považuji jako majitel domu toto chování státní správy za vydírání.

0/0
11.2.2010 14:25

ted61

souhlasím

Souhlasím s panem  Kuberou. Jenže obce a teď třeba OStrava se na to vykašlali. Píší na sebe oslavné články jak zvládli sněhovou kalamitu a všude je led a je zázrak že neníé více lidí se zlomenýma rukama a nohama než co je vidět. A to přestali zcela uklízet velké území kde dali cedule podle vyhlášky v zimě se neuklízí. Třeba na sídlištích. No jo tady je vidět kdo je u lizu socanská pakáž. Nezlobte se na mě ale když tady bylo ODS tak takhle jak nyní ostrava nevypadala

0/0
11.2.2010 13:24

semafor

Re: souhlasím

;-D:-P

0/0
11.2.2010 14:21

Amtek

Re: souhlasím

Nejen Ostrava.Přijeťe se podívat třeba do Písku.Úklid cest a chodníků za poslední týden = KATASTROFA.A to nemluvím o dnešku(čtvrtek 11.2.)

0/0
11.2.2010 15:06

bludvik

Re: souhlasím

Pokud chodník uklízel majitel nemovitosti, nebylo to spravedlivé, ale levné, s koštětem vylezl jen když sněžilo. Pokud má totéž dělat obec, musí si platit firmu nejen když sněží, ale celou zimu, protože taková firma musí držet lidi v pohotovosti. Takové pohotovosti platí obce i kraje při údržbě silničních komunikací a každá obec si drží stavy techniky na nějakém ekonomicky přijatelném stavu. Při větším sněžení proto úklid stíhá až v nějakém čase. Není problém uklidit silnice nebo chodníky za hodinu, techniku i lidi na to si koupíte - problém je to zaplatit, protože celý ten úklidový mechaniosmus musíte udržovat v chodu a platit několik měsíců, i když ho potřebujete jen pár dní . To je důvod, proč v naprosté většině zemí chodníky uklízejí majitelé nemovitostí. A to je důvod, proč je pan senátor Kubera s prominutím pitomec :-)),. 

0/0
11.2.2010 16:38

Králík z klobouku

Re: souhlasím

Jo tak. Firmy by musely být v pohotovosti a mít celý rok připravenou techniku. Zatímco majitel nemovitosti v pohotovosti být nemusí a techniku mít připravenou nemusí? Majitelé nemovitostí jsou podle tebe lidé, kteří celé měsíce jen sedí a nic jiného nemají na práci, než čekat, až začne sněžit?

0/0
11.2.2010 16:43

Králík z klobouku

Re: souhlasím

Jestli je to proto toho majitele nemovitosti tak jednoduché a levné, tak pro ty obce není nic jednoduššího, než si u něj ten úklid objednat. Anebo u kohokoliv jiného, kdo by byl schopen kdykoliv vyrazit uklízet, aniž by před tím byl v pohotovosti (což je samozřejmě protimluv).

0/0
11.2.2010 16:45

astrix

V pořadu Písnička na přání

hrajeme nyní všem obecním zastupitelům:

"My čekali jaro, a zatím přišel mráz..."

0/0
11.2.2010 13:19

sark66ri

Při takové

nadílce to nestačí uklízet NIKDO :-)

0/0
11.2.2010 13:13

Pšenda

Re: Při takové

no nevim, u nas mesto uklizi jen kdyz snezi. kdyz prestane, prestane i uklizet. To nevadi ze nejsou uklizeny vsechny ulice...

Furt jak blazni tu reste uklizeni chodniku, kde mesto uklidilo silnice, ktere ma uklizet uz roky a tedy i roky nato ma mit vyclenene zdroje?

0/0
11.2.2010 13:18

semafor

Re: Při takové

Ano, uklízí "nikdo" (Nemo);-D

0/0
11.2.2010 15:31

smycka

Hnát je před soud

Panu Kuberovi a všem poslancům kteří hlasovali pro,aby správa komunikací přešla na obce,by se měly všechny náklady přenést na tyto osoby,poněvadž magor by něco takového nepustil z úst.Obce by mohly udělat smlouvy s obchody,které by se zavázaly udržovat chodníky v pořádku za to,že by si mohly na chodníky postavit svoje poutače a bylo by mnoho potíží vyřešeno.Takhle jsme viděli,že obce místo aby uklízely,rozhazovaly naše peníze za pojištění chodníků a střech.Jak jsme ale denně slyšeli,obcím je jedno jestli se jejich nezájmem občan těžce zraní,nebo zdali dojde ke smrtelnému úrazu.Za toto by měli být primátoři a starostové hnáni k zodpovědnosti,jelikož oni toto povolili.

0/0
11.2.2010 13:10

hojakar

Re: Hnát je před soud

Kecáš nesmysly.... O majetek se má starat ten, komu patří- tzn. když mám barák,musím se o něj starat aby mě nesúadnul na hlavu...pokud mám auto, také se musím o něj starat, pokud chci jezdit..... a pokud mám chodník, tak se musím starar o to, aby byl schůdný- nevidím jedinný důvod, proč by se o úklid chodníků měl start majitel domu, který je vedle zmíněného codníku- copak pokud budeš mít barák na pozemku a vedle Tebe soused se nebude start o svou zahradu, tak mu tu zahradu pujdes dobrovolne a zadarmo posekat, zvlast kdyz vis, ze v pripade ze budes napr. pri oprave sveho domu, potrebovat docasne na jeho pozemku postavit napr. leseni, tak ti to jeste nauctuje???? Ne ze bych s p. Kuberou ve vsem souhlasil- napr. koureni, ale s touto "chodníkovou"  vyhlaskou 100%. A ze nejsou uklizene chodniky??? Stezuj si na obci, popr. na ne podej stiznost, jelikoz se nestaraji o svůj majetek.

0/0
11.2.2010 13:20

smycka

Re: Hnát je před soud

HOJAKARE  buď se Vám plete lejno s mozkem,nebo máte IQ mého psa.Přečtěte si článek důsledně,nebo požádejte rodiče,ať Vám to vysvětlí.

0/0
11.2.2010 13:25

rorýsek

Re: Hnát je před soud

Smyčko, on má pravdu. Proto jste asi neuvedl ani jeden protiargument, ale pouze urážky. S tí IQ vašeho psa na tom ještě není tak špatně, horší by bylo kdyby měl VAŠE IQ. Jeden takovej v populaci stačí ažaž.

0/0
11.2.2010 14:18

Korsičan

Re: Hnát je před soud

R^R^

0/0
11.2.2010 15:07

barbu do

Re: Hnát je před soud

... aha, takže pokud mi patří chodník, nejen že mi na něj může šmatlat, kdo chce, ale dokonce se musím starat o jeho pohodlí? Není to podivné?

0/0
11.2.2010 15:12

Králík z klobouku

Re: Hnát je před soud

Už je tomu tak, že pokud někdo vlastní chodník nebo silnici nebo dálnici, tak je to spojeno s povinností vůči veřejnosti. To bude asi důvod, proč místní komunikace ze zákona musí vlastnit obec - bylo by přece nelogické, kdyby soukromník měl povinnost ze svého pečovat o pohodlí veřejnosti. Ostatně kdybys chtěl vlastnit les, tak také musíš vědět, že podle lesního zákona ti po lese smí šmatlat kdo chce a navíc tam smí i sbírat klestí a houby.

0/0
11.2.2010 16:35

dobroš

údržba chodníků

majitel zodpovídá za majetek,když něco vlastním tak za to nesu zodpovědnost.

To že je na pracovním úřadě spousta nezaměstnaných a město má prostředky na veřejné práce a chodníky jsou ve stejném stavu svědčí o nedbalosti města.

0/0
11.2.2010 13:09

barbu do

Re: údržba chodníků

... taky vlastníme stovky metrů chodníků ...

... půjčí nám obec své otroky nebo si musíme nachytat svoje?

0/0
11.2.2010 15:14

Králík z klobouku

Re: údržba chodníků

Pokud vlastníte veřejně přístupnou účelovou komunikaci a obec vám nepřispívá na její údržbu v zájmu veřejnosti, pak platí: "Příslušný silniční správní úřad může na návrh vlastníka účelové komunikace a po projednání  s  příslušným  orgánem Policie  České  republiky  upravit  nebo omezit veřejný  přístup  na  účelovou komunikaci, pokud je to nezbytně nutné k ochraně oprávněných zájmů tohoto vlastníka."

0/0
11.2.2010 16:39

Rudý přízrak fights for freedom

chtel jsem si precist

online rozhovor s Kuberou a ted nevim, jestli to nebyl rozhovor s madqwertem. ;-D;-D;-DR^

0/0
11.2.2010 13:06

IPES

haha

No.... tak nejlepší na celém rozhovoru jsou dotazy pana placeného propagandisty Macury alias madqwerta. Konstruktivní dotaz žádný, jen špína a pomluvy. Takže obráceně, pane Macuro:

Jak se Vám líbí, že ČSSD vede předseda každý den měnící názory? Je to zárukou, že zítra nebude dělat přesně to, proti čemu dnes bojuje?

Jak se díváte na poradce Tvrdíka, který skoro zkrachoval ČSA, v době růstu, a mluví se o něm u kauzy Gripen?

Jak se Vám líbí, že pan předseda ČSSD zneužívá poslanecké náhrady na uplácení vybraného dítěte ve třídě mobilem a podílí se tak na rozkrádání důchodů?

a naposled: Jak se Vám líbí, že hejtmani ČSSD nerespektovali v krajích zákony ČR a nevybírali poplatky ve zdravotnictví? (pomíjím to, že již briskně změnili formu, aby alespoň odpovídala liteře zákona - i když sporně)

0/0
11.2.2010 13:06

smycka

Re: haha

IPES-politici chtějí,aby se normální lidi hádali a na ně neměli čas.Místo aby jste otvírali lidem oči a ukazovali,že většina našich politiků jak ve vládě tak na obcích jsou jen prospěcháři,kteří kašlou na lidi a budou krást,dokud budou dýchat.Neukazujte jen na ČSSD ale podívejte se nyní na Béma a není co řešit.A myslíte,že hádáním se něco Bémovi nebo Tvrdíkovi stane?To doufám nemyslíte vážně?Dokud na rozhodujících místech nebudou stranami dosazeni odborníci,potom se v tomto státě nic nezmění.Podívejte se na kandidátky v Brně v Praze,Ostravě a jinde,kde na volitelných místech jak ODS tak ČSSD jsou jenom bývalí komunističtí přisluhovači a známí primátorů  a ODS.To je demokracie? Jestliže nějaká strana dá na volitelná místa lidi,kteří se umí postavit šéfům politických stran,potom tyto strany se můžou volit[>-]

0/0
11.2.2010 13:21

IPES

Re: haha

hádáním se právě nic nevyřeší..... proto by mě velmi zajímalo, co jinak pan Macura umí....... a co doporučuje straně, pro kterou pracuje. ČSSD může být volitelná současně ovšem nenabízí ani vizi - ale jen antiplán a právě to rozhazování, dohromady s notorickým lhaním. ODS nabízí věci podobné... ale bez toho velkého rozhazování. Nedospělé nejsou jen strany, ale hlavně lidé v nich. A ti lidé bohužel jsou všude - a pokud nejsou, brzy si místo najdou (viz TOP09).

0/0
11.2.2010 14:40

cromagnon

Za tři týdny bude JARÓÓÓ

;-D

0/0
11.2.2010 12:53

pivak

Re: Za tři týdny bude JARÓÓÓ

Az za 4 a pul tydne.

0/0
11.2.2010 12:57

mh_ringo

Kubera

nazorove velmi zajimavy, projev taky zajimavy, ze 70% nazoru s nim mohu souhlasit, ale nesmi dojit rec na plat poslance, to najednou chytne retoriku jako vyzirka a hlavnenesmi dojit k reci o koureni, protoze tam se s nim rozchazim tak, jako v politicke rovine s komunisty. A je na Kuberovi videt, ze to koureni mu zatemnuje mozek zasti vuci lidem, kteri chteji branit zdravi nekuraku i v podobe legislativnich opatreni, jako to dela poslanec Boris Stastny a jen kvuli takove pitomosti jako je smradlave zvaro Kubera rekne, ze Boris nema v ODS co delat. To me na nem velmi mrzi, protoze jinak co se tyce praktickeho zivota ma vynikajici nazory a umi byt vtipny.

0/0
11.2.2010 12:53

Glock Mark II

Koukám, že redakce musela dostat úplatek z Altneráku

Jak jinak si vysvětlit fakt, že placeného diskutéra madqwerta označili za "jednoho čtenáře" ....??? 8-o;-D

0/0
11.2.2010 12:48

madqwert

Re: Koukám, že redakce musela dostat úplatek z Altneráku

ja jsem ale ctenar ;-D

0/0
11.2.2010 12:57

pivak

Re: Koukám, že redakce musela dostat úplatek z Altneráku

To bys musel umet cist.

0/0
11.2.2010 13:08

Pšenda

Re: Koukám, že redakce musela dostat úplatek z Altneráku

od čtení k porozumění textu je strašně daleko.

0/0
11.2.2010 13:14

ičmeka už jednou smazali

za tuto novelu Kuberovi dávám palec nahoru

a současně dolů, protože chodníky nebudou uklizeny vůbec ;-D

0/0
11.2.2010 12:44

Rudý přízrak fights for freedom

pro natvrdlou Bozenku

jako skutecny komunista rikam, ze o majetek se ma starat majitel. Chodnik, ktery ma v majetku mesto ma uklidit mesto a tzv. "chodnikova novela" je snad jediny kvalitni zakon, ktery byl v poslednich ctyrech letech prijat snemovnou a jeste to navrhl clovek z ODS.

---

A vse to podtrhuje dusledek teto novely, kdy alespon u nas v Praze, dokud to delali majitele domu, tak po chodnikach proste jenom rozhazeli sul a zpusobili tak extremni skodu na zivotnim prostredi. Letos protoze se o chodniky stara mesto, tak je soli mnohem mene a sype se predevsim sterkem. Takze udeluji alespon Praze male plus. :-)

0/0
11.2.2010 12:44

Glock Mark II

Re: pro natvrdlou Bozenku

jakou sůl naházeli na ty chodníky? Obyč nebo hořečnatou? Ta druhá se v přírodě rozkládá na neškodné složky, ta první ne, ta se spláchne až do moře.

0/0
11.2.2010 12:50

Rudý přízrak fights for freedom

Re: pro natvrdlou Bozenku

videl jsi domovnika shanejiciho horecnatou sul? ;-D

0/0
11.2.2010 13:00

wrangler

Re: pro natvrdlou Bozenku

Kila soli na chodnících způsobují extrémní škody na životním prostředí? A tuny soli na silnicích ne?;-D;-D;-D

0/0
11.2.2010 13:29

dislektik-idnes si na mě zasedla

myslím že hlavní problém je že máme armádu nezaměstnaných

které vlastně nikdo nemůže zaměstnat !!a tam je třeba hledat proč tomu tak je

0/0
11.2.2010 12:41

ičmeka už jednou smazali

Re: myslím že hlavní problém je že máme armádu nezaměstnaných

máme armádu nezaměstnaných, protože tady makaj agenturní pracovníci z mongolska, slovenska, ukrajiny, ruska... ještě něco?

0/0
11.2.2010 12:42

Najdete na iDNES.cz