Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Ústavní soud vstoupil na tenký led, myslí si dva ústavní soudci

Podle dvou soudců, kteří při hlasování o návrhu Melčáka zůstali v menšině, vstoupil Ústavní soud na tenký led a odůvodnění nálezu má mezery. Soudci Jan Musil a Vladimír Kůrka se domnívají, že soud neměl návrh na zrušení zákona o zkrácení volebního období vůbec přezkoumávat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Ulrich

Rozhodnutí Ústavního soudu je mix demagogie a právních omylů

V této diskusi není prostor na pořádný rozbor, ale aspoń pár poznámek:

Pokud je parlamentu ( podle ad absurdum pojímaného uplatnění Montesquieuovy teorie dělby moci, jaké prezentoval Ústavní soud ) zapovězeno přijímat jakékoli konkrétní rozhodnutí blížící se povahou opatření výkonné moci, pak poslanci nemohou ani odročit jednání schůze komory či vyhlásit přestávku na oběd.

Je bizarní slyšet o soudců, že v postupu parlamentu spatřují zvůli ( svévoli ) a účelovost, když z jednání soudu čiší tytéž nešvary.

Zrušený zákon byl retroaktivní jen ve smyslu tzv, retroaktivity nepravé, která je v demokratickém právním státě přípustná. Zvláště v tomto bodě je pro každého dobrého právníka patrná nekorektnost a až ostudná nesprávnost argumentace soudu.

Soud deklaroval, že k ústavě je třeba přistupovat s úctou náležející Písmu svatému, které, jak známo, není přípustné měnit. Přitom je ústava plná nepřesnotí a chyb, jak je patrné z řady svízelných ústavněprávních situací, jichž jsme v praxi svědky.

0/0
11.9.2009 14:31

231

Re: Rozhodnutí Ústavního soudu je mix demagogie a právních omylů

Ta retroaktivita byla pravá. Mimochodem ten zákon změnil ústavu jak? Kdyby platil, tak v ústavě bude

Článek 16

(1) Poslanecká sněmovna má 200 poslanců, kteří jsou voleni na dobu čtyř let. Kromě poslanců zvolených v roce 2006. Těm končí období v říjnu 2009.

?;-D

0/0
11.9.2009 14:44

Ulrich

Re: Rozhodnutí Ústavního soudu je mix demagogie a právních omylů

1. Retroaktivita je zjevně nepravá, protože ten zákon nemění právní situaci pro žádný okamžik před svou účinností. Tato skutečnost je natolik do očí bijící, že tvrzení opaku profesně dehonestuje jeho autory.

2. Tvrzení, že ústavní zákon ústavu nemění, nýbrž suspenduje, je jasná demagogie. Suspendování je typ změny. Přinejmenším z hledisek sémantického a obecné logiky. Zužující výklad slova měnit ( změna ) je zřejmou snahou najít hůl na psa i za cenu postupu non lege artis.

0/0
11.9.2009 15:20

michal337

Re: Rozhodnutí Ústavního soudu je mix demagogie a právních o

To, že se má jednat o retroaktivitu pravou, tvrdil navrhovatel, nikoli ÚS. ÚS ve svém nálezu nespecifikuje, zda šlo o retroaktivitu pravou či nepravou, argumentuje pouze, že šlo o retroaktivitu nepřípustnou.

Ulrichovo tvrzení, že nepravá retroaktivita "je v demokratickém právním státě přípustná", je naivní. Pravost či nepravost retroaktivity není ekvivalentní přípustnosti a nepřípustnosti. Pravá retroaktivita je obvykle nepřípustná, avšak existují případy, kdy přípustná je; stejně tak nepravá retroaktivita je obvykle přípustná, avšak existují případy, kdy přípustná není. Hlouběji se tím zabývá např. nález ÚS 21/96 (63/1997 Sb.).

Ohledně nepravé retroaktivity citovný nález ÚS uvádí okolnosti, za kterých může být shledána ústavněprávně nepřípustnou. O tom, zda se tyto okolnosti vztahují na tento případ, lze jistě polemizovat.

To však Ulrich nedělá a jeho jediným argumentem je, že má jít o retroaktivitu nepravou. To ale samo o sobě o přípustnosti nevypovídá.

0/0
12.9.2009 11:17

Ulrich

Nepodali nakonec ústavní stížnost v podstatě sami soudci?

Zaujalo mě, jak odůvodnění rozhodnutí soudu argumentačně kopíruje Melčákovu ( Kalvodovu ) ústavní stížnost. Soud uvedl všechny argumenty, které jsou i ve stížnosti. Žádný nepřidal, žádný neodmítnul. Přitom šlo o komlikovanou kauzu a ragumentů bylo mnoho. To zakládá podezření, že prostřednictvím Melčáka a Kalvody si podali tuto stížnost někteří ze soudců, aby prosadili své velmi diskutabilní subjektivní názory na podobu a fungování ústavního pořádku.

0/0
11.9.2009 14:03

wartas

Podle této diskuze ...

 jsme  národ  PRÁVNÍKů.Politici dostali na prdel. A mají to co si již dávno zasloužili.

 Starý páprda Jičínský a jemu podobní měli již se dávno vyhřívat na sluníčku a nebo

 chytat Křečka. Neuvědomují si totiž , že už tu nevládne jedna strana , které byli poplatní.  Vyzívám všechny strany aby tam navrhly vzdělané lidi a ne KÝVALY. Pak to

 tak vypadá. Vzorem jim mohou jít  dnešní ZELENÍ. Všimněte si prosím jejich kandidáty do voleb. Kde jsou Oranžoví a ODS ? Pokud to tak nechají tak to bude stejné jako dosud. Bída a utrpení.    

0/0
11.9.2009 13:52

Jokles

Re: Podle této diskuze ...

Ty brďo !  Tobě jasně zezelenal mozek !

0/0
11.9.2009 13:54

Jokles

Jistě chlapci !

Vaše poctivost nezůstane zapomenuta !   Třicet stříbrných už je připraveno !

0/0
11.9.2009 13:51

GEORGE MICHAEL

Ať třebas zhyne svět, jen když zvítězí spravedlnost".

... úžasné pořekadlo. No, jelikož miluju život a miluju svobodu, tak pokud bych měl žít v totalitě, nechť přijde konec světa, poněvadž bez svobody není života... Jistě budete se mnou, milí pánové, souhlasit. A myslím, že i milé dámy....

0/0
11.9.2009 13:50

Igor1

ÚS se opět postavil do role zákonodárce

Není to porvé a určitě ani ne naposledy. ÚS svým rozhodnutím porušil Ústavu v Čl.2 odst.1 a 3, Čl.5 a Čl.6. Naprosto naruby obrátil ÚS Listinu základních práv a svobod v Čl. 21 odst.2 a velmi zajímavé by bylo, kdyby se občané ČR začali domáhat náhrady škody způsobené tímto rozhodnutím dle Čl. 36 odst.3.

Demokracie dostává u nás napráskáno skoro denně, ale tohle byla rána jako hrom. ÚS se tentokrát už ne skrytě jako v minulosti, ale naprosto otevřeně chopil moci zákonodárné. Nu jen tak dál  soudruzi, vzhůru ke světlým zítřkům!

0/0
11.9.2009 12:39

;-)

Re: ÚS se opět postavil do role zákonodárce

ÚS je negativní zákonodárce. ÚS žádnou novou normu nestanovil. Bude se postupovat dle Ústavy. ÚS se také zatím nevyslovil obecně proti změně Ústavy v budoucnu, pouze je názoru, že změna má být účinná až od příštího volebního období. Vše j eplně v souladu s ústavou, i dělbou moci. Parlament není jediným nositelem státní moci (jak si mnoho politiků o sobě myslí);-)

0/0
11.9.2009 13:07

231

Re: ÚS se opět postavil do role zákonodárce

Ústava: čl. 2 odst 1. "Lid je zdrojem veškeré státní moci; vykonává ji prostřednictvím orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní."

čl. 2 odst 3. "Každý občan může činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá."

čl. 5 "Politický systém je založen na svobodném a dobrovolném vzniku a volné soutěži politických stran respektujících základní demokratické principy a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů.

čl. 6 "Politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním. Rozhodování většiny dbá ochrany menšin."

0/0
11.9.2009 13:27

231

Re: ÚS se opět postavil do role zákonodárce

Lisitna práv a svobod čl. 21 "(1) Občané mají právo podílet se na správě veřejných věcí přímo nebo svobodnou volbou svých zástupců.

(2) Volby se musí konat ve lhůtách nepřesahujících pravidelná volební období stanovená zákonem.

(3) Volební právo je všeobecné a rovné a vykonává se tajným hlasováním. Podmínky výkonu volebního práva stanoví zákon.

(4) Občané mají za rovných podmínek přístup k voleným a jiným veřejným funkcím."

NENÍ MI JASNÉ, ČÍM ÚS TYTO ČLÁNKY PORUŠIL

0/0
11.9.2009 13:28

Jokles

Re: ÚS se opět postavil do role zákonodárce

v tom čl.5 "a odmítajících násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů"  ti vypadl kus věty:  "...ale nikoliv velké peníze od sponzorů" !

0/0
11.9.2009 13:57

231

Re: ÚS se opět postavil do role zákonodárce

Nevypadl. Citoval jsem ústavu, ne Vaše přání.

0/0
11.9.2009 14:41

Jokles

Re: ÚS se opět postavil do role zákonodárce

Opakovaně zjišťuji, že jsi úžasné jelito !  Jenže čím dál větší....

0/0
11.9.2009 13:53

vejcednes

ÚS to zbabral na celej čiare.

:-)

0/0
11.9.2009 12:31

;-)

Re: ÚS to zbabral na celej čiare.

ÚS rozhodl stejně, jako by rozhodl např. německý soud. Alespoň naše soudnictví se již částečně dostává na úrověň západní evropy - bohužel, naši politici jsou na úrovni Pákistánu či Hondurasu, kde když soud rozhodne jinak, než se líbí politikům, tak je rozpuštěn. I čeští politici napříč všemi stranami, místo aby hledali řešení, s kterým bude ÚS souhlasit, tak hledají, jak mu přistřihnout křidélka. Rv

0/0
11.9.2009 13:10

Jokles

Re: ÚS to zbabral na celej čiare.

Vole ! US podporuje nyní 75 % obyvatel !  A tak to už zůstane !

0/0
11.9.2009 13:59

patriot

Kdyby se byl

přijal zákon, o kterém se také už delší dobu jenom mluví, že poslanec, který je volen za nějakou polit.stranu, se stane tzv.přeběhlíkem musí ukončit mandát a nastupuje náhradník, tak by bylo po problémech. Melčák už by byl dávno mimo hru.

0/0
11.9.2009 12:28

Leporelo z lepenky

Re: Kdyby se byl

definuj přeběhlíka

0/0
11.9.2009 12:32

patriot

Re: Kdyby se byl

Tenhle název vymysleli politici.

0/0
11.9.2009 12:35

Leporelo z lepenky

Re: Kdyby se byl

ale ty ho používáš ... tak definuj, kdy se poslanec stane přeběhlíkem?

0/0
11.9.2009 12:36

patriot

Re: Kdyby se byl

Asi v době, kdy je zvolen za nějakou stranu, která má odlišný program od té, kterou pak hlasováním podporuje. Takže mu jde jenom o to, aby se dostal do PS a je mu jedno, kdo ho tam zvolil. Pro ODS nebyl přeběhlík, ale konstruktivní poslanec. Ale Tlustý a spol. byli pro ODS přeběhlíci. I když všichni dělali to stejné.

0/0
11.9.2009 12:42

volic_plukovnik

Re: Kdyby se byl

Poslanci mají hlasovat podle nejlepšího vědomí a svědomí, ne podle diktátu strany. To jich tam ty dvě stovky vůbec nemusí být.

0/0
11.9.2009 12:55

Jokles

Re: Kdyby se byl

Jsi trdlo !  A proč se nám představují jako representanti konkrétní politické strany ?  Aby nás oblbli hned z kraje ? To je to jejich "nejlepší vědomí a svědomí" ?

0/0
11.9.2009 14:02

Jokles

Re: Kdyby se byl

A když s něčím  v průběhu funkce nesouhlasí, má ihned podat demisi !

0/0
11.9.2009 14:04

231

Re: Kdyby se byl

a) co když něco strana neměla v programu. Např. že nikdy nedá podporu Topolánkově vládě.

b) co když je poslanec vyloučen ze strany

0/0
11.9.2009 13:30

denny2006

Re: Kdyby se byl

předpokládám,že tzv. přeběhlíkem lze nazvat někoho,kdo přeběhne z jedné pol. strany,poslanec. klubu do druhého,který je politickým soupeřem. To se nestalo.

0/0
11.9.2009 12:44

patriot

Re: Kdyby se byl

Melčák se stal nezařazeným poslancem. Kdo ho volil jako nezařazeného?

0/0
11.9.2009 12:47

denny2006

Re: Kdyby se byl

správně.Melčák je nezařazeným poslancem,nikoli přeběhlíkem.To by musel být v nějakém poslaneckém klubu,mimo ČSSD!

0/0
11.9.2009 14:26

Leporelo z lepenky

Re: Kdyby se byl

a nic, viď? :-)

0/0
11.9.2009 12:41

patriot

Re: Kdyby se byl

Klid, nepospíchej, v klidu si počkej.

0/0
11.9.2009 12:43

c6510

Re: Kdyby se byl

Vazane kandidatky tu uz byly za 1. republiky. K cemu to vedlo? Parlament jen odklepaval navrhy, na kterych se usnesla tzv. Petka.

0/0
11.9.2009 12:33

Leporelo z lepenky

Re: Kdyby se byl

přesně tak, je to naprostá hovadina, proto se od toho upustilo

0/0
11.9.2009 12:37

231

Re: Kdyby se byl

Tak můžeme zrušit sněmovnu a každý předseda strany bude mít tolik hlasů, kolik získala jeho strana mandátů.

0/0
11.9.2009 13:29

wartas

Re: Kdyby se byl

 Pánové , tu se říká :  Kdyby pes nes..r..al  dál by doběhl. Tak to je .Ono těch kdyby by se našlo víc. Má to význam takhle uvažovat ?  Děkuji.

0/0
11.9.2009 13:55

Spalovač šancí

JEDNORÁZOVÝ ÚSTAVNÍ ZÁKON

To, co schválili politici, je v podstatě takový oxymóron a tento paskvil nemohl projít. Není třeba být ani studovaným právníkem, na názor v této kause stačí obyčejný selský rozum :-)

0/0
11.9.2009 12:18

patriot

Re: JEDNORÁZOVÝ ÚSTAVNÍ ZÁKON

Jednorázový ústavní zákon v r.1998 podepsal a schválil jak Melčák, tak senátor Rychetský.

0/0
11.9.2009 12:21

Spalovač šancí

Re: JEDNORÁZOVÝ ÚSTAVNÍ ZÁKON

A) Pokud bylo v minulosti něco uděláno špatně, neznamená, že se to má dělat špatně pořád.

B) Nepletu-li se, v 1998 nikdo nedal podnět k ústavnímu soudu na přezkoumání ústavnosti zákona.

C) Musel bych si přečíst oba dva zákony, jestli jsou naprosto stejné či zda mezi nimi nejsou nějaké zásadní rozdíly

:-)

0/0
11.9.2009 12:24

patriot

Re: JEDNORÁZOVÝ ÚSTAVNÍ ZÁKON

B) Asi to tehdy nikomu nevadilo. Kalvoda odešel dobrovolně z politiky a Melčák byl rád, že zase bude v příští PS.

0/0
11.9.2009 12:30

;-)

Re: JEDNORÁZOVÝ ÚSTAVNÍ ZÁKON

ony byly opravdu obdobné. Ale tehdy si nikdo nestěžoval, takže se k tomu ÚS nemohl vůbec vyjádřit. A navíc i tehdy byl zákon kritizován a ÚS je celkem oprávněně naštvaný, že politici za těch 11 let nebyli schopni příjmout řádnou úpravu. A nyní zas hledají jednorázový zákon.

0/0
11.9.2009 13:14

231

Re: JEDNORÁZOVÝ ÚSTAVNÍ ZÁKON

To že se udělá výjimečná věci, se stává a taky v tenkrát důvodové zprávě bylo napsáno, že se podobný postup opakovat nebude. ÚS také konstatoval, že výjimečně se i něco takového provést může. Ale po 9 letech? To už je pravidlo.

0/0
11.9.2009 13:34

Vysehradsky_jezdec

návrhy na vaznamenání 28.října

1. plukovník Kubice za boj s prorůstáním mafie do státní správy

2. Miloš Melčák za ochranu ústavy a dlouholetou politickou práci ve prospěch státu !!![>-][>-]R^R^

0/0
11.9.2009 12:14

patriot

Re: návrhy na vaznamenání 28.října

Melčák už nějaké vyznamení má ještě z doby komunismu. Hrdina soc.práce, nebo co , za své patenty a tím i přínos pro socialismus.

0/0
11.9.2009 12:17

volal mi Pelta

ODS volí Melčáci! těmito lidmi opovrhuji!

ODS volí Melčáci! těmito lidmi opovrhuji!

0/0
11.9.2009 12:09

studánka

Re: ODS volí Melčáci! těmito lidmi opovrhuji!

Opovrhovat si můžete kým chcete, to je také demokracie. Neotravujte ale na internetových diskusích, mohl byste se dovědět, že mnoho lidí opovrhuje Vámi.

0/0
11.9.2009 12:15

Tryskomys Muf

Re: ODS volí Melčáci! těmito lidmi opovrhuji!

Ja opovrhuji vsemi idioty nezavisle na politicke prislusnosti. Jste mezi nimi.Rv

0/0
11.9.2009 12:21

studánka

Re: ODS volí Melčáci! těmito lidmi opovrhuji!

Není mým zvykem používat v diskusích ostrá a sprostá slova, zde se ovšem dopustím výjimky. To, že patřím mezi ty, jimiž Vy opovrhujete mne těší. Není totiž nic více povzbuzujícího než opovržení idiota.

0/0
11.9.2009 12:26

volal mi Pelta

MELČÁK JE OBRAZ SPOLEČNOSTI

v Melčákovi spatřuji přesně to co se děje v tomto státě po roce 1989......lži, podvody, amorálnost, bezohlednost, korupce.....

0/0
11.9.2009 12:06

Najdete na iDNES.cz