Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie hledá cesty, jak tolerovat malé množství alkoholu za volantem

Policie při dechových kontrolách řidičů hodlá tolerovat malé množství alkoholu, informovaly Lidové noviny. Konkrétně až 0,24 promile. Nulovou toleranci k alkoholu za volantem, kterou ukládá zákon, by jí měl pomoci obejít Český metrologický institut.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Andee

No...

Jakýkoliv měření alkoholu z dechu je nepřesný a pouze orientační. To mi potvrdí všichni, co si nějaký i třeba dražší měřák pořídili, že to nezměří dvakrát stejnou hodnotu, je nezbytně nutné si ústa před testem vypláchnout atdatd...

0/0
10.1.2010 21:17

ipietro

Perfektní, takže místo toho, aby se to jasně stanovilo

v zákoně, tak se bude překecávat úřad, aby se to tak nějak zakamuflovalo. Jak typicky české řešení Rv

0/0
10.1.2010 18:22

padavka

Re: Perfektní, takže místo toho, aby se to jasně stanovilo

no jasne, kdyz si zakonodarci neumi precist co maji ostatni staty s vetsi zkusenosti za pripustnou hladinu alkoholu a tim se ridit, potom aspon nekdo musi mit ve state rozum. http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_alcohol_content  Ze sve zkusenosti jsem se setkal jak jinde meri schopnost ridit auto pod "vlivem alkoholu". Stani na jedne noze, chuze po care, sledovani pohyb tuzky pred nosem jenom ocima tyto metody jsou osvedcene. Rekl bych ze normalni hladina alkoholu je 0,05% podle nejvice statu. Jinak staty jako Irsko, USA, N. Zeland, Canada maji hladinu 0,08% ale rekl bych, ze ti maji prevaznou vetsinu ridicu.

0/0
11.1.2010 17:05

padavka

Re: Perfektní, takže místo toho, aby se to jasně stanovilo

samozrejme nulova ci 0,02 hladina pro profesionalni ridice a pro ridice do 2let praxe

0/0
11.1.2010 21:00

lks0079

chyba měření

Všichni kdo chodili někdy na vysokou školu technického zaměření se již v prvním ročníku při první hodině fyziky dosti podrobně zabývali tím jak probíhá měření čehokoliv a že nikdy není možné nic změřit přesně. (ani délku pravítkem) Docela dost podrobně a složitě se tam rozebíraly pojmy jako měřená veličina, tolerance měření, chyba měřidla, statistická odchylka. Jen hloupí policajti si stále myslí že když měří radarem nebo detektorem alkoholu, tak že naměřená hodnota je absolutní.

0/0
7.1.2010 17:53

shr3k

Vrtěti psem

Je přece potřeba nějak zamaskovat průser s nákupem těch 400 Drägerů 7410, u kterých sám výrobce udává, že je pouze testovací, nikoliv průkazný. Výsledky trestů v laboratoři a především rozptyl naměřených hodnot tomu také nasvědčují:

http://jarda-zik.sweb.cz/alko/alko014.htm - Korelace výsledků

laboratoře a analyzátoru Dräger 7410 :-P

[]

0/0
7.1.2010 13:56

shr3k

Re: Vrtěti psem

Oprava - testů ;-)

0/0
7.1.2010 13:56

OndraTM

Policie má dbát na dodržování zákonů a ne je obcházet

Policie tu opravdu není od toho, aby vymýšlela způsoby, jak zákon obejít, byť by byl sebetupější. A jako, že úprava pojednávající o absolutní nule a způsob práce PČR tupý je a pořádně. Připadá mi to, jako by za každou cenu chtěli obhájit nákup oněch 400 přístrojů a vymyslet pro ně použití. Opět PČR jde jen cestou represe, nikoliv prevence. Je snazší zastavovat nahodilé řidiče, než být přítomný na problémových místech, např. před diskotékama a apod. Taky je to poněkud zvláštní politika státu, na jednu stranu rádoby represe na silnicích, na druhou stranu, stát konzumenty alkoholu potřebuje, aby plnil rozpočet ze spotřebních daní. Osobně si myslím, že se měli podívat do Rakouska, Německa jaká pravidla platí tam a převzít je ...a stejně tak se inspirovat prací tamější policie.

0/0
7.1.2010 11:02

Pan Navratil

Mno,

nejvíc mě potěšily včera zprávy - a v nich měření "ze vzduchu v okolí řidiče." WTF???

0/0
7.1.2010 8:19

hzahza

Re: Mno,

přesně, policajt bude namol....;-D

0/0
7.1.2010 12:20

Lucius_Malfoy

Takže na závěr ještě právně konformní postup

V zákonech existuje poněkud zmatek (relevantní jsou v daném případě zákony 200/1990 Sb. ,  361/2000 Sb. a 379/2005 Sb.), proto VELMI záleží na správné formulaci a jejím PŘESNÉM zaprotokování, v opačném případě se řidič vystavuje riziku až sedmibodového postihu. Právně konformní a následně nenapadnutélná je následující formulace:

"Dne toho a toho v tu a tu hodinu/minutu mne vyzval policista se služebním číslem XXXX k dechové zkoušce. Odmítám tento způsob provádění zkoušky pro jeho zjevně malou vypovídací schopnost a riziko používání detektoru v rozporu s návodem a požaduji provedení zkoušky formou odborného lékařského vyšetření."

Tato do protokolu uvedené formulace jednoznačně potvrzuje, že výzvu učinil policista a zakládá možnost nárokovat ztrátu času. Není odmítnutím vyšetření, ale způsobu jeho provedení dechovou zkouškou, tedy v souladu s §2 zákona 379/2005 Sbírky.

0/0
7.1.2010 7:23

Standa17

Nulova tolerance

Nulova tolerance alkoholu u ridice je blbost, ale jeste mnohem vetsi blbost je, aby policie, kdyz se ji nelibi zneni zakona, vymyslela reseni, jak ho obejit. To je podle meho naprosto nehorazne. Jak ma pak mit nejakou autoritu u obcanu? Pan Trzil a vsichni statni urednici, kteri s nim v tomto souhlasi, by meli byt okamzite propusteni z prace.

Podle mne je naopak jedine spravne reseni iniciovat zmenu zakona, protoze jedine ten je pro obcana zavazny a u soudu vymahatelny. Delat zakony, ktere ani dodrzovat nelze, je proste zasadni chyba.

Poradte nekdo, da se na pana Trzila podat trestni oznameni z podezreni, ze navadi k trestnemu cinu, jestlize vyda policistum pokyn aby nedodrzovali zakon?

0/0
6.1.2010 20:18

pondelkovic1

Re: Nulova tolerance

Zcela určitě na to máš nárok;-)

0/0
7.1.2010 5:31

Andee

Re: Nulova tolerance

Stando, nezlob se na mě, ale seš neuvěřitelný pako... ;-D

0/0
10.1.2010 21:07

robinhud

Schrňme to

Nulová tolerance je pro opravdové notordy za volantem pravým požehnáním. Policisté budou zaměstnaný sepisováním hlášení s řidiči s obsahem alkoholu  který  použitými měřidly není prokazatelný a mezitím skuteční alkoholici se budou prohánět  po silnicích s menší pravděpodobností že je někdo zkontroluje. Řekl bych že tohle je snad úmyslná sabotáž nebo naprostá blbost bumbajících poslanců. Ta poslední věta je pouhá spekulace.;-€

0/0
6.1.2010 19:36

Krak

Re: Schrňme to

Ty teda ty myšlenky chrneš... Jak rozumíš slovu spekulace?

0/0
6.1.2010 21:01

robinhud

Re: Schrňme to

Spekulace je myšlenkový pochod,který na základě absence informací či znalosti pouze jejich částí se snaží vytvořit jistý závěr.Faktem je že pouze poslanecká kantýna prodává tvrdý alkohol a páni poslanci ho  v zaměstnání vesele konzumují. Oni sice mají poslaneckou imunitu  ale je před volbami a o nějakou negativní reklamu nestojí.Tak proč to policii trochu neztížit.Více zachycených pozitivních výsledků měření znamená zdržení a méně zkontrolovaných.

A to není jediný případ.Jak zhodnotit zákon který ukládá městským strážníkům povinnost označit měřený úsek radarem značkami o měření rychlosti. Jaký má takový zákon smysl? Pravda v tomto může být namočená i státní policie která sama zákony nedodržuje a moc ji nevonělo že ji může někdo jiný zkontrolovat.

A ten nejabsurdnější zákon poslední doby? Mezi tím co se v žebříčku Transparency Internacional propadneme za rok o sedm míst dozadu si ODS navrhne a prosadí zákaz policejních odposlechů v případě úplatků.Ještě něco mám chrnout pane poslanče? 

0/0
7.1.2010 6:57

Lucius_Malfoy

Tak si to shrňme

Kdosi, pravděpodobně osoba s charakteristickým příjmením Tržil získala tučnou provizi od místního zastoupení firmy Dräger za nákup 400 jednotek pracovních (nikoliv průkazných) měřidel. Aby nějak opodstatnil tento jinak zcela bezúčelný nákup, vymyslel plukovník Tržil pravidlo, dle kterého je zcela bezskrupulózně šikanován každý občan, podrobený policejní kontrole. poté, co zmíněná osoba zjistila, že občané nejsou takovými ovčany, jakými by je ráda měla a že PČR v důsledku uvedeného nařízení hrozí masová vlna stížností a žalob a radikální zvýšení nákladů, pokouší se nyní opět mimozákonnou cestou z tohoto problému vycouvat tím, že jej v tichostui převede na metrology. Orgány činné v trestním řízení by se nyní měly zaměřit zejména na stav finančních kont plukovníka Tržila a osob s ním spřízněných, dále na prověření možnosti, že se plukovník svým nařízením a z něj vyplývajícími důsledky dopustil závažného porušení pravomocí veřejného činitele a zákona o služebním poměru 361/2003 Sb.

0/0
6.1.2010 15:46

Íčko-Berija

Re: Tak si to shrňme

 Konta Tržilovi klidně prověřit,ale obávám se,že by mu Václav I udělil milost.Jinak,policie má povinost chránit občany před dementními ochlasty a já jsem pro aby se dýchalo vždy.Nikoho to kdo nepil to nezdrží a dementi mají holt smůlu.

0/0
6.1.2010 16:11

Lucius_Malfoy

Re: Tak si to shrňme

Prima - představte si, že jste nic nepil, ovšem Dräger vám naměří 0.05 °/°°. Čistou nulu nemáte, tudíž máte dvě možnosti - podrobit se odbornému testu nebo vyžádat cestu na krev. Druhý dräger vám velmi pravděpodobně naměří stejnou hodnotu, na krvi se dozvíte, že zkouška na alkohol byla neprůkazná. PČR vám mezitím zadrží řidičský průkaz a z nemocnice se vracíte po svých. Jste spokojen? Svůj řidičák uvidíte v lepším případě až ve správním řízení, v horším až po soudním projednání.

0/0
6.1.2010 16:18

Lucius_Malfoy

Re: Tak si to shrňme

Erratum - místo neprůkazná čti negativní

0/0
6.1.2010 16:21

MerlinMagic

Re: Tak si to shrňme

Přesně tak, jenže právě to nejsou někteří ovčané schopni pochopit ani za boha a budou se tady pořád dokola byvit o ochlastech za volantem.

0/0
6.1.2010 18:19

MerlinMagic

Re: Tak si to shrňme

A já jsem si teď dal dvě skleničky vína po jídle (pizza). Mohu ráno řídit, Jak si to mám zjistit když měřák, který se dá koupit za rozumnou cenu pod 0.2 prostě neměří.

0/0
6.1.2010 18:22

Quitman7

Re: Tak si to shrňme

Zeptejte se svého zákonodárce :-). Ale vážně, takového množství bych se rozhodně nebál, existuje pokyn, podle kterého příslušné správní orgány od naměřeného množství odečítají 0,24 promile a tato vypočtená hladina je ta, podle které se věc posuzuje. Bohužel to v případě pozitivní dechové zkoušky se zanedbatelným naměřeným množství pro Vás znamená, že policisté sepíší oznámení a možná Vám i zakážou další jízdu.

0/0
6.1.2010 20:32

Quitman7

Re: Tak si to shrňme

Nesetkal jsem se ještě s nekalibrovaným a neschváleným Drägerem, jehož měření by nebylo i soudně uznáváno. Kde jste k tomu přišel?

0/0
6.1.2010 20:33

trenchard

Re: Tak si to shrňme

čte jednu stránku, kde je článek o těchto přístrojích ...

0/0
6.1.2010 21:09

Lucius_Malfoy

Re: Tak si to shrňme

Možná jste se dosud nesetkal, ale budete, a to tím častěji, čím více řidičů se do uvedené situace dostane. Ale dovolím si pro vás shrnout své výhrady a také to, jak budeme v tomto případě naše klienty zastupovat - pracovní měřidlo Dräger není v oblasti 0-0.3 °/°° vůbec kalibrováno, proto jej nelze považovat za měřidlo. Technické parametry přístroje v kombinaci s fyziologickými hladinami alkoholu v krvi řidiče neumožňují (a k tomu existuje dostatečné množství znaleckých posudků) průkazně stanovit, zda řidič před jízdou požil alkoholický nápoj (pokud se k tomu řidič nepřizná sám).

0/0
7.1.2010 5:14

Lucius_Malfoy

a doplněk

Dále pak lze úspěšně napadnout samo provedení měření přístrojem, zejména pak zajištění podmínek měření dle manuálu přístroje - důkazní břemeno o tom, že byla dodržena podmínka absence alkoholových par či par desinfekčních prostředků v místě měření, dostatečná vzdálenost od antén radiokomunikačních zařízení a mobilních telefonů, atmosférický tlak, teplota a relativní vlhkost bude ležet na PČR. Není v této zemi soudu, který by se dopustil rozsudku, v němž by zjištěné (a to i krevním testem) množství alkoholu pod dvě desetiny promile označil jako jednoznačný důsledek požití alkoholického nápoje před jízdou...

0/0
7.1.2010 5:16

Ctenar_Mira

Re: a doplněk

Souhlasím s Vámi. S výjimkou tvrzení: "Není v této zemi soudu, který by se dopustil rozsudku, v němž ..." Zdejší soudy se dopouštějí běžně značně nestandardních rozsudků :-(

0/0
7.1.2010 11:02

Slaine55

Obcházet - současný trend ČR

Obchází naši zákonodáci, budou obcházet i ostatní. Budiž. Budu takjé obcházet.

0/0
6.1.2010 15:04

send

Kdo nechlastá s námi

chlastá proti nám ;-€

Za volant jedině uvolněný, tj. posilněný ;-)

0/0
6.1.2010 14:29

monza

sbohem a ámen

No nevím,ale neměla by policie hledat jiné cesty?Třeba ty po kterých se k nám dostávájí drogy?Jen takový nápad.

0/0
6.1.2010 14:20

freye

Re: sbohem a ámen

drogy jako napr. alkohol?

A nebylo by nejlepsi alkohol uplne zakazat stejne jako ostatni drogy?

0/0
6.1.2010 14:24

monza

Re: sbohem a ámen

Moje stará má stejný názor.Nejsi to nakonec ty Božka?Sypej od toho compu bestie!

0/0
6.1.2010 14:29

freye

Re: sbohem a ámen

toz problem by byl vyresen ne? a policie by mohla kontrolovat cesty kde se pasuje lih :-) Logicke ze?

0/0
6.1.2010 14:38

Ctenar_Mira

Re: sbohem a ámen

Když si doma nechám zkvasit kýlb vody s cukrem a kouskem chlebové kůrky, tak mně bude hlídání pašeráckých cest celkem jedno ;-D

0/0
7.1.2010 11:07

pepa01

Re: sbohem a ámen

nic hledat nemusí, stačí vyházet imigranty a uzavřít hranice

0/0
6.1.2010 15:45

send

Neměřit

Chlastat R^;-D

0/0
6.1.2010 14:16

Pan Navratil

Mno,

zkrátka, měření nějakých 0,05 promile na silnici je stejný, jako měřit vzorek pneumatiky na µm. Prostě blbost.

0/0
6.1.2010 13:55

To je bomba

Re: Mno,

souhlas, viz níže. To je technická kravina.

0/0
6.1.2010 14:11

smíšek36

Re: Mno,

přesně tak,  jak jsem psal již kolem poledneR^

0/0
6.1.2010 16:14

Return

Ještě že si Policie

"uvolnila" ruce,a nemusí jezdit k malým dopravním nehodám.Bude mít více času na vypisování protokolů o dechových zkouškách 0,1 promile ;-D 

0/0
6.1.2010 13:51

send

Re: Ještě že si Policie

;-DR^

0/0
6.1.2010 14:17

ferdapytlik

Re: Ještě že si Policie

:-)R^R^

0/0
6.1.2010 18:31

badodmrtvereky

nulová tolerance

Nulová tolerance je blbost už podle názvu,policie by měla mít možnost tolerovat podle technických možností přístrojů,ale v žádném případě nemusí být veřejnost o míře tolerance dopředu informována.Při nesouhlasu s měřením by měla být policie povinna řidiče dovézt na odběr krve,když o to požádá./nutné při braní určitých léků/Ať už je tolerance nebo není,je zřejmé,že i kdyby měl být předpis -O tolerance vždy se najde někdo ,kdo pojede i s 3°/°° ,a je smutné,že někdy tak jezdí i ti co tyto předpisy připravují a postihují.

0/0
6.1.2010 13:47

bradavice

nesmyslé dejchání

Už z principu fungování přístroje nelze rozlišit, jestli jste si pusu jen vypláchli čímkoliv s alkoholem nebo alkohol skutečně požili, koluje vám v krvi a ovlivňuje vaše jednání. Proto nemůže žádný dechový přístoj prokázat POŽITÍ alkoholu!!

0/0
6.1.2010 13:39

zelený banánovník

Re: nesmyslé dejchání

proto tyhle prolhaný notoriky berou na krev;-DR^

0/0
6.1.2010 13:40

bradavice

Re: nesmyslé dejchání

proto s sebou nosím placatici a cestou na krev si před bengama pořádně přihnu!

0/0
6.1.2010 13:43

987654321

Re: nesmyslé dejchání

To je príma nápad. A hned porušíš další §  z.č. 361/2000.

Aspoň bude plastr větší;-D;-D;-D

0/0
6.1.2010 18:00

Z-S

Re: nesmyslé dejchání

v malem mnozstvi se to neda dokazat ani z krve. proste, alkohol jako alkohol.

0/0
6.1.2010 13:46

Najdete na iDNES.cz