Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Po skandálu s plagiátem rezignoval děkan plzeňské právnické fakulty

Dramatický start akademického roku zažívají studenti na Západočeské univerzitě v Plzni. Včera přišly o své děkany hned dvě fakulty. Po mnoha aférách rezignoval šéf právnické fakulty Jaroslav Zachariáš. Děkana filozofické fakulty Ladislava Cabadu odvolal rektor univerzity Josef Průša na návrh fakultního akademického senátu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

brita

A to máte z toho,

že musí být univerzita v každé Horní Dolní

0/0
26.9.2009 14:49

paxxtor4u

Re: A to máte z toho,

Klasický problém veřejného školství, školství, které je výsledkem utrácení cizích peněz pro cizí lidi. Studenti jsou pouze objekty veřejné dobročinnosti, nikoliv zákazníky v rovném tržním vztahu poskytovatel vzdělávací služby-příjemce služby.

0/0
26.9.2009 14:55

brita

Re: A to máte z toho,

R^R^R^

0/0
26.9.2009 15:07

Sykáček

prof. Elias

dekanem by se mel stat prof. Elias, ten by byl zarukou napravy renome fakulty

0/0
26.9.2009 14:37

antouniou

Re: prof. Elias

Eliáš by se měl radši pořádně věnovat novému OZ. Plzeňská práva jsou škola s mizernou pověstí, s nedostatkem kvalitních vyučujících a se studenty, kteří tam v naprosté většině studují proto, že se nedostali na prestižnější práva v Brně, resp. v Praze. Práva v ČR produkují ročně cca 1500 právníků, proto bych se vůbec nezlobil, kdyby se tento počet trochu zredukoval...

0/0
26.9.2009 14:54

paxxtor4u

Re: prof. Elias

Rozumím, ale tento postup nedoporučuji. Naopak, čím více právníků, tím lépe, což mj. souvisí s mohutnou juridizací sfér společenského života nebo s kvalitou právních služeb a konkurencí (nikde není psáno ani dáno, že absolovent musí podřídit svoji kariéru právnickému povoání, naopak by mohli zaujmout v daleko větší míře pozice manažerů v obchodu, finančnictví nebo neziskovém sektoru).

0/0
26.9.2009 15:04

;-)

Re: prof. Elias

Ano, právní vzdělání se hodí v řadě oborů - nadruhou stranu je pro manažery, obchod atd. plně dostačující bakalářské vzdělání. Opravdu není třeba, aby tratili 2 roky navíc magisterským studiem. Možná by bylo přínosnější zavést větší míru právní osvěty již na středních školách, možná i druhém stupni základní školy. Do určitých právních vztahů totiž vstupuje každý občan. Zatímco přírodní vědy se učí absurdně podrobně, společenské vedy jsou všechny v rámci "základů společenských věd" 45 min. týdně. Nemyslím, že je třeba, aby byl každý magistr, právník teoretik. Bakalářské vzdělání je dostatečné pro lidi, jejichž oborem nebude přímo právo. Nevidím důvodu, proč by měli ztrácet 2 roky navíc s předměty typu "dějiny právního myšlení, dějiny filozofie, sociologie, logika, vybrané problémy ústavního práva, základy litevského ústavního práva, atd."......toto využijí opravdu jen právníci.

0/0
26.9.2009 16:38

paxxtor4u

Re: prof. Elias

Na Západě (se kterým se srovnáváme ve všech oblastech) pro výkon základní právnické profese advokáta postačuje v podstatě bakalářské studium. Magisterské studium je přestupné a umožňuje plnou specializaci (to  vytváří vysoce kvalifikované prostředí pro vědeckou činnost již na této úrovni, která je propojena se soukromým sektorem-právnické školy jsou řízeny tržně tedy manažery, akademická část je extra, studium si studenti platí).

0/0
26.9.2009 17:24

;-)

Re: prof. Elias

Na západě? O které zemi konkrétně mluvíte? Předpokládám, že myslíte země anglosaského systému práva. Pokud vím, např. v BRD je to podobně jako u nás(studium je čtyřleté, ale náročnější, s možností specializace). Osobně nemám nic proti tomu, aby požadavky např. pro výkon advokacie byly mírnější, ovšem pro některé funkce, jako např. soudce považuji plnohodnotné právní vzdělání za nutné - tam totiž nefunguje konkurence a není možnost si vybrat. Tam musí být zaručena kvalita.

0/0
26.9.2009 17:32

paxxtor4u

Re: prof. Elias

Pro elitní právnická povolání samozřejmě magisterské. A přestaňte se prokrista pána vymlouvat na přežilou dichotomii kontinentální vs anglosaský. Děkuji

0/0
26.9.2009 17:40

judge_dredd

Re: prof. Elias

elitní... dovolte abych se zasmál. Kdeže jsou dnes elitní právnícká povolání???

Souhlasím s kolegou výše, že dostatečné je bakalářské právnícké vzdělání. Navíc zdejší rozlišení a uzurpace oborů je (jako obvykle) oproti světu neobvyklá. Pokud akreditační komise dá akreditaci ve skupině oborů právo... (nevím jak se to jemnuje celé), tak absolvent kteréhokoliv z těchto oboru měl mít možnost se dostat k právnickému povolání. Již dnes si jeden z absolventů PAČR vysoudil, že musí být zapsán jako koncipient. Byl u soudu sám a bez advokáta. Prostě dát větší volnost pro možnost prostupu mezi obory v jednotlivých skupinách. V cizině to existuje - nemluvím jen o angloamerickém systému, ale o EU. V Německu sice může být advokát absolvent magisterského studia, ale může jít i o studium na policejní akademii nebo studium v příbuzných oborech (u nás se jmenují právní specializace), ale nakonec zjistíme podle učebních plánů, že z 80% jde o studium práva obdobné jako na PF

0/0
29.9.2009 15:06

judge_dredd

Re: prof. Elias

(stačí třeba srovnat obory na PF MU).

Souhlasím, že do AK (soudy apod.) pouze z Mgr., ale nikoliv pouze v oboru právo, ale z celé skupiny právních věd (tuším je to kód začínající na 67).

A má to své opodstatnění. nechce mi prosím někdo tvrdit, že např absolvent policejní akademie, kde se učí trestní právo 10x hlouběji naž na PF by nemohl být kvalitním státním zástupcem, soudcem v trestním senátu nebo advokátem se specializací na trestní věci...

.

To co se děje dosud je uměle udržovaná situace, která paradoxně proti všem demokratickým principům brání konkurenci a tím i vyšší kvalitě. Pokud bude mít soud nma výběr z absolventa PF, PA a třeba soukromé VŠ v oboru právní specializace, tak opravdu zde závisí na kvalitě jednotlivce a též i školy. Pokud do budoucna bude kvalita PA dostatečná, tak budou třeba soudci v trestních věcech absolventi této školy... proč ne.

0/0
29.9.2009 15:12

judge_dredd

Re: prof. Elias

Rovněž u advokacie je nutné udělat dva zásadnířezy:

.

ad1) specializace advokátů, kdy advokát bude mít specializaci na kterou udělá zkoušky v AK. Povinné předměty - Evropské právo včetně soudní judikaury a Ústavní právo včetně soudní jiudikatury a potom jednotlivé specializace Obchodní právo, občanské právo, trestní právo, správní právo - samozřejmě včetně všech práv navazujících.

.

ad2) vznik nových "konkurenčních" AK k ČAK (jsme asi jedinou zemí EU, kde je pouze jedna advokátní komora)

0/0
29.9.2009 15:15

brita

Re: prof. Elias

pan prof. Eliáš se novému OZ věnuje už nějakých 10 - 12 let a výsledkem je 2.500 paragrafů - možná by bylo lepší, kdyby učil

0/0
26.9.2009 15:09

doc.999

To je roztomily vysmech

Poverit vedenim fakulty toho, kdo se nemohl nepodilet na podvodech jedine umozni zamest stopy... Zrejme je to i zajem rekrora, aby nemusel odejit sam. Mravnost tak opet prijde zkratka, coz je tragicke hlavne proto, ze se jedna o pravnickou fakultu. Studenti tak dostavaji "vyborny" vzor, jak se maji po svem absolvovani skoly v justici chovat... (armada zvracejicich smajliku) Rv

0/0
26.9.2009 14:17

paxxtor4u

Re: To je roztomily vysmech

Pokud vím, tak novodobí politruci na PF v Plzni učí, že morálka nemá s právem nic společného. Namísto toho, aby tyto školy byly majáky společenské etiky tak jsou rejdištěm podvádění, kopismu a opisování. To je jenom výsledek morálního relativismu v tzv. pozitivní právní vědě.

0/0
26.9.2009 14:59

brita

Re: To je roztomily vysmech

R^R^R^ a učí se to všude stejně

0/0
26.9.2009 15:10

;-)

Re: To je roztomily vysmech

RvPrávo a Morálka jsou opravdu dvě odlišné věci. A to nejen pro právní pozitivisty. Je pravda, že právní pozitivizmus je u nás stále nebezpečně zakořeněný, ale tvrdit, že v přirozenoprávním systému se právo a morálka rovnají bych si opravdu netrounul. Dále jsem také zcela nepochopil, jestli mluvíte konkrétně o plzeňské fakultě, nebo obecně všem ve státě, případně i v širším měřítku. Pokud obecně, pak je vaše kritika vůči ostatním fakultám zcela dosti neopodstatněná.

0/0
26.9.2009 17:25

paxxtor4u

Re: To je roztomily vysmech

Dvě odlišné věci? Myslím, že namísto dosud vyučované právní filozofie by se měla zavést výuka filozofické fenomenologie a změnit metodologii, která již dávno vyvrátila mýtus o potřebnosti metod přírodních věd či historicismu v sociální vědě a přestat s indoktrinací etatismem jako je státověda a podobné zcela nevědecké bláboly. Namísto doktrinálních volovin by se měli přednášející zabývat socioekonomickými implikacemi v právu a přestat vykládat dějiny práva.

0/0
26.9.2009 17:52

;-)

Re: To je roztomily vysmech

Státovědu považuji (nejen pro magisterské studium), za poměrně zásadní předmět, a přitom poměrně jednoduchý a nezatěžující. Z hlediska správního práva, ústavního a mezinárodního práva je důležité umět si vymezit, co to vlastně stát je, kdy jsou naplněny jeho znaky, a od čeho se vlastně odvozuje moc státu, jednotlivých složek, k čemu slouží a jaké je poslání státu i jeho orgánů. Neříkám, že s tím příjde do styku každý absolvent, ale rozhodně to může být důležité. A to nemyslím, že každý bude ústavním soudcem. Zejména přirozenoprávně myslící právník by měl mít stále na paměti, co je stát, jaký má být cíl jeho činnosti, a zda jsou zvolené prostředky vhodné. Zejména dnes, s principem dobré správy ve SŘ je dobré mít to stále na paměti. Můžete mi prosím blíže objasnit, čím je státověda méně vědecká, než vámi doporučované "socioekonomické implikace"?

0/0
26.9.2009 19:25

judge_dredd

Re: To je roztomily vysmech

A co se nehádat a učit obé :-))

Historie je dost důležitá, ale tady se učí fakt zrůdnosti... jsem zastáncem juspositivismu a jusnaturalismus ve svých stanoviscích odůvodňuji, resp. upřednostňuji pouze u kodexových úpravách, která dávají poměrně přesná a jasná pravidla chování v určitých situacích a ještě v návaznostech na jednání ostoatních, kteří se těmito pravidly řídí (například výklad pravidel silničního provozu). Rovněž výklady procesních práv a povinností u veřejného práva spíše vykládám juspozitivistickou formou, ovšem výklad obchodně právníéch a občanskoprávních a třeba i Ústavních principů jsme tvrdým zastáncem jusnaturalismu.

0/0
29.9.2009 15:22

Najdete na iDNES.cz