Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Melčák naznačil, že by mohl zpochybnit i novou cestu k volbám

Poslanec Miloš Melčák naznačil, že by mohl podat ústavní stížnost i na změnu ústavy, která má otevřít cestu k předčasným volbám. Řekl to těsně potom, co změnu schválili poslanci. Sněmovna podle něj touto novelou zneuctívá rozhodnutí Ústavního soudu, který ve čtvrtek zrušil zákon o zkrácení volebního období.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pražák

ÚS: To je drzost! Po pádu vlády se vypsaly nové volby

Zajímavý případ, ten Melčák a Ústavní soud. Takže podle nich, když nastane situace, že ani jedna polovina sněmovny nedokáže smysluplně vládnout resp. sestavit novou vládu, tak se holt ty čtyři roky, tři, dva... nic neděje, vládnou se nebude, resp. se začne s uplácením, přetahováním a podrazy - vše lepší, než vypsat nové volby a umožnit vládnout vládě nové.

Nebo ony  snad ve světě nepadají vlády? Nenásledují poté vzápětí nové volby? V případech, že stávající vláda není schopna - nebo si nezaslouží - vládnout? - Pro Evropu musíte být, pane Melčák, i s naším Ústavním soudem komedií k popukání - oni (tj. Češi) si zakázali odvolat vládu a dokonce vypsat volby! - A těmhle bláznům že jsme na půl roku svěřili předsednictví Unie? -  Ještě štěstí, že ta jejich vláda padla - co kdyby se obrátila na svůj Ústavní soud, aby EU rozpustil? A on ji podle všeho se svým právním nihilismem vyhověl?  :-( 

0/0
13.9.2009 9:10

kulisek

Melčák

Tento zmetek nechrání ústavu jak tvrdí, ale pouze svůj poslanecký plat, který brzy nebude.

0/0
13.9.2009 8:59

Bývalý volič ČSSD

Jeden Melčák otřese celou zkorumpovanou politickou scénou

0/0
13.9.2009 0:02

Emannn

Melčák - ochránce ústavnosti

Do jakých šílených hlubin tento stát dospěl je vidět z toho, že pan Melčák se vydává za ochránce ústavnosti. Takovou absurditu toto území nevidělo nikdy ve své "1000" leté či jak staré historii. To překonává svojí drzostí všechno špatné, co se tu kdy šustlo, všechna Moravská pole, Lipany, Bilou horu, Mnichov, Gottwaldo/Stalina, rusko-polsko-endérácko-maďarko-bulharský gangsterský vpád v srpnu 1968, absolutně vše to překonává. To je zatím nejspodnější část českých dějin. Snad hlouběji již nelze klesnout. Totální výsměch všemu, to pod rouškou "ústavnosti". Bůh ví co se tu děje...

0/0
12.9.2009 19:47

golonka

Že prej pojistka demokracie

Ta ubohost ÚS a těch, kteří fandí lemplovi Melčákovi, že prej jsou pojistkou, ale pro koho ? Jeden příklad za všechny, v listopadu 89 vyšli lidé do ulic a bylo po ústavní vedoucí úloze strany bolševické. A tady to dopadne podobně s tím kapitalismem, resp. tzv demokracii po pravičácku.8-o

0/0
12.9.2009 8:29

DanC

Re: Že prej pojistka demokracie

No to je blábol :-/

0/0
12.9.2009 8:39

Bob Harwey

Re: Že prej pojistka demokracie

No tak je třeba vyjít do ulic a je po kapitalismu. Domnívám se, že by to nebyl samet, ale stříkala by krev...

0/0
12.9.2009 8:42

Bob Harwey

Nejlepší poslanci jsou

zřejmě ti, kteří nemají žádné jistoty. Aspoň začínají přemýšlet. Tak to tam většinou jenom prochrápou.Pokud existuje jakákoliv možnost zpochybnit rozhodnutí parlamentu, udělal bych to stejně jako Melčák. Bohužel, já tuto možnost nemám, takže Melčáku bojuj.....

0/0
12.9.2009 8:25

lidunka123

svoboda

KDU  je stranou poserů a všedobrodruhů,melčák jim nevadí....

Melčák...řízen z moskvy a ze zemanova štábu ...

raninec...soused ho nerměl jeho mámě,která je v čele ODS V Zadní Třebáni,dělat.měl ho udělat na plot,bylo by v dějinách o jednoho hajzla typu gen.gajdy mémě.

0/0
12.9.2009 8:13

Futyn

Zkrachovaly Melcak a samozvany Ustavni soud

http://bradik.blog.idnes.cz/c/101057/Ustavni-soud-se-vysmal-demokracii-jeho-postaveni-se-musi-zmenit.html

0/0
11.9.2009 23:46

olly.s

jj

melčák - to be.. - or not to be... [>-]

0/0
11.9.2009 21:11

brnl

Jestli tohle je retroaktivita

tak to potom by byla retroaktivita třeba každá změna poslaneckých preberend, ten poslanec tam přeci jde že tam bude 4 roky a že z toho bude mít určitý vejvar, nejen mzdu ale hlavně ty všechny náhrady, třeba že manželka mu bude dělat asistenta atd. a tohle přece nejde retro změnit, když ten leml s tím vejvarem takto počítá a vezme si úvěry a leasingy. :-) 

Ústavně bych zakázal jakékoliv změny zákonů, retroaktivita je potom prakticky všechno, protože nikdo při změně zákona nemá to s čím počítal když se narodil. :-)

0/0
11.9.2009 20:16

Ulrich

Re: Jestli tohle je retroaktivita

Bingo !!!

0/0
11.9.2009 20:26

honza83

Re: Jestli tohle je retroaktivita

Zajímavé, že to takhle funguje i v Británii, kdy ústavní zákony nabývají platnosti až s koncem volebního období. On je rozdíl klasický a ústavní zákon - změnu klasického zákona může teoreticky schválit  50 poslanců i méně, ke změně ústavního zákona je potřeba 120 poslanců, navíc ty běžné zákony nesmí být v rozporu s ústavními zákony, naopak to lze. Navíc poslanci si nikdy neschálí snížení platu a náhrad, jen o tom před volbami vždy hovoří, ale skutek utek.

0/0
11.9.2009 21:03

brnl

No řekl že

jediné podstatné náležitosti demokratického právního státu jsou 1) svoboda projevu, 2) svoboda shromažďovací, 3) svoboda volit si své zástupce.

Pokud by toto poslanci chtěli zrušit nebo bezdůvodně znemožnit tak nemám nic proti tomu aby Ústavní soud zasáhl.

Pokud ovšem nějací právní lemplové z Ústavního soudu sem chtějí strkat něco cokoliv jiného, co není podstatná náležitost právního demokratického státu, například předčasné rozpuštění sněmovny, tak to je jasné ohrožení právě těch podstatných právních náležitostí demokratického státu z jejich strany, nejlepší snad bylo by je rozehnat a pokud by zase remcali tak tam na ně poslat hradní stráž ať je z těch mundurů svléknou a vyhodí z budovy, protože to jsme už jak někde v Iránu, kde náboženští lemplové, samozvaní, nikým nezvolení dirigují stát. ;-€

0/0
11.9.2009 20:03

Ulrich

Re: No řekl že

Souhlas. Příště se může ukázat, že podstatnou náležitostí demokratického právního státu je třeba penis Pavla Rychetského.

0/0
11.9.2009 20:28

Cocotus_Interruptus

Re: No řekl že

R^R^R^

0/0
11.9.2009 20:30

Emannn

Re: No řekl že

a za 4) možnost odvolat svého poslance. Pamatuji, jak při posledním převratu se hodně diskutovalo o tom, že poslanec by mohl být odvolán, tj svými voliči. Myslím, že poslanec, který vbrzku po zvolení překabátil, by měl být odvolán, resp. že jeho voliči by měli dostat šanci říci, zda takto ano či ne. Tj institut odvolání poslance by měl být zakotven v ústavě. Např když se sežene 5000 podpisů v jeho obvodě, tak se vyvolají volby o tom zda má být odvolán. A bylo by vymalováno s týpky Melčáka apod.

0/0
12.9.2009 19:57

thx

Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

stejně jako volby zruší Melčáka!

0/0
11.9.2009 19:20

karel60

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Nemůže zrušit ÚS, protože by to bylo proti demokracii země.

0/0
11.9.2009 19:30

Cocotus_Interruptus

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Opet spatne, precti si predchozi debatu. US neni posvatna krava a kontrolu ustavnosti lze vykonavat nekolika jinymi zpusoby, nez je prave specializovany ustavni soud (ktery se vymkne kontrole).

0/0
11.9.2009 19:34

karel60

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Zda se ÚS vymklnul kontrole posoudí kdo? Jak lze zrušit něco, co je součástí Ústavy?

0/0
11.9.2009 19:46

Cocotus_Interruptus

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Zrusit to pochopitelne lze zcela normalne ustavnim zakonem (viz cl. 9/1 Ustavy). Ze se nekdo vymknul kontrole, bude ultima ratio posuzovat samozrejme ustavodarce, ktery tady US s nejakym poslanim zridil a vymezil mu pravomoci, mj. i to, ze je vazan ustavnim poradkem a neprislusi mu prezkoumat ustavni zakony.

0/0
11.9.2009 19:51

karel60

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Já tvrdím, že NEBUDE zkoumat ústavní zákon, pouze napadení článku II o platnosti změny Ústavy a její platnost pozastaví do nových voleb.

Pokud se týká ÚS je zde stejná ekvivalence se zdůvodněním ke zrušení Zákona 195/2009 Sb.. Soudci jsou voleni na období 10 (?) let a jsou neodvolatelní. Navíc je do funkce jmenoval prezident. Nelze tedy ÚS jednoduše zrušit. Tato možnost v Ústavě není uvedena.

0/0
11.9.2009 20:03

Cocotus_Interruptus

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

1/ Clanek II je ROVNEZ ustavnim zakonem, US je jim ROVNEZ vazan. US si proste nemuze urcovat, co je a neni soucasti ustavniho zakona, on muze vykonavat svoji pravomoc vyhradne v rozsahu a mezich sverenych mu Ustavou a zakonem.

2/ Ustavu LZE zmenit. A to i takovym zpusobem, ze se zadna podstatna nalezitost demokratickeho pravniho statu nezrusi, proste se bude ustavni soudnictvi vykonavat na zaklade jineho modelu.

3/ V extremnim pripade lze zcela zesilevsi US lze zcela jednoduse ignorovat, pripadne rozehnat silou. Pak se holt zmeni rezim a ze stavajici ustavy zustane zcela regulerne car papiru a udela se holt ustava jina, protoze dosavadni model demokracie se holt neosvedcil. Stalo se tak v historii nescetnekrat, muze se to stat znova.

0/0
11.9.2009 20:08

Ulrich

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

To je omyl. Svobodu a demokracii neochrání žádné instituce, neboť ty mohou klidně "zešílet" ( jak v náznacích vidíme u ústavního soudu ) nebo podlehnout nátlaku. Skutečnou zárukou zachování těchto hodnot je jen odhodlání společnosti jako celku tyto hodnoty zachovat.

Kromě toho fakticky lze zrušení Ústavního soudu stěží zabránit. Ústavní stížnost proti zákonu, kterým se to provede, by totiž musel podat předepsaný počet poslanců ( 41 ) či senátorů ( 17 ).

0/0
11.9.2009 19:56

Cocotus_Interruptus

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Jak nerad cituji politiky, tak v tomhle pripade mi to opravdu neda. Stanislav Krecek v rozprave o zmenu ustavy v PSP:

"Copak si opravdu myslíte, že kdyby se na základě pohybu ve společnosti vyhlásilo v ČR království, že to Ústavní soud může zarazit? Ten už by neexistoval! Takže Ústavní soud je vázán na politiku, nemůže stát nad ní a nemůže být hybatelem politických dějů, jak se tedy domnívá!"

0/0
11.9.2009 20:04

karel60

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Pokud je Stanislav Křeček expert na ústavní právo, tak máte pravdu. Ale on je tak jedině expertem na regulované nájemné.

0/0
11.9.2009 20:08

Cocotus_Interruptus

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

To nema s odbornosti v oblasti ustavniho prava co delat. To je proste odraz politickeho realismu a holy fakt. US si tady vystavel nejaky vzdusny zamek o tom, jak prave onech 15 moudrych stoji na posledni barikade pred totalitou, to je samozrejme uplne smesne.

(A propos, doporucuji prostudovat napr. zivotopis byvaleho soudce US Vojtecha Cepla, kdyz uz tak zasvecene komentujes specializaci poslance Krecka.)

0/0
11.9.2009 20:14

Ulrich

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Vzpomínám si, jak kdysi profesor Pavel Peška, někdejší vedoucí katedry ústavního práva na Právnické fakultě UK, s hořkostí poznamenal, že novou ( nynější ) ústavu píše odborník na bytové právo. Mínil tím právě Vojtěcha Cepla staršího.

0/0
11.9.2009 20:18

Cocotus_Interruptus

Re: Sněmova muže celý ÚS klidně i zrušit

Tak, on Cepl st. oproti napr. madam Wagnerove zas nebyl tak spatny ustavni soudce. Ale ano, to je presne to, co jsem mel na mysli.

0/0
11.9.2009 20:27

karel60

Poslanec Melčák

podá stížnost k ÚS na zrušení článku o platnosti změny ústavy. Důvod: poslanec tohoto volebního období složil slib v souladu s tehdy platnou ústavou, tedy s pouze čtyřmi způsoby rozpuštění PS. ÚS nebude nic namítat proti doplnění článku o další způsob rozpuštění PS. ÚS však napadne článek o platnosti změny ústavy, protože jediný správný způsob změny Ústavy je až v následujícím volebním období. PS nezbyde nic jiného než použít dosud platné možnosti, které jí Ústava dává. Buď tedy dohodne s premiérem Fišerem, že předloží Zákon o rozpočtu a spojí s ním svojí důvěru nebo nebude 121 dní zasedat. Volby začátkem listopadu nebudou.

0/0
11.9.2009 19:18

Cocotus_Interruptus

Re: Poslanec Melčák

Pokud by se US domnival, ze ma vetsi pravomoci nez ustavodarce (parlament), pak je nacase zamyslet se nad tim, zda je takovyto organ schopen dale plnit sve poslani. US tady nebyl vytvoren jakozto treti komora parlamentu, US je ustavnim poradkem vyslovne VAZAN.

0/0
11.9.2009 19:20

karel60

Re: Poslanec Melčák

Nezáleží na tom, co bych si přál, ale chápu, že Melčák má pravdu a ÚS ho podpoří. Nemohu během hry měnit pravidla. Hra se musí dohrát podle nastavených pravidel na začátku a změnit pravidla lze až v další hře. Něco jiného by bylo, kdyby Ústava možnost rozpuštění PS neobsahovala, ale ona je obsahuje. Pokud by chtěla PS postupovat podle dnes přijaté novely Ústavy, pak by měli poslanci opět skládat slib poslance. To však Ústava nenařizuje. Jediným řešením jsou dosud platné čtyři možnosti rozpuštění. Proto nebude moci rozhodnutí ÚS o platnosti změny až od nového volebního období nikdo napadnout. ÚS není třetí komorou, ale rozhodčím, který dbá na čistotu hry.

0/0
11.9.2009 19:28

Cocotus_Interruptus

Re: Poslanec Melčák

Nebudu to dal komentovat a donekonecna se opakovat, precti si predchozi debaty. Blud s novym slibem poslance je pak jiz zcela bez komentare, prosimte vyjadruj se k tomu, o cem mas alespon minimalni predstavu.

0/0
11.9.2009 19:33

karel60

Re: Poslanec Melčák

Nekomentuj, ale zamysli se. Samozřejmě, že nový slib poslance je nesmysl. Stejný nesmysl je však v průběhu volebního období (hry) měnit pravidla dotýkající se podmínek rozpuštění PS. Proti doplnění článku 35 o další způsob nelze nic namítat. Námitka bude proti článku II "Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dnem jeho vyhlášení" a ÚS jí vyhoví.

0/0
11.9.2009 19:44

Cocotus_Interruptus

Re: Poslanec Melčák

Znovu - ustavu tady tvori a meni parlament - nikoliv ustavni soud. Ustavni soud je ustavou vazan a nestoji nad ni. Pokud si to mysli, pak proste prestal plnit svoji funkci a je treba z toho vyvodit dusledky. 15 nikym nevolenych lidi tady nemuze realizovat svoje predstavy o politice prostrednictvim soudni moci. Pokud maji takoveto ambice, necht se vzdaji funkci a jdou kandidovat do parlamentu.

0/0
11.9.2009 19:49

karel60

Re: Poslanec Melčák

Nejen Ústavní soud, ale i Parlament je vázán Ústavou a ÚS je od toho, aby dohlížel na její překrucování. Brzy se přesvědčíte, že nemáte pravdu a ÚS platnost ústavní změny pozastaví do nových voleb. Howgh.

0/0
11.9.2009 19:55

Cocotus_Interruptus

Re: Poslanec Melčák

Znovu, parlament muze ustavu menit, je k tomu zcela jasne opravnen. Naopak na druhe strane US tady zcela jasne prekrocil svou kompetenci a pokud v tomto excesu hodla nadale pokracovat, nezbude nic jineho, nez zacit i nad US vykonavat kontrolu a vyvodit z toho dusledky. O tom, zda mam ci nemam pravdu, mne US zadnym dalsim nalezem v nastolenem kurzu pokracujicim opravdu nepresvedci. Autoritu si nelze vynucovat programovanym zneuzivanim toho, ze zde zdanlive neni nikdo, kdo by rozhodovaci cinnost US mohl kontrolovat, prezkoumavat a regulovat.

0/0
11.9.2009 20:01

Ulrich

Re: Poslanec Melčák

Ústavní soud není žádný zdroj pravdy. Jeho rozhodnutí odrážejí subjektivní názor soudců, v němž se podle mého často odráží zpupnost a samolibost některých z nich. Jako včera. Jinak z hlediska právně technického ÚS nepozastaví platnost novely, nýbrž zruší rozhodnutí prezidenta o rozpuštění Sněmovny a o vyhlášení voleb. 

0/0
11.9.2009 20:01

Ulrich

Re: Poslanec Melčák

Přirovnání ke hře je demagogie. Politika není fotbal. Zjednodušení procedury rozpuštění Sněmovny je správné. Na provedení a použití takové změny i uprostřed volebního období není nic neférového ani nedemokratického, zvláště když naše nedokonalá ústava po takové změně už dlouho volá.

0/0
11.9.2009 19:42

Ulrich

Melčák nemá co ztratit. A možné je vše.

Ústavní soud včera předvedl takovou míru demagogie, že bych se vůbec nedivil, kdyby vyhověl i Melčákově stížnosti proti této novele ústavy. Melčák nemá důvod váhat. Může jen získat ( další platy a náhrady poslance, tzn. statisíce korun ). Takže tipuji, že stížnost podá. Bude pak zábavné sledovat, co všechno lze nazvat nepřípustnou retroaktivitou a podstatnou náležitostí demokratického právního státu.

0/0
11.9.2009 19:08

Cocotus_Interruptus

Re: Melčák nemá co ztratit. A možné je vše.

Nebude-li Melcak, bude jiny prebehlik. Viz http://zpravy.idnes.cz/raninec-pokud-cestu-k-volbam-nenapadne-melcak-udelam-to-ja-pzy-/domaci.asp?c=A090911_183920_domaci_adb *blici smajlik*

Zlata prvni republika... Podepis nedatovanou rezignaci a kdyz zradis program strany, tak proste pomazes bez milosti, jen se za tebou bude prasit. Ze vsech techto prebehliku a "konstruktivnich" poslancu mi zacina byt znacne blivno. (A pokud se jim nelibi vyse uvedeny navrh, necht si prosadi vetsinovy system voleb).

S hodnocenim US naprosty souhlas. A budou-li v nasazenem kurzu pokracovat, bude zrejme na rade zvolit jiny model ustavniho soudnictvi, nebot i US musi podlehat koneckoncu nejake kontrole, a tuto kontrolu logicky musi vykonavat ustavodarce, pokud samoregulace selze.

0/0
11.9.2009 19:14

nestačimsedivit

Pan poslanec

Melčák by měl v první řadě zpochybnit sám sebe.Sáhnout si do svědomí a důkladně se nad sebou zamyslet.Jestli jako poslanec pracuje pro své voliče,nebo pro sebe.8-o

0/0
11.9.2009 18:33

madqwert-liberalni komunista

Re: Pan poslanec

Mas pastelkovne? Mas - tak za nej Melcakovi podekuj, bez nej bys nemel ani orezavatko na ty pastelky ;-D

0/0
11.9.2009 18:39

nestačimsedivit

Re: Pan poslanec

Jestli na pastelkách stojí svět,tak to se tedy omlouvám . . .

0/0
11.9.2009 18:45

kocynder

Volby budou,a povinné.Každé první pondělí v měséci.

0/0
11.9.2009 18:23

kocynder

Re: Volby budou,a povinné.Každé první pondělí v měséci.

měsíci.

0/0
11.9.2009 18:24

madqwert-liberalni komunista

Re: Volby budou,a povinné.Každé první pondělí v měséci.

Nechal bych to na stredu, hned po poledni zkousce siren....

0/0
11.9.2009 18:39

kamasutra.novakova

Papalášov v České korupční republice

Jasně soudruzi, Václave  - vždycky, když bude mít vláda nejnižší preference, tak ji svrhnem (v době, kdy se dělají nejmíň populární opatření - většinou v půlce volebního období). A ať přijde po nás potopa - že není alternativa na další vládu - to přeci nevadí... Vypíšeme volby... Jo soudruzi, vy tomu dáváte... Jyrko ty jsi borec, se.uální ledoborec :-) - svrhnul jsi s komunistama vládu - bingo :-)

0/0
11.9.2009 18:14

Najdete na iDNES.cz