Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zemřel veterán Rudé armády, který v roce 1945 podal ruku Američanům

Ve věku 87 let zemřel v úterý veterán sovětské armády Alexandr Silvaško, jenž vstoupil do dějin jako voják, který si na rozbitém mostě přes Labe u města Torgau v Sasku jako první podal 26. dubna 1945 ruku s americkým vojákem poté, co se obě armády koncem druhé světové války na německém území setkaly. Oznámila to v pátek běloruská média.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

už jsem tady opět

No, byl vůbec nějaký voják? byl vůbec nějaký rus?

nebylo to jen 150 českých pilotů v Anglii co osvobodilo svět a česko,:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))Mám takový dojem,když slyším veřejnoprávní ČT,Havla,Klause,Sobotku a další :-)))))))))))))))))))jak jsou vyznamenávání pouze piloti,popřípadě agenti,kolaboranti,masoví vrazi,nebo dokonce je jim to senátem-Sobotkou potvrzeno zákonem?:-))))))))))))))))))))))))

0/0
30.1.2010 4:53

Mirco1

Re: No, byl vůbec nějaký voják? byl vůbec nějaký rus?

Nesmyslné výkřiky, proložené smilíky přes půl řádku - neklamné znamení choré mysli :)

0/0
30.1.2010 10:26

Austin@Power

Re: No, byl vůbec nějaký voják? byl vůbec nějaký rus?

Kdy už konečně ty a tobě podobní "rudí vředi" vymřete!?

0/0
31.1.2010 5:54

Abwehr

Gulag

Odesel by do gulagu tolik ne prozil.....

0/0
30.1.2010 1:01

Karelka

Skrblinku,

přečti si kdo inicioval odsun sudeťáků da rajchu a pak žvaň! Kde jsi viděl 15kg? U chudáků jo, ne u sedláků, ti vyjížděli ze statku s vozama přeloženýma, jak jsem viděl ve film. dokumentech. Jinak vy Němci, když dostanete přes hubu, tak umíte moc hezky brečet i když jste si začali, jako obvykle! A přečti si kolik sudeťáků ,,šlo,, za,, panem učitelem tělocviku Henlainem. Chtěli jste do rajchu? Chtěli! To co za váma zůstalo byla jen zkáza Evropy a desítky milionu mrtvých! Tak zavři zobák a neotravuj kecama, co ti nacpal do hlavy někdo z příbuzných! Emocionální balaste! ;-€

0/0
29.1.2010 23:51

skrbling

Re: Skrblinku,

No, věřte nevěřte, jsem Čech jak poleno, v užším ani širším příbuzenstvu žádného Němce nemáme a ani jsme neměli a můj dědeček byl nuceně nasazený a s tím, co tady píšu, by 100% nesouhlasil. Jenže to je právě to. On to zažil, já ne, takže se mohu oprostit od těch emocí.

Jestli chcete naznačit, že za vyhnání nemohou Češi, ale spojenci, tragicky se mýlíte. Pěkně shrnuto je to např zde: http://bohumildolezal.lidovky.cz/texty/rs2199.html

0/0
30.1.2010 0:46

Karelka

Re: Skrblinku,

dobře jsi se oprostil od emocí, bohužel i od pravdy skrblingu. A toho bohumila doležala nečti, to je jen takový tlachal, který mluví jen módně. Blééééé!EU

0/0
30.1.2010 1:08

skrbling

Re: Skrblinku,

Škoda, že jste nenapsal nic k věci. Třeba byste mě o mém omylu přesvědčil.

0/0
30.1.2010 1:36

Mirco1

Re: Skrblinku,

Možnost vytvoření národně homogenních států ve střední Evropě už krátce před smrtí v roce 1940 navrhoval Chamberlein, rozčarovaný z toho, jak jej, naivku, sudeťáci podvedli. Ostatně měl s tím zkušenosti, po Řecko-Turecké válce ve 20. letech vypracoval plán repatriace Řeků a Turků z některých sporných území.

0/0
30.1.2010 10:25

Karel66vevyhnanství

On neskončil v gulagu ?

Za kontakt s imperialistickým žoldákem ? :-P

0/0
29.1.2010 23:44

m24

Historie

Pamětníci vymírají, přichází čas ideologických "historiků".... Rv

0/0
29.1.2010 19:57

skrbling

Re: Historie

Což má i výhody. Dá se pak na události dívat racionálně, bez emocionálního balastu pamětníků. Například v případě vyhnání Sudetských Němců, kdo by řekl před 50 lety, že to bylo hnusné svinstvo, byl by div ne zastřelen za vlastizradu. Dnes si to už podle posledního průzkumu myslí 30% lidí a podíl stále stoupá. Zaplať pán Bůh za to.

0/0
29.1.2010 20:15

pavelpat podruhé

Re: Historie

Stejně tak se u nás najdou zastupitelé (!), trvající na odstranění hvězd a srpů z pomníků padlých z rudé armády Rv Za chvíli se bude zakazovat na výstavě o nacismu ukázat svastiku ....

0/0
29.1.2010 20:37

skrbling

Re: Historie

No, víte, tohle je složité. Problém je, že ten srp a kladivo byl nejen symbolem Rudé armády, ale zároveň i nejzrůdnější ideologie 20. století. Myslím, že bychom si měli vybrat jednu z cest - buďto takové symboly jednoznačně povolit (to bych preferoval) nebo takové symboly jednoznačně zakázat. Pokud je povolíme, nesmí se ovšem nikdo pohoršovat nejen nad tím srpem a kladivem, ale ani nad tou svastikou.

0/0
29.1.2010 21:09

honzajaka

Re: Historie

tohle může napsat jen tajný bolševik;-D

0/0
29.1.2010 21:31

pes Muki

Re: Historie

Ono je to i urazka tvrdit, ze vsichni ti vojaci padli za komunismus symbolisovany srpem a kladivem.. Vesina z nich bojovala za svoji vlast, ne za komunismus.

0/0
29.1.2010 21:42

skrbling

Re: Historie

Souhlasím. Němečtí vojáci ovšem taky. Myslím, že celý problém téhle věci tkví v tom, že zatímco na zrůdnosti nacismu se shodnou bez rozdílu takřka všichni, komunismus nezanedbatelné části veřejnosti zase až tak hrozný nepřipadá, což je katastrofa.

0/0
29.1.2010 21:57

m24

Re: Historie

Tady se musím ozvat - docela nerozumím tomu, proč museli němečtí vojáci padnout za vlast u Stalingradu...

0/0
29.1.2010 22:23

skrbling

Re: Historie

No, pozor. Obecně oblíbená představa, že co německý voják, to přesvědčený nacista, je velmi chybná. Wehrmacht byl při Hitlerově nástupu normální apolitická armáda a podstatná část důstojníků se členy NSDAP nikdy nestala. Vojáci jinak na vojnu rukovali, pokud by odmítli, čekala je kulka. Opravdoví fanatici byli jednotky SS, které tvořily elitní jádro pro zvlášť prasácké akce (až teprve v závěru války se i tam z důvodu velkých ztrát rukovalo vč. v podstatě dětí - tak se tam také dostal stávající papež). Takže co měli němečtí vojáci dělat, když ten Stalingrad - ať se jim to líbilo nebo ne - dostali befehlem?

0/0
29.1.2010 23:08

m24

Re: Historie

To je to o čem zrovna mluvím. "Emocionální balast pamětníků" je docela silná káva. Už se nedivím, že si většina mladé populace myslí, že vyhnáním Sudetských Němců začala 2. sv. válka. O tom procentu jsem nic nezaznamenal a Pána Boha se prosím nedovolávejte. Ještě si pamatuji Gott mit uns...

0/0
29.1.2010 21:04

skrbling

Re: Historie

Byl na to před pár měsíci nějaký průzkum, který pak citovaly tuším Lidovky. Kdyžtak si to najděte. Za tím emocionálním balastem pamětníků si stojím. Každý si tu část dějin, kterou zažil, má tendenci vykládat prizmatem toho, jakou roli v nich hrál, což nemůže být z podstaty objektivní. Historii nemohou nikdy objektivně hodnotit současníci, ale až lidé, kteří přijdou po nich a nejsou s ní nijak svázáni.

0/0
29.1.2010 21:38

m24

Re: Historie

Na slušnou reakci slušná odpověď. Ad 1 - pokud to psaly Lidovky, tak se není čemu divit. Už delší dobu se profilují jako protinárodní a sebemrskačský (resp. čechomrskačský) tisk. Ale těm 30-ti % bych i v dnešní době transformace dějin věřil. Ad 2 - to prizma dějin, jak ho kdo prožíval, to jsou přece ty dějiny samy. Odstoupení pohraničí je nepopiratelné, co je na tom neobjektivní? Naopak. Dokud žijí současníci, tak si můžeme udělat objektivní obraz o historii. A to současníci z obou stran. Až nebudou, zbyde čas pro spekulanty a lobbisty.

0/0
29.1.2010 22:12

skrbling

Re: Historie

Vyhnání lidí ze svých domovů je prasárna per se. Pokud se ještě udělá způsobem: vezmete si 15 kilo osobních věcí (ovšem ne cennosti), nastoupíte do dobytčáků a pojedete do háje, je to do nebe volající. A je úplně jedno, co se dělo předtím. Pokud se někdo za okupace provinil, měl být v řádném procesu legálním soudem individuálně odsouzen. Jeden každý zvlášť. Kolektivní vina je svinstvo a občan nenese odpovědnost za činy své vlády a to ani když ji volil a podporoval. Přesně za to, co jsme spáchali na Sudetských Němcích, jsou nyní v Haagu souzeni lidé pro genocidu v bývalé Jugoslávii.

A k tomu vidění dějin: většina lidí, kteří zažili válku (vč. mých prarodičů) Němce buď k smrti nenáviděla nebo se jich bála nebo obojí. V takové atmosféře je snadné nevidět nespravedlnost, která je na nich páchána. Nepochybuji, že nacisté páchali strašlivé věci, ale nezažil jsem to, pro mě je to uzavřená historie a nebrání mi to vidět odděleně nespravedlnosti, které jsme posléze spáchali na Němcích my.

0/0
29.1.2010 22:35

Taras Bulba

Re: Historie

To srovnání s Jugoslávií kulhá na obě chromé nohy. Já si nějak nevzpomínám, že by před odsunem Sudeťáků český národ nejprve válčil postupně se všemi ostatními národy nacházejícími se na území Československa a páchal na nich genocidu.

Co se týče toho vyhánění s uzlíčkem osobních věcí, od kohopak to asi Češi odkoukali?

A navrhovat dohledání zločinů jednotlivců, které se staly za války nebo těsně před ní v oblastech ovládaných Sudeťáky, kde jedinými přeživšími svědky byli často zase jen Sudeťáci, na to už lze říci jen jediné ... svatá prostoto!!!

Jediné, s čím souhlasím, je fakt, že je to uzavřená historie. Teď je ještě potřeba tuto skutečnost dostatečně důrazně vysvětlit i rosolovité hmotě jménem Berndt Posselt a jeho soukmenovcům, dychtivě čekajícím na revanš.

0/0
29.1.2010 23:41

skrbling

Re: Historie

Hmm, no vida. Češi a Sudeťáci. To je přesně to, co kritizuji. Nejsou žádní Češi a Sudeťáci. Je Pepa, Honza, Franta a Fritz, Hans a Karl. Vina je vždy individuální, jinak jsme skončili v totalitě.

A obtížnost či nemožnost v některých případech potrestat konkrétní zločince nezavdává důvod, potrestat je šmahem preventivně všechny s tím, že si to - jak je psáno ve Švejkovi - Pán Bůh už nějak přebere. Světská spravedlnost je holt omezená a na každého nedosáhne. To se nedá nic dělat. Lepší deset nepotrestaných než jeden potrestaný neprávem. Podle Vašich měřítek bysme po roce 1989 museli pozavírat celý ten milion bolševiků (a ti navíc do KSČ vstupovali dobrovolně, zatímco Němec nemůže za to, že je Němec). Přitom drtivá většina komoušů potrestání unikla právě proto, že po roce 1989 se to dělo podle práva, tj. možná nedokonale. Co píšete, je čisté a odporné svinstvo.

0/0
30.1.2010 0:28

honzajaka

Re: Historie

jistě pane Stürmbahnführere, můžete si vzít fanku a stavět plynovou komoru za stodolou;-D

0/0
29.1.2010 21:32

skrbling

Re: Historie

Nejdřív byste si o tom měl něco nastudovat, než se tu budete takto veřejně ztrapňovat.

0/0
29.1.2010 21:39

Sladek

Re: Historie

Kolego skrblingu, naprosty souhlas!!  Od srpu a kladiva, pres sudety, komouse, nacisty a dnesni populuisticky pohled na historii.  Zkresleny pohled do minulosti je katastrofalni pro budoucnost.R^

0/0
30.1.2010 17:58

jirkajina

skončil v Gulagu?

Jestli v roce 1945 podal ruku Američanům, tak ho Sověti museli okamžitě obvinit ze špionáže a poslat do Gulagu na 25 let.

0/0
29.1.2010 18:43

Novotnak

Re: skončil v Gulagu?

Ne na to byl mo oblíbenej. Ve vězeníh skončili ti hrdinové, o kterých se tolik nemluvilo. :-(

0/0
29.1.2010 20:01

Fatal.Error

Po vyfotografování

mu tu ruku usekli a spálili. Aby nepřitáhl domů nějaký buržoazní bacil.

0/0
29.1.2010 18:29

Dědeček Vševěd

Re: Po vyfotografování

To jsem se nasmál. Velice Ftipný příspěve... :-/

0/0
29.1.2010 19:36

bubacik_3

Re: Po vyfotografování

 ... toto je nekvalitni prispevek ... :-/Rv

0/0
29.1.2010 19:43

bubacik_3

Re: Po vyfotografování

 ... toto je kvalitni prispevek ... :-)R^

0/0
29.1.2010 19:43

habr

Na Západě

by takového člověka neustále připomínali, na Východě je zázzrak, že si na něj vzpomenou při výročích a při jeho smrti. Ale nic neobvyklého. Taky až po desetiletích se náš svět dozvěděl který voják skutečně rudou vlajku pověsil nad Berlín a který tam jenom běžel pro slávu kamer.

0/0
29.1.2010 18:19

Englishman

Re: Na Západě

Pokud si podal ruku s Amerišanem, tak pak asi odseděl svoje v gulagu.

0/0
29.1.2010 18:22

fearofthe

Re: Na Západě

možná máš pravdu... schválně se podívám...

0/0
29.1.2010 18:24

fearofthe

Re: Na Západě

tak google o tom asi moc neví

0/0
29.1.2010 18:28

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.