Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Armáda přestává učit své dějiny, historici to kritizují

Škrty v armádním rozpočtu semlely i přednášky vojenské historie na brněnské Univerzitě obrany. Její vedení rozpustilo k dnešnímu dni tým pedagogů, kteří budoucí důstojníky seznamovali s příčinami kritických okamžiků v historii vojska. Vzdělání je přitom například zbraní v boji proti pronikání extremismu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pavkakorčagin

Nebylo by lepší

Zrušit celej ten ansábl zbytečných a drahých povalečů se zelenými mozky..??

0/0
31.12.2009 11:48

vasil1992

Re: Nebylo by lepší

ne, lepší by bylo vás a vám podobné poslat na 3 roky do armády abyste zjistili že zas taková sranda to není ...;-€

0/0
9.1.2010 17:24

vítek z prčice

Re: výuka historie

Podobný plivanec jsem očekával. Umíš ještě něco jiného ? Za službu v ČSLA  se rozhodně nestydím a rád si na ni vzpomenu. Člověk si nevybírá, ve které době se narodí. Kdybych se narodil za Rakouska, tak jsem sloužil v rakouské armádě. Nejsem komunista, jak se patrně domníváš. S tou poslední větou jsi to opravdu přehnal a právě, že jsi se "vyhnul"  vůbec nevíš, jak by to vypadalo. Jde o pouhé pozérské žvanění, což neomlouvá.

Jaký máš vztah k této zemi, k lidem v ní? Díky Gorbačovovi a dalším k ničemu takovému nedošlo. Zajeď si někam, kde se konají jaderné pokusy a užij si to - jeden výbuch, proti tomu, co v Evropě plánovaly obě strany, nic není. Musel bys to absolvovat mnohokrát. 

Co tě naplnilo takovou nenávistí, vymykající se pojmu "člověk"? Doporučuji vyhledat nějakou pomoc, kněze, psychiatra, mediátora .....

0/0
30.12.2009 17:42

KMJ

Re: výuka historie

Co mně naplnilo takovou nenávistí ?  Právě takoví lidé , kteří jsou ochotni sloužit  komukoli  bez ohledu na cokoli a ještě to chtějí nazývat " vlastenectvím " . A zvtah k této zemi a lidem v ní ? Od 50. let naprosto žádný . Pokud byste byl komunista , měl bych pro Vás možná větší pochopení než takhle . A abych to neopomenul , umím toho celkem dost .

0/0
30.12.2009 18:05

Pavkakorčagin

Re: výuka historie

Vůl korunovanej. Kdo? Podívej se do zrcadla kloučku..

0/0
31.12.2009 11:54

65c02

Hmmm,

"...Vlastně se ani nediví, že přibývá vojáků, kteří nevědí, proč odjíždějí do zahraničních misí. Anebo si často uvědomují hlavně to, že si tam slušně vydělají...."

....................

Pak se ovšem jedná o skutečné nefalšované žoldáky a nemá smysl ty zahraniční mise okecávat nějakým údajným vlastenectvím, sounáležitostí se západním civilizačním okruhem, apod...

0/0
30.12.2009 13:52

vítek z prčice

Re: k čemu potřebují vojáci ...

Promiň "kukvykuku",  ale ty jsi opravdu trouba. Na vojně jsi asi nebyl a nemáš představu o co jde. Toho střílení a zabíjení je poměrně málo.

Mnohem delší dobu spíš někde venku za každého počasí, jídla moc není a nestojí zanic a každou chvíli tě může něco zabít nebo zmrzačit (to je horší). I tvrďáci začnou  vzpomínat na lepší časy. S tvou morální výbavou budeš chtít utéct - ale pozor, hrozí válečný soud.  Abys vydržel a s hanbou neutekl musíš mít cosi v sobě.

Přečti si něco o našich "anglických" letcích, kteří šli do války za cenu osobního strádání, do války, do které nemuseli. Za republiku, která armádu rozpustila a nebojovala. S rizikem, že v případě sestřelení s nimi nebude zacházeno jako s válečnými zajatci, že jejich rodina půjde do koncentračního tábora. A samozřejmě, s rizikem smrti v boji. Měli tu nejvyšší  morálku spojenou právě se znalostí historie.

V Afganistánu nelze vyhrát. Afgánci totiž nebojují za peníze. Jejich motivaci ty nepochopíš.

0/0
30.12.2009 13:43

kukvykuk

K čemu potřebují vojáci znát historii?

Hlavně se potřebují dobře rvát, střílet, zabíjet, musí mít kondici a hlavně musí umět poslouchat nadřízeného, ale znát historii.

0/0
30.12.2009 13:12

oId fashioned Vince III..

nazí v armádě

;-D;-D

0/0
30.12.2009 11:16

Glock bez -e

Re: nazí v armádě

Norman Mailer - Nazí a mrtví

:-P;-)

0/0
30.12.2009 11:46

vítek z prčice

výuka historie

Moji předkové a příbuzní bojovali, počínaje 1. světovou válkou, prakticky na všech frontách. Ti, které jsem měl možnost poznat osobně, byli plni českého vlastenectví.

Já jsem sloužil u bojového útvaru ČSLA v hodnosti kapitána. Černým baronům se rád zasměji, poznal jsem i takové důstojníky, ale my jsme svoji službu brali vážně - jako ochranu vzdušné hranice tehdy rozděleného světa. Na druhé straně to brali úplně stejně.

Bez historie nelze vybudovat morální profil vojáka. Ale co - morálka, kázeň - to jsou přece bolševické kecy, že? Na dnešních mladých mužích se zrušení vojenské služby projevuje zhoubně - na těle i na duchu. Myslím, že by stačila 6 měsíční služba, aby dozráli. Přicházejí i o to lepší, na co jejich tátové z vojny vzpomínají.

Současná česká armáda není schopna účinně bránit českou republiku a změnila se v několik elitních útvarů pro zahraniční mise. Účast v misích je dobrovolná a honorovaná. Český voják se tak změnil v žoldnéře a v očích afgánců i okupanta.

Stydím se za to.

0/0
30.12.2009 11:07

slatin

Re: výuka historie

Myslím,že se dá v mnohém souhlasit.AČR nyní dělá pouhé křoví ve hře velmocenských amerických vojenských a ekonomických zájmů.Pokud by se něco stalo tady, tak by stejně musela nastoupit domobrana,zálohy, dobrovolníci....Zbraně ? Motyky,krumpáče,sekery........

NATO  mělo být obranné seskupení na ochranů vlastních členů.A kam všude NATO vkročilo ? Kdo kdy napadl vojensky nějakého člena ? USA dráždí muslimský svět vnášením svých norem demokracie.¨Těžko se mi to dokazuje, jsou to jen moje pocity, které jsem získal čtením denního tisku.Ale podobné názory  mi říkají i američtí přátelé....Kde by USA dnes mohlo být, kdyby nemuselo živit tak obrovskou armádu,rozesetou po celém světě.

0/0
30.12.2009 12:39

KMJ

Re: výuka historie

 No , tak tou službou u ČSLA  v hodnosti kapitána bych se moc nechlubil . Není čím .  A morálka a kázeň v komunistickém pojetí to jsou opravdu kecy a mně osobně je z nich zle . Dalo mi to hodně úsilí se tomu vyhnout , ale povedlo se .  Jo a kdyby tady z toho udělali " imperialisti " v 50. letech radioaktivní spáleniště , tak bych jim poblahopřál . ( posmrtně ) .

0/0
30.12.2009 15:32

Pavkakorčagin

Re: výuka historie

No co ty seš za VOLA..8-o8-o

0/0
31.12.2009 11:51

vasil1992

Re: výuka historie

pro KMJ: souhlas, seš nehoráznej VŮL!!!!

0/0
9.1.2010 17:51

diligo

tahle slepá víra v poučení se z dějin nudné školní historie

mě fascinovala. Dříve nebo později si každé dítě najde svůj zdroj lepších informací a k nacismu, komunismu , anarchismu nebo fundamentalismu se stejně dostane. Jde jen o nikdy neprokázané tvrzení historiků, aby si obhájili fleky.

Šprtat se nazpamět historii (99% české výuky dějin) nemá totiž vůbec žádný význam.

0/0
30.12.2009 10:51

kamil24

Re: tahle slepá víra v poučení se z dějin nudné školní historie

Myslim, ze v podstate jde o to,aby vojaci alespon ozivili to, co se naucili na zakladce.

Nejake vedomosti by clovek u vojaka cekal, jinak se z nej stejne dobre muze stat zoldak, co vojanceni dela jen pro mergle.

0/0
30.12.2009 11:02

slatin

Re: tahle slepá víra v poučení se z dějin nudné školní historie

a pak někde zařve, sejme ho nějaký talibanec ,a k čemu mu byly znalosti historie.....

0/0
30.12.2009 12:40

vasil1992

Re: tahle slepá víra v poučení se z dějin nudné školní historie

ty znalosti mu budou právě proto aby doma ( v čr) nepostřílel třeba své Romské spoluobčany. A jestli jsou nečí děti tak hloupé aby si vybrali za svůj vzor nějakého radikála z historie...není to chyba historiků ale vás jako rodiče!!

0/0
9.1.2010 17:55

Najdete na iDNES.cz