Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Církev nelze hodnotit podle katedrály, ohradil se biskup proti kritice Vatikánu

Česko tři dny hostilo papeže Benedikta XVI. Celou akci koordinoval biskup Václav Malý, který v chatu se čtenáři iDNES.cz reagoval na kritiku Vatikánu, že se toho českým katolíkům za posledních dvacet let moc nepodařilo. "Hodnocení církve nelze poměřovat jen nevyřešenými otázkami okolo katedrály či majetkovým vyrovnáním se státem," uvedl.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pragmatik/realista

ŽE BY SVATÝ BAVORÁK MĚL ZÁLUSK NA SV.VÍTA ?

Tak to měl říct při mši,........asi by ji nedosloužil,.....RvRvRv

0/0
1.10.2009 23:23

flandero

biskup?

To je na kuřeti;-D;-D

0/0
1.10.2009 22:47

proLogos

Proti fašizmu... Opravdu?

Veřte sobě. Prďte na autority! Už dávno neplatí, že víc hlav víc ví. Moderní je hádat se o každé slovo. Máme sociální systém, solidarita už není třeba (vlastně existuje jen ve vztahu ke zvířtkům v ZOO, které jsou ubohé a nemohou si samy pomoci). Slaboši, ať pomřou!

Zavedený pořádek je samozřejmý, a pokud dojde k vykolejení, stát i na kolenou vždy pomůže (co naplat, že jeho dluh padá na každého jednotlivého občana).

Zákony dávno nestojí na morálce, řeší přeci každou drobnost. Sice nevím, co vlastně ještě můžu a co ne - ale expert na labyrint "práva" mě dokáže vysekat z jakékoli šlamastyky. Lidská pravda je ohebná a spravedlnost slepá - stačí mít jen dost našetřeno.

Moderní jedinec je svobodný a nezávislý! Užívá si plnými doušky a žárlivě si proti všem ostatním šmejdům tyhle dvě berličky střeží. Sice se někdy to množství berliček do sebe zamotá, a lidi popadají (ale o tom se nemluví, silný jedinec to zkousne).

0/0
1.10.2009 20:38

proLogos

Re: Proti fašizmu... Opravdu?

Berličky jsou drahý... Jak do toho? Co nezvládnu, musím na dluh (jinak bych se shodil), případně vycucávám rodiče. A když už není zbytí, zbývá krádež. Co: krádež? Vždyť se jedná jen o umělé přerušení něčího vlastnictví. Je to naprosto regulérní součást chování svobodného jedince..

Co s tím, že už to všechno neutáhnu - nějak nevidím východisko "připadám si prázdný, jakoby natažený...". Pryč s tím systémem, který mě do toho uvrtal, naposouval! Je třeba ho svrhnout a tu nesmyslně drahou demokracii, co mě zadlužila, a změnit ji na přímý systém vlády. Hele na něj - ten zná recept! Hurá! Na barikády!

0/0
1.10.2009 20:49

Sekanice

Re: Proti fašizmu... Opravdu?

Co to tady proboha "blábolíte"? Vy to podáváte tak, jakoby se každý, kdo není věřící choval jak nějaký nezvedený grázl...?! Tohle je přesně jeden z důvodů, proč já bych se nikdy k žádné církvi hlásit nemohla a proč jsem raději bez vyznání. O světě přemýšlím a hodně a i o víře, ale co naprosto nesnáším, když někdo má dojem, že pokud on sám je věřící, tak má patent na rozum a jeho pravda je ta jediná skutečná..

Jak jsem to tu pročítala, tak vy jste naprosto zaslepen svou vírou a naprosto nepřipustíte žádné pochybení církve. Prostě vždycky máte argument o kterém jste přesvědčen, že ho obhájíte, ale pro jiné to ani jako argument nevyznívá. Jen jako zaslepenost. Já si troufám říct, že znám spoustu nevěřících, kteří se chovají daleko "poctivěji" a "méně pokrytecky", než ti věřící. Mnohdy je věřící milý, jen do doby, než zjistí, že z jeho "názorem" nesouhlasíte. Pak už trochu skřípe zuby, ale přesto se snaží o "falešný úsměv" a "lásku k bližnímu". Faleš mě ale nezajímá.

0/0
1.10.2009 21:25

proLogos

Re: Proti fašizmu... Opravdu?

Možná o sobě pochybuju víc, než si myslíte.. Jen mě nikdo nedokázal přesvědčit, že opravdu dělám chybu. To co píšu mám ověřené z mnoha zdrojů najednou. Historii mám od mala rád. Obviňte mě, že jsem nekritický, ale musíte taky podat důkaz o zaslepenosti. Pokud je argument, nevím, proč bych ho nepodal. Speciálně, když se jedná o "předsudkový" témata. Budu do nich prát, dokud mi síly budou stačit.

Poznala jste, že jsem psal o věřících? Já to nikde nepsal.. Spíš šlo o to poukázat na současný zvyky ve společnosti, který mě štvou a to v opačným gardu na to, co zaznělo pode mnou od "66 F-F". Pravda je, že vůbec nevěřící nezatracuju. Jsem rád, že hlídají naši "poctivost" a "pokrytectví".

0/0
1.10.2009 22:44

proLogos

Re: Proti fašizmu... Opravdu?

Jinak... Díky za upozornění. Dnes jsem nebyl umírněným zastáncem ale spíš radikálním bojovníkem pravdy. V tom klepete hřebíček na hlavu.

Budu rád, když mě upozorníte (vy, nebo někdo jiný) na chyby a nedostatky.

0/0
1.10.2009 23:01

moš

Vatikán má pravdu.

Katolická církev v česku nemá vliv ani v katolickém týdeníku,který vydává.Tyto původně strukturami státní bezpečnosti založené noviny.Potupně slaví 60 narozeniny.Tuto hanbu si připomínají na titulní straně.Připomeňme,že před 60 lety,KSČ a Stb.zastavily vydávání svobodných katolických periodik,internovala biskupy,začala vraždit a zavírat katolické kněze a řeholníky.Celou katolickou inteligenci dostala vězněním a zastrašování z veřejného prostoru,přerušila styky se svatým stolcem.Církev se před tento bod mentálně nedokazala za 20 let vrátit.Myslím,že to měl Vatikán především na mysli.

0/0
1.10.2009 19:14

holkazdaleka

Re: Vatikán má pravdu.

nikdo nepopira, ze komunisti pronasledovali verici (nejen rimsko-katolicke, existuji i jine cirkve :-P) ale co to ma spolecneho s virou Cechu? Cesi byli vzdy vetsinou neverici, a proti katolicke cirkvi se casto bourili.

0/0
1.10.2009 21:36

moš

Re: Vatikán má pravdu.

Češi by měli konečně uznat,že na moravě jsme to viděli vždy jinak než oni v Praze.Jen tak na okraj to oni jsou exoti v jinak křesťanské Evropě.

0/0
1.10.2009 21:52

proLogos

Re: Vatikán má pravdu.

Ještě za Karla IV. byly české země jedny s nejvíce religiózních, ale také hodně kritických (sebevědomí jim nechybělo, lidé měli za sebou obdivuhodné uspěchy, země vzkvétala). Už ke konci vlády KIV. (po 1370) se ale projevovalo ekonomické zpomalení a první náznaky všeobecné krize hodnot.

Všimněte si koncentrace kostelů v Praze - snad nikde jinde není taková (a to jich mnoho zaniklo). Víc důvodů 1) reakce na tehdejší religiozitu 2) jasný záměr patrona - Karla IV při zakládání a péči o město. 3) podružný fakt toho, že panovník všemožně podporoval církev a využíval ji pragmaticky jako bachratý tlumič napětí směrem k vysoké šlechtě. Je vrcholný středověk a panovnická moc (u nás) zdaleka není absolutní.

Tady je počátek problémů. Církev bohatne, stává se lákadlem pro mnoho uchazečů o bezstarostný život, nejde jim o službu Bohu. Morálka upadá, množí se neřesti a jejich kritika. Kdyby nedošlo k teologickým omylům kritiků, církev by se ozdravila. Bohužel došlo, rozbuška a vášně jsou tu.

0/0
1.10.2009 23:34

66-Fuck-Fascism

Církev s.r.o., sídlo Vatikán, jednatel Papež

Církev už do naší společnosti nepatří.

Stejně jako komunismus a fašismus, tak i diktát církve jsou již přežitky. Přežitky, které je vhodné definitivně odmítnout.

===

Především je potřeba uvědomit si co to je církev a proč fungovala. Inteligentní jedinec ví, že nejde o Boha, neb Bůh je pouze nástroj, kterým církev ovládala neinteligentní a chudé (tzv. verbež, lúzu, nepřizpůsobivé) ve prospěch majetných. Majetní za odměnu církev respektovali, prosazovali její učení (neboť jim pomáhalo prosazovat jejich vlastní cíle) a také jí platili.

Kdo má alespoň základy historie, tak ví, že církev po mnohostaletí byla (a naštěstí už téměř není) majitelem značné části politické moci. I proto byla bible přepisována podle současné politické situace, což je věc, kterou průměrný katolík (lúza) považuje za věc nereálnou, neboť se domnívá, že bible obsahuje tisíce let staré zjevené boží pravdy....

0/0
1.10.2009 16:55

66-Fuck-Fascism

Re: Církev s.r.o., sídlo Vatikán, jednatel Papež

Bůh tedy neexistuje, alespoň ne takový, který by si přál aby se lidstvo klanělo vůdci (Stalin, Hitler, papež, Mohamed...). Avšak stále existují oni jednoduší lidé, kteří mají neurotický sklon pochybovat o vlasyní identitě, neurotici cítící se nezakotveni v dynamicky se vyvíjejícím světě současnosti... a právě ti jsou věřícími obětmi vůdců, kterým v mládí oddávají svou víru, které se pak v dospělosti jen ztěží zbavují... I proto všechny totalitní skupiny tolik útočí na mladé... mladí komunisté, dělnická mládež, mladí křesťané....

Vyrovnaný dospělý jedinec se může stát obětí drobného podvodu, avšak brzy jej odhalí... Nedospělá mládež, primitivní jedinci a lidé v sociální či emoční nouzi, ti všichni se naopak snadno stanou obětí totalit, kterým odevzdávají nejen svůj majetek, ale i své životy....

Snažte se nabídnout svým rodinám emočně byrovnané prostředí a snížíte tak na minimum riziko, že se z vašich dětí stane mlatý nácek, feťák či náboženský vygumovanec...

Věřte sobě.

0/0
1.10.2009 17:07

proLogos

Re: Církev s.r.o., sídlo Vatikán, jednatel Papež

jen co budu mít trochu čas...

0/0
1.10.2009 18:34

proLogos

Ta dojemná starost o morálku církve...

... mi přijde jako logické vyústění strachu, že navrácením majetku církvím sám o něco přijdu.

Tak už se konečně přiznejte, vy, co církev tak rádi obviňujete z pokrytectví.

0/0
1.10.2009 15:00

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Žádný pokrytec se nehlásí...

0/0
1.10.2009 15:06

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

ze byste vymyslel ekonomicke perpetuum mobile, ktere nekomu neco umozni ziskat aby to nekdo jiny nepostradal? ;-D

0/0
1.10.2009 15:13

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Tento majetek se neztrácí - pouze putuje z rukou do rukou (z oprávněných do neoprávněných). Zůstává stále veřejně prospěšným.

0/0
1.10.2009 15:18

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

;-D;-D ... tak ted nevim jestli jste tak naivni nebo zpracovany nebo zainteresovany ... verejne prospesnym ;-D;-D ... pokud by cirkvi opravdu lezelo na srdci blaho lidi, tak by se mela spokojit jen s pisemnym uznanim, ze majetek byl odebran neopravnene, ale v ramci zachovani historicke kontinuity a jako rovnovaha vuci mnoha cirkevnim prehmatum po dobu jejiho trvani, ponechan ve stavu soucasnem ;-)

0/0
1.10.2009 15:25

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Aha, už zase ten "uklidňující argument MNOHO".

To jste to moc neobhájil, chce to skutečná fakta...

0/0
1.10.2009 15:31

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

uklidnujici? Jak pro koho? Ja osobne se citim poskozen existenci rimskokatolicke cirkve nebot moji predci se k ni rozhodne nehlasili :-/ a po Bile Hore zde probehla nekde vice jinde mene nasilna rekatolizace :-/ takze s Vasimi "argumenty" jdete k sipku clovece ;-D

0/0
1.10.2009 15:36

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Uklidňující jsou hlavně pro Vás, protože "mnohým bezprávím" houpete svoje svědomí. Argumenty bych rád já po Vás, svoje si obhájím.

0/0
1.10.2009 15:40

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

ja tez ... a pokud se tyce meho svedomi, ja je mam zcela ciste ;-) ... a co RK cirkev? Jak ta je na tom? Jak se vyrovnava s to rekatolizaci? S mucenim protestantu a zabavovanim jejich majetku? Ale ja vim, to se vlastne nikdy nestalo a jsou to jen zlovolne smyslenky ;-D

0/0
1.10.2009 15:49

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Já mám také svědomí čisté (což mě navádí na myšlenku, že se tu přeme o myšlenku, na které jsme zainteresováni především citově...)

Jak je na tom RKC? Rekatolizace byla znovu především světským pravidlem, viz ono mírové "Koho panství, toho náboženství". Ano, je pravda, že rekatolizaci prováděli jezuiti, ovšem ti pracovali s lidmi, ne majetkem. Jinak by majetek vyhnavší protestantské šlechty nemohly dostat pozvané šlechtické rody. Tedy znovu stát.

Jezuiti: pouze v nutných případech nahrazují protestantskou (vesměs německou) literaturu tou katolickou (českou) - většina knih byla pouze opravena a vrácena do oběhu. Pokud se něco pálilo, tak to byly štvavé pamflety a listy, ne kvalitní knihy. I ty vyřazené se nepálily, ale zařazovaly do knohoven pod "Libri prohibiti"

Mimochodem: Protestanti byli daleko radikálnější v pálení čarodějnic i čistkách (viz řádění Fridricha Falckého ve sv. Vítu)

0/0
1.10.2009 16:17

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

... pripominate mi trochu dav dvoranu z pohadky H.Ch.Andersena - Cisarovy nove saty, ti take videli jen to co chteli :-/ a co bylo ocividne, jim jaksi unikalo.

0/0
1.10.2009 15:17

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Po církvi Vy vlastně chcete co?

"Odpouštíme komunistům a nástupnickému demokratickému státu darujeme veškerý náš majetek."

P.S.: Milostivě prosíme, dál nám alespoň posílejte mzdy (I když k tomu se vlastně zavázali také komunisti)

0/0
1.10.2009 15:22

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

To je prave jadro pudla ... proc mam platit flandaky, ktere neuznavam a jsou mi zcela volni ... pro mne je to jako bych se mel podilet na placeni pohlavaru dobrovolnych hasicu z Horni Dolni ... at si je plati clenove spolku ;-D ... ani vsem lidem, kterym komuniste neco vzali se nedostalo vyrovnani, at se jednalo o statky hmotne nebo moralni ... jak by se mel stat vyrovnat s nimi? A co pak potomci lidi, kteri byli v davne historii vezneni nebo popraveni cirkevnimi soudy? Cirkev je odskodni? :-/

0/0
1.10.2009 15:30

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

1) Z výnosů církevního majetku jde tuším cca 40% na platy kněží, 60% do rozpočtu. Církev dotuje stát by the way.

2) Církevní soudy shledávaly rozpor s učením církve - a pouze to konstatovaly. Na potrestání heretiků měla zájem světská moc, protože ona bránila veřejný pořádek. Za smrt Husa jděte žalovat na Kostnice na rychtáře v 15. stol, když po nás chcete vyrovnání se s komunisty. A ostatní úmrtí jakbysmet.

3) Pokud byl někdo vězněn, bylo to v naprosté většině oprávněné, těžko bylo 100% nevinných.

0/0
1.10.2009 15:39

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

jak krasne skalopevne presvedceni o vlastni a neochvejne pravde ;-D ... sice to prilis nesouvisi, ale politicti vezni byli take v Jachymove dle Vasi logiky zrejme opravnene :-/ ... a kde jste prisel na to, ze po Vas chci vyrovnani s komunisty? asi jste mne zcela nepochopil ;-)

0/0
1.10.2009 15:45

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Ano, v Jáchymově rubalo taky mnoho kněží. Ale tuším, že tu nerozebíráme chamtivost církve v době totality.

Za to vyrovnání s komunisty XsorryX. Měl jsem pocit, že to od Vás zaznělo, koukám, že nejspíš ne.

0/0
1.10.2009 15:53

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Ja vim, ze jich tam dost skoncilo, take jim patri muj obdiv a ucta. Ale to jsou "bohuzel" jen jedinci. Cirkev jako takova pro mne predstavuje stejne totalitni zlo, jako jiny ideologii ovladany utvar :-/ ... nechci nikomu sahat do svedomi, ale jak mezi politiky, tak i mezi cirkevnimi hodnostari je spousta lidi necestnych a hledicich prevazne na sve potreby, nez na potreby ostatnich ... a jak to vidim, tak s klesajicimi "hodnostmi" prevladaji spise ti cestnejsi a moralnejsi ... ale mozna jsem ja kdo je naivni a obcas chce v lidech videt lepsi vlastnosti ;-) ... v teto debate zrejme nenalezneme spolecny koncensus, nebot jak jiz stari filosofove tvrdili, kazdy ma svoji pravdu ;-)

0/0
1.10.2009 15:59

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Ono se to tak jeví. I Vlk byl perzekvován, Malý mlácen při výsleších. Prostě směrem výš je člověk i v církevní hierarchii nucen řešit ne právě jednoduché záležitosti. A čím složitější, tím větší rozpory vyvolává mezi lidmi, tím je pohled na tyto lidi rozpolcenější.

Je otázka, jestli každý, kdo je výš, je zkorumpovanější. Spíš si myslím, že mnohdy narůstá jen neporozumnění a rychlé odsouzení. Jistě to tak není vždy, jak víme, nic nelze zevšeobecňovat (na tom se snad shodneme =)

Jinak - i věřící vidí v představených hříšné lidi, i oni konají pokání za svoje hříchy. To, v čem jsou odlišní, je především to, že se rozhodli pro celoživotní povolání a spočívají na nich milosti slíbené Kristem a splněné o letnicích. Odsud svatost.

0/0
1.10.2009 16:26

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Co tak zdecimovane narody, kterym cirkev vnutila "ohnem a mecem" krestanstvi, co obeti nasilne katolizace v nasich zemich? Take se odskodni?

0/0
1.10.2009 15:32

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Církev zdecimovala národy? Neblázněte.. Netušíte, jak zemřel sv. Vojtěch? Jistě s mečem v ruce a stojící na mrtvolách nebohých Prusů.

Pokud se tak vyznáte v právu, jistě víte, jak je především státem právo ohýbáno a jsou to především státy, které mají snahu zajistit své hranice, získat zdroje a bohatství, stabilitu a obyvatelstvo k placení daní. Zkuste si to srovnat.

0/0
1.10.2009 15:46

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Tak tyto narody jsem nemel zrovna na mysli, ale jak vidite, kazdy s oblibou argumentuje tim, co je mu blizsi ... a kdyz uz jste na to narazil, co myslite, co melo v minulosti vetsi vahu? Cirkevni nebo svetska moc? Kdo v historii hybal dejinami a ovladal pologramotne a negramotne slechtice a panovniky? Zkuste si to srovnot v tomto kontextu.

0/0
1.10.2009 15:53

vasapro

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

srovnat ... samozrejme ;-)

0/0
1.10.2009 15:54

proLogos

Re: Ta dojemná starost o morálku církve...

Jistě se shodneme na tom, že ovládat lidi měla v popisu práce světská moc. Měla k tomu ozbrojené prostředky, což cíkevní hodnostář (pokud nebyl zrovna zemským pánem) neměl. Jde tedy o to, jestli církev mohla ovlivňovat světskou moc. Zase to šlo jen v rovině morální, těžko donucovací. To se pozná podle činů toho kterého šlechtice.

Pokud chceš srovnat křížové výpravy (vyvolané papežským zásahem), šlo v podstatě o obranný systém středověké společnosti. Aktivisty nebyli kněží, ale znovu šlechtici, kteří se báli rozšíření nepokojů na svá území. A že to byly v případě husitského hnutí pořádné nepokoje, na tom se snad shodneme.

0/0
1.10.2009 16:43

Bonelord

Až se církve přestanou sápat po majetku,

tak tomu možná uvěřím. Proč tedy chtějí 200 miliard? Proč chtějí každý rok peníze na činnost. Proč se sápou po památkách ve kterých jim nikdo nebrání dělat co potřebují?Rv

0/0
1.10.2009 13:47

proLogos

Re: Až se církve přestanou sápat po majetku,

Tuším že po ústupcích chtějí 80 mld. z původních 260, které jim patří. Nepletu se?

0/0
1.10.2009 14:53

petr_kkk

Re: Až se církve přestanou sápat po majetku,

Které jim patří? Možná, ale který z velké části zcela jednoznačně nabyli z dnešního pohledu nemorálně.

0/0
1.10.2009 17:55

proLogos

Re: Až se církve přestanou sápat po majetku,

Já taky dokážu napsat, že prostě jen nevíte, o čem píšete. Ale nemám to podložené, dokud nezareagujete podobně obsáhlým materiálem, který bude historicky věrohodný.

http://www.obcinst.cz/cs/Studie-OI-c-7-CIRKEVNI-MAJETEK-A-RESTITUCE-c520/

0/0
1.10.2009 18:33

awacs767

Církve jsou většinou hromadiči majetku

S náboženstvím to nemá nic společnýho.

0/0
1.10.2009 13:31

Si0

Re:

Já bych to formuloval jinak. Jediná solidní instituce, která umí s majetkem rozumně zacházet a jen tak ho nerozfrcá.

0/0
1.10.2009 13:46

Bonelord

Re: Re:

To asi myslíš ty českobratrský biskupy co si ze státního příspěvku platili štětky?:-P

0/0
1.10.2009 14:01

Lusk

Re: Re:

1) Českobratrská církev nemá nic společného s církví katolickou

2) Českobratrská církev nemá celibát kněží

3) V Blesku píší i jiné pohádky "na pokračování";-)

0/0
1.10.2009 14:22

vasapro

Re: Re:

njn ... ale znate to ;-) ... na kazdem sprochu ..... ;-D

0/0
1.10.2009 14:57

petr_kkk

Re: Re:

No kdyby si církev prodala všechny kostely tak to můe rovnou zabalit :)

0/0
1.10.2009 17:58

sajamil

Nelze hodnotit jen podle katedrály,

Nelze hodnotit jen podle katedrály, je nutné vzít v úvahu také inkvizice a další záminky k okrádání věřících i nevěřících.  Pokud by Bůh existoval, dávno by musel církve zlikvidovat. Za to jak jeho jméno zneužívají k tahání peněz z věřících a tím vlastními obohacování !!!

0/0
1.10.2009 13:27

sajamil

Re: Nelze hodnotit jen podle katedrály,

vlastnímu

0/0
1.10.2009 13:28

Lusk

Re: Nelze hodnotit jen podle katedrály,

Jesli se někdo obohatil, tak je to stát, protože stále nevrátil majetek, který církvím ukradli komančové.

0/0
1.10.2009 13:38

Najdete na iDNES.cz