Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Dělejme to, co nás baví, jinak to totiž nemá smysl, píše biolog Storch

Nepromarněme šanci udržet univerzitu jako prostor svobodného myšlení a prostor rovnoprávné rozpravy mezi studenty a učiteli. Vyplatí se to. Především o ideji univerzity, ale nejen o ní, přispívá dnes do České vize biolog a ředitel Centra pro teoretická studia David Storch.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Imho-tep

Poznávání, zvídavost, hravost...

Ano, ano, ano. Poznávání, zvídavost, a taky hravost. Autor článkem otevřel téma, které je pro zachování a zdravé fungování vědy naprosto zásadní. Mnohem zásadnější, než všechny ty pseudo-pokusy o "hodnocení" vědy podle různých druhotných a ještě druhotnějších pohlavních znaků, odvozených od zástupných vědeckých jevů typu "psavost", "kariérismus", atd.. Z poznávání, zvídavosti a hravosti opravdová věda vždycky žila, žije a snad i žít bude. Dobové tance, které se namísto vědy (ó pardon, toto sprosté slovo se nyní prý v newspeaku nazývá "experimentální výzkum, vývoj a inovace") snaží nacvičit poněkud nešťastné trhovecké síly typu RVVI, to je hra na Císařovy nové šaty. A taky naprostá karikatura vědy, nad kterou by se všichni ti Keplerové, Newtonové, Darwinové, Mendelové atd. museli obracet v hrobech. A tak i když věda i akademická svoboda ony do úmoru trhem znavené počestné občany tolik dráždí, měli by si uvědomit, že právě z takové vědy vzniklo i jim v historii nejvíc tržního užitku.

0/0
30.10.2009 15:21

dedko

Jéžišimarjá,

kdybych dělal jen to, co mne baví, to by to dopadlo.! A tak je to se všemi lidmi !;-D;-D

0/0
29.10.2009 7:30

Klotilda

Dělám co mě baví

A baví mě všechno co dělám.Děsí mě přítomnost kariérních unuděnců,kteří v mých zálibách a oblíbenostech, vidí svou prestiž.A protože práce má bolet a pro kariéru se člověk musí obětovat, protrpí se životem.Ještě ,že tu máme různé ty recepce a jiné čepýřivé příležitosti!Znechucenec snad mezi ostatními trpiteli najde jiný hnusný obor a prestižnější post.Článek je ale o univerzitním prostředí.Tam snad podobní,společenskou prestiží štvaní zoufalci nejsou.I když,asi jsou....

0/0
29.10.2009 4:54

loupeživý baron

Naivní nesmysl

Kdyby lidé dělali to, co je baví, nikdo by jim za to neplatil, ani by odměnu za práci nepožadovali...

Práce s sebou nese újmu, proto je za ni vyžadována mzda. Radost z práce je marxistický nesmysl...

0/0
28.10.2009 11:45

brad.ley

Re: Naivní nesmysl

Proč by lidé, které baví práce, neměli požadovat odměnu? To, že člověk činí něco z radosti a pro druhého (zaměstnavatele) tak tvoří nějakou hodnotu, neznamená, že by vzdal hmotných statků... :c) Ono, proč se vzdávat dvojité odměny -- pocitu uspokojení a peněz --, když je možné mít obojí...? :-)

0/0
28.10.2009 12:06

loupeživý baron

Re: Naivní nesmysl

Takové výjimky možná existovat mohou, ale na obecném principu to nic nemění. Kdyby práce skutečně přinášela radost a naplnění, a ne újmu, bylo by odměňování za práci naprostým nesmyslem. Lidé by v tom případě naopak platili, že mohou naplňující činnost vykonávat, nikoliv naopak. Tvrzení o radosti z práce jde proti přirozenosti lidského jednání a je nebezpečně zneužíváno marxistickou propagandou, proto je třeba si realitu uvědomovat, aby se člověk nenechal opít kdejakou utopií...

0/0
28.10.2009 12:25

vlmach

Dělejme to, co nás baví

To je těžké.Když dělám co mě baví,tak mně zavřou.

0/0
28.10.2009 11:14

Najdete na iDNES.cz