Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Mladík nemá nárok na dceru, kterou jeho partnerka dala tajně k adopci

Osmnáctiletý mladík, kterému jeho nezletilá partnerka zapřela narození dcery, ztratil možnost se o dítě starat. Dívka totiž dceru dala k adopci, úřady to posvětily a soud nyní řekl, že rozhodnutí již nelze vzít zpět. Mladík si přitom dlouho myslel, že se jeho dcera narodila mrtvá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

duhastrecht

Ten kluk může být jen rád,

jeho bývalka udělala adopcí děcka to absolutně nejlepší, co mohla:

1) dítě nebude mít v papírech, že papá je pedofil, mamá, že jako nezletilá si to chodila rozdávat s úchyly za bombónek a neskončí v děcáku.

2) Ona nebude mít v papírech viz bod 1, neskončí v děcáku.

3) On nebude mít v papírech viz bod 1 a nebude muset cálovat alimenty za dítě, co se narodilo jen díky tomu, že mu ujely nohy.

Dopadlo to nejlépe jak vůbec mohlo, včetně jeho pouhé podmínky pro všechny tři, nechápu o co mu šlo - o to postavit si trvalý pomník, že spal s holkou pod zákonem a zajistit si vyživovací povinnost pro sebe na minimálně dvacet  let dopředu, ať je rád, že je rád (anebo že by právě tahle jeho absurdní komedie byla podmínkou jeho podmínky?).

0/0
16.1.2010 15:09

Quantum daemon

jde videt jak pravo nefunguje

matka i s dcerou mely dostat 5 let, urednici kazdy po trech a adoptivni rodice pokutu 300000

0/0
13.1.2010 20:57

Nanynka Kulichová

Re: jde videt jak pravo nefunguje

Adoptivní rodiče pokutu? Za co?

0/0
13.1.2010 21:34

Slaine55

Tohle by mělo zkoumat Amnesty a ne zvláštní školy

To je absurdistán. Takže když si koupím kradené auto, ale nevím to, mohu si ho nechat? Hurrá! Tohle je vlastně takový precedens v soudnictví. Bože co to tu máme za soudce? Kdo jsou ti lidé? Kdo jsou naši soudci? Tupá hovada?

0/0
13.1.2010 15:37

_m-

Re: Tohle by mělo zkoumat Amnesty a ne zvláštní školy

Dítě není věc. V tomto sdporu nejde jen o právo dospělých, ale hlavně o život dítěte. Je to těžké, zvlášť když biologický otec neměl situaci své dcery možnost ovlivnit, ale především musí myslet na ni a ne jen na své právo.

0/0
13.1.2010 15:55

Nanynka Kulichová

Re: Tohle by mělo zkoumat Amnesty a ne zvláštní školy

Ono to není zdlaeka tak jednoduché jako s ukradeným autem. Celá situace vypadala takto:

Holčička měla v době adopce pouze matku. Otcovství k ní nebylo určeno. Dokonce ani neprobíhalo řízení o jeho určení - kdyby pan Rédl včas podal žalobu na určení své paternity, adopce by se na tuto dobu musela přerušit.

Dítě tedy bylo možno adoptovat jenom se souhlasem matky. Která jej dala. Tímto okamžikem získalo dítě nové rodiče, kteří jsou zapsaní v jeho rodném listě, a proto nelze otcovství jiného muže určovat. I kdyby zkouška DNA stokrát prokázala, že je biologickým otcem.

Kde se stala chyba? V tom, že pan Rédl nepodal včas žalobu na určení otcovství. Patrně uvěřil, že dítě je mrtvé, ale samozřejmě se na to mohl prostě jenom vykašlat. Holčička se tak z pohledu zákona ocitla ve stejné situaci, jako jsou např. děti prostitutek z E 55: biologický otec samozřejmě někde existuje, ale nikdo neví, kdo to je a o svoje otcovství se nehlásí.

0/0
13.1.2010 18:37

Quantum daemon

Re: Tohle by mělo zkoumat Amnesty a ne zvláštní školy

i hloupemu je jasne, ze matka s dcerou jsou pekne cuzy. Prvne zataji otci narozeni dcery a pak daji vlastni dceru k adopci. Upalit na hranici by byl vhodny trest pro podobny socialni plevel.

0/0
13.1.2010 21:02

Asdarel

Díte má právo na péči rodičů

Zajímalo by mě, jak se Hanušovi vyrovnají s tím, že sebrali, byť možná (?) nevědomě, dítě jeho skutečnému rodiči. Proč se při osvojení nezajímali, co na to druhý rodič? Proč teď, když vědí, že dítě má svého skutečného rodiče, který byl podveden a chce se o něj starat, mu to neumožní? Pokud jim na tom dítěti záleží a neberou ho jako svůj "majetek", měli by si uvědomit, že vlastní rodič, který se chce starat, má mít přednost před "rodičem" adoptivním. Smůla je i to, že dítě zastupuje před soudem paní Baudyšová, která ho nechce dát jeho otci a tvrdí, že "nemůže mít dva tatínky". To je pravda, má jen jednoho - pana Rédu, pan Hanuš není jeho tatínek.

0/0
13.1.2010 15:18

_m-

Pro dítě je asi nejlepší řešení zůstat

u adoptivních rodičů, ale jinak jde podle mě o právní chybu. Byl-li odsouzen za sex s těhotnou nezletilou, tak mělo být uvedeno jeho jméno v  papírech miminka a měl být uvědomněn o snaze matky dát dítě k adopci. Což se nestalo a je to chyba právníků. Takže se domnívám, že asi nejlepší - ovšem právně nevymahatelné  - řešení by bylo, aby se s rodiči děvčátka sešel a aby domluvili pro všechny přijatelný způsob kontaktu.

Jen pro info - chlapče, nemysli, že by to bylo lehké. Můj známý měl podobný problém (partnerka se s ním ve 4 měsíci rozešla a odmítlala s ním jakoukoli komunikaci, za podpory  své rodiny), ale byl zkušenější  a ohlídal si porod své expartnerky. Stálo ho hodně sil a peněz na právníky, aby zabránil adopci a po několika měsících dostal dítě do své péče. Dnes to je 4 roky a on sám říká, že svého syna velice miluje, ale kdyby se mohl vrátit tak neví, jestli by do toho šel znovu:-/

0/0
13.1.2010 12:03

Nanynka Kulichová

Re: Pro dítě je asi nejlepší řešení zůstat

"Byl-li odsouzen za sex s těhotnou nezletilou, tak mělo být uvedeno jeho jméno v  papírech miminka a měl být uvědomněn o snaze matky dát dítě k adopci. Což se nestalo a je to chyba právníků."

- jediný muž, jehož jméno se automaticky uvádí "v papírech miminka", je manžel jeho matky. Pokud matka není vdaná, existují dva způsoby, jak určit paternitu: souhlasné prohlášení rodičů a pravomocné rozhodnutí soudu o určení otcovství. Samotný fakt, že nějaký muž souložil s matkou - byť dokonale prokázaný - otcovství V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ nezakládá. Takových chlapů může být víc a teprve u soudu na základě zkoušky DNA je možné vybrat toho pravého.

Že spociální pracovnice mohly zmínit, že se děcko bude adoptovat... proč by to měly říkat milenci matky, který se o svoje otcovství nijak nepřihlásil?Ony přece nemohly vědět, že se nezajímá, protože si myslí, že dítě nežije.

0/0
13.1.2010 18:24

gagaryn

***

Mladík ?

0/0
13.1.2010 8:39

libynn

Biologický otec

nemusí být pro dítě, vždy tou nejlepší volbou. Nejen geny, ale hlavně prostředí, výchova a přístup, formuje budoucího plátce daní:-)

0/0
12.1.2010 23:42

URB-hloupá rudá slepice

Jedině za vlád čSSd může místo zákonů vzniknout paskvil.

0/0
12.1.2010 23:35

Radek1979

Re: Jedině za vlád čSSd může místo zákonů vzniknout paskvil.

Nechceš být konkrétnější? Nějaká fakta? Nebo jen prázdná slova tupé ovečky modré smrti?

0/0
13.1.2010 8:35

m. l.

Moc normální mi to nepřipadá,

ale myslím, že pro to děcko, které mělo "na vybranou" ze tří variant - zůstat samo se samotným nerozumným mladíkem, zůstat s mladistvou nerozumnou matkou nebo jít do úplné rodiny zřejmě normálních lidí - to byla ta nejméně špatná z nich. V případě, že se musí takhle rozhodovat jsem pro to, aby se nebral vůbec žádný ohled na dospělé a rozhodovalo výhradně podle zájmů dítěte (v rámci daných možností).

0/0
12.1.2010 18:50

prasak.1

prasárna nejvěšího kalibru,

jak to, že ve 21. stol. nemůže otec vychovávat svoje dítě? Kde to žijeme? Zase se mi chce zvracet ... ;-€:-P

0/0
12.1.2010 17:56

m. l.

Re: prasárna nejvěšího kalibru,

Tak se poblinkej :-)

0/0
12.1.2010 18:44

Santa1

Re: prasárna nejvěšího kalibru,

A že se vám nezdá stejná prasárna, že "tatínek" to dítě udělal čtrnáctiletému dítěti? To je z právního hlediska dost blízko tomu, kdyby se dožadoval rodičovských práv na dítě zplozené znásilněním. Tak ta holka snad aspoň dostane šanci dokončit vzdělání a to dítě vyrůst v rodině prověřených dospělých lidí.

0/0
12.1.2010 22:59

Clara Shot

Proč prasárna..?

Opravdu je nemorální to, co je protizákoné? Evoluce nás vybavila reprodukční schopností, a ta se neváže na zákon. Pokud byl otec podle zákona potrestán, proč by neměl mít svá práva?

0/0
13.1.2010 0:26

libynn

Re: Proč prasárna..?

O kolik " mláďat " jste ochoten přijít?? Uvědomte si, že vaše "reprodukční schopnost", lépe, neschopnost oběktivně zvážit své vyživovací schopnosti, zatěžují celou společnost! Si pořiďte šprcku a je to!;-)

0/0
13.1.2010 0:38

pajdulka

Re: prasárna nejvěšího kalibru,

znám docela dost slečen (pracuji s dětmi), které ve 12-13 letech vypadaly na 16 a souložily o 106... proto říkám, nž si chlapci vrznou, ať jim slečna ukáže občanku ;-D

0/0
13.1.2010 15:48

Nanynka Kulichová

Re: prasárna nejvěšího kalibru,

Protože pan Réda je sice jeho rodič biologický, ale nikoliv rodič ve smyslu Zákona o rodině. 

Dítě se narodilo mimo manželství, takže mohlo získat matrikového otce dvěma způsoby: souhlasným prohlášením rodičů anebo soudním rozhodnutím o určení otcovství. Dokonce by stačilo, aby pan Réda jenom podal žalobu, adopce by pak nemohla proběhnout, dokud by soud pravomocně nerozhodl. Ani jedno se nestalo, takže dítě bylo právně bez otce. K adopci tudíž stačil souhlas matky.

Civilní soud proto rozhodl správně!!R^ V případě pana Rédy ovšem za jeho nezájem, neboli za to, že včas nepodal žalobu o otcovství, můžou matka a babička dítěte. Nalhaly my, že dítě umřelo, a za to jsou po právu trestně stíhány.

0/0
13.1.2010 11:38

Lapan

Re: prasárna nejvěšího kalibru,

No on tento "oteců totiž není příliš důvěryhodný, párkrkát seděl a ani je vizáž není nic moc hezkého a hrozilo,že by to holčički stejně hodil na krk své matce takže adopce to nejlepší,protože matka dítěte je nezletilá tudíž o osudu její dcerky bohužel musel rozhodnout zákonný zástupce čili její matka a babička té malé a bohužel se ukázalo,že tato osoba je dost krutá a rači se rychle dítěte zbavila adopcí což je podle mě to nejlepší co se mohlo stát jinak rozily doživotní tahanice takle bude ta malá vyrůstat v klidu a v úplné milující rodině.

0/0
13.1.2010 17:29

mutantmutant

to je zprdele situace :/

nezávidím ani jedné straně sporu, pro všechny to musí být peklo a nemá to žádný dobrý řešení :-/ pochybuju že ten borec tu holku až trochu povyroste nekontaktuje

0/0
12.1.2010 17:25

NTPT

Nevidím tady zástupy rozzuřených genderistek

demomstrující proti nerovnoprávnému postavení - muže....

0/0
12.1.2010 17:15

Rosomak

Ehm, tady soud má máslo na hlavě

Protože ho odsoudili na základě důkazu, že dívka otěhotněla (chtělo by to ale vidět spis, ale s největší pravděpodobností tak žalobce argumentoval).

Tj. musel být uveden v rodném listu jako otec dítěte, jinak nespáchal žádný trestný čin.

Pokud ne, tak je to podvod sociálky a všech okolo, kteří se kolem té adopce motali.

Ti co ji získali k adopci, jednají s dítětem majetnicky jako s věcí, nechtějí logicky o dítě přijít. Ale dítě otce má. Svého, biologického.

0/0
12.1.2010 16:22

Pan Navratil

Re: Ehm, tady soud má máslo na hlavě

To, že je někdo odsouzen za pohlavní styk s nezletilou neznamená automaticky, že musí být v RL děcka. Otce do RL uvádí matka. Osobně bych chlapíkovi doporučil vydyndat nějaký love z té krávy a udělat si děcko s někým normálním a dospělým. Mimojiné tohleto je důvod, proč není sex pod patnáct legální.

0/0
12.1.2010 16:48

Z-S

Re: Ehm, tady soud má máslo na hlavě

To ze mel s dotycnou v prislusne dobe styk se bere jako pravni domenka otcovstvi!

Podobne jako domenka ze otcem ditete je manzel, tedy pokud nejaky je.

Kdyby byl zalovan o alimenty, byla by vec zcela jasna.

Ano, jedina jeho sance  uz asi jenom neco vyrazit z "matky" ci statu. Bohuzel.

0/0
12.1.2010 16:59

Z-S

Re: Ehm, tady soud má máslo na hlavě

PS: a ze styk mel, to ma na papire od soudu, kdyz byl za to odsouzen.

0/0
12.1.2010 17:00

Santa1

Re: Ehm, tady soud má máslo na hlavě

Papíry mají i ti borci, kteří znásilnili a zplodili tak dítě. Klátit čtrnáctileté dítě k tomu má právně dost blízko.

0/0
12.1.2010 23:02

Nanynka Kulichová

Re: Ehm, tady soud má máslo na hlavě

Ale kdeže... Když už používáte právní termíny, měl byste jim aspoň trochu rozumět. Rv

Že měl styk s dotyčnou je domněnka otcovství... jistě, ale ta se uplatňuje kde a kdy? V řízení o určení otcovství, které vede občanskoprávní soud na základě návrhu jednoho z rodičů!! Otcovství je pak určeno právní mocí rozsudku - zatímco domněnka otcovství manžela se uplatnuje automaticky, ze zákona.

 A právě řízení o určení otcovství pana Rédy před adopcí neproběhlo a ani nezačalo probíhat. V tom je celý ten problém. Réda se začal otcovství soudně domáhat, až když už děcko bylo adoptované a tudíž mělo právně jiné rodiče.

Trestní rozsudek o pohlavním zneužití rodičovství dítete neurčuje a určovat nemůže. Ani v případě alimentů - matka nemůže chtít alimenty po otci, který není v očích zákona rodičem.

0/0
13.1.2010 11:48

brekebrekeke

no to je teda situace !

:-/ nektery baby jsou ... eeeh Rv

0/0
12.1.2010 16:04

jrozec

Nesmysl

Tu adopci provedli podvodem, tudíž by neměla být platná a nikoli tvrdit že už proběhla a tak je pozdě... To co soudy předvádějí je neuvěřitelné. Navíc jak může kdokoli vědět že to řešení je pro dítě lepší? Nikdo s jistotou neví ani jaké bude zítra počasí... Jak by se panu soudci libilo, kdyby někdo jemu ukradl dítě?

0/0
12.1.2010 16:03

brekebrekeke

Re: Nesmysl

mas pravdu ve vsem. pokud je zletily a dite chce, je pokrevni pribuzny, je tata, rozhodne by to bylo nejlepsi. jenze - at zkusi takhle mladej kluk oponovat soudcum ! Rv nedovola se niceho, nedoplati se a povlece se to. na zaver reknou, ze dite je jiz dlouho u nahradnich a narusilo by to jeho vychovu. ceske soudy jsou ostuda ostud ;-€

0/0
12.1.2010 16:06

Pan Navratil

Re: Nesmysl

Pokud adopce "nabyla právní moci," tak je platná, ať už se zjistí cokoliv. Je to PRÁVĚ z důvodu, aby se v tom nedělal guláš.

0/0
12.1.2010 16:49

pinguone

.. nedavno bezel porad o adoptovane

..Filipince.. vytahli ji z bidy a utrpeni a stejne od nich v 16 utekla.. tedka si leci ego cestovnaim za svoji "rodinou"...:-/

0/0
12.1.2010 16:01

brekebrekeke

Re: .. nedavno bezel porad o adoptovane

jj, prave jsem to psal vys - krev neni voda. pokrevni pribuzny je pokrevni, i kdybyse nahradni rodice na hlavu staveli

0/0
12.1.2010 16:07

pinguone

Re: .. nedavno bezel porad o adoptovane

;-)

0/0
12.1.2010 16:54

kerim003

neverim svym ocim

jeste m u mel soudce vymerit vyzivne aby ta komedia byla dotazena az do konce. Velebnosti chce se mi zvracet - matka udela podvod, urady a soudy sice rozhodnou zrejme v dobre vire ale ukaze se ze spatne ale nikdo uz nedokaze vse napravit a to je myslim jeste dost casu.

0/0
12.1.2010 16:00

pstrosatko

Re: neverim svym ocim

No právě ta dobrá víra....

0/0
12.1.2010 21:51

jenicek25

HAnba soudu

Super návod jak se zbavit dítěte a hlavně jak legálně zařídit, aby ho partner nikdy nedostal. TAk předně už samo dítě má právo znát svého biologického otce, svůj původ, a to třeba i z důvodu znalosti rodinných zdravotníc dispozic apod.. Pokud matka svolila k adopci a podvodem o něj připravila otce, pak je to samo o sobě nezákoné. Osvojitelé sice jednali v dobré víře, nicméně neexistuje právní nástroj jímž lze legálně toho otce připravit o jeho dítě.

Myslím, že naše soudy pokračují v trendu rozhodování o dětech jako o věcech a nikoli jako o živých bytostech. Prostě stejně jako před 20ti lety.

Myslím, že když ten kluk vydrží a půjde případně až do Strasburku, tak má velkou šanci na úspěch.

0/0
12.1.2010 14:52

pinguone

Re: HAnba soudu

R^ 

0/0
12.1.2010 14:56

brad.ley

Re: HAnba soudu

Naše soudy naštěstí/naneštěstí (vyhovující si vyberte) rozhodují podle práva. Samozřejmě že soudci mohou rozhodovat nejenom jako stroje, ale pořád to musí být v rámci zákona. Spravedlnost není dokonalá, tak jako vše lidské. ;-)

0/0
12.1.2010 14:59

inkognito79

Re: HAnba soudu

také je důležité, aby rozhodovaly ve prospěch dítěte, což si myslím, se stalo

0/0
12.1.2010 15:11

Pan Navratil

Re: HAnba soudu

Hm, statisticky vzato je každý člověk na Zemi něčí dítě. Kdy podle zákona přestává být dítětem? ;-)

0/0
12.1.2010 15:22

inkognito79

Re: HAnba soudu

tím bylo myšleno, že rodiče jsou taky ještě děti? ;-D;-D;-D

0/0
12.1.2010 15:32

vivekananda

Re: HAnba soudu

budete se divit, ale je to tak - i rodiče jsou dětmi svých rodičů.

0/0
19.1.2010 14:31

sluni-sluni

Re: HAnba soudu

tady se na to buď sociálka vykašlala, nebo se to stalo s jejich pomocí - protože tu holku matka na ten porod odstěhovala a přehlásila trvalé bydliště (a jen na krátkou dobu) - když ta neplnoletá holka porodila, měla potom nastat určitá součinnost těch sociálek... a tak se stalo, že legálně to dítě bylo prodané (kupující, noví majitelé, teda sorry - noví adoptivní rodiče) - a otci bylo řečeno že umřelo.. vám tohle připadá normální?

0/0
12.1.2010 15:45

moš

Re: HAnba soudu

Ne to ,skutečně není normální.

0/0
12.1.2010 15:50

Pšenda

Re: HAnba soudu

Kde je pravo ditete na znalost sveho puvodu?

Ja bych asi zazaloval matku a jeji zakonne zastupce o to ze poskodili me pravo byt otec.

0/0
12.1.2010 15:57

Najdete na iDNES.cz