Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Írán má nakročeno k dohodě s mocnostmi o obohacování uranu

Podle íránské strany existují dobré možnosti k uzavření dohody se světovými mocnostmi o výměně lehce obohaceného uranu za vysoce obohacené palivové články pro íránský vědecký reaktor. Podle agentury Reuters to prohlásil íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí, který se účastní mnichovské bezpečnostní konference.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

FLOGYN

Řešit celou oblast !

Nerozšiřovat jaderné zbraně kamkoli i do Iránu je jistě rozumné. Slyším-li ale výhružky Izraele, který je má mnoho let též, že zvažje napadení Iránu, pak se tomu Iránu nedivím a spatřuji řešení v tom, že se bude řešit celá oblast v souvislostech od zamezení A zbraní iránu, po likvidaci A zbraní v Izraeli, konec okupace Palestýny a vytvoření jejich státu podle dávné rezoluce OSN. Bohužel si Západ a jeho spojenci vytváří nepřátele sami. Je jednodušší najít férové řešení, než vyprovokovat násilí a pak ho potírat tzv. misemi (název pro letecké bombardování).

0/0
6.2.2010 19:43

prolhani.novinari

To zní konečně jako dobrá zpráva.

Jen je otázka co z toho nakonec skutečně vzejde. Každopádně je to lepší než Americká nebo Izraelská vojenská intervence.

0/0
6.2.2010 17:59

pes Muki

Re: To zní konečně jako dobrá zpráva.

Nic. Iran bude mit nuklearni zbrane, at jiz tam bude vladnout jakakoliv vlada a pres vsechny resoluce,vyhlasovane zapadnini zememi a treba i OSN

0/0
6.2.2010 18:46

nesmrtelná medvědice

A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

sám na sebe. Židi se pak přesunou do Evropy. už ve velkém nakupují pozemky v Polsku a Maďarsku. A zas je budem všichni litovat, jakýže to zažili hlokaust.

0/0
6.2.2010 14:36

kovarik_OV

Re: A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

Když nemáte nic věcného, tak alespoň vtip by tomu neměl scházet. Bohužel ten to také nemá, proto vypadněte! Rv

0/0
6.2.2010 15:56

nesmrtelná medvědice

Re: A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

Toje bohužel realita. proto odejděte vy.R^ (ten prst nahoru není palec, ale prostředníček)

0/0
6.2.2010 16:42

kovarik_OV

Re: A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

tak si ho strčte víte kam: V to není srdce - obrázek Vaší hlavy tady bohužel nemají...

0/0
6.2.2010 17:31

rabín Šiml z Krakova

Re: A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

R^;-D

0/0
6.2.2010 20:13

thermit

Re: A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

http://www.haaretz.com/hasen/spages/1121973.html

http://www.youtube.com/watch?v=JL4Cu-K17vE

http://www.petitionspot.com/petitions/hungarymagyarorszag

0/0
6.2.2010 23:42

pes Muki

Re: A jednoho dne provede izrael útok pod vlajkou Íránu

Take zide skupuji pozemky na Mesici !

0/0
6.2.2010 18:41

Mivyk

Západ nyní na skutečnost,

že Írán splnil přesně to, co se po něm chtělo, reaguje vcelku negativně. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner íránské rozhodnutí označil jen za pokus „získat čas" a dodal, že je z toho zmatený a trochu pesimistický". Jeho německý kolega Guido Westerwelle prohlásil, že fakt, že Írán přijal podmínky Západu, nemá smysl a vyzval k sankcím OSN proti Iránu kvůli jeho „neochotě jednat".

http://www.guardian.co.uk/world/feedarticle/8929604

0/0
6.2.2010 12:59

ruleta_

Re: Západ nyní na skutečnost,

To neni pravda Iran jeste nic nesplnil. MAAE informovala, ze od Iranu nedostala zadnou informaci tzn. cele tohle 'divadlo' je postaveno na vyroku prezidenta Iranu bez konkretnich kroku z iranske strany (zatim). Takze psat o 'splneni preste toho co se od Iranu chtelo' je minimalne predcasne a osobne se domnivam, ze je to celkem mimozni, protoze kolecko Iran 'bude' ale nakonec 'nebude' uz tu bylo.

0/0
6.2.2010 13:33

URB - Kladivo na pravičáky

Írán se chová naprosto strategicky správně

V současné době by potřeboval k výrobě sladké vody ze slané asi 20 výkonných elektráren. Kdyby ty elektrárny jely na ropu a plyn, ztratil by Írán většinu své ropy, kterou potřebuje, jako vývozní artikl, po kterém Čína prahne, protože se mohutně rozvíjí a nedostatek ropy by ji mohl zabrzdit. Íránská ropa pro Čínu bude znamenat obrovské zbohatnutí pro Írán, který se tím stane vůdce muslimských zemí. Amerikán tohle moc dobře ví a tak nás krmí báchorkami o íránském nebezpečí. Írán je pro USA nebezpečnější než Rusko, protože se tam rodí islámský socialistický stát.

0/0
6.2.2010 11:41

kovarik_OV

Re: Írán se chová naprosto strategicky správně

Zajímavý názor, jen bych se zeptal, odkud máte ta čísla - 20 výkonných (počítám, že myslíte tak 2000 MW na elektrárnu, tj. 40 000 MW na odsolování mořské vody) elektráren pro odsolování mořské vody mi přijde opravdu mnoho. Příkon např. desalizačního zařízení, které je vybudováno v Izraeli je 4,35 kWh/m3 (http://www.water-technology.net/projects/larnaca/).

To znamená, že dle Vašeho čísla by se mělo vyrobit asi 9.000 m3 vody/hod. Toto číslo se může zdát jako reálné, nicméně bych polemizoval o tom, že Irán má v současnosti "vodní deficit " takovéto výše. Pokud ano, rád bych věděl, jak se s tím může vyrovnávat.

Co se týče spotřeby ropy/zemního plynu pro provoz elektráren o výkonu 40 000 MW, tak by to mělo znamenat asi 25 000 barelů ropy za hodinu, tzn. 219 mil. barelů ropy za rok (nebo-li 29 mil. tun/rok). Irán vyprodukuje ročně asi 200 mil. tun ropy za rok s fluktuací právě asi oněch 20 - 30 mil. tun.

0/0
6.2.2010 12:47

kovarik_OV

Re: Írán se chová naprosto strategicky správně

Ročně by se tak jednalo o 214 mil. barelů ropy navíc. Vzhledem k zásobám v Iránu, tj. 138 miliard barelů ropy se jedná o podstatnou nikoli však likvidační část.

Tím nechci říci, že Irán nemyslí ekonomicky. Samozřejmě, že investice do jaderné energetiky je v každém případě lepší alternativou než "pálit" ropu, kterou je možno použít jinde. Jen bych v tomto případě nehovořil o výpadku příjmů, o které by Irán přišel z Číny a o zastavení rozvoje Čínské ekonomiky, která se tak jako tak v příštím roce zpomalí.

0/0
6.2.2010 12:47

ruleta_

Re: Írán se chová naprosto strategicky správně

Za saha se hovorilo o 20 000MW v roce 2002 iransky predstavitel deklaroval MAAE, ze Iran 'by chtel postavit jad. elektrarny s kapacitou 6000MW'.

0/0
6.2.2010 14:34

kovarik_OV

Re: Írán se chová naprosto strategicky správně

6000 MW nebo 60000MW?

0/0
6.2.2010 15:56

ruleta_

Re: Írán se chová naprosto strategicky správně

6000 v prubehu dvou dekad...takove jsou plany.

0/0
6.2.2010 16:01

kovarik_OV

Re: Írán se chová naprosto strategicky správně

No jsem zvědav nakolik se všechny plány na výstavbu ve světě naplní... Již nyní se diskutuje o nedostatečných kapacitách například pro výrobu výkovků reaktorových nádob AREVAckých EPR. V Iránu zřejmě ovšem budou stavět Rusové, i když Ti také mají v plánu mnoho jaderek po Rusku a zapojují se do tendrů v Evropě i na Východě. Ale to je jiná kapitola...

0/0
6.2.2010 16:12

kovarik_OV

Všechen uran, co vytěží?

Z textu jsem nepochopil jedno. Irán bude vyvážet všechen uran, co vytěží, do druhé země k obohacení a zpět tedy dostane ekvivalentní množství.

1) Kdo bude hlídat, že opravdu všechen uran odveze? IAEA pomocí svého systému evidence jaderných materiálů?

2) Co bude s obohacovacími závody, které v Iránu již stojí, resp. jsou budovány?

Může se také jednat o zdržovací taktiku, aby získal Irán čas na to, aby v mezidobí dobudoval obohacovací závod, o kterém třeba IAEA ani nyní ještě neví.

Snad to inspektoři dobře pohlídají, ale chtělo by to více informací.

0/0
6.2.2010 11:31

kovarik_OV

Re: Všechen uran, co vytěží?

Ještě bych doplnil - pokud si bdue Teherán určovat množství, které odešle na obohacení, tak toto množství bude zřejmě ekvivalentní množství uranu, které bude vytěženo mínus množství uranu, které Teherán prodá do zahraničí, případně bude skladovat. To zní pochopitelně a také s tím souhlasím, ale základem bude, aby Teherán odkryl karty a dovolil inspektorům kontroly jaderného materiálu a jaderných zařízení v zemi. Nikde totiž není psáno, že se Teherán dohodne a bude oficiálně tvrdit, že to dělá tak, jak to IAEA a tedy svět požaduje, ale ve skutečnosti bude v pozadí fungovat ještě jeden způsob a tou je vlastní obohacování. Nikde totiž není psáno, že Irán zavře své obohacovací závody, resp. nebude stavět žádné nové.

Navíc vzhledem k tomu, že Irán již jednou ukázal, že je schopen nepřiznat celou pravdu o svém jaderném programu (viz stavba druhého obohacovacího závodu), bych se tomu ani nedivil.

0/0
6.2.2010 11:36

kladivar2

Re: Všechen uran, co vytěží?

s tema inspektorama je to tezky. Vzdy kdyz je tam pusti tak po case je minimalne 30% inspektoru z CIA a jinejch slozek z USA. V ten moment je Iran vyhodil. Pak se 1-3 roky dohadujou nez Iran kyvne na dalsi ispektory. Jenze tahle hra se opet opakuje. V kratky dobe je cast inspektoru nahrazena cleny CIA etc. A to se netyka jen Iranu. Potvrdil to pred ca. dvema roky ve Vidni i sam Baradei

0/0
6.2.2010 12:16

kovarik_OV

Re: Všechen uran, co vytěží?

Dokáži si představit, že se nejedná o jednoduchou inspekci SÚJB, nicméně IAEA je a mělo by být nezávislým dozorným orgánem, takže je jen na něm, nakolik si vymezí mantinely právě například při spolupráci s USA.

0/0
6.2.2010 12:52

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Problem inspektoru vychazi z jejich mandatu a jejich moznosti. Oni opravdu nemohou vsude kde chteji (viz treba Lavisan-Shian)  a kdyz se nekde dostanou,tak to trva strasne dlouho (byrokraticke prekazky - oficialni komunikace Viden- Teheran). A hlavne inspektori vychazeji z toho co jim poskytne iranska strana a hledaji nekonzistentnosti mezi of. odpovedi a naslednym studovani materialu (ktere jim da Iran) popripade interview s vedci, kteri na danych projektem pracovali/pracuji. Popripade berou vzorky. Velkym pomocnikem je monitorovani (kamery) napriklad v Natanzu.

0/0
6.2.2010 14:21

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Pochybuji, ze tohle Baradej potvrdil. Muzete to zdrojovat? Jedine co se vi je, ze CIA odposlouchavala inspektory.

0/0
6.2.2010 13:49

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Ono je to cele celkem takove zajimave. Busehr pojede na ruske palivo, ti ho privezou a vyhorele palivo i odvezou zapecetene to vse dle dohody mezi Iranem a Ruskem. Tady je riziko zneuziti celkem male, snadno se zjisti, ze Iran jinak manipuloval s materialem. Jednani, ktere vede tzv. 5+1 (Francie, Cina, Rusko, USA, Velka Britanie + Nemecko) se snazi vyporadat problem s vyzkumnym reaktorem v Teheranu - ktery ma palivo na cca 1 rok. Takze zaklad dohody je na tom, ze Iran vyveze do Ruska - hovori se o 1200 kg iranskeho LEU (3,5%) - A Rusko poskytne obohaceny uran na potrebnou hladinu v THR je to pres 19% a posle to do Francie, kde se palivo vyrobi a pres Francii posle zpet do Iranu. Predpokladam, ze Rusko poskytne svuj uran za vymenu tzn. padnou mozne problemy s kontaminaci molybdenem. Mne osobne by strasne zajimalo, jak Iran vysvetluje Qom...

0/0
6.2.2010 14:15

kovarik_OV

Re: Všechen uran, co vytěží?

Tomu rozumím, ovšem předpokládám, že to nebude pouze jedna dodávka paliva pro Teheránský reaktor a konec. Pokud by tomu tak bylo, tak potom opravdu nechápu, co bude Irán dělat s Qom, protože jej nebude potřebovat - pokud nedojde k válce a nebude odříznut od dodávek obohaceného uranu z ciziny - to by vysvětlení mohlo dát. Jenže zde nevím, jakou kapacitu má současný "oficiální" obohacovací závod a jestli by tím, že v Qom otevře druhý naplnil potřebnou kapacitu pro výrobu LEU a HEU (19%) pro svůj současný a plánovaný jaderný program - vždyť tohle přeci musí jít spočítat. Pokud je kapacita, kterou Irán disponuje/bude disponovat vyšší než je tato hodnota, potom přeci je možné uvažovat nad podezřením ze zneužití pro nemírové účely.

Ještě bych se zeptal na jednu věci - vidím, že jste v tom znalý, ale nějak si neuvědomuji, jak by se mohl uran-238/235 obohatit při obohacovacím procesu 95/98-Mo? Nebo mají rusové obohacovací aparaturu kontaminovanou štěpnými produkty?

0/0
6.2.2010 15:55

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Iranu muze jit o sobestacnost, proste si chce vse delat sam coz odpovida tomu co vlastne buduje tedy palivovy cyklus - Gchine (dul), Ardakan (uranovy koncetrat), Isfahan (UF6), Natanz (obohacovaci zavod)....Qom do toho vubec nepasuje a nepasuje do toho prave svou kapacitou okolo 1000 odstredivek. V Natanzu je dneska v rezimu testovani, ve vystavbe nebo plne operacnich cca 56 kaskad a kazda ma 164 odstredivek IR1 - vylepsene P1. Moc do toho nevidim, takze nevim kde chteji Iranci skoncit, ale puvodne rekli MAAE, ze hodlaji mit v Natanzu az 50 000 odstredivek P1. Problem je, ze my nezname jejich "vykon" respektive jenom odhadujeme. Nekdo rika, ze maji 0,5 kg SWU/rok jiny 2 kg SWU/rok. Mrkni na zjednodusenou kalkulacku: Berem ze ma v provozu mezi 4000-5000 odstredivek (coz je zhruba realita)

http://www.fas.org/cgi-bin/calculators/ucountdown.pl

0/0
6.2.2010 16:39

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Das 5000 odstredivek, zvolis SWU ja jsem strelil 1 a dam obohatit :-) a vyslo, ze potrebuji 2 roky na obohaceni uranu vhodneho na at. bombu (pocitano 50 kg, nejsem expert, ale odhaduji, ze potreba na nejakou primitivni bombu se bude pocitat nekde kolem 20 kg tzn. kazdy rok 1 bomba pri 1 kg SWU/rok) kdyz budou odstredivky vyspelejsi dejme tomu SWU 2...pak to vychazi na neco kolem 7-8 mesicu.)

0/0
6.2.2010 16:42

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Qom samozrejme do toho vubec nepasuje, nehlede na to, ze se stale uzivaji odstredivky IR-1...Qom ma logiku jen v pripade, ze zeme planuje budovat primo nebo aleson mit kapacity  (HEU) na vyrobu  atomove zbrane. Pri uziti mnohem modernejsich odstredivek IR-2 (cca 1000 ks), ktere maji 5-6 kg SWU/ rocne, tak ziskame 20 kg HEU co 6-7 mesicu.

0/0
6.2.2010 16:48

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Ohledne toho molybdenu to jsem jen slysel, mozna to byla fama nevim, ale rika se,ze iranska UF6 je kontaminovana nadlimitnimi hodnotami. Samozrejme vubec nevim kde je realita.

0/0
6.2.2010 16:56

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Tedy podle meho nazoru (a kdyz se podivame kdy zacala prace na Qomu 2002 prvni razici prace, obohacovani zavod zacal byt staven 2007), tak podle meho nazoru Iran buduje paralelni kapacity. Cely svet se boji Natanzu - ale ten je plus minus pod dohledem a Iran vesele buduje dalsi kapacity. Myslim, ze toho bude casem mnohem vice.

0/0
6.2.2010 17:02

kovarik_OV

Re: Všechen uran, co vytěží?

Tohle je zajímavé:

http://www.isis-online.org/publications/iran/natanz03_02.html

Zejména poslední odstavec vysvětluje počty centrifug, které Irán potřebuje. nyní je však od kapacity, kterou bude potřebovat pro svůj mírový jaderný program hodně vzdálen - 6000 MW = 600 kSWU/5 SWU (centrifuga) = 120 000 centrifug.

Je opravdu otázka a souhlasím s tím, co jsi tady napsal, že nemůžeme vědět, kde má ještě jaký závod schovaný. Ty centrifugy ale musí někde vyrábět a převážet - je mi divné, že by tajné služby, které v Iránu působí, něco nezjistili...

0/0
6.2.2010 17:25

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

ISIS (D. Albright) je jedna z mala autorit, kterym verim. Ja si myslim, ze nesmime precenovat americke tajne sluzby preci jenom Iran neni hloupy a snazi se vsechno skryt (ono neni od veci, ze udajny civilni program je pod palcem iranskych revolucnich gard). Urcite maji neco zmapovane a maji nejake vedce pod palcem a take myslim, ze monitoruji cerny obchod, protoze je otazka jestli Iran je na takove vyspele urovni, ze je schopen sam vyrabet material pro odstredivky v dostatecnem mnozstvi.

0/0
6.2.2010 18:37

kovarik_OV

Re: Všechen uran, co vytěží?

Jo - ten Natanz - ten má vcelku malé kapacity, ale může být pro obohacení uranu pro výrobu bomby také použit. Ono může být zajímavé právě to, když Irán bude mít všechno palivo dováženo a nebude tedy muset obohacovat sám. Potom klidně bude moct využívat své kapacity pro obohacování na HEU pro bombu. Nebo pokud mu IAEA dovolí obohacovat na LEU, tak bude muset stejně postavit centrifugy v počtu, jak jsem napsal výše.

Já říkám, hodně bude záležet na inspektorech IAEA a na vstřícnosti Iránu, nakolik bude otevřený otázkám a inspekcím. Čím bude méně otevřený, tím více to bude nahrávat dojmu, že něco není v pořádku.

Nakonec nápad s centrální palivovou bankou není úplně naškodu, ovšem kamarádi jsme jen do chvíle, než nám všem začne jít o krk. V nouzi pak neznáš přítele a taková centrální palivová banka a vliv nad ní...

0/0
6.2.2010 17:30

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Natanz ma zatim nejvetsi kapacitu, pokud mne pamet nesali, tak MAAE tam ma kamery a nejak ho kontroluje tudiz si myslim, ze tudy cesta nevede. Ono se vlastne take otvira otazka co se zememi jako Iran, Libye a dalsi, ktere se pomalu a jiste modernizuji a jejich spotreba roste - logickym krokem je jaderna technologie - nejenze vyresi elektrickou energii, ale take vzroste prestiz dane zeme v oblasti. Na druhou stranu se otvira Pandorina skrinka, protoze mit vse pod kontrolou a verit nedemokratickym zemim je opravdu na hrane. NPT se pomalu vycerpava a cekaji nas perne casy....mno uvidime....

0/0
6.2.2010 18:41

kovarik_OV

Re: Všechen uran, co vytěží?

V tomhle bohužel s Tebou sdílím názor a je to smutné. Někdo tady psal, že západ si neváží vstřícného gesta a Sarkozy, že hnedka podezřívá Irán ze zdržovací taktiky. Já bych řekl, že podezřívá oprávněně - kdyby totiž Irán nyní nezareagoval takto, tak by taky mohlo dojít na slova Szarkozyho: "Buď iránská jaderná bomba, nebo bomby na Irán", což je velmi reálné. Irán má strach - dokud nebude mít jadernou zbraň nemůže si moc diktovat. Nyní opět získá čas, někde tajně bude stavět a paralelně dělat dobráka, který spolupracuje, ale jednoho dne se najednou všichni dozvíme, že Irán má jadernou zbraň. Potom to nabere na obrátkách, protože pokud nebudou mít politici chladnou hlavu, nemusí trvat dlouho a vyzkouší ji naživo...

0/0
6.2.2010 17:51

ruleta_

Re: Všechen uran, co vytěží?

Zapad nemuze Iranu verit - musi videt jasne kroky, ktere potvrzuji co Iran rika, pak se muze vest dialog. Iran samozrejme hraje zdrzovaci hru, vsichni si umi spocitat kolik je pet a pet, vsichni vi, kdy program zacal (za iransko-iracke valky, prvni kontakty s Khanem etc. - to urcite resili energetickou otazku zeme kdyz bojovali o preziti se Saddamem), kdo ten program ridi a jake jsou stale nevyresene otazky viz zpravy MAAE. Jenomze stale chybi ta kourici se zbran - ale ta nebude nikdy. Ja bych nejradeji vsadil na zmenu (vnitrni) v Iranu, naznaky studentu uz byly. Osobne jim drzim palce.

0/0
6.2.2010 18:45

Najdete na iDNES.cz