Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

POLEMIKA POKRAČUJE: Oč jde v kauze Lexikon české literatury

Svár v české literárněvědné obci ve věci Lexikonu české literatury, respektive na něho navazující práci, pokračuje - tentokrát si slovo berou dva členové rozpadajícího se týmu. Reagují na stanovisko předsedy a místopředsedy Rady Ústavu pro českou literaturu AV ČR, publikované v Kavárně on-line. Mezitím na internetu vznikla petice -na ni v textu najdete odkaz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

probošt

Ad Slovo sloupkaře J. Peňáze:

R^ R^ R^

Možná někdo z nás toužil být literárním vědcem, ale ano, s úlevou konstatujeme, že jsme zaměstnáni jinde. Na našem vztahu k literatuře a lexikografickým dílům to naštěstí nemůže nic měnit. Lituji všechny, kdo se musí v těsném prostoru ÚČL takhle plácat a nechat si ukrádat energii vnitroinstitucionálními spory. Pánové, možná kdybyste se odhodlali být méně závislí na svém živiteli a tu energii věnovali poznání prostředí, kde si člověk svou prací musí na sebe vydělat, byli byste ve svém oboru stejně úspěšní, ale navíc svobodní.

0/0
14.1.2010 20:12

Michal Přibáň

Vážení kolegové,

 je-li vám nepochopitelné, že patřím k lidem, kteří chtějí zničit Lexikon, nebo ho dokonce možná převzít (jak píšete v článku), tak se vám nedivím. Nic takového jsem totiž neměl a nemám v úmyslu. Domnívám se, že v tom je celý problém: vytvořili jste si nepřítele a teď bojujete proti úmyslům, které jste mu přisoudili. Dívám se na podpisy, připojené k vaší petici v té nejlepší víře, že je třeba se postavit na stranu toho, jemuž se ubližuje, a zpytuju svědomí, kolik jsem asi v životě podepsal petic proti komukoli, aniž bych znal skutečné souvislosti a příčiny problému. Je pro mě velkou školou, jak málo stačilo k tolika vyjádřením soudných a úctyhodných lidí, které vedou ty nejlepší úmysly, ale chybí jim jediné: mít k tomu vyjádření všechny podstatné informace. Může mi to být líto, ale asi to tak ve společnosti chodí. I pro intelektuální obec je zřejmě svůdné najít si občas nepřítele. 

0/0
12.1.2010 18:54

struk-tur

nový článek k problému

odkaz na další článek k tomuto problému:

http://www.denikreferendum.cz/clanek/1037-spory-tvurcu-a-vedeni-rozlozily-praci-na-lexikonu-literatury

0/0
12.1.2010 15:09

Kartony

Já mít tak ty jejich starosti

To jsou ty humanitní obory, které nemají žádný ekonomický přínos nyní i do budoucna; jsou živeny z našich daní, protože si na sebe nedokážou vydělat.

0/0
12.1.2010 11:39

probošt

Re: Já mít tak ty jejich starosti

R^

0/0
14.1.2010 20:03

Gottlieb

2 poznámky

Má tedy být menšinový názor Rady zárukou správnosti? To by byla čistá demagogogie a bohorovnost typu: sice máme pravdu, ale ostaní to tak nevidí. Proč tedy autoři tohoto pamfletu neudělali nic proto, aby byla tato jim nepřející Rada odvolána? Tuto možnost přece měli, nevyužili ji. Asi proto, že vědí, že by neuspěli... Jejich pravdu totiž nevidí ani většina možných volitelů Rady, jejich kolegů, tedy lidí, kteří o celé kauze vědí nejvíce (i díky neustálým svoláváním shromáždění věd. pracovníků a otevřeným dopisům proti řediteli a Radě). Navíc, představa, že někdo chce zlikvidovat tým Lexikonu, aby mohl celý projekt "převzít", je absurdní - přece nám sami autoři pamfletu sami vylíčili, jaká neperspektivní řehole bez uznání to je. Pokud je tomu tak, proč by to kdo dělal?!

0/0
12.1.2010 9:59

sh1

wiki

Ještě že máme Wikipedii !!:-)

0/0
12.1.2010 8:57

Najdete na iDNES.cz