Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Státní maturity se znovu odsouvají, poslanci kývli na roční odklad

Studenti posledních ročníků středních škol nebudou s největší pravděpodobností letos skládat státní maturity. Odklad podpořili poslanci. Návrh musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Nová podoba zkoušky dospělosti se připravuje už přes deset let.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Anushe

A proč nás se nikdo neptá?!

Víte co mi přijde vážně nespravedlivé? Já jsem státně maturovat chtěla! A nejsem sama, znám spoustu lidí, kteří chtějí to samé, jen u nás ve třidě je to víc jak polovina. Ti co křičí, že jí nechtějí, neví o co v ní jde. Sama jsem byla taková, bylo to v prvním ročníku, když se "rozhodlo" že se bude maturovat státně, taky jsem křičela, taky jsem nechtěla, ale našla jsem si vše potřebné a nakonec jsem došla k závěru, že to bude lepší, spravedilvější, nepůjde jen o biflování, ale i schopnost komunikovat (mluvím o jazycích).

Takže se ptám Vás, proč se nikdo neptá těch, kteří státně chtěli maturovat? proč se všichni hází do jednoho pytle? To musíme demonstrovat, abychom něčeho dosáhli?

0/0
10.9.2009 12:11

radimf

Re: A proč nás se nikdo neptá?!

tak propadni

0/0
10.9.2009 17:40

bludickan

Re: A proč nás se nikdo neptá?!

No, podle mne nejde jen o připravenost a postoj studentů.

Tady jde taky o to, že státní maturity stojí spoustu peněz (na které stát nemá), nejsou zpracované metodiky -  jak bude probíhat distribuce do škol, jak bude probíhat vyhodnocování, za jak dlouho bude vyhodnocení hotové... Přece přijímačky na VŠ jsou již začátkem května, zatímco "nromální" maturity až třeba o měsíc později. To by se muselo "státně" maturovat už někdy v únoru. S rychlostí služeb v tomto státě možná už v říjnu. Nikdo to nevyzkoušel, proto se toho všichni bojí.

Nápad, že si budou školy státní maturity vyhodnocovat samy je celkem o ničem. Pokud chce škola obstát, opraví se testy tak aby studenti byli úspěšní.

Takže proč se studentů nikdo neptá? Je v tom jen a jen politika. Vítej v reálném světě. Zvykej si. Lepší to bohužel nebude.

PS: Nejsem odpůrce státních maturit. Dítko mám ve čtvrťáku, vím o co jde.

0/0
11.9.2009 4:38

goodfriend

Re: A proč nás se nikdo neptá?!

Souhlas s Anushe, stejně jako ona jsem v prváku nadávala na státní maturitu, protože se pořádně nevědělo o co jde a tak, ve tře%táku mi už bylo jasné, že by to pro mě bylo mnohem jednodušší, takže mě teď naštvalo, že se musím učit na normální maturitu, protože na státní bych se tolik učit nemusela.. A měla bych míň předmětů.. prostě taky nechápu proč se nás nikdo neptá, když času na to měli dost a maturovat budem my a ne oni.. :-/

0/0
13.9.2009 15:44

Daller

Daller

Pěkný den přeji všem. Abych přispěl svou troškou do diskuse- jsem student technyckého lycea, do dnešního dne pořád nevím z čeho vůbec budu maturovat a to se ptám každý den a každý den je mi odpovězeno stejně :P - a to že zítra už se to vědět bude:) (tak třeba dneska to vyjde). Státní maturitu bych uvítal, dosavadní mě nevadí (co jiného taky nadělám). Ale rád bych už věděl z čeho budu mít možnost maturovat. Přeci jen, ve čtvrťáku by se to vyplatilo. Sice si nebudu nějak lhát, že bych se odteď hodně učil, ale věděl bych minimálně, v jakých předmětech si dávat větší pozor.

0/0
10.9.2009 10:57

zab2

Re: Daller

Ty si dej hlavně pozor, jak se píše název té tvé školy ;-) Z čeho se bude maturovat u vás na škole vědí kantoři velice dobře a divím se, že to neví studenti. Jinak - protesty studentů už někdy rok dopředu  ( v květnu ) je srandovní - stejně se budete učit až o svaťáku

0/0
10.9.2009 11:10

bludickan

Re: Daller

Pokud nepřidáš v češtině, budeš mít celkem jistotu, že budeš maturovat v roce 2011 - státně.

Technika se píše s I, ty technyku! Děláš  maturantům ostudu! Záměna I a Y není překlep ale hrubka.

0/0
11.9.2009 4:45

Oerteplur

Nově nastupující studenti SŠ

mají právo vědět, jakou (státní či současnou) zkoušku budou vykonávat ve 4.ročníku. Pokud má státní maturita nahradit přijímačky na VŠ, musí být i toto ošetřeno dopředu. Současný návrh je naprostým diletantstvím, který nemá se seriozností a slušností nic společného a svojí rétorikou patří do dob socialismu!

0/0
10.9.2009 10:21

Anushe

Re: Nově nastupující studenti SŠ

Nově nastupující možná, vezměte v úvahu, že někdo maturuje i letos a ti to mají rozhodně horší...

0/0
10.9.2009 12:15

nowas2

no a co

no a co, tak ještě pár let budou ty lopaty ze středních škol absolutně nekonkurenceschopné ;-D

0/0
10.9.2009 1:24

mpscz

Re: no a co

Zato lopaty z VŠ ano;-D

0/0
10.9.2009 9:54

Kopakopa

Pan Walter Bartoš

je takový "odborník" na školství (jen a jen díky ODS), že bych mu nesvěřil výuku jediného dítěte v první třídě základní školy...

Všechny tzv. důvody jsou zástupné, ale jedním udeřil hřebík na hlavičku - na soukromých školách si rodič přece za "vzdělání" svého dítěte zaplatil - jak by k tomu přišel, aby dítě pak neudělalo státní maturitu - nikde se neuvádí, že státní maturitu půjde také zaplatit, jak je tomu dnes u té "školní" - úroveň současných maturit i úroveň absolventů je všeobecně známa...

0/0
10.9.2009 0:11

ur=BANcová

Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

maturovala z němčiny. Byla mi tam houby platná, uměla německy hůře než já. Vymlouvala se na místní dialekt. Sem s těmi státními maturitami, nebo budem národ blbů s maturitou.

0/0
9.9.2009 23:55

maud

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

to už jsme!

0/0
9.9.2009 23:59

d_meister

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

jo, já to chápu, ale problém je v tom, že takhle se akorát ukáže, že tenhle člověk německy moc neumí, min. ve srovnání s někym jinym, ale německy to nikoho nenaučí, a to je to hlavní. maturity totiž nejde udělat příliš těžký, jinak to neudělá hromada studentů na nástavbách učňáků, některejch obchodkách nebo strojárnách. řiká se, že hlavní přínos je, že se uvidí, jak na tom jakej student je a podle toho bude nějak diferencovaná ta maturita a bude mít různou váhu - jenže tohle už je, absolvent prestižního gymnázia je větší frajer než někdo, kdo si udělal maturitu na strojárně

0/0
10.9.2009 0:03

Vanislav

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

jak nejde udelat moc tezky? Kdyz je clovek blbej a na maturitu nema tak na ni proste nema. Kdyz jsem se byl podivat z ceho loni maturoval kamos tak jsem malem blil. Takova fraska....ja jsem na matiku kaslal, ale delat kvadratickou rovnici jako matirutu a horko tezko se dostat k vyslekdu a dostat za dve???? Proboha co to je?? Kazdej tupec ma maturitu, jak k tomu prijde clovek, kterej maturitu zvladne naprosto v pohode, mysli mu to a pak ma na trhu prace stejne ohodnoceni jako nouma co tu maturitu udelal jenom proto, ze je preci nejde delat moc tezky?????

0/0
10.9.2009 0:06

d_meister

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

nejde to udělat mj. proto, že ty lidi, který udělali maturitu jenom proto, že to přece nejde udělat moc těžký, maj rodiče. rodiče, a ostatně i maturanti sami, jsou voliči a maj tim pádem vliv na rozhodování o správě země, potažmo o školskym systému. navíc je tendence poskytovat vzdělání širokejm masám, abychom byli vzdělanější a nemuseli bejt ještě třeba 50 let montovna aut, ale mohli třeba dělat víc softwaru, vědy a podobnejch kravin, který vydělávaj víc. i na tom něco je, protože rozhodně to je lepší, než uměle lidem zabraňovat ve vzdělání. prostě vývoj podle mě vede k tomu, že se nebude řešit, jak jako doposud, jestli máš maturitu nebo VŠ, ale JAKOU máš maturitu, a hlavně JAKOU máš VŠ - a podle toho se bude řídit i trh práce

0/0
10.9.2009 0:13

Vanislav

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

proboha, kdyz jsi blbej tak ti ani diplom z Harvardu nepomuze aby jsi blbej nebyl. Kdyz na neco nemas, tak ti maturita nijak nepomuze. Blbej budes porad stejne at mas maturitu ci nemas. Nebo ty si snad myslis, ze kdyz das nakemu noumovy do ruky papir, ze ma maturitu tak najednou bude schopen programovat? No to asi ne, akorat z nej bude autoopravar s maturitou z vypocetky. A takovejch lidi tu beha vice nez dost.

0/0
10.9.2009 0:24

maud

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

Víš ty vůbec co je to strojárna? Studenti sice neovládají češtinu jako gymplu, ale s matematikou a fyzikou strčí gymnazisty do kapsy! Věř, že to je jedna z nejtěžších škol.

0/0
10.9.2009 1:09

ur=BANcová

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

To je pravda. Strojárna a slaboproud.

0/0
10.9.2009 1:48

Death-Filip

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

fyzika mozna, ale matematika urcite ne. Na to pozor :) (jsem absolvent gymnazia a ted chodim na CVUT FEL)

0/0
10.9.2009 2:35

Pan Navratil

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

Jasně, to bylo vidět v prvních dvou semestrech, jak jsou ti průmyslováci matematicky zdatní ;-D;-D;-D

0/0
10.9.2009 9:03

maud

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

vše záleží na kvalitě školy.

0/0
10.9.2009 22:33

Vanislav

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

To si delas srandu zejo :) chodil jsem na SSSVT na Proseku, vedle nas byla strojarna ktera slouzila jako odloziste studentu kteri od nas vyhodili :) Btw ja jsem na stredni derivoval a integroval, mili pani strojari cuceli na derivace jako Novakovic krava na traktor.

0/0
10.9.2009 9:22

Koholik

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

tak v tom jste mimo mísu:-) já mám vystudovaný gympl a dále chemicko-technologickou fakultu (makromolekulární chemii) v Pardubicích, můj bratr má průmyslovku a teď studuje strojařinu v Ostravě. a je zajímavé že fyziku jsem ho  musel učit za pomoci sešitů co jsem měl z gymplu, stejně tak i matiku... a s tímto základem patřil ve třídě k těm nejlepším... jediné co měl navíc bylo "rýsování"

0/0
10.9.2009 16:34

frutisek

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

boužel taková je realita a ani státní maturity to nezlepší - to je o lidech a o systému jakým se vyučuje - závěrečná zkouška těžko zachrání 4 roky jazyka na střední a 5 let jazyka na základce. Naučit se jazyk systémem doplňováním jednoho slova v řádku a posloucháním brilantní studiové nahrávky je sice fajn, ale jak člověk pozná realitu, jsou mu tyto vědomosti nanic...

0/0
10.9.2009 6:29

Vanislav

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

kdyz moje stredni me zvladla skvele pripravit jak po strance technicke, tak po strance jazykove a matematicke, tak nechapu, proc by to nemohli zvladnou ostatni skoly. Je pravda ze se jednalo o soukromou skolu, ale na dtruhou stranu, skolne 18.000 za rok si muze dovolit kazdy.

0/0
10.9.2009 9:24

12345hanka

Re: Nedávno se mnou do Německa jela dívka, která

Se mnou jela onehdy úča, která tu němčinu učila na učňáku. A dopadl jsem stejně.

0/0
10.9.2009 12:10

rafton

Vzdělání

K čemu je dnešní systém vzdělání, kde 90% má maturitu a přes 50% těch maturantů si mrskne ještě VŠ anebo raději hned dvě.

No ale pak se nedivte, že hned po škole se těžko hledá práce.

0/0
9.9.2009 23:11

d_meister

Re: Vzdělání

pravda. studuju práva, připadá mi, že na mojí školu je docela těžký se dostat a že taky nepatří k tomu nejlehčímu, vystuduju to a dostanu stejnej titul jako nějaká dilina, co vystudovala Metropolitní univerzitu s pomocí taháků, kamarádů na telefonu a na tý škole všudypřítomnejch úplatků

0/0
10.9.2009 0:05

Vanislav

Re: Vzdělání

presne tak, ja maturoval na odborne soukrome skole, kde se k maturite dostal TRETINA lidi co nastoupila do prvaku, znalosti jsem mel jako kdybych vylez z VS, prvni ctyr semestry jsem se na VS mohl flakat, protoze na co ostatni cuceli jako suvy z nudli tak jsem umel ze stredni a moje maturita ma stejnou hodnotu jako maturita noumy, kterej sotva proleze??

0/0
10.9.2009 0:09

d_meister

Re: Vzdělání

kvalita tvýho vzdělání ale spočívá v tom, že, jak předpokládam se jednalo o nějakej technickej obor, ňoumu, kterej sotva proleze po prvním semestru vyrazí, zatimco ty se mu můžeš hlasitě vysmát

0/0
10.9.2009 0:17

Vanislav

Re: Vzdělání

A tim chtel basnik rici co?

0/0
10.9.2009 0:25

12345hanka

Re: Vzdělání

Ale plněj se statistiky EU, že.

0/0
10.9.2009 12:11

Buster

Hlavním důvodem nesouhlasu studentů

je skutečnost, že oproti původnímu "plánu" nebude těžší varianta státní maturity součástí přijímacího řízení na VŠ.

0/0
9.9.2009 22:57

Vanislav

Re: Hlavním důvodem nesouhlasu studentů

No to je dobrej blabol.

0/0
9.9.2009 23:00

maud

Re: Hlavním důvodem nesouhlasu studentů

Na každou školu jsou jiné požadavky. Medicína - biologie, chemie, fyzika, Strojírenství- matematika, fyzika , chemie, filozofické fakulty - podle oboru atd. když se hlásím na vysokou školu, tak musím mít nadstandartní znalosti v oboru na který chci studovat. Z toho se skládají přijímačky. . Alespoň to tak bylo.

0/0
9.9.2009 23:08

Vanislav

proboha

dnesni mladez je jeste tupejsi nez jsem myslel

http://www.hotlyrics.net/lyrics/P/Pink_Floyd/We_Don_t_Need_No_Education.html

0/0
9.9.2009 22:52

Vanislav

Re: proboha

clovek by rekl, ze mili studentici budou znat pisnicku, ktera dlouha leta platila za hymnu vsech studentu :-/

0/0
9.9.2009 22:55

maud

Studenti protestuji a neví ani proč.

Když jsem se zeptala 14 lete dívky proč protestuje, tak měla strach, že to nezvládne. Tak jsem ji říkala, ty jásej nad státními maturitami, poněvadž strach mohu mít "studenti" z učňáku s maturitou. Pro tebe, jako absolventku gymnázia to bude sranda.

0/0
9.9.2009 22:40

CapoDiTuttiCapi

tak to se směju vod srdce

http://www.czechsubaruclub.cz/plug.php?o=gallery&v=1985

subarista

0/0
9.9.2009 22:39

CapoDiTuttiCapi

Re: tak to se směju vod srdce

tu peknou studentku z fotky bych rad poznal, at mi napise jestli todle cte, diky

zde muj portret

http://www.czechsubaruclub.cz/plug.php?o=gallery&v=1985

0/0
9.9.2009 22:40

bentley007

foto: Michal Šula, MF DNES

pan Sula si vybral holcinu schvalne s vyraznejsim oblicejickem ale peknou :)  celekm dobra foto

0/0
9.9.2009 22:35

old-dude

Dokud nespoji statni maturity s prijmackami na vysokou

tak jsou uplne zbytecne. Zase na druhou stranu, melo by to byt v zajmu vysokych skol tohle zavest, aby potom mohli studenty porovnat a vybrat si ty nejlepsi na zaklade techto vysledku

0/0
9.9.2009 22:22

unbreakable debater

Re: Dokud nespoji statni maturity s prijmackami na vysokou

To ale nejde. Když si student vybere třeba přírodovědecký základ, těžko ho pak vezmou třeba na techniku, kde vyžadují především matiku, ačkoliv součástí toho základu je fyzika. Podle čeho mají vybírat školy, co vyžadují fyziku a matiku zároveň, ačkoliv z nich nelze najednou maturovat? Rv

0/0
9.9.2009 22:36

blekkal

Re: Dokud nespoji statni maturity s prijmackami na vysokou

A ti co nejdou na vysokou, prostě nebudou mít maturitní vysvědčení. To je skvělý nápad, hned je vidět, že ti to pálí ;-D

.

Ty máš teď někdy maturovat, že? :-)

0/0
9.9.2009 22:56

Vanislav

k tomu lze rici jen jedno

we dont need no education

0/0
9.9.2009 22:12

Generál Ugarte

Re: k tomu lze rici jen jedno

A to si dole stěžuješ, že studenti neumí anglicky. :-/

0/0
9.9.2009 22:13

Vanislav

Re: k tomu lze rici jen jedno

tak si trochu zagoogli hosane :)

0/0
9.9.2009 22:51

Sténly

Re: k tomu lze rici jen jedno

ale jo potřebujeme ;) v anglictine nemuzes mit sva zapory v jedne vete ;-)

0/0
9.9.2009 22:17

Najdete na iDNES.cz