Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

KOMENTÁŘ: Kaczynski přijíždí leštit falešné česko-polské přátelství

Až dnes přijede do Prahy polský prezident Lech Kaczynski, budou na Hradě znít fráze o tradičním přátelství a skoro to bude vypadat, že Čech nemá na světě nikoho radši než bratra Lecha. Bude to falešné jako pětník. Realita je o dost syrovější.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

gogol_jl

Myslim, ze clanek dobre popisuje realitu i duvody

Tohle je zajimavy clovek:

http://www.mariuszszczygiel.com.pl/346,pro-Čechy

ps: souhlas i s tim jak navzajem vnimame sve jazyky, ktere byly jeste za Husa jednim

EU

0/0
22.1.2010 11:46

pragmatik/realista

A PO SLOVENŠTINĚ JE POLSKÁ ŘEČ NEJSROZUMITELNĚJŠÍ,.....

TAKŽE KOSMOPOLITNÍ AUTOR ČLÁNKU JE TATAR,.......vygumovaný,.....RvRvRv

0/0
22.1.2010 0:22

doudy1

no jo no

:-):-):-)R^R^R^

0/0
21.1.2010 21:28

vítek z prčice

s Poláky ano

Ten vtip o psovi jsem nikdy neslyšel a článek se mně nelíbí. Nač přehánět a zdůrazňovat starou nesvornost. Nepřátelství sotva. Polsko a Československo se ke své škodě nedokázaly před 2. světovou válkou spojit proti Hitlerovi. A doplatili na to. Zejména Poláci, kteří se podíleli na porcování Československa po Mnichovu.

Byl jsem v Polsku mnohokrát a vždy jsem se setkal s přátelským přijetím. Je ovšem třeba počítat s polskou mentalitou, která je jiná než česká. Mají se za velmoc ... no dobrá. Svoji nezávislost vždy tvrdě bránili, proti Němcům i Rusům. I Brežněv věděl, že by tvrdě narazil a odpískal to. Tady si můžeme vzít příklad.

Poláci jsou mně osobně milejší než nespolehliví Slováci, kteří se nikdy necítili Čechoslováky, na rozdíl od nás Čechů. Snahy o maximální sblžení s Polskem jsou v českém národním zájmu, spojení (naštěstí již zrušené) se Slovenskem nikoliv. Když už, bohužel, zaniklo Rakousko-Uhersko, byla lepší Unie Česko-Polská než Československo, které nikdo nikdy nebránil. 

0/0
21.1.2010 18:15

harcer

Re: s Poláky ano

Běž do prčice RvTisíce Slováků bylo na hranici připravených chránit Československou republiku. Nemohli počítat ze zradou Čecháčků přesněji Pepiků u kterých je to už zvyk.To že jsme se rozdělili je fakt dobře.Každý rozumný člověk ví že i dva bratři mají mít svůj vlastní dům. A nezdá se mi že by Slováci na to až tak moc doplatili;-D A tenhle článek je o něčem jiném,než se dohadovat z někým z prčiceRv

0/0
21.1.2010 21:15

Thayatalpodyji

Re: s Poláky ano

myslím, žes to, co napsal nepochopil.Rv

0/0
12.4.2010 18:19

harcer

Re: s Poláky ano

Dodatek!!!Když někdo lituje Rakouskouhersko svědčí to o jeho rozumových schopnostech i o tom že v hlavě ani v prčici? nemá rozum ale někde v pr...deliRv

0/0
21.1.2010 21:22

biggles

Poměrně dost hloupý článek

velmi povrchní a o ničem - naštěstí je krátký.  Úroveň novinařiny v této zemi stojí opravdu za velký kulový.  **

**40. lety bolševika u vesla to už teď opravdu není...

0/0
21.1.2010 13:19

Huffnaggelův duch

Re: Poměrně dost hloupý článek

R^

0/0
21.1.2010 21:12

harcer

Re: Poměrně dost hloupý článek

hodně hloupý článek RvX

0/0
21.1.2010 21:24

georgetown1

a to víte

jak se polsky řekne neprůstřelná vesta?

Košulka kulootporna....

:-P

0/0
21.1.2010 13:13

ELAPHURUS

Já proti Polákům nic

nemám....

0/0
21.1.2010 12:52

Fikus 1

Autor píše a neví o čem mluví

Dvojjayzčné cedule jsou všude v unii. Možná tak akorát na Slovensku. V Polsku jsem nikde ani v pohraničí na dvojjazyčné cedule nenarazil. Zato v Českém Těšíně se dozvím že ulice se jmenuje Nádražní a Dworcowa, že město se jmenuje Třinec a pod tím je Tryzniec. Ptám se jestli to trošku nepřeháníme. I za totáče byly dvojjazyčné nápisy v tomto regionu u obchodů a myslím, že stím nebyl problém, ale nepřekládaly se názvy měst a ulic což trochu evokuje dobu protektorátu.  V Polsku jsem se nikdy s čekými nápisy nestekal (s vyjímkou tržiště "můžete platit v korunách") A pokud autor hodnotí kdo na koho jak kouká tak by se možná měl podívat na to co se dělo v regionu v době začátlku druhé světové války a jak se kdo choval tehdy. Přesto všechno si nemyslím, že by češi na polskou menšinu koukali skrz prsty, ale mnoho příslušníků této menšiny raději posílá děti studovat na Slovensko jen proto aby nechodili do české školy. Naštěstí je tento trend na ústupu.

0/0
21.1.2010 12:33

kliiidek

Re: Autor píše a neví o čem mluví

Jak už jsem napsal níže, nepocházím přímo z těšínska, nýbrž o něco dále od hranic. Na těšínsko však jezdím velmi často. S těmi národnostními spory to není nijak žhavé, znám rodiny, kde děti chodí do české školy a jejich bratranci do polské (a naopak), mezi sebou stejně mluví "po naszymu".

Pokud jde o dvojjazyčné cedule, umisťují se tam, kde žije nějaká národnostní menšina ve výraznějším počtu - což není případ polské strany hranice, pokud tam nějací Češi žijí, tak jednotlivci. Na rozdíl od strany české, kde Poláků žije několik desítek tisíc, nejhustěji v oblasti mezi Těšínem a Jablunkovem. V Polsku pak dvojjazyčné nápisy jsou, ovšem ne u českých hranic, nýbrž na Kašubech (trojúhelník přibližně mezi městy Gdynia - Slupsk - Kartuzy.) Kašubsky se dá od roku tuším 2006 i maturovat. V Bieszczadách jsem se setkal i s nápisy ukrajinskými, ale spíš výjimečně. Vzpomínky na poměrně krvavé ukrajinsko - polské spory z období WW2 jsou dosud příliš živé, na rozdíl od poměrně méně výrazných>

0/0
21.1.2010 13:37

kliiidek

Re: Autor píše a neví o čem mluví

> sporů na Těšínsku, které víceméně zanikly na podzim 39 nástupem společného nepřítele - Německa. Po roce 45 se pak tato averze objevila sice znovu, avšak již mnohem slabší, ve srovnání s dobami 1. republiky.

0/0
21.1.2010 13:40

URB-Královna diskusí

Pamatuji doby, když Polka si chtěla koupit kus masa

u našeho řezníka a když přišla na řadu a promluvila svou mateřštinou, tak to ve frontě zahučelo, mistr šáhnul na hák pro nejpříšernější kus bůčku a povídá "Tady máte, u nás si nebudete vybírat, když doma třete bídu".. Prostě Čech v pocitu, že je nad někým povýšen. Pak jsem zase viděla Češku, která makala ve skopčácké putyce a kartáčkem na zuby jí dali čistit ve sklepě pivní trubky a div jim ještě neolízala boty. Tací jsme my pašáci.

0/0
21.1.2010 11:55

harcer

Re: Pamatuji doby, když Polka si chtěla koupit kus masa

Tak ty musíš být hodně stará a navíc skopčářka.;-D Jak to napsal "klíídek".Žiji mezi Těšínem a Jablunkovem a mohu ti odpřisáhnout že tady nejsou žádné národostní rozpory mezi Poláky, Čechy,Slováky,Řeky a pod.Nebudu říkat že se všichni shodnou,ale takovou dědinu ani město nenajdeš v celém státě!.Je fakt že hlavně starší (twardý Poloci) jsou poněkud natvrdlý tak potřebují ceduli aby věděli že jsou v Těšíně ale jich taky ubývá.Je taky pravda že Pepík nikdy nepozná jestli někdo mluví "po našimu" nebo Polsky.;-D

0/0
21.1.2010 21:05

URB-Královna diskusí

Re: Pamatuji doby, když Polka si chtěla koupit kus masa

S tím stářím to není tak zlé, pár roků do důchodu ještě mám a bydlím blízko trojmezí česko-polsko-německém, takže už před převratem jsem měla dva programy TV polské a dva německé a využívala k nákupům polohu bydliště. když bylo cestování do Polska omezené, tak jsem měla bez problémů sehnané pozvání, kdy jsem si vzpomněla a navíc byl povolen tranzit do NDR a přes Polsko nás pouštěli i době Solidarity. Jsme směs neodsunutých Němců, protože naše předky, jako skláře vyhnat nemohli, přistěhovaných Čechů a ve velké míře i Slováků. Bony u nás byly v neomezené míře, protože Němky dostávaly, jako vdovy důchody v bonech, po padlích manželech. Mluvit v Polsku, nebo v Německu není problém. Samozřejmě neovládám gramatiku. Jinak o těch Pepících je legrace. Oni na trhu v Jelenie Górze věří, že rozumí polsky, ale to je tím, že tamnější Poláci umějí česky. Jinak se s Poláky sranda, třeba jak po garážích vyrábějí cigarety a tajně je Čechům prodávají. Nám může ODS políbit šos.

0/0
21.1.2010 23:59

Bouše

Vcelku objektivní článek

Akorát to ničení dvojjazyčných tabulí bych nebral tak vážně, protože jde víceméně jen o specifikum Těšínska. Na ostatních úsecích česko-polské hranice se podobné problémy nevyskytují. Řekl bych, že po vstupu obou států do schengenského prostoru se vztahy hodně vylepšují. Poláci k nám jezdí do hospod, my zase využíváme jejich daleko klidnější provoz na regionálních silnicích k cykloturistice. Žádná zvláštní vzájemná láska, ale ani nevraživost. S tím šišláním má autor pravdu, Poláci si o češtině skutečně myslí, že je ušišlaná, i když opak je pravdou.  

0/0
21.1.2010 11:36

p.erk

Koukám že se nějací omezenci dole hádají

Kdo byl čí král, a kdo kde ve středověku vládl...Uvědomme si ale, že předkové skoro všech,kdo takto uvažuje, byli ti kdo nechávali svoje ruce,nohy a střeva na bojištích kde se o tom rozhodovalo...Ta omezenost mě pořád zaráží.. Proč každej človíček má potřebu se identifikovat s nějakou partou, o které si chce myslet že je chytřejší, statečnější nebo silnější něž ti ostatní? Je to asi nějaký komplex méněcennosti zakodovaný v lidském mozku, který měl nějaké opodstatnění v době kamenné, ale ted je už jen na překážku. Byl bych pro aby se všechny národnosti zrušily a byl určen jeden jazyk pro planetu. Například esperanto, nebo klidně angličtina. Ale k tomu lidstvo asi jen tak nedospěje. většina lidí vidí jen svůj dvorek.

0/0
21.1.2010 11:25

kliiidek

Re: Koukám že se nějací omezenci dole hádají

Omezenec je tam jen jeden a ostatní se mu to (marně) snaží vyvracet. To zrušení národností.. to je běh na ještě k.a dlouhou trať. Nicméně už dnes se národnost nikam neuvádí, jen do sčítání lidu, kde se ovšem jednotlivé údaje posléze vyhodnocují odděleně. Já sám jsem pro Čechy (a Slovensko) Moravanem a pro zbytek Evropy Čechem. Občas někde u skleničky utrousím ,že jsem vlastně Moravák a když se mě ptají, co to je, tak říkám že něco jako Bavorák v Německu nebo Tyrolák v Rakousku ;-)

0/0
21.1.2010 11:37

všd

Je to individuální

Nadávat na Poláky je móda poslední doby, vyvolaná mediální štvanicí českých médií, proti Radiu Maryja a polskému prezidentovi (který si s tím radiem moc nerozumí, od té doby, co odmítl trestat potraty stejně tvrdě, jako vraždy). Brzy to vyprchá.

0/0
21.1.2010 11:15

Buckingham

Re: Je to individuální

Kdo na ně nadává? Jinak *Kačeři* myslím nejsou populární nikde, včetně Polska...

0/0
21.1.2010 11:18

Vosta Jindra

Re: Je to individuální

na Poláky se tak nějak nadávalo vždy, resp. Češi se k nim stavěli vždy přezíravě. Já Polsko trochu znám, tak vím, jaká je to hloupost. Ale Poláci v tom nejsou lepší, akorát Čechům vždy záviděli, že jsou bohatší a západnější. Nicméně po roce 2005, kdy Radio Maryja, což je takový polský taliban, prosadilo vznik vlády Kaček a dvou extremistických stran, se pozice Polska ještě zhoršila. A právem, Poláci selhali. Nicméně už za dva roky to napravili a řek bych, že jejich politická reprezentace je lepší než česká (až na prezidenta - ti dva retardi si můžou podat ruce)-

0/0
21.1.2010 11:22

Buckingham

Re: Je to individuální

Ježiši, dyť *Češi* se chovají přezíravě úplně ke všem! Aspoňk  těm, komu se nedá *někam *vlézt! :-)) :-P

0/0
21.1.2010 11:25

kliiidek

Re: Je to individuální

Vliv katolické církve na politiku v poslední době v Polsku klesá, částečně i vlivem papa Ratzingera - jako Němce ho Poláci moc nemusí. Ekonomicky se Polsko staví na nohy a jestli letos vyhraje volby Jyrka, tak si za dva roky role vyměníme. Ještě že přítelkyně je Polka a tak mám kam emigrovat ;-)

0/0
21.1.2010 11:29

kliiidek

Re: Je to individuální

Poslouchanost a vliv Radia Maryja v posledních létech klesá. Ostatně jeden polský vtip hovoří za vše: Víš, jak se říká chlapovi, který žije z mladých holek? Alfons (polský termín pro pasáka) A víš jak chlapovi, který žije ze starých bab? Rydzyk (ředitel Radia Maryja).

0/0
21.1.2010 11:22

vejcednes

Čo má česko - poľské priateľstvo so vťahmi

medzi Slezákmi a Moravanmi?:-)

0/0
21.1.2010 11:11

Kurt Hýbl

Re: Čo má česko - poľské priateľstvo so vťahmi

V roce 1918 mohlo vzniknout Polskoslezsko stejně tak jako vzniklo Československo.

;-D

0/0
21.1.2010 11:20

p.erk

Chováme se všichni jako idiooti..

Jsme tady na sever od Alp tak promíchaní, že by nikdo ze vzorku 100 lidí nedokázal poznat do které země jednotlivec geneticky patří, jsme plus mínus stejní od Ukrajiny p Anglii. Takže naše rozdíly plynou jen z toho, jak se na nás podepsaly mocenské a válečnické choutky našich elit a panovníků od ranného středověku po dnešek. Osobně nemám rád namyšlené Poláky které potkávám v Krkonoších, stejně jako uřvané a namyšlené Čechy a Němce které potkávám jinde ve světě. Ale když jsem na moři, je to vždycky spíš Polák než Čech kdo podá lano nebo poradí. Takže kdo cestuje a není idi*ot, nemá předsudky.Procento bl*bů je mezi Evropany konstantní.

0/0
21.1.2010 11:05

kliiidek

Re: Chováme se všichni jako idiooti..

Zlatá slova!Ostatně o těch Polácích v Krkonoších jsem psal níže - to jsou ty typy, které nemají rádi ani v Polsku.

0/0
21.1.2010 11:10

libynn

Tento komentář

považuji za pouhý názor člověka, kterému bylo umožněno ho otisknout, čímž nabyl významu, který si vůbec nezaslouží!Rv

0/0
21.1.2010 11:02

erikaaron

Re: Tento komentář

Asi tak nejak. Pane Vodicko, nepripada Vam Vas clanek neuveritelne nacionalisticky? Je castecne pravdivy v tom, jak se nekteri z nas mohou jeden k druhemu chovat - Vy jste nam nastinil Vas pohled na vec, nebo Vas naopak muze neco trapit a timto clankem jste se vykricel. Rekl bych pouze toto: jojo, cetli jsme to, nic moc, co mate dalsiho? ;-)

0/0
21.1.2010 12:11

lukinoo

cesi jsou bazlivi

polaka jsem viděl jenom jednou. Zrovna mi žral pěst...

0/0
21.1.2010 10:55

rbursik

překvapenáý asi akorát autor článku

záběr by mzusel být na základě historických souvislodtí a to přece nikdo nebude popírat že zdejším končinám vládl taky polský král, taky to, že Poláci bojovali prvn s Hitlerem zrovan jak si urvali s nim z Československa,  mně nevadí a buďme Evropani konečně. To, že si Klaus rozdává oceňování vzájemně mezi sebou a co má být, mám pocit co s emne týká ten jede hlavně za sebe, má nějaký doktorát z Polska? kdy by nebyl, nebude řád Pana neomylného.

Radim Buršík

0/0
21.1.2010 10:49

lukinoo

Re: překvapenáý asi akorát autor článku

Buršíku, tebe bych chtěl potkat....Ty musíš byt strašnej urák

0/0
21.1.2010 10:57

vejcednes

Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Boleslava Chrabrého solídny rozkvet. Poliaci učili miestne obyvateľstvo jesť príborom. Za to sú mu dnešný obyvatelia Bohémie doposiaľ vďačný. :-)

0/0
21.1.2010 10:46

Kurt Hýbl

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

čoveče, teptve nedávno jsem zjistil, že Wroclaw založil český kníže Vratislav

0/0
21.1.2010 10:58

vejcednes

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Prečo český?:-)

0/0
21.1.2010 11:00

Kurt Hýbl

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

proč si slovák? máš nějakou další inteligentní otázku?

0/0
21.1.2010 11:05

vejcednes

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Tak, tak. O dogmách žiadne náboženstvo nediskutuje. :-)

0/0
21.1.2010 11:08

kliiidek

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Nezapomínej, že taky čeští králové dost dlouho vládli Polsku, ostatně Slezsko a Kladsko byly české korunní země, které prodrbali až Habsburkové. Máme tu historii s polákama docela promíchanou (když odhlédnu k tomu že jsi napsal totální kravinu. Omlouvá tě to, že Felvidék téměř nikdy nebyl podřízen českému králi a tak máš asi poněkud mezery.)

0/0
21.1.2010 11:00

vejcednes

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Aký český. Veď takto ich premenovali až geniálny obroditelia. Všetko čo bolo Bohémia sa stalo české. Ešte aj praotec Boém (teda kelt) sa stal Čech. Titul svojho vazala - teda správcu časti Ríše Rímskej vymysleli a udeľovali Nemci - a Tí musia vediať čo udeľovali za zásluhy. Bol to - Rex .Bohemia, kráľ Bohémie, kráľ územia Bójov - nikde nič o žiadnnych Čechoch. Až v 18. storočí.:-) 

0/0
21.1.2010 11:04

Buckingham

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Ta vtipná kaše hned po ránu ti nedělá moc dobře, co? :-) Blbci Němci se prostě začali dost pozdě učit česky! :-))

0/0
21.1.2010 11:11

vejcednes

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

No a keď sa to naučili, tak im z toho vyšlo nejaké tchechische.:-)

0/0
21.1.2010 11:12

kliiidek

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Bohemia je termín latinský a protože ve středověku se psalo téměř vše v latině, tak je skoro všude. Pojem Čech, Čechy ovšem zná už středověká čeština a až do dob Jiřího z Poděbrad byla čeština ve středoevropském prostoru jedním z diplomatických jazyků. I Matyáš Korvín uměl česky :-)

0/0
21.1.2010 11:14

vejcednes

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Bohémia je pojem pre krajinu Bójov - v hociakom jazyku. Aj po česky. Hovoriť o češtine za čias Jiřího z Poděbrad je dosť odvážne. Možno nejaký slovanský jazyk spoločný pre veľkú Moravu, predchodca dnešných slovanských jazykov v tejto oblasti. A schválne - odkedy sa požíva pojem Čech - ako názov skupiny ľudí, nehovorím národa.:-) 

0/0
21.1.2010 11:18

Buckingham

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Slyšel jsi někdy o Dalimilově kronice? Asi taky zfalšovaná., že? ;-)

0/0
21.1.2010 11:22

Kurt Hýbl

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

dalimilova kronika - nejstarší česky psaná kronika, jde o to, jestli se tomu jazyku v té době říkalo čeština, zda byl znám pojem český nebo čech....s tím si nejsem jistý

0/0
21.1.2010 11:47

vejcednes

Re: Bohémia - vtedy krajina koruny poľskej - zažívala za

Ani ja. Ale myslím že nie. Obyvatelia Bohémie boli Bohemi - hocijakej národnosti (vtedy sa to tak nedelilo). Teda Nemci a Slovania a ja neviem Kelti a kto ešte.:-)

0/0
21.1.2010 12:03

Najdete na iDNES.cz