Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Učňů je málo. Liberecký kraj je „uplácí“ pětistovkou

Když se začneš učit na tesaře nebo řezníka, dostaneš každý měsíc pětistovku. A budeš-li se navíc dobře učit, v pololetí ti pošleme tisícovku. Motivační stipendium, které začne od září vyplácet mladým lidem Liberecký kraj, má nalákat studenty k oborům, o které není zájem, přestože jsou na trhu potřeba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Petrolin3

Konečně to někomu zapálilo.

Občany podle způsobu zaměstnání lze rozdělit:A-pracovníky ve výrobě,B-pracovníky ve službách,C-ve státní správě,D-důchodce.Stát s jen pracovníky B+C+D nemůže déle existovat.Stát jen s pracovníky  A sice ano,ale blbě.Optimální poměr všech kategorií zaručí dobré fungování státu.Katgorii D podstatně neovlivníme.Záleží tedy na poměru A:(B+C).Začíná li B+C převažovat nad A,stát si zadělává na malér.Domnívám se,že něčemu takovému dochází v USA .Američani kdejakou lukrativní výrobu odstěhovali tam kde byla levná pracovní síla.Nezaměstnanost chtěli odstranit rozšiřováním služeb.Do nekonečna to nejde.Na př.někde na ostrově budou jen doktoři a právníci-neuživí se svými profesemi.Až když některý z nich začne lovit ryby a jiný pěstovat erteple tak to půjde.Proto vysoce cením rozhodnutí papalášů libereckého kraje.

0/0
4.2.2010 15:46

SPARVIERO

Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

Protože se šmahem po převratu rušily učiliště různých řemesel !! Novodobý trend : MANAŽÉŘI !! Jenomže, někdo musí také dělat rukama!! Je to ostatně stejná práce jako každá jiná, jen se člověk víc umaže a nechodí furt v bílé košilce s kravatou, ale v monterkách;-D

0/0
4.2.2010 12:18

pátrací akce

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

Jenom doplním .Ve městě,kde nefunguje dobrý pekař,cukrář a řezník,se nežije dobře ani radostně.R^:-)

0/0
4.2.2010 12:42

Chytrakz hospody

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

  R^R^R^R^R^    

0/0
4.2.2010 13:13

cellulose

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

Kolik z vás je ochotných zaplatit dobrého pekaře a řezníka? Všichni yste chtělo kvalitu ale platit za ni nikoliv. V čechách velký problém obecně, neochota za cokoliv platit.

0/0
4.2.2010 13:16

Dimitar Toškov

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

Přesně tak, není problém zajít ke Kollingerovi, nebo k Dolejším. Ale ten problém je úplně jinde; stačí se bolševiků zeptat - co přesně chcete? Vsaď se, že ti ani jeden nedokáže konkrétně odpovědět. A přitom je to tak jednoduché, stačilo by říct, ať zařízneš sousedovu kozu. Pak budou stoprocentně spokojení.:-)

0/0
4.2.2010 13:41

jamski

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

Asi jo. Ale má to jeden malý háček . . . . . . . komanč tady nevládne už dvacet let, tenhle binec jsme si tady udělali sami . . . . . . . Co s tím doktore ? ;-D

0/0
4.2.2010 13:49

Dimitar Toškov

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

Ano, komanč tady nevládne...to je blbý, co?:-)

0/0
4.2.2010 16:05

jamski

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

Jak vidím, pro vás asi jo ;-D;-D

0/0
4.2.2010 16:20

Krak

Re: Nedostatek nových řemeslníků - proč ???

A pročpak se asi rušily? :-/

0/0
4.2.2010 13:20

jamski

Milý Dimitare Toškove

Já nevím, kde se bere vaše utkvělá představa, že chci cokoliv nařizovat, nebo regulovat . . . . . . o ničem takovém přece nepíšu. Píšu jen o tom, že vzdělanost nezlepšíme tím, že všechny děti nahrneme do gymnazií a snížíme nároky tak, aby všechny prolezly. Potom je nahrneme do vysokých škol, a zase snížíme nároky aby všechny prolezly. . . . . . a potom vzkážeme světu, že jsme nejvzdělanější národ, protože máme nejvíc vysokoškolsky vzdělaných obyvatel na světě. . . . . . . . . .  a ti lidé že se fantasticky uplatňují na trhu práce, protože jsou přece vysokoškolsky vzdělaní . . . a to splolečnost potřebuje. . . . . Ale potřebuje společnost opravdu TAKHLE " vysokoškolsky vzdělané" lidi. . . . . nebo jinak - má potom takovýhle způsob vzdělávání vůbec hodnotu toho označení ?? . . . . . . . No je nakonec pravda, že se potom můžou rekvalifikovat, že jo ? ( o tom, co takovýhle školský systém stojí nikdo nepřemýšlí. Proč taky, že jo ?  Tak jen tak dál.)

0/0
4.2.2010 12:16

Dimitar Toškov

Pořád dokola

Už jen vaše vyjadřování svědčí o vašem normalizačním uvažování. Nahrnuli jsme...nahrneme...společnost potřebuje. Studenti se na školy nahrnuli sami ,protože měli o studium zájem. Bohužel tím obešli přemoudřelého normalizačního arbitra jamského, který ví přece ze všech nejlépe, co společnost potřebuje. Jste snad ekonom, nebo sociolog? Jak vy můžete vědět, co společnost potřebuje či nepotřebuje? Tak si krucinál hleďte svého technického nákresu a nemějte péči o druhé. Jak už jsem mnohokrát řekl, k vašemu nekonečnému žalu si žáci při rozhodování poradí i bez vás a bez vámi navrhovaných omezujících opatření. Řada z nich se uplatní lépe, než vy.:-)

0/0
4.2.2010 12:42

jamski

Re: Pořád dokola

Ale ano, souhlasím, ať se studenti uplatní lépe, to jim jen a jen přeju (a nejen to,  dokonce pro to i mnoho dělám ) .  . . . . . A le co se táká výrazů jako - NAHRNEME - ty jsou zcela na místě a přesně označují to, jak se chováme - vždyť snížit nároky tak, aby se na střední školy dostali i lidé s průměrem 3,5 se jinak nazvat nedá. A snížit nároky na maturity takovým způsobem, aby prošli všichni vám přijde logické ????  Tak to se potom asi opravdu nemáme o čem bavit, protože podle mne je to ta největší hloupost jako můžeme udělat. A má už své dopady do praxe. A to je to o čem mluvím. Ne o tom, že je třeba něco nařizovat a regulovat, ne , to opravdu není třeba. To co ale třeba je, je neslevovat  z nároků, protože to se nám do budoucna rozhodně hrubě vymstí ( a abych tohle poznal opravdu nemusím být sociologem ). :-)

0/0
4.2.2010 13:00

Dimitar Toškov

Re: Pořád dokola

Marnost nad marnost. I přes úpornou snahu o kamufláž je tam stále ten starý známý kárající komunistický prst.;-) Který říká ty, ty, ty,...schováš zpět tu vyčnívající hlavičku?:-)

0/0
4.2.2010 13:12

jamski

Re: Pořád dokola

;-D;-D;-D - A proto vzhůru k americkému modelu školství, kde  jsou už dnes vysokými školami nazývány i ty, jejichž obsahem je zhruba to, co na našich středních. . . . . . . . tak zrušme střední školy hned, bude to levnější a všichni budou mít vysokoškolské vzdělání o čtyři roky dřív. . . . . . . .  jak úchvatná představa. Že jo ? :-).

0/0
4.2.2010 13:22

Dimitar Toškov

Re: Pořád dokola

Není žádným tajemstvím, že pro některé lidi je samostané rozhodování strašlivou přítěží, se kterou si nedovedou poradit. A když se nedokáží rozhodovat oni, tak samozřejmě ani ti druzí, to dá přece komunistický rozum, ne? Americký vzdělávací systém není dokonalý, je značně nepřehledný, ale rozhodně to nevypadá, že by to Američanům nějak vadilo. Americký student je limitován pouze počtem kreditů, nikoliv předmětů. Každý stát (v USA) má vlastní školský systém. Zkrátka nic, co by mohlo oko pozorného normalizátora uhlídat.:-)

0/0
4.2.2010 13:37

jamski

Re: Pořád dokola

No - tak sláva - hurá do toho. Ať si každý kraj svobodně stanoví svoje pravidla, aby to celé nemohlo podléhat jakémukoliv  zásahu nebo řízení,srovnání nebo nedej bože kontrole  a už jsme světovou školskou velmocí  - tedy hned za američany. Jak jednoduché !:-). A zvítězí ten, kdo udělá vysokou školu hned ze základní, tam bude inženýrů nejvíc.  ;-D;-D

0/0
4.2.2010 13:46

Chytrakz hospody

Re: Pořád dokola

Toškove, Jamski má pravdu. Pokus se ti nelíbí stylizace, tak to může bejt problém všech diškuteré, protože nemaj příslušné vzdělání v oboru novinářů, ikdyž o vzdělání redaktorů ýDĚSu taky občas pochybuju. Pokud říká "My" myslí tím pohled společnosti a jedno k do je zrovna u koryta jestli Rudí Komančové" nebo "Láskopravdovníkovic", či snad "Demokrati po Americku" nebo "Eurohujerové";-D

0/0
4.2.2010 13:19

jamski

Re: Pořád dokola

Jo, v podstatě máte pravdu, je úplně jedno, kdo je právě u kormidla a kdo v opozici. Pokud píšu v množném čísle, pak slovem " my " myslím především všechny ty, kdo se jakýmkoliv způsobem podílejí na vzdělávání a výchově mládeže. Toškov se ale zamiloval do představy, že jsem předlistopadový přízrak a já záměrně nechávám pracovat jeho fantazii. Je to zábavné. . . . . . . ale jinak díky za podporu.

0/0
4.2.2010 13:38

Dimitar Toškov

Re: Pořád dokola

Když má pravdu, ať zamíří do vrcholové politiky, tam mají pravdu všichni a zkusí své záměry prosadit. Paroubek bude nadšený, Filip ještě víc.:-)

0/0
4.2.2010 13:38

H75

Jak to vzniklo

Je to důsledek podfinancování školství a špatné koncepce vzdělávání. A pokud budou i nadále školy dostávat peníze "na hlavu", půjde to ještě k horšímu. Průšvih vzniknul takto - málo žáků, moc škol. Škola dostane peníze dle počtu žáků, ne dle výsledků, tudíž se snaží nabrat žáků co nejvíc - logicky musí jít úroveň dolů. Tudíž maturitu dnes udělají lidé, kteří by před patnácti lety neudělali při své studijní morálce ani výuční list. Jenom bůvol by nešel na maturitní obor a spokojil se s výučním listem, když ví, že ho dodělá, i když na to nemá. Proto je třeba změnit systém financování na hlavu např. hodnocením na základě výsledků - i když není tak exaktní a měřitelné. EU

0/0
4.2.2010 11:54

zakladna2

Re: Jak to vzniklo

Klid. Oni neseženou práci, protože je jich moc a půjdou dělat řemeslo. U oborů jako strojní, elektro klidně můžou dělat soustružníka nebo elektrikáře. Tohle trh vyřeší. Horší je to třeba se řezníkem, klempířem atd. Ono i dost vysokoškoláků už maká rukama.:-P

0/0
4.2.2010 12:01

Dimitar Toškov

Re: Jak to vzniklo

A tak to má být. O uplatnění absolventů rozhoduje trh, ne nějaký zastydlý normalizátor.:-)

0/0
4.2.2010 12:45

cellulose

Re: Jak to vzniklo

Je to důsledek podfinancování řemelsnických profesí. Když jsou podmínky práce špatné, práce namáhavá, pracovní doba od nevidím do nevidím a k tomu všemu je za to minimální mzda je jasné, že to nikdo nechce dělat. Školství s tím nemá co dělat. Základní problém je v tom, že firmy považují lidi s vyučním listem za méněcenné kterým mohou smrknout minimální mzdu a jednají s nimi z pozice síly a arogantnosti a ještě očekávají vděčnost. Trh jim dává tu možnost pochopitelně protože lidí je moc, ale dlouhodobým důsledkem je nezájem o řemeslo a chybějící řemeslníci. Jediné  co to může změnit je, že firmy práci zaplatí. Přestanou očekávat, že jim lidé budou dělat téměř zdarma.R^ To neočekávám takže řemeslníků bude ještě méně. Za několik let jich bude tak málo, že opět začne platit pořekadlo "řemeslo má zlaté dno" 

0/0
4.2.2010 13:00

korsár

To se přece dalo čekat.

Dneska máme tolik politologů, programátorů, analytiků, prognostiků a dalších zbytečných profesí, že by se snimi daly dláždit silnice a opravovat dálnice, ale řemeslníků ubývá ve všech oborech. To není dneska in, být jenom vyučený a živit se vl.rukama. Ten, kdo na to má, tak vystuduje nějaký moderní obor, aby měl několikanásobně větší plat, než ten řemeslník a kdo na to nemá, tak si diplom nebo maturitu koupí, tatínek ho u známého posadí do kanclu za pěkný peníz a je vystaráno. A pak se ten dotyčný ohání tím, jak je schopný a úspěšný.

0/0
4.2.2010 11:33

mira007

Re: To se přece dalo čekat.

Tak to pozor, odkdy je programator zbytecna profese?

0/0
4.2.2010 12:10

LimonadovyJoe

Jinak, teď je doba, kdy se zavírají montovny postavené

za vlád ČSSD. O práci přicházejí hlavně dělníci. A k řezníkům - v okolí našeho města fungovaly ještě před deseti lety čtyři masny, dnes s odřenýma ušima fungují dvě.

0/0
4.2.2010 11:08

Dimitar Toškov

Re: Jinak, teď je doba, kdy se zavírají montovny postavené

Tak musí přijít státní plánovač jamski, který podobným paktikám učiní přítrž a do města dosadí řezníka pátého a šestého. Každý podle svých schopností, každého podle jeho potřeb.;-D

0/0
4.2.2010 11:12

LimonadovyJoe

Re: Jinak, teď je doba, kdy se zavírají montovny postavené

A co cechovní systém? ;-D

0/0
4.2.2010 11:14

jamski

Re: Jinak, teď je doba, kdy se zavírají montovny postavené

;-D;-D;-D . . . . . Zjevně docházejí věcné argumenty . . . . . Tak jen do mne . . . . :-) . . . . . a přitvrdit . . .;-)

0/0
4.2.2010 11:38

Dimitar Toškov

Za bolševika (jamského)...

...fungovaly tzv "prioritní" obory. Šlo především o profese, které nikdo nechtěl dělat, takže stát musel uplácet. Studenti těchto oborů - respektive učňové - měli hrazenou stravu a ubytování v internátech. Také dostávali určité kapesné, vyšší než jinde. Mistři odborného výcviku v těchto profesích byli na úrovni polobohů. Není divu, že se jamskému po těchto rajských časech stýská. Mimochodem, jamský, ani na moment se nepokoušejte lhát, že jste nebyl ve straně.:-)

0/0
4.2.2010 10:52

jamski

Re: Za bolševika (jamského)...

To, co píšete je pravda zase jen z části, jak je zřejmě vaším zvykem. Učiliště totiž v té době byla provozována ve většině výrobními podniky. Je pravdou, že měla závod od závodu rozdílnou úroveň. V některých možná platilo, to, o čem píšete, do jiných se ale nedostal ani zdaleka každý. Nebylo vyjímkou, že se na některé obory nedostali ani lidé s průměrem 2,0 . . . . Zkuste to porovnat s přijímacími zkouškami na dnešní střední školy. Zkrátka nároky byly tehdy daleko vyšší a to jak na žáky, tak na pedagogy. Pravdou ale je, že ten, kdo vystudoval také něco uměl. To dnes při vší úctě ke školství říct nejde. A že si nedělám legraci se dočtete níž. Smutná zkušenost, ale  to je jenom špička ledovce. Mně se nestýská po tehdejších časech ani zdaleka, protože tehdy jsem nesměl ani do NDR, ale vadí mi jak se dnes děti vedou k lajdáctví a podprůměrnosti, přestože podmínky a možnosti jsou nesrovnatelně lepší než tehdy.  . . .

0/0
4.2.2010 11:13

cellulose

Re: Za bolševika (jamského)...

Nesouhlasm. Požadavky sice byli větší ale výsledek byl stejný. Člověk absolvent nic neuměl. A je to pochopitelné, náš školní systém nemá žáky učit aby něco uměli to je evidentní. Vyučují se nesmysly v praxi nepoužitelné. Každý člověk dříve nebo teď musel jít do firmy kde ho firma zaučí jak se to dělá v praxi. Dřív s tím nebyl problém protože firmy byli státní. Dnes firmy absolventy nechtějí pochopitelně. Ale školství se nezměnilo, pořád chrlí absolventy v podstatě na starý "zaučovací" systém.

0/0
4.2.2010 11:17

jamski

Re: Za bolševika (jamského)...

No - v něčem máte pravdu, praxe jde dopředu výrazně rychleji a školství jí nestačí,  o tom jsem psal níž, ale obecně se úroveň,nebo chcete li ,kvalita výrazně zhoršila. A posuzuji to z praxe, nikoliv ze statistických dat.

0/0
4.2.2010 11:23

cellulose

Re: Za bolševika (jamského)...

No jak se to vezme zhoršila. Pochopitelně dnes se zhoršila vědomostmi. Ale lze mluvit o zhoršení když žáci prostě jen neumí tolik nepotřebných nesmyslů?

0/0
4.2.2010 11:28

jamski

Re: Za bolševika (jamského)...

Ne, ne, o tom nepíšu. Zřejmě jste nečetl ten příklad, kdy jsem měl na výrobní praxi absolventa technické VŠ, který nebyl schopen z výkresů spočítat výměry a pomocí koeficientu potom spotřebu materiálu.  . . . . Tohle já mám na mysli, ne nepotřebné věci. . . . . I když na druho stranu -  co je potřebné a co nepotřebné je také dobré téma na pokec. :-)

0/0
4.2.2010 11:36

pátrací akce

Re: Za bolševika (jamského)...

Tak je to asi všude.Lékař má podobné základní neznalosti.V cizině má každý lékař svého dohlížejícího staršího kolegu-konzultanta -na veškerá rozhodnutí.Tedy v důsledku jsou laťky o třídu výš.

0/0
4.2.2010 12:24

jamski

Re: Za bolševika (jamského)...

No nevím - lékaři ke mě na praxi nechodí, ale jestli je to takhle špatné i u nich, tak to je dost závažné, protože pokud bych přirovnal to o čem píšu,  k lékařské problematice, je to asi tak, jako kdyby lékař nerozeznal játra od plic. . . .  a to by byl  nejspíš fakt problém fatální - - - - minimálně pro pacienta.

0/0
4.2.2010 12:40

cellulose

Jo tak firmy na učně čekají

A že by je teda zaplatili? Samozřejmě, že nikdo nechce řemeslo když jej firmy nedokáží zaplatit. Platy jsou mizerné a podmínky špatné. Až na několik málo vyjímečných oborů. Ale je to tak. A nějaké trapné stipendium to nezlepší. Začněte platit za práci adekvátně a bude učňů dostatekR^

0/0
4.2.2010 10:49

LimonadovyJoe

Re: Jo tak firmy na učně čekají

Práce má cenu, jakou má.

0/0
4.2.2010 11:05

cellulose

Re: Jo tak firmy na učně čekají

Právě, pak nevím an co si firmy stěžují a na co čekají? Je lehce odvoditelné, že učnů bude čím dál méně s tím jakou má práce cenu. Pokud to chtějí změnit musí se cena práce zvednout, nikoliv dávat bezvýznamná stipendia která zase zaplatí stát a stejně budou bezzubá.

0/0
4.2.2010 11:07

LimonadovyJoe

Re: Jo tak firmy na učně čekají

Že se firmy perou o učně jsem zaznamenal až v tomto článku. V okolí vidím spíše to, že se fabriky dělníků zbavují. Především kovodělníci to nebudou mít do budoucna jednoduché.

0/0
4.2.2010 11:10

cellulose

Re: Jo tak firmy na učně čekají

Oni se o ně neperou, oni brečí že nejsou a chtějí po státu aby to napravil, místo aby to napravili sami když to spískali (nevyhovující podmínky). Nedostatek učňů některých oborů zaznamenávám už několik let.

0/0
4.2.2010 11:14

LimonadovyJoe

Re: Jo tak firmy na učně čekají

Já ne a neznám firmu, která by brečela, že nemá nikoho na manuální práci. Učňů je málo, protože už jich za 1) není tolik potřeba 2) nejsou to atraktivní obory a lidé se na ně nehlásí, což souvisí s bodem jedna.

0/0
4.2.2010 11:15

cellulose

Re: Jo tak firmy na učně čekají

No jde o určité obory. Samozřejmě, že nejde o naprosto obyčejné dělníky k pásu nebo lopatě. Ale jde o takový ten "vyšší level" dělníků (viz článek). A o určité regiony.

0/0
4.2.2010 11:20

Cácorka

Zlatej bolševik?

co to je za blábol POKUD JSI NEMĚL RODIČE SE SPRÁVNOU STRANICKOU PŘÍSLUŠNOSTÍ DOSTAL SE MAXIMÁLNĚ TAK DO PRD.LE

0/0
4.2.2010 10:26

jamski

Re: Zlatej bolševik?

To tak docela pravda není . . . . . . sám jsem názorným příkladem. Vždycky a všechno je o konkrétních lidech a nic se nadá generalizovat.

0/0
4.2.2010 10:28

LimonadovyJoe

Re: Zlatej bolševik?

Tak jasně, ale musel jsi držet hubu a krok. Syn kulaka rozhodně nemohl ještě v sedmdesátých letech studovat.

0/0
4.2.2010 11:11

jamski

Re: Zlatej bolševik?

Jo, lehké to rozhodně nebylo, ale jak píšu - bylo a je to především o konkrétních lidech na konkrétních místech. . . . . . . . .

0/0
4.2.2010 11:26

hany1

Re: Zlatej bolševik?

A to si slyšel kde?

0/0
4.2.2010 10:29

Najdete na iDNES.cz