Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Zasáhnout, nebo se ukrýt? váhaly po 17. listopadu špičky StB

Špičky StB se po 17. listopadu v roce 1989 rozhodovaly, zda mají proti demonstrantům tvrdě zasáhnout, nebo se skrýt a snažit se proplout neklidnými dobami. Šéf tajné policie Alojz Lorenc čekal na rozhodnutí KSČ, která už ale byla v takovém rozkladu, že se StB žádného rozhodného pokynu nedočkala.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

moš

Přišel čas říci pravdu , ne ji umlčovat.

 Myslím,že pánové co se toho účastnili si nechávají podstatnou část příběhu pro sebe.Ono je velmi podivné,že stát  utajuje klíčové dokumenty k okamžiku svého opěvovaného zrození.Není fér se dělit na ty co vědí a na ty co ti první považují za masu hlupáků.

0/0
14.11.2009 23:00

brnl

Tož měli my jsme to ale štěstí

s tou "revolucí" zřejmě samotná panenka Mária nám to zařídila.

Nebýt těch neuvěřitelných náhod že nějaký šílený magor bez vědomí Jakeše a dalších špiček KSČ nechá bez zjevného důvodu brutálně zbít studenty a ještě v takovýhle blbý den, kdyby se čirou náhodou neobjevila ta prolhaná ženská Dražská co si čirou náhodou vymyslela tu lež s tím mrtvým studentem Šmídem a kdyby se agentu StB Zifčákovi neudělalo nevolno a neomdlel tam na to místě zákroku, a svědci si omdlelého soudruha nespletli  s tím mrtvým studentem  tak to by snad do dneška byl u moci Jakeš, protože těžko si představit že bez téhle série těch neuvěřitelných náhod by těch pár procent statečnějších občanů se zůčastnilo těch demonstrací. 8-o

0/0
14.11.2009 20:24

huh

Re: Tož měli my jsme to ale štěstí

R^

0/0
14.11.2009 21:19

huh

Re: Tož měli my jsme to ale štěstí

Můj mužskej tam byl, na té Národní, přišel domů pos..nej strachy. To bylo opravdové místo hrůzy. Taková situace nahrává náhodám, ať už to náhody byly nebo ne. Prostě opravdu štěstí.

0/0
14.11.2009 21:38

huh

Re: Tož měli my jsme to ale štěstí

V takové hrůze bují i představivost. Je s podivem, že jen jedna ženská něco kvákla.

0/0
14.11.2009 21:40

huh

Re: Tož měli my jsme to ale štěstí

Spíš se zeptejte, kdo poručil tu uličku hrůzy.

0/0
14.11.2009 21:42

Mirco1

Re: Tož měli my jsme to ale štěstí

Milý brnl, budete se divit, ale naprosto nepravděpoboná náhoda a šlendrián hraje naproto klíčovou roli v daleko významějších událostech, než je nějaká sametová revoluce.

Doporučuji přečíst nějakou zasvěcenější literaturu o americké válce za nezávislost. A zjistíte, kolikrát tenhle klíčový boj visel naproto na vlásku a za standardních okolností by pro budoucí USA skončil katastrofou, kolikrát naprosto neschopná rozhodnutí velitelů zahodila zcela jednoduše vyhratelné bitvy, kolikrát se stal naprosto nepravděpodobný řetězec náhod.

0/0
14.11.2009 23:12

brnl

Re: Tož měli my jsme to ale štěstí

Náhody se můžou stát všelijaké ale když jsou tady takové krásné a logické souvislosti dokonce i dlouhodobé s tím vývojem jak tady potom, na takovéhle řetězce náhod může věřit jenom blázen.

Takže ono se vůbec nezjistilo kdože to dal pokyn těm mlátičům aby uzavřeli ty demonstranty a brutálně je zbyli, takže Zifčak se pohyboval v čele průvodu, bohužel ho někdo vyfotil takže "komise" nemohla tvrdit že to není pravda, když se pohyboval v čele průvodu tak určitě patřil k těm kdo ten průvod manipuloval na to místo, komise zase tvrdí že průvod prý nikdo nemanipuloval, potom tam dle svého tvrzení hrál roli těžce zraněného studenta, což tvrdí že byl jeho úkol, komise úsměvně tvrdí že Zifčák lže a že si tohle vymyslel, že tam prý jenom omdlel z vypětí a únavy atd. atd. Bohužel “komise” se nějak zapomněla zabývat tím kdože to dal pokyn aby následující pondělí se z centra Prahy stahli i obyčejní příslušníci VB atd. atd.

0/0
15.11.2009 6:29

brnl

Re: Tož měli my jsme to ale štěstí

Potom dlouhodobě vzpomeňme jak se třeba Havel neskutečně rozčiloval když Cibulka zveřejnil ty seznamy, vzpomeňme jak dělali Havel a spol. všechno proto aby se tihle  hoši od StB mohli nasáňkovat všude, do firem, do soudnictví, do státní správy, a vzpomeňme co tam potom tihle dělali, vzpomeňme jak např. léta policejně a soudně pronásledovali Hučína, vzpomeňme jak dávali lidem jako Kavan potvrzení že to agenti nebyli, vzpomeňme jak se do pozice ministra vnitra dostal muž jedné věty “vyženu komunisty z Prahy” a jak potom tenhhle ty komunisty z té Prahy vyháněl, vzpomeňme jak namísto komunistů musel utíkat policista Žák žádat o azyl do Švýcarska atd. atd.

0/0
15.11.2009 6:32

Kocourek69

Soudruzi to tenkrát v těch prvních dnech po 17. listopadu

rozhodně vzdát nechtěli. Já byl tenkrát záklaďák u tankového pluku v Rakovníku a moc dobře si pamatuji jak nás, služebně nejstarší záklaďáky nahnali do kinosálu a tam nám několik generálů (tolik generálů jsem do té doby neviděl za celý svůj život jako onehdá ten den, něco jako v seriálu Arabela) z velitelství divize vysvětlovali náš úkol. Po příjezdu do Prahy seskupit tanky těsně vedle sebe v ulicích tak aby dav demonstrantů nemohl projít. Přímé otázce na použití střelných zbraní se vyhýbali a odbyli ji s tím že po nás nechtějí abychom do demonstrantů stříleli, ale že jim jde o jakýsi psychologický efekt. Po tomto výplachu mozků nám rozkázli (pouze jednomu ze třech rakovnických tankových praporů tj 33 tankům T72) navagónovat techniku na železniční vagóny. Dva dny jsme stáli na vlakovém seřadišti v Rakovníku a poté přišel rozkaz tanky plné ostrých nábojů zaparkovat zpět do kasáren.

0/0
14.11.2009 19:39

brnl

Re: Soudruzi to tenkrát v těch prvních dnech po 17. listopadu

To bych řekl že byli jenom hloupí horliví lampasáci kteří netušili že ta "revoluce" je naplánovaná od hochů z StB špiček zcela jinak.    

0/0
14.11.2009 19:45

Mirco1

Re: Soudruzi to tenkrát v těch prvních dnech po 17. listopadu

Ministr obrany Václavík se už ostatně 24. listopadu na UV kasal, že armáda je připravena na jakékoli úkoly. A 26. listopadu přímo jako jeden ze dvou členů UV navrhoval silovo akci.

Jinak můj bratr byl v té době na vojně v Chodové Plané a má podobné vzpomínky (on byl ovšem motostřelec). Pak se jim už na začátku prosince snažili namluvit, že to, na co se připravovali nebyl zásah, ale možnost pomáhání při živelné katastrofě, ovšem odpověď na otázku, proč místo polních lopatek měli samopaly s ostrýma v zásadě prý nepřišla :)

0/0
14.11.2009 19:46

HONZA49

Měli sme snad v tu dobu několik ministrů vnitra ??

Nebo je to "jen" nepozornost redakce ??

;-D V článku je ministr vnitra KINCL i KYNCL! ;-D

TAK KOHO VLASTNĚ KLEPLA PEPKA ? 8-o

0/0
14.11.2009 18:41

jaanaaa

Re: Měli sme snad v tu dobu několik ministrů vnitra ??

autor článku to chtěl mít aspoň jedenkrát dobře :-)

0/0
14.11.2009 20:02

brnl

Kdyby tak nám vědátor radši

vysvětlil proč že to Zivčák hrál toho mrtvého studenta a kdože ho tam poslal tohle hrát.

Taky třeba by mě zajímalo proč třeba v pondělí dopoledne a odpoledne když třeba u sochy Svatého Václava se krčilo pár ustrašených lidí a někdo tam něco kázal a kolem chodili tisíce zbabělých pražanů kteří dělali že nic nevidí a neslyší, proč tam třeba nepřišel jeden nebo dva příslušníci VB se kouknout, protože ti lidé by se evidentně okamžitě rozešli. Kdože a proč dal těm hochům od VB pokyn aby se vůbec neukazovali a aby veřejnost došla k převědčení že bolševici nezasahují, jedině za téhle situace se večer mohla sejít ta první větší demonstrace, kdyby tady nebyly ty triky s mrtvým studentem a s nepřítomností VB v ulicích tak se stoprocentně sešlo velké prd. A tož to s tím mrtvým studentem a s tou nepřítomnou VB to zařídil pan Havel nebo kdo vlastně měl takovouhle ohromnou moc. ?

0/0
14.11.2009 18:19

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Zifčáka a jeho "hraní" studenta popisuje a zcela vysvětluje zpráva druhé komise k 17. listopadu. Ostatně psal jsem to tam níž. Žádná konspirace se nekoná a Zifčák s tou fámou Dražské  neměl nic společného.

0/0
14.11.2009 18:20

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

A jak to tedy bylo s tím mrtvým studentem který jak se později ukázalo neexistoval. Kdopak že to tam zůstal ležet když to všechno rozehnaly.  8-o?

0/0
14.11.2009 18:23

juklíček

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

ty být blbý ?

0/0
14.11.2009 18:28

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

A jak to ty chytrý bylo s tím mrtvím studentem co ho tam Zivčák hrál na té dlažbě. :-)

0/0
14.11.2009 18:39

juklíček

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

dyt to píše mirco

0/0
14.11.2009 18:51

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Milý Mikro píše že prý Zivčák prý zcela náhodou omdlel, ale tomuhle věřit to by člověk musel být totální idiot.

Asi jako věřit tomu že když Kavan na parkovišti nabořil 3 auta tak že vůbec nebyl ožralý ale měl jen záda namazaná Francovkou. :-)

0/0
14.11.2009 18:56

herdekflek

:-)

Zivčák jak Vrancovka...

0/0
14.11.2009 19:11

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Milý Mi R C o nepíše o náhodě ale o důvodech, proč sebou Zifčák švihnul a omdlel. A rád bych vás čím dál agresivnějšího a trapnějšího upozornil, abyste si přečetl primární pramen, který o tom pojednává, než tu začnete ad cathedra hodnotit něčí inteligenci - protože podobně generalizující chytráci, kteří vědí o něčem houby stojí třeba za těmi nejsměšnějšími konspiračními teoriemi od zeleného stolu, jako že například do Pentagonu vjel náklaďák výbušnin.

0/0
14.11.2009 19:11

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Opravdu nevím proč studovat nějaké konspirační spisky o tom jak prý se tohle zcela krkolomně a konspiračně odehrálo, jak Zifčák zcela náhodou omdlel a jak nějaká pomatená Dražská vymyslela mrtvého Šmída a běžela s tím za Uhlem, který čirou náhodou byl zpravodajem Svobodné Evropy, a jak potom čirou náhodou v pondělí zmizli všichni příslušníci VB z centra.

0/0
14.11.2009 19:20

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

No jo, bojíme se, že bychom nemuseli se svými doměnkami, které si tak láskyplně hýčkáme, pravdu, že? Jinak Dražská za žádným Uhlem neběžela, o tom píšu níže. Žvaníte nesmysly, když jste očividně v úzkých.

0/0
14.11.2009 19:38

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Dohadovat se o nějakých detailech o kterých jsi se někde dočetl to je zcela zbytečné, důležité tady je jediné že někdo tuhle nepravdivou informaci dostal do vysílání Svobodné Evropy a to proto aby se alespoň  nějakých 10% ze zbabělého a přestrašeného  obyvatelstva nějak přinutilo zúčastnit se těch demonstrací.

0/0
14.11.2009 19:49

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Mrtvého studenta si vymyslela Dražská, vývoj té její fámy je přesně popsán v mnou výše zmíněném materiálu.

0/0
14.11.2009 18:29

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Hele fakta se okecat nedají a lidský rozum také ne, tady byl tenkrát někdo kdo potřeboval to zbabělé a ustrašené obyvatelstvo dostat do ulic, kvůli tomu se vymyslel ten podvod s tím mrtvým studentem, kvůli tomu tam museli krutě zbít ty další studenty a kvůli tomu v pondělí když byli všichni přesvědčeni že komunisti zabili studenta tak se příslušníci VB totálně stáhli z centra Prahy, kdyby tohle všechno někdo mocný nezařídil tak se večer sešlo jenom pár obvyklých zoufalců.

Věřit na ty závěry nějaké komise která dostala úkol tady veřejnost přesvědčit že k žádnému spiknutí StB proti Jakešovi a dalším nedošlo to je velká naivita, ta komise nejspíš byla zase řízena těmi hochy z StB.  

0/0
14.11.2009 18:38

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Komise nebyla řízena hochy od StB a hlavně uvádí přesná fakta a důkazy a svědectví desítek lidí, ale ty konspirační bláboly jsou opřené pouze o přání konspiračníků, aby to tak opravdu bylo, a hlavně o žádný konkrétní důkaz.

0/0
14.11.2009 18:42

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Koukám hochu že ty snad věříš i na řízenou demolici mrakodrapů a na fingovaná přistání na Měsíci. :-)

Ono je trošku rozdíl konspirační teorie a prostá a jednoznančná fakta a z těch faktů vyvozené rozumové závěry, vysvětlovat obyčejná fakta nějakými neuvěřitelnými zápletkami to je právě podstata každé konspirační teorie.  

0/0
14.11.2009 18:49

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Tak to to máte opravdu hodně popletené, já právě ta podobné absurdity nevěřím, a zajímalo by mě, jakým duševním pochodem jste přišel na to, že je tomu jinak, protože ve svých předchozích příspěvcích nevidím nic, co by tomu i jen náznakem napovídalo.

0/0
14.11.2009 19:13

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Jo tak on ten Zivčák tam tehdá zcela náhodou omdlel, no to je opravdu k popukání;-D;-D;-D

A v pondělí zcela náhodou onemocnělo 90% hochů od VB a tudíž nemohli vyrazit do ulic. ;-D

0/0
14.11.2009 18:44

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Co pořád máte s tím "neposláním" SNB do ulic? Pohotovostní pluk byl stále v Praze, jako jde vám o to, že bylo vidět méně hlídek? A to je nějaká konspirace? :D

0/0
14.11.2009 19:15

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Jak píšu v podnělí dopoledne jsem tam byl a hrozně jsem se divil kde jsou ti obyčejní příslušníci VB a proč se vůbec nezajímají o to že někde u koně se srocuje nějaká hrstka lidí a někdo jim tam něco káže.

0/0
14.11.2009 19:24

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Uvědom si naivní člověče jedno, že u koně je malá skupinka lidí a že tam evidentně někdo "pobuřuje" to muselo dost práskačů telefonovat na příslušná místa, můžeš nějak vysvětlit proč se tam nepřijela podívat třeba jen obyčejná hlídka VB ?8-o 

0/0
14.11.2009 19:28

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Protože drahý člověče s naprostým vhledem do konspiračních zákoutí, 20. listopadu se už dávno dostala KSČ pod palbu kritiky týkající se 17. listopadu a údajného Šmídova úmrtí, na Václaváku bylo západních novinářů v tom hloučku možná víc, než normálních lidí, navíc 20. listopadu mělo zasedat předsednictvo UV a zhodnotit situaci po zásahu, takže nechápu, proč omezení hlídek v okamžiku, kdy zasedá nejvyšší orgán exekutivy (což tehdy bylo UV), aby rozhodl, jak dál, považujete za konspiraci.

0/0
14.11.2009 19:42

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Ale ona to nebyla jenom Dražská, co si tohle z vlastní iniciativy prý  vymyslela a s touhle smyšlenkou podivně běžela za Uhlem.

Toho mrtvého to se hlásilo i z dalších zdrojů že tam jeden "student" zůstal ležet, protože byli další svědci.  

0/0
14.11.2009 18:53

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

A z jakých zdojů? Dražská to rozkecávala kolem sebe 18. na potkání, přičemž k Uhlovi se to vůbec nedostalo přímo od ní. Dražská nejdřív ještě v noci své kamarádce Litominské, která ji odvážela do nemocnice, řekla, že viděla někoho ležet v bezvědomí. A že by se nedivila, kdyby někoho zabili. Litominská ji pak odvezla domů, kde Dražská spala do dopoledne 18. kdy Litominské zavolala, a řekla ji, že prý tam jeden student zemřel. Pak si s ní dala schůzku a ve městě ji řekla o "Martinu Šmídovi". Dražská měla dva spolužáky Martina Šmídla a Martina Schmidta, odtud patrně pochází to jméno.

Litominská po poledni ten dej volala svému faráři, aby ji z toho rozrušení trochu uklidnil, vypráví mu co jí řekla Dražská.  Farář poté odjíždí na synod své církve, kde informaci dává dál s tím že Litominská je zdoj a zdá očitou svědkyni (!!!). Od něj to slyší Petr Payne a ten u sebe to začne šířit mezi disidenty. Večer přes Litominskou zkontatkují Dražskou, vezou ji k sobě, a natoči svědectví na kazetu...

0/0
14.11.2009 19:31

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

kterou pak odnesou Uhlovi. Tím se ten Dražské výmysl dostává do světa večer 18. listopadu. Dražská sama Zifčáka neviděla, byla v rámci davu jinde.

Ostatní "zdroje" tedy účastníci demostrace nikdy nepřekročili doměnky, že by "mohli při té brutalitě někoho zabít". Od nikoho jiného žádný "Šmíd" nepochází.

Dražská jinak byl prolhaný typ, ráda si vymýšlela, už před listopadem měla průšvih, když nepřišla do práce a tvrdila, že ji zemřela matka (která samozřejmě stále žila). Nejspíš se ji to vymklo z ruky, a nečekala, že se s tou svoji lží zaplete tak vysoko. Už 20. listopadu se Šabatové, když stále disidenty vodila za nos ohledně údajné adresy Šmída, přiznala, že si to vymyslela.

Prostě Martin Šmíd nebyl ŽÁDNOU akcí StB, ale kec jedné ulhané krávy.

0/0
14.11.2009 19:36

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

A Zifčák tam náhodou omdlel aby bylo možno tuhle lež Dražské potvrdit z jiných zdrojů ;-D 

A příslušníci VB v pondělí a SNB když jim volali práskači ze všech stran že např. u Svatého Václava je nějaká malá skupinka lidí a že je tam někdo evidentně pobuřuje tak byli na politickén školení mužstva a tedy se tam nemohli ani přijít podívat. :-)

0/0
14.11.2009 19:42

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Koukám, že jste si našel tři nové mantry, co? A ty teď budete střídat. No, myslím, že jsem v debatě s vámi řekl už dost :)

0/0
14.11.2009 19:48

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Není nad to přesložité konspirační teorie vyvracet 3 jednoduchými fakty.

0/0
14.11.2009 19:52

Mirco1

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

Tomu říkám zajímavý pohled, nazývat souhru náhod, blbostí a celkem očekávatelných pravděpodobných důsledků téhož, konspirační teorií. Tady by možná pomohl výkladový slovník :D

0/0
14.11.2009 20:17

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

A hlavně bych chtěl vysvětlit kdo zakázal VB v pondělí se ukazovat kolem Václaváku a u toho místa kde "zabili" toho studenta.

Já jsem totiž tenkrát se jel dopoledne do té Prahy podívat, u koně stála malinká skupinka lidí a někdo tam kázal, tam jsem se opatrně postavil, kolem po chodnících chodili tísíce pražanů kteří dělali že vůbec nic nevidí. Když v dálce zahoukala sanitka tak v té skupince jsme se ustrašeně rozhlíželi a byli jsme připraveni se okamžitě rozejít, podivné bylo žadný VB ani nepřišel se podívat co se tam děje, potom jsem šel k tomu místu zákroku, potkával jsem školáky a studenty ale příslušníka VB absolutně žádného, což mi tedy došlo že komunisti se z nějakého důvodu rozhodli nezasahovat, přijel jsem do práce na odpoledním a řekl jsem kolegům, jeďte do Prahy nikdo nezasahuje a kdopak tohle zařídil s tím "mrtvým" studentem a s tou chybějící VB v ulicích ?, Jakeš to určitě nebyl.

0/0
14.11.2009 18:31

brnl

Re: Kdyby tak nám vědátor radši

A tyhle StB manipulace to se potom používalo pořád dokola, např. potřebovali udělat ministrem vnitra soudruha neznámého advokáta Sokola, tak se vypustila zpráva že nějaký advokát Sokol prý vyžene komunisty z Prahy a snad za týden jsme měli vyháněče komunistů z Prahy ve funkci. Problém byl v tom že tomuhle právnickému hochštaplerovi se potom říkalo muž jedné věty, nejenže žádné komunisty nevyhnal on jim šel vyloženě na ruku, jestli někoho vyhnal tak to byl policista Žák který se dostal do konfliktu se Slušovickou mafií tedy hochy s vazbami na StB, policista musel útect do Švýcarska a tam kuriozně dostal azyl, takže to i tam uznali že to je člověk pronásledovaný StB mafií která si dosadila na pozici ministra vnitra toho svého Sokola, který dělá advokáta všem mafiánům dodnes. 8-o  

0/0
14.11.2009 19:11

herdekflek

Kdo je tu vědátor?

Zifčák, ty Kryštove!

;-D

0/0
14.11.2009 19:10

brnl

Re: Kdo je tu vědátor?

No to je tady opravdu důležité. :-)

0/0
14.11.2009 19:12

toyotaaa

SNB

měla tvrde zasahnout. To co se stalo v 89 byla komedie pro pitomce. Ti co byli na naměstich tak dnes jsou bez prace. Studenti měli vše zadarmo a nyní platí za vše balík a dobre jim tak!!

0/0
14.11.2009 17:36

huh

Re: SNB

A takovýhle výkvět tu máme proto, abychom nezapomínali, jak je na světě krásně.

0/0
14.11.2009 21:35

klimap

To nebyla revoluce, ale šaškárna !

Stačil jeden tank na Letnou a postupně povolovat "otěže" a nikoliv ta pitomost, že trh vše vyřeší. Vyřešil - nezaměstnaní a miliardáři typu šéf ČEZu. ČR spěje ke krachu !

0/0
14.11.2009 17:28

Najdete na iDNES.cz