Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

DOKUMENT: Špičkoví čeští literární vědci a historici se mezi sebou přou o práci a prestiž

Překvapivou informaci i dikci - a to i pro zasvěcenější kulturní veřejnost - v sobě nese následující otevřený dopis, v němž se deset předních literárních vědců a historiků obrací na veřejnost. Jde v něm o příští osud práce, která by měla navazázat na mimořádně cenný projekt Lexikon české literatury. Polemické ohlasy v té věci rádi a promtpně zveřejníme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Hugo

Veda

Literarni vedec, co to je ?

0/0
12.1.2010 16:58

jojojojo

ta opovážlivost

Zaráží mě, k jaké hysterii se propůjčují tak slovutní lidé, jako je např. prof. Vojvodík, Bílek či Papoušek. O Brabcovi si asi žádné iluze dělat nelze, je to starý padesátoletní sekyrník, který akorát mění zabarvení: napřed rudé, pak disidentské, teď kdovíjaké Kde berete, ctění pánové, tu opovážlivost mistrovat ÚČL, plést se do věcí jeho vnitřní personální politiky. Navíc rozněcujete hysterii kolem věci, jejíž povaha je pracovně-právní, nikoli odborná, jak nám dopis sugeruje. Jedna pracovnice měla přejít z jednoho způsobu odměňování na druhý. Nic více, nic méně, projekt by pokračoval dále. Pracovnice to odmítla, oddělení se vzbouřilo, potom petice, rezoluce, křik kolem toho, že je ohrožen Lexikon. atd. Ale nedochází Vám, že nejvíc ho ohrozili ti, v jejichž jménu tato petice vznikla. Nedokázali totiž přistoupit na - velmi přijatelný - kompromis, šli cestou "všechno, nebo nic", počítali, že to uhrají křikem, včetně toho mediálního.

0/0
7.1.2010 22:24

vodnicivcechach

tak kdo od koho to teda vlastne opsal?

:-P

0/0
7.1.2010 15:23

vokroj

Jakákoliv cesta ke korytu je dobrá

0/0
7.1.2010 14:42

Gottlieb

podivné

Otevřený dopis podepsalo deset vědců, z toho sedm literárních. Ze sedmi podepsaných literárních vědců existuje pouze jeden, který by o celé situaci mohl vědět cokoli podrobnějšího, protože je sám členem Rady instituce ÚČL AV ČR. Jedině jeho hlas má nějakou  váhu, zbylé hlasy se zákonitě musely aktivizovat na základě nějakých informací, které neodpovídají realitě v ÚČL. Realita je, že jednomu pracovníkovi dotyčného oddělení nebyla prodloužena smlouva na základě toho, že tento pracovník dlouhodobě nesplňuje kariérní podmínky standardů ústavní práce. A protože nikdo není nenahraditelný, potažmo pokud "na sobě" nepracuje, byl tento pracovník odejit. Kdekoli jinde by takovéto chování ředitele v personálních otázkách nebyl  problém, ale na ÚČL, zdá se, přímo vraždí nevnátka! (aspoň podle otevřeného dopisu...)  

0/0
7.1.2010 14:32

Michal Topor

Re: podivné

Milý pane realito, plácáte.

0/0
7.1.2010 15:18

LuKo12

Re: podivné

Právo vyjádřit se k zásadní věci přece nemají jen členové Rady instituce!  "Váhu" a autoritu mají všichni signatáři a autoři Otevřeného dopisu, jimž jde o zachování díla, které současné vedení ústavu přežije. Ovšem tým, který toto úctyhodné dílo dokončil, zdá se nepřežije současné vedení ústavu. Tvrzení o dlouhodobém neplnění kariérních standardů (??) je v rozporu s dlouhodobou kvalitní prací celého autorského kolektivu. K čemu jsou atestační řízení, když má personální otázky v rukou jedině ředitel, a "není to problém"?!

Redakční rada Lexikonu se rozhodla ukončit svou činnost po 40 letech jistě z velmi VÁŽNÝCH důvodů (oznámení viz A2 1/2010)! Jeden pracovník, který na "sobě nepracuje" to jistě není!!

0/0
7.1.2010 17:53

Najdete na iDNES.cz