Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ministr Kocáb chce zatrhnout šéfům špehování e-mailů zaměstnanců

Zaměstnavatelé, kteří kontrolují podřízeným e-maily, odposlouchávají jejich telefony nebo instalují na pracoviště kamery, mají nového protivníka. Je jím ministr pro lidská práva Michael Kocáb, který žádá, aby byly firmy za podobné praktiky trestány.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

motrad

k těm kamerám...

jen malá poznámka...kdo nekrade, nemusí se bát, že jsou ve firmách kamery. Taková demokratická země, jako je Anglie má kamer tisíce a myslím, že si nikdo moc nestěžuje. Samozřejmě, ale hrubé zneužití by mělo být potrestáno hodně přísně.ÚOOÚ hledá problém, kde není.

0/0
26.1.2010 17:07

Rokoko12

Kocab:

At se nedela pan Kocab hezky, stejne je to s krizkem po funuse! Pan Kocab se uz predvedl, a jinak si asi nekde precetl program Piratske strany,protoze on sam by na neco takoveho prijit nemohl,populista!

0/0
23.1.2010 18:49

Autobus s tykadlama

jsem placen za práci

jsem placen za odvedenou práci, ne za osm odszených hodin. Pokud mám svoji práci hotovou, a  zaměstnavatel mi  není schopen přidělit další, je  to jeho problém a namá mě co kontrolovat, co v práci dělám. protože přestože mám práci hotovou a další ten den není, domů mě nepustí. takže nebudu čučet do zdi, ale pustím si internet, nebo si na PC dělám svoje věci.

0/0
23.1.2010 18:47

slatin

Tak především zaměstnanec by neměl na

pracovišti řešit soukromé věci. Je placen za práci pro firmu,a ne za vyřizování si soukromých věcí.Kdyby to bylo takhle, pak není co následně  řešit.Pan Kocáb by měl také předložit zákon,který  by  zakazoval zaměstnancům řešit soukromé věci  v pracovní době a na pracovišti. !!!!!

0/0
23.1.2010 16:05

net.Xtreme

Re: Tak především zaměstnanec by neměl na

Je to o dohodě, já si myslím, že věnovat se 8 hodin čistě práci pořádně nejde a jsem přesvědčen, že když si člověk chvíli odpočine, tak pracuje efektivněji, jde jen  o to, udržet to v rozumných mezích, tedy prioritu musí mít vždy práce, jestli člověk v práci bude řešit půlhodiny svoje věci je v podstatě si myslím jedno, jde o to, aby pracoval, když je třeba a udělal, co má.

Myslím si, že by měl mít zaměstnavatel i právo zaměstnance kontrolovat, ale zaměstnanec s tím musí být seznámen a souhlasit s tím.

0/0
23.1.2010 16:43

Autobus s tykadlama

Re: Tak především zaměstnanec by neměl na

A co když mám práci místo za osm hodin prostě hotovou za pět, protože ta práce je normována na dědka před důchodem, co se na PC neumí ani podívat a napsat objednávku ve Wordu mu trvá půl dne?

0/0
23.1.2010 18:49

notebook.r51

Zkušenost z historie

V dobách, kdy obecně užitečné věci pro firmu nebyly na netu tak běžné, HTTP sloužilo spíš pro obveselení (porno) a rychlé připojení přípojku neměl každý doma, bylo docela běžné, že se HTTP ven na firewallu otevíralo až odpoledne. Teď (ke konci pracovní doby) vám firma jako bonus poskytuje dobrodiní internetu, můžete si vyřídit co potřebujete a něco se naučit, elektrický proud i topení v kanceláři po pracovní době zdarma. Přes den jen SMTP/POP3 a intranet s absolutní převahou služební komunikace. Samozřejmě to časem pominulo, ale hlad se ukojil, koneckonců na jídlo je taky polední přestávka a nefutruje se furt, aspoň většina.

0/0
23.1.2010 8:24

notebook.r51

Někde se tu psalo o kamerách

Obecně platí, že důkaz, získaný nelegální castou, nelze použít jako důkaz. Kamery jsou mi ZCELA ukradené. Jde přeci o to, co ve skutečnosti dělám, a ne zda mne u toho někdo vidí. Paranoia je ve vesmíru třetí nejrozšířenější hned po vodíku a lidské blbosti. Jsem svobodný člověk, dělám, co uznám za vhodné a cokoli dělám, jsem připraven si zodpovědět. Že mne někdo pozoruje při tom, když se dloubu v nose? Z toho si vrásky rozhodně dělat nehodlám. Spíš lituju toho ubožáka, který sledování dloubajících se v nose má v popisu práce, nebo to dokonce dělá z vlastní úchylné iniciativy, nemaje jinou životní náplň..Spánembohem.

0/0
23.1.2010 7:56

slatin

Re: Někde se tu psalo o kamerách

správně.

0/0
23.1.2010 16:06

notebook.r51

Je to jako s papírovou poštou

Zaměstnavatel nemá právo nahlížet do obsahu, může mít zásadní námitky proti tomu, když soukromou poštou (a jinými aktivitami) čerpá zdroje firmy, zejména čas, který je určen k práci. Je to jako kdyby psal pohlednice ručně a nosil je sekretářce, aby je odnesla na poštu a nosila mu odpovědi. S časem je to stejně jako s časem u kafe, na cigárko, čtením novin nebo tlacháním o fotbale či pomlouváním kolegyň. Elektronická forma na podstatě nic nemění.

0/0
23.1.2010 7:45

Bouše

Podle mne záleží hlavně na tom,

jak zaměstnanec plní své úkoly. Někdo stihne vyřídit soukromé e-maily, přečíst zprávy, pokecat v diskusi a přitom může dosahovat lepších výsledků než ten, kdo je podělaný strachy přečíst si soukromý e-mail a  práce mu přitom jde jak krev z nosu, protože je celý život levý jak šavle.:-P 

0/0
23.1.2010 6:49

Zuzana.

:-)

A nejlepší je, když mi z firemních e-mailů chodí řetězové dopisy a jiné kraviny... Kontrolu na vás, pracanti...

0/0
23.1.2010 6:28

twok

Re: :-)

Zuzano, mluvíte mi z duše. Osobně naštěstí mám od těchto kravin pokoj, protože se mi podařilo vycvičit své známé, aby tyhle blbosti neposílali. Když někde vidím, jak se roluje po obrazovce fwd, fwd..., když si přečtu adresy firem a úřadů odkud to chodí, tak pochybuji o inteligenci korespondujících. Nejhorší je, že na místě těchto korespondujících sedí minimálně středoškolsky vzdělaní lidé.  Zajímavé je, že jejich adresy kolují někde po síti a těmto lidem to vůbec nevadí. A že spousta těchto hovadin vzniká v pracovní době je pozoruhodné. Zřejmě to upevňuje pracovní morálku.

0/0
23.1.2010 11:49

kvas

zaměstnanci a zaměstnanci

   Jsem obyčejný soustružník.Pokud si budu v pracovní době dělat soukromé věci ,budu s tím mít velké problémy.Pokud něco takového potřebuji,musím požádat svého nadřízeného o svolení k volnu ap.Nechápu proto,proč lidé kteří sedí v kancelářích považují za normální,že si mohou dělat co chtějí a dokonce si to svým způsobem nárokují.Připadámi,že pan Kocáb chce zlegalizovat,že pro něktteré zaměstnance je dodržování pracovní doby a pracovní kázně je nepřijatelné a pro některé je to důvodem k postihu.

0/0
22.1.2010 23:17

semafor

Re: zaměstnanci a zaměstnanci

R^

0/0
23.1.2010 12:56

Autobus s tykadlama

Re: zaměstnanci a zaměstnanci

To je právě to, že jsi obyčejný soustřužník. těžko si budeš na soustruhu soustružit svoje věci.

 Málokterá práce v kanceláři je kontinuální, obvykle řešíš víc úkolů za den a jsou mezi nimi prostě prostoje ( čekáš, než ti vykopírujou výkres, než ti dodavatel potvrdí objednávku, řeším něco s technologem a nemůžeš pokračovat, dokud se on k problému nevyjádří.) V kanceláři jsi placen za splnění přiděleného úkolu za nakreslení nového výrobku, za uzavření kontraktu se zákazníkem, ne za to, že budeš pracovat 71/2 hodiny v kuse.Ne za počet obrobených kusů.

Pokud si ty potřebuješ vyřídit svoje věci, znamená to odejít z pracoviště mimo firmu, to ti pochopitelně musí schválit nadřízený. Ale pokud si já jako obchodník cestou k zákazníkovi, kde uzavřu kontrakt za miliony skočím soukromě na poštu, nakoupit a zaplatit do datartu televizi, nikomu to vadit nemusí, protože svoji práci si ten ten udělám a díky ní bude mít ten obyčejný soustružník na týden zajištěnou práci.

0/0
23.1.2010 19:02

net.Xtreme

Do práce

Jedině s vlastním notebookem a mobilním internetem;-D;-D;-D

0/0
22.1.2010 22:03

net.Xtreme

Každá mince má dvě strany

Prostě v práci nemohu tolerovat někoho, kdo bude polovinu času věnovat soukromým emailům, na druhou stranu pokud člověk pracuje a když má zrovna chvíli volno tak si dělá něco svého nemůže nikomu vadit. Nebo když si potřebuje něco nutně vyřídit a nemá čas jít domů na svůj soukromý počítač.

Bral bych za normální, že člověk bude v práci sledován, firma koneckonců se musí chránit před úniky svých dat a znám spoustu lidí, kteří jsou s to otevřít email s virem:) Když to budou lidé vědět tak si snad dají pozor, aby neměli status na Facebooku z firemního počítače na Šéf zase prudí...

0/0
22.1.2010 21:56

notebook.r51

Re: Každá mince má dvě strany

Nemáš v tom jasno. Pokud se nejedná o pracoviště se zvláštním režimem, řekněme věž letiště, když mi přijde (na mé jméno) balík švestek od strýce Hujera, to ho otevřou za mně a podívají se dovnitř, že by tam náhodou byla bomba? Na režimovém pracovišti platí režimová pravidla - například že pracovník musí strpět kontrolu... atd, ale to podepisuje, když tam jde dělat.

0/0
23.1.2010 8:11

net.Xtreme

Re: Každá mince má dvě strany

Ono nejde ani tak o kontrolu příchozí pošty jako odeslané. A když ti přijde email s virem, balík s bombou, dopis s antraxem? To se nesmí kontrolovat? Kolik lidí si nechává do práce posílat švestky?

0/0
23.1.2010 16:36

vokroj

Takhle se tyto věci podle článku posuzovat nedají

Každé pracoviště je jiné ze zcela mnohých hledisek a podle toho by se měla tato problematika posuzovat. Odpovědní vedoucí na všech stupních řízení by měli vědět jak to na jejich útvarech vypadá a podle toho svůj útvar řídit. Vytíženost jednotlivých organizačních článků je různá a příslušní vedoucí by měli podle toho postupovat. Každý si pochopitelně ten svůj nějaký mail pošle, je ale zase na vedoucím to udržet v příslušných mezích. Když vedoucí svoji práci nezvládá (např.pro dlouhodobější nedostatek nebo naopak nával práce), tak začne dělat kontroly mailů apod. Dá se to těžko paušalizovat, je to výhradně věc vedoucích pracovníků. A ť už šmahem zatrhnout "špehování", či povolit je z tohoto pohledu chybou. Pokud se týče Kocába, zase si v tomto vymyslel něco, o čem se bude moci pěkně a dlouho diskutovat a výsledek žádný

0/0
22.1.2010 19:23

hovnival

@@

je nutne zamestnance kontrolovat. byli byste prekvapeni, kolik casu stravi zamestnanci na internetu vyrizovanim soukromych zalezitosti. ale je to jednoduche kontrolovat, staci se pak o tom zminit, a uz se to nedeje a zamestnanci se venuji sve praci.

0/0
22.1.2010 16:58

0lda

nechápu

je-li někdo v práci, tak pracuje pro zaměstnavatele a užívá prostředků zaměstnavatele pro plnění zadaných úkolů.

0/0
22.1.2010 16:57

net.Xtreme

Re: nechápu

Také si myslím, ale zaměstnanec by si měl být vědom, že je sledován. Stejně tak by toho zaměstnavatel neměl zneužít (Třeba ukrást zaměstnanci email na seznamu;-D).

0/0
22.1.2010 21:58

pepa01

zaměstnavatelé jsou větší zloději

hrajou na kompu celej den, práce žádná a prachy velký...

0/0
22.1.2010 16:31

Masculine reloaded

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

:-) Tak se staňte zaměstnavatelem, ne? Co vám v tom brání? Nemáte čistý trestní rejstřík?

0/0
22.1.2010 16:40

Paul Weiss

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

R^R^

0/0
22.1.2010 17:15

aksura

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

R^R^R^

0/0
22.1.2010 18:07

Harwey_xy

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

R^R^R^R^

jasně, co socka naříká. ať začne podnikat a zaměstnávat takovej matroš....

Kocábovi už kape nma karbid....

Když jsem majitel firmy, tak můj zaměstnanec dělá na mých PC a používá připojení na internet, které platím já a ne on. On má pracovat a ne si vyřizovat soukromé věci. A jako zaměstnavatel přece MUSÍM mít právo kontrolovat jeho práci.

Samozřejmě  na ministerstvech a v úřadech to vidí trošku jinak, protože kdyby dělali v soukromé sféře, tak jsou zcela v pr...i

0/0
22.1.2010 21:33

net.Xtreme

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

Musíš mít právo vědět zda neohrožuje firmu, jinak ať si dělá co chce, dokud odvádí dobrou práci, když to stihne za 4 hodiny místo za osm, měla by to být jeho věc, ale je to věc dohody samozřejmě. Problém je u velkých firem, kde se nehledí na množství odvedené práce, ale striktně se dodržuje pracovní doba a hodinová mzda. Tam se neposuzuje tolik efektivita, jako to, kolik času člověk profláká...A když práci splní rychle, tak pak se fláká, což vede k nižšímu pracovnímu nasazení...samozřejmě ne všude, ale někde to tak chodí...čím míň člověk pracuje, tím víc práce mu zůstane na další den a tím lépe pro něj:)

0/0
22.1.2010 22:02

watchdog

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

Když to stihne za 4 hod, tak má málo práce a je třeba mu naložit. !!

0/0
23.1.2010 12:42

slatin

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

většinou  jsou to státní aparáty.....Tohle znám. Stačí se podívat na nejmenované GŘ  státního podniku , a viděl byste,kolik úředníků si šoupe podrážky přenášením zbytečných papírů z kanceláře do kanceláře , ráno tam, večer zpátky.

0/0
23.1.2010 16:17

slatin

Re: zaměstnavatelé jsou větší zloději

zaměstnavatel si hraje na svém...... Takže nezáviďte.Máte stejnou možnost.

0/0
23.1.2010 16:14

Franta 1

Kocábovi zamrzá mozek,

nebo možná vysychá. To jako,že je správné,aby si zaměstnanec v práci vypaloval zobák a byl placen stejně,jako ten co nekouří a pracuje.Nebo,že by si v práci přivydělával na svěřeném zařízení (PC),které je určeno pro výkon práce za kterou je placený zaměstnavatelem?Nedovedu si představit soustružníka,že by si na svěřeném stroji dělal melouchy a zaměstnavateli to nevadilo.Autobusák by si půjčil autobus a provezl turisty na vyhlídkové jízdě a peníze vyinkasoval do svého rozpočtu....

0/0
22.1.2010 16:26

aksura

Re: Kocábovi zamrzá mozek,

R^R^R^

0/0
22.1.2010 18:07

Maciii

A co software na sledování zaměstnanců?

Dobrý článek je tady: http://www.ipodnikatel.cz/kontrola-zamestnancu-primereny-zpusob-ktery-dovoluje-zakonik-prace.html

A dobrý software je tady: http://www.sledovani-zamestnancu.cz

A kdo nemaká, ať si hledá "práci" jinde! ;-D

0/0
22.1.2010 14:39

ChorcheCh

osobně číst v práci osobní emaily a facebok nedoporučuji

Stačí aby někdo na pc spustil prográmek na záznam stisku kláves a hned má přístup k vaším důvěrným datům. Pochybuji, že si každý mění hesla alespoň jednou týdně.

0/0
22.1.2010 13:54

ChorcheCh

nejvíce zneužívaj internet a služební pc úředníci...

Ale neni se čemu divit, protože nějak se přeci musí zabavit a alespoň mají po práci více času na rodinu.

0/0
22.1.2010 13:49

Raffan

Clovek neni robot

ma emoce, nemoci, partnery a deti. Nedovolit nezbytnou komunikaci zamestnance, pri reseni svych problemu se odrazi vice na zhorsene produktivite, nez stracenych par minut na telefonu ci internetu. Nehlede k tomu, ze jsme take lide.

0/0
22.1.2010 13:48

DolevaP

Re: Clovek neni robot

kolik ze zamestnavas lidi ?

0/0
22.1.2010 14:45

aksura

Re: Clovek neni robot

To jako, že si na internetu zadiskutuješ a máš problém s emocí blbosti vyřešený ?;-D;-O;-D

0/0
22.1.2010 14:59

aksura

Re: Clovek neni robot

Rafan neodpovídá. Ranní mu skončila, tak snad až v pondělí nám řekne, jak ty emoce vyřeší, když nebude smět v práci ;-Ona interner.

0/0
22.1.2010 15:32

raz36

Pouzivani prostredku zamestnavatele je okradani

Pouzivani prostredku zamestnavatele k jinym, nez pracovnim ucelum je okradani zamestnavatele, stejne tak kuracke pauzy. Zamestnanec je v praci od toho, aby pracoval a zamestnavatel ma pravo ho kontrolovat, zda pracuje a jak.

0/0
22.1.2010 13:42

Masculine reloaded

OPĚT Kocáb a diskuse O NIČEM

O čem také chcete diskutovat v případě elektronické pošty v práci?!? Pokud se jedná o služební mail, pak tam nemá soukromá pošta co dělat. TEČKA Pokud se jedná o soukromý mail, tak na tom zase nemám v pracovní době co dělat já TEČKA V opačných případech riskuji oprávněné sankce ze strany zaměstnavatele a pokud je něco zakázáno (zasílání soukromé pošty na služební mail nebo trávení času soukromou korespondencí ze soukromého mailu v pracovní době) pak je naprosto logická následná kontrola - tzv. "špehování". Tady opravdu není o čem diskutovat a ten, kdo se pozastavuje nad kontrolou stanovených pravidel, je jednoduše padlý na hlavu a takového zaměstnance bych buď velmi důrazně upozornil na porušování stanovených pravidel nebo rovnou vyhodil.

0/0
22.1.2010 13:36

Šmatlavej sedlák se špacírštokem

Re: OPĚT Kocáb a diskuse O NIČEM

Já třeba i soukromou poštu čtu v práci. Zaměstnavatel o tom ví a nemá s tím problém. Mám na firemním ntb soukromý TheBat! (licencovaný, koupený) a nevadí to ani auditorovi.

Svou práci si udělat musím a pokud plním zadané termíny, není co řešit. Je to mezi mnou a zaměstnavatelem.

0/0
22.1.2010 13:41

Masculine reloaded

Re: OPĚT Kocáb a diskuse O NIČEM

Pokud vám to zaměstnavatel toleruje a jste placen za odvedenou práce, nikoliv "na píchačky", tak je vše v pořádku. V tomto případě bych dokonce byl i proti kontrole vaší pošty, protože nejde o prokazování porušení pracovní kázně, ale spíš o šmírování.

0/0
22.1.2010 14:24

Raffan

Re: OPĚT Kocáb a diskuse O NIČEM

jses spravny trouba jak ma byt. :-) 

Konecne Kocab dela neco co by mohlo prinest nejaky vysledek pro obycejne lidi.

0/0
22.1.2010 13:43

Masculine reloaded

Re: OPĚT Kocáb a diskuse O NIČEM

Trouba jste sám. Nějaký argument by nebyl? Třeba Šmatlavej sedlák se špacírštokem má pravdu. Pokud mu to zaměstnavatel toleruje, proč ne? Ale pokud nejste placen za psaní pošty své drahé polovičce v pracovní době, pak ji nemáte co psát. A pokud je něco zakázáno, je ten zákaz bez možnosti kontroly k ničemu. Vím, že u nás v Česku je absence jakékoliv kontroly obvyklá v mnoha sférách, takže se nedivím, že takoví degenerovaní jedinci jako vy  jsou asi v převaze.

0/0
22.1.2010 14:22

aksura

Re: OPĚT Kocáb a diskuse O NIČEM

R^R^R^

0/0
22.1.2010 14:46

honzaf

Re: OPĚT Kocáb a diskuse O NIČEM

Šmírovat e-mail mi přijde docela úchylka, ale daleko větší problém bych měl s tím, že na mě osm hodin denně čumí kamera.

0/0
22.1.2010 14:39

Najdete na iDNES.cz