Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jdeme na ně, halekali farmáři u Hradu. Pak se mačkali u Sněmovny

Už podruhé se letos vydali zemědělci z celé země demonstrovat do Prahy. Tentokrát se jich sešlo přes dva tisíce. Nelíbí se jim škrty v rozpočtu na příští rok, chtějí získat navíc 1,5 miliardy korun. Protest začal projevy na Hradčanském náměstí, pak se zemědělci vydali předat své požadavky poslancům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ladinusamad

Peníze, peníze

Malinko mě zaráží jedna věc. Stávkují dopravci, sice jen v Praze, ale protože by z toho měla praha velký problém, narvou se tam prachy. 90% lidí v ČR nepotřebuje dotovat dopravu v Praze. Ale všeobecný souhlas. Stávkují doktoři - dostávají údajně málo, -narvou se jim prachy - ačkoliv běžný člověk, když navštíví doktora tak mu platí, protože potřebuje nějaké potvrzení. Májí státní podniky problém? Nemají, utopěj se tam miliardy, je potřeba to zachránit. Stejně tak podpora automobilismu a jiných.

Mají problém zemědělci? Jejich problém. Jsou hloupí, z holín jim kouká sláma, můžou si za to sami. A nikdo si neuvědomuje že ačkoliv z víše uvedených příkladů průměrně profituje velmi malé procento lidí, tak žrát potřebujou všichni...

0/0
5.12.2009 9:37

ladinusamad

Re: Peníze, peníze

Na druhou stranu, až budou zemědělci bez práce na soc. dávkách které

jsou velmi podobné jejich ziskům, tak to bude stát stát mnohem víc ale

pro zabedněnce to bude vše v pořádku, operují s číslama ve ktrých

nebude figurovat dotace na zemědělství které přece, oni to ví nejlépe,

je k ničemu.

0/0
5.12.2009 9:37

TetaJane

Jste padlí na hlavu?

Hlavně vy, co tu píšete jak jsou zemědělci neschopní? Zažili jste někdy co všechno obnáší takové zemědělství? ASI NE! Kolik musíte vést evidence? (například výmysl státníků-hnojební deník...je tak k ho...ano, víme všichni k čemu a je s tím práce dost). Jak je složité dostat se třeba k dotacím z Evropské unie? Že práce zemědělce není otázka pracovní doby 7:00-15:30 a jdu domů? To je práce, kterou žijete. Bohužel je na tom český národ tak špatně, že když se zelenina či ovoce zdraží, tak prostě bud bude hledat levnější alternativy nebo jej přestane kupovat.

Tak prosím ty, kteří si v zemědělství nic nezažili či neodpracovali, ať si laskavě své ostré slova nechají pro někoho jiného.

Díky a pěkný den[>-]

0/0
4.12.2009 21:19

pandrysek

neschopnost domluvy

Zemědělci jsou neschopní se mezi sebou domluvit. Kdyby si třeba 5 (nevím kolik jich je) největších producentů mléka v ČR sedlo a řeklo si: "Tak a od teď už nebudeme ze sebe nechávat dělat blázny a to naše mléko už mlékárnám nebudeme dodávat za 4kč/l ale za 8kč/l." Co by s tím ty mlékárny udělaly? Musely by to začat nakupovat za 8 kč - zemědělci by měli dost peněz a nepotřebovali by neustále sockkovat peníze na dotacích. Nevěřím tomu, že by mlékárny mohli zaćat kupovat mléko např. v Rakousku - tam mléko stojí dvakrát tolik co u nás. Dal jsem příklad na mléku a stejně by se mohli domluvit i zemědělci produkující jiné věci - je to problém domluvy. Zemědělěc by si také mohl otevřít vlastní mlékárnu, ve které by přímo vyráběl své mléčné produkty ze svého vlastního mléka. Prostě je to neschopnost zeědělců. Tečka.

0/0
2.12.2009 23:18

pandrysek

Re: neschopnost domluvy

Ceny rostou ve všech odvětvích ať se podíváte kamkoliv, pouze zemědělské komodity se prodávají už 20 let za stejnou cenu. Kilo meruňek se prodává +- 25 - 30 kč - za takovu cenu e prodávalo už v roce 1990, ostatní ceny od té doby pětinásobně narostly ale zemědělci prodávají pořád za stejno tak se nemožou divit, že krachují.

0/0
2.12.2009 23:26

Bio Illusion

Re: neschopnost domluvy

mno a nebyla by to potom tak trochu kartelová dohoda? :-P

0/0
2.12.2009 23:28

pandrysek

Re: neschopnost domluvy

V osttaních odvětvích to není kartel když se zvyšují ceny? Vždycky se to dá něčím odůvodnit - zvyšující se náklady atd. Říkám jsou hloupí, že ceny drží pořád pod výrobními náklady - proč je zemědělství dotované? To by stejně mohli požadovt výrobci aut, elktroniky atd atd.

0/0
2.12.2009 23:38

edelcacao

Re: neschopnost domluvy

ni ty ceny nedrží tak nízko sami od sebe. Ty ceny prostě nízko jsou protože dotace generují přebytky. Nic víc v tom nehledej. A je úplně jedno jestli se někdo v čr dohodne za kolik bude prodávat, pokud ta cena nebude tržní tak krachne. Cenu určuje trh ne zemědělec

0/0
2.12.2009 23:42

E.Krajan

Re: neschopnost domluvy

No jo ty vole, jenom že to by v okolních státech odkud se to levné mléko dováží nesměli být také dotace a v vašem případě jsou v okolních státech ty dotace ještě vyšší. Je vydět že máš o zemědělství přehled jinak by jsi to co tu píšeš nikdy nenapsal.

0/0
3.12.2009 7:08

edelcacao

Re: neschopnost domluvy

Jsou země kde se produkuje levněji, třeba v Polsku a mnohých západních zemích. Jediné k čemu by to vedlo, že by se odběratel kouknul jinde po mléku a ti naši prducenti by krachli úplně;-D;-D

0/0
2.12.2009 23:40

E.Krajan

Re: neschopnost domluvy

Nevím jestli si tak hloupý nebo si úplný dement, pokud by tohle udělali což už se u nás v podobném případě stalo dostanou pokutu od antimonopolního úřadu ty troubo.

0/0
3.12.2009 7:05

Honza85

Re: neschopnost domluvy

Pochopitelně kdyby toto udělali, znevýhodněli by konkurenci a jednalo by se o protizákonné jednání, za které hrozí vysoké sankce.;-)

0/0
3.12.2009 20:10

Sněmovník

Ne dotace, ale dovozní daň!

Řešením ochrany našeho zemědělství nejsou dotace pro zemědělce (ztráta pro stát), ale dovozní daň na potraviny (zisk pro stát).

0/0
2.12.2009 22:06

cejkis

Re: Ne dotace, ale dovozní daň!

To je v rozporu s pravidly EU. Stejně tak by i ostatní země mohly uvalit clo na naše výrobky.

Řešením je diskuze o změně struktury dotací v celé EU. Provotně EU chtěla levné potraviny a tak je z obecného principu dotuje. Bohužel některé státy ve finále více jiné méně. Řešením je srovnání dotací ve všech zemích EU, tak aby polský výrobce nebyl schopen dodat do CZE  produkt s nižší cenou než je cena výrobní cena na trhu v CZE.

Navýšení dotací není systémové. Je to krátkodobé a je to jsou to peníze daňových poplatníků, které mají za cíl zlevnit české výrobky. Nelze to dělat dlouhodobě. Vzhledem ke skutečnosti, že politici jen slibují a nic nedělají, byl tento problém přenesen až do období krize.

Krize je dobrá věc. Neboť konečně politici musí něco dělat. Už nelze jejich nicnedělání zamáznout dalšími vyhozenými miliardami. Naši politici na to vyzráli. Opět nepracují. Našli si na to nepolitickou vládu.....

0/0
2.12.2009 23:08

cejkis

Re: Ne dotace, ale dovozní daň!

Fischer na to může reagovat jen tak, že žádané peníze pro FY2010 najde a vyhodí je z okna mezi zemědělce, aby se udrželi při životě. A ihned musí začít řešit princip dotací v celé EU.

0/0
2.12.2009 23:12

ladinusamad

hlava v oprátce

Škoda že si málo kdo uvědomuje úlohu zemědělství pro zdraví státu. Jakéhokoliv. Chápu že kdo pochází z města, nemá představu o tom co zemědělství ve skutečnosti je a co obnáší. Samozřejmě nemyslím "obsékače" kteří za dotace obsékají louky na kterých nesmí nic být jinak by nedostali dotace. Myslím skutečného zemědělce který chová dobytek, pěstuje od obilí pojá nevím co. Lidi kteří maji svoji práci rádi - ačkoliv je to, je-li poctiví zemědělec, dřina. Bohužel panuje v udílení dotací princip kocourkova => kdo nemá možnost vidět do toho jak zemědělství funguje, může nabýt dojmu že všichni maji nadprůměrně. Opak je pravdou... Ale řešení není dávat jim dotace, řešením je připravit pro zemědělce trh. Dnešní trh funguje tak že zemědělec nemá možnost svoje produkty udat.

0/0
2.12.2009 19:00

ladinusamad

Re: hlava v oprátce

Chápu, nemůžou prodat, jsou drahý, maj smůlu ať jdou k čertu. Ono to

tak na konec zřejmě dopadne. Ale domnívám se že jednou bude ČR

zemědělství velmi chybět. Protože díky zemědělci, všichni ostatní, co

chtějí dělat něco jiného, mají co jíst...

0/0
2.12.2009 19:00

ladinusamad

Re: hlava v oprátce

Ale to člověku dojde až

nebude mít co do úst. -pak se to bude draze platit a nebudou to 4koruny

na litru mléka. Bude to mnohem víc a nejen mléko. Proto rychle strkejme

hlavu do oprátky.

0/0
2.12.2009 19:01

edelcacao

Re: hlava v oprátce

bláboly, vždycky tu bude zemědělství jen bude tam kde to bude por místní rentabilní a rozhodně se nebude všude pěstovat všechno jak je zvykem v EU. Prostě se bude pěstovat to co je rentabilní a zbytek se dovezeR^

0/0
2.12.2009 19:57

uska

Re: hlava v oprátce

a proč se dováží třeba brambory z Polska nebo jiné potraviny,které jsou u nás.....protože jsou pro lobbisty skvělou příležitostí,aby si nahrabali a naše zemědělce kašlali,protože my jim tolik nezaplatíme,že anó;-O;-O;-O

0/0
2.12.2009 20:56

edelcacao

Re: hlava v oprátce

A proč by se nedovezly když jsou někde levnější? Dyk to píšu, je to o rentabilitě, umíš číst? ;-D;-D

0/0
2.12.2009 23:17

edelcacao

Dotace zrušit

a trh uvolnit. To je jediná cesta do budoucna. Tohle socialistické dotování už je trvale neudržitelné

0/0
2.12.2009 18:49

uska

Re: Dotace zrušit

hele nakupujte si v Polsku nebo kde chcete.....přečetl/a jste si moje mé příspěvky níže??

0/0
2.12.2009 19:42

edelcacao

Re: Dotace zrušit

ne, proč? Shrň to v krátkosti semR^

0/0
2.12.2009 19:58

uska

Re: Dotace zrušit

já když reaguji tak si přečtu diskuzi,takže to je Váš problém a ne můj,a shrnovat to nehodlám......pěstujete pouze cacao,nebo urážíte co můžete na diskuzích8-o8-o???

0/0
2.12.2009 20:49

edelcacao

Re: Dotace zrušit

Obvykle jen urážím, hlavně trouby jako jsi ty :-P

0/0
2.12.2009 23:15

uska

Re: Dotace zrušit

trouba jsi ty,když si nepřečteš diskuzi a víš o nás soukromníků veliký kulový!!Rv

0/0
3.12.2009 19:45

davidh2002@volny.cz

dotace

Dotace do zemědělství by rozhodně být měla, protože zemědělství je v EU dost nevyřešená záležitost a v každé zemi je to řešeno jinak a určitě ne pro Evropsky. Spíše pro státně. Tzn. někdo může být znevýhodněn.

Ovšem - otázka je, jestli těch dotací zde není dostatek. Jestli není čas, aby ze zemědělství některé zemědělské firmy odešly a dotace se mohly rozdělit mezi méně lidí....

Takto můžou do zemědělství vstupovat další a další subjekty a vyřvávat víc a víc, že je málo peněz...

Pokud by zemědělství bylo v EU vyřešeno, řekl bych jasně - další dotace ne! Takhle jsem spíše pro ne, ale mikroekonomickou ani makroekonomickou situace v zemědělství neznám....

0/0
2.12.2009 18:31

edelcacao

Re: dotace

Dotace jsou zhouba jak pro EU tak pro rozvojový svět. U nás silně deformují trh a vedou k masivním přebytkům a tyto zase zaplavují třetí svět a huntují tamní ekonomiky závislé jen na zemědělství. No a pak jim musíme dávat různé pomoci apod. místo toho abychom jim umožnili vstup na náš trh. Rv

0/0
2.12.2009 18:46

edelcacao

Dokud budou dotace tak si budou otvírat držky

oněvadž nemusí pracovat. Počkají na dotace. Až se zruší tak místo stávek budou míst starosti s prací. A stávkovat bude to poslední na co budou mít čas;-D;-D vidláci

0/0
2.12.2009 18:12

TetaJane

Re: Dokud budou dotace tak si budou otvírat držky

v životě jsem neviděla zemědělce, který by neměl práce nad hlavu, ty jelito vymatlané. měšťáku, vůbec nevíš, běž si to zkusit a pak uvidíme [>-]

0/0
4.12.2009 21:23

činčo

Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

jako rukojmí. Ti opravdový zemědělci jsou dnes na sociálních dávkách. Podnikatelé

v zemědělství pěstují a chovají na kšeft a úotřeba trhu je nezajímá. Je hlavně zajímají

dotace a dotace!!EU

0/0
2.12.2009 16:55

uska

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

za 1)zlepši si pravopis...za 2)my na sociálních dávkách nejsme.......když o tom nic nevíš , tak mlč !!!!!!

0/0
2.12.2009 17:43

edelcacao

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

Ne? A co jsou dotace? To jsou dávky, aby se vám zavřela huba. Ale stejně si ji otvíráte, měli by vám je teda zrušitR^

0/0
2.12.2009 18:07

uska

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

zavřela huba.?...Vy jsi kupujte vše v Tescu ,jestli čtete to na co reaguji ,tak nereagujte..prosím ano........přečtěte si diskuzi pár stránek dozadu....

0/0
2.12.2009 18:31

edelcacao

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

Já kupuji vše zásadně v Polsku. Mám to tam blíže než do Tesca:-P

0/0
2.12.2009 18:47

eltodos

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

a takhle drze se priznas ty provokatere ;-D!!

0/0
2.12.2009 18:55

uska

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

tak si to užijte a užívejte co můžete;-D;-D;-D

0/0
2.12.2009 19:12

edelcacao

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

užíváme;-D;-D

0/0
2.12.2009 19:27

uska

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

a pěstujete jen a jen cacao;-D;-D;-D

0/0
2.12.2009 19:37

edelcacao

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

to za nás pěstuje kakaový director kdesi v Ghaně:-P:-P:-P

0/0
2.12.2009 20:06

činčo

Re: Podnikatelé v zemědělství si nás všechny berou

Nedělej ze sebe inteligenta, když jsi blb!:-P

0/0
3.12.2009 9:16

marmota

Ti sedláci ubozí...

Když nedovedou prodat erteple, mléko, mrkev a karfiól, ať jdou do řiti a nelkají. Echtovní mléko či sejra bych si rád koupil za tržní cenu (nikolivěk syntetický patok v marketu "za hubičku"), jenomže to by museli být bývalí jezeďáci činorodí jako sedláci ve Francii (také tam ale zbůhdarma vyřvávají, že jim Španělé mrví ceny). Když to neumí prodat, ať půdu třeba zalesní a jdou dělat něco jiného, co je uživí. Rád se nechám poučit, kterak mám být dotován.

0/0
2.12.2009 16:29

Ing.Rudolf Kitler=prezident ČSSR

Tihle vidláci jsou ještě větší dno než dělníci

a to je co říct. :-P

0/0
2.12.2009 16:17

činčo

Re: Tihle vidláci jsou ještě větší dno než dělníci

To nejsou zemědělci, ale půdu ovládla podnikatelská klika bez vztahu k půdě a zemědělství!!

0/0
2.12.2009 16:58

eltodos

Jestli taky ty farmari co rvou

pochopili, ze na rozdil od JZD jiz nelze spravovat 2500ha s 300 zamestanci.

0/0
2.12.2009 16:02

Ing.Rudolf Kitler=prezident ČSSR

Re: Jestli taky ty farmari co rvou

;-DR^R^

0/0
2.12.2009 16:15

joyFX

až bude k dostání např. český, popř. moravský česnek,

a nikoliv čínská napodobenina nebo francouzská předraženina  1kg za 200 Kč, budu první, kdo naše "farmáře" podpoří

0/0
2.12.2009 15:48

-drb-

Re: až bude k dostání např. český, popř. moravský česnek,

Český česnek je k dostání běžně, jenom to holt není v řádném hyper-super, ale musí si pro něj člověk dojít na tržiště, do menších obchodů apod. A kupodivu ho lze občas koupit u "vietnamců".

0/0
2.12.2009 16:09

edelcacao

Re: až bude k dostání např. český, popř. moravský česnek,

No zase tak úplně běžně není.:-P

0/0
2.12.2009 18:10

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.