Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Inspektoři: Každý třetí středoškolský angličtinář nemá kvalifikaci

Od letošního školního roku se jazyk na základních školách povinně vyučuje už od třetí třídy. Školám přitom stále chybí kvalifikovaní učitelé. Upozornila na to výroční zpráva České školní inspekce. Podle ní je na základních školách čtvrtina nekvalifikovaných angličtinářů, na střední pak více než třetina. Číslo se neustále zvyšuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

tonycze

Zvýšit platy.

Dokud vláda nezvýší základní plat učitele, tak se situace bude nadále zhoršovat. Ono totiž nejde už jen o ANJ a NEJ. Velké množství učitelů si jde hodinu jen "odučit", "nějak přežít". Motivace chybí. Studenti jsou drzí, vyhodit se nemůžou, úroveň státních maturit je srvovnatelná s 8. třídou ZŠ, tak proč se za tak nízký plat snažit? Takto uvažuje stále více schopných učitelů...

0/0
9.1.2010 10:37

Kocour Bobule

MŠMT "analyzuje" situaci. Na víc se nezmůže.

A to ještě nezačalo ministerstvo "analyzovat" situaci v přírodovědných předmětech. Na základkách tiká časovaná bomba v podobě chemikářek a fyzikářek ve věku 50 a více let. Na vysokých školách pedagogických se už prakticky přestávají vyskytovat studenti těchto aprobací, takže absolventů připravených učit chemii či fyziku na ZŠ je žalostně málo. Dá se očekávat, že příslušné katedry na vysokých školách časem zaniknou, neboť jsou financovány podle počtu studentů a na pedagogických fakultách asi nevyvinou dostatečnou výzkumnou činnost na své přežití. Ze ZŠ se stárnoucí chemikářky přesunou do důchodu. Za deset let bude MŠMT s překvapením analyzovat nedostatek kvalifikovaných učitelů chemie a fyziky, stejně jako dnes jazyků a informatiky. Napravit to ale bude ještě větší problém, než u jazykářů, protože učitelství jazyků aspoň někdo studuje a učit nejde kvůli penězům. Učitelství chemie už ale skoro nikdo ani nestuduje.

0/0
7.1.2010 16:33

tonycze

Re: MŠMT "analyzuje" situaci. Na víc se nezmůže.

zajímavé a pravdivé. Myslím si, že se z chemie, fyziky,...stanou "přílepkové" předměty, aby se naplnily kolegům úvazky, popř měli alespoň nějakou přesčasovou hodinu.

U nás učí ANJ/NEJ učitelé výtvarky, ruštiny, nebo třeba i inženýr chemie, strojařka,...němčinu učila dloouho i vyučená zlatnice, to je perspektiva českého školství.

0/0
9.1.2010 10:43

český zeměhryz

..ministerstvo..???? a myslet..?? analyzovat....??..buhehéé

0/0
9.1.2010 10:47

kokrspanel

tak si vyberte

buď padesátileté přeučené ruštináře, kde při hodinách bazírujou na přilišné gramatice a hodiny jsou neskutečně nudné, nebo nový svěží vítr s mladými učiteli, ale bez kvalifikace. Ti kvalifikovaní vám totiž nikdy při techto platech do školství nepůjdou...

0/0
7.1.2010 15:17

chrtil

hmmm

mohou si ji přes víkend dodělat v Plzni ;-D

0/0
7.1.2010 14:56

pomocný učitel

Re: hmmm

nemůžou

0/0
7.1.2010 15:16

českej zeměhryz

,,myslím si že naopak ve školství bude ještě stále....

..dost nadbytečných..ale kvalifikovaných ....ruštinářů.....Rv

0/0
7.1.2010 13:20

Reeve

Re: ,,myslím si že naopak ve školství bude ještě stále....

Ruština se v masivním měřítku přestala na vysokých školách vyučovat před 20 lety. Počátkem 90. let se většina mladých ruštinářů na školách rekvalifikovala na učitele angličtiny či němčiny, dnes už mají minimálně 15 letou praxi a jejich výuka se v ničem neliší od výuky jazykářů, kteří tu angličtinu či němčinu vystudovali přímo.

Ty, o kterých mluvíte, tedy ruštináři bez rekvalifikace, jsou dnes už v důchodovém věku a na školách tvoří naprosto zanedbatelnou menšinu. A protože každý učitel z té doby měl dvě aprobace, dnes tito "ruštináři" zpravidla učí obor své druhé aprobace (češtinu, zeměpis, dějepis ap.). Nebo učí tu ruštinu, protože v posledních letech zájem o ni opět roste.

0/0
7.1.2010 14:39

Klotilda

Angličtináři,němčináři

Kolik absolventů, jazykářů, ročně opouští pedagogické školy?To je takový nezájem o tyto obory?Nebo kvalifikovaní učitelé, jdou raději pracovat jako nekvalifikovaní (ovšem otitulovaní) státní úředníci? 

0/0
7.1.2010 13:18

VLDX

Re: Angličtináři,němčináři

To jste nějak mimo. S těmi znalostmi půjdou raději do zahraničních firem, případně do překladatelských center nebo jazykových škol, které jim prostě zaplatí lépe!

0/0
7.1.2010 13:43

Reeve

Re: Angličtináři,němčináři

Přesně tak. Z absolventů učitelského jazykového studia na univerzitách odchází učit necelá pětina. Zbývající se uplatní nejen jako překladatelé a lektoři soukromých jazykových škol, ale často také v nejrůznějších "manažerských" pozicích v zahraničních firmách. Ve všech případech hraje hlavní roli plat: Nastupující učitel ZŠ nebo SŠ má necelých 15 tisíc s "úžasnou" perspektivou dosáhnout po 20 letech praxe průměrného platu 22 tisíc. V soukromém sektoru vysokoškolsky vzdělaný člověk s vynikající jazykovou výbavou nastupuje zpravidla za více než 20 tisíc a po několika letech praxe mívá 30 i 40 (a někdy i více) tisíc měsíčně.

0/0
7.1.2010 14:31

Klotilda

Re: Angličtináři,němčináři

V neučitelském místě nemůže mít ale přeci jen tu jazykovou výbavu a učitelské vzdělání.Musí být vzdělán v nějakém oboru.Cožpak češtinář dostane v české firmě flek manažera,protože umí bezvadně česky a má titul?

0/0
7.1.2010 14:40

tonycze

Re: Angličtináři,němčináři

Ve školách se to neřeší. ANJ nebo NEJ učí kdokoliv, jde jen o to, "nějak" ty hodiny odučit. Kdo perfektně umí anglicky, německy, má VŠ, učit nejde.

V soukromých firmách se učitel ČJ uplatní málokdy, ale jde pracovat klidně na post nižšího managementu, pořád tam má více peněz za mnohem méně náročnou práci.

0/0
9.1.2010 10:33

Klotilda

Re: Angličtináři,němčináři

Učitel je jistě kvalifikován pro práci v soukromé jazykové škole,soukromých kurzech.Jedno jestli je vlastník firmy našinec nebo cizinec.Jinak v zahraničních firmách snad není učitelů toho kterého jazyka třeba.Místní jej většinou obstojně ovládají.Myslíte to zřejmě tak ,že v cizině i nekvalifikovaná práce lépe placena než zde práce učitelská.Pak je ale zbytečné vysedávat pět let na univerzitě a učitelství studovat.

0/0
7.1.2010 14:36

Reeve

Re: Angličtináři,němčináři

Já (i když nereagujete na můj příspěvek) to chápu tak, že ve firmě se zahraničním managementem bývá jazyková schopnost tak významným faktorem, že uchazeč o významnou pozici skvěle ovládající jazyky má větší šanci na přijetí než uchazeč sice lépe odborně vybavený (například absolvent VŠE), ale s horší jazykovou výbavou. Zvláště, když se přijímací pohovor (a vůbec veškerá přijímací procedura) odehrává v cizím jazyce.

0/0
7.1.2010 15:15

Najdete na iDNES.cz