Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Česko-rakouská komise prozkoumá Benešovy dekrety

Společné kulturní dědictví Česka a Rakouska prozkoumá komise historiků. Na jejím vzniku se dnes v Mikulově dohodli ministři zahraničí Jan Kohout a Michael Spindelegger. Podle rakouského ministra se komise bude zabývat i takzvanými Benešovými dekrety.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vokroj

Jasně,

každý se bude snažit uhrát domů co nejvíce, zvlášť když v čele komise bude šajze esterajchr

0/0
10.9.2009 20:44

barbudo

Jsem pro návrat před Benešovy dekrety ...

... dostaneme válečné reparace v plné výši (majetek zabavený říšským občanům tvořil asi půl procenta), dále dostaneme k dispozici milion odsouzenců pro nucené práce na 15 let nebo ekvivalent ...

0/0
10.9.2009 10:17

atul

Juraj Herz

Co k tomu řekl režisér Juraj Herz:

"Když jsem byl jako děcko na Slovensku, přišli nám říct, že nás Němci zavřou. Schovali nás v jediné německé vesnici Eisdorf, sedm kilometrů od Kežmarku, teď se to jmenuje Žakovce, a nebyl tam jediný Slovák. Všichni věděli, že jsme tam schovaní, já jsem si hrál s dětmi venku. Pak nám oznámili, že se můžeme vrátit. Slovenští gardisté nás ale udali a ocitli jsme se v koncentráku. Po návratu jsme šli těm Němcům poděkovat do Eisdorfu. Všichni však byli vyhnáni a na jejich místech byli právě ti bývalí gardisté, kteří pomáhali SS a teď se stali členy komunistické strany," dodal Herz.

0/0
10.9.2009 9:58

vokroj

Re: Juraj Herz

nic zvláštního, to byl tenkrát jen běžný životaběh

0/0
10.9.2009 20:47

atul

zamyšlení 2

Žiju v pohraničí a moc dobře vím, co se tady dělo po roce 1918 - poměrně nedemokratická čechizace zdejších Němců, zastrašování, aby volili české politické strany, jinak nedostanou práci na úřadě a podobně. nepřipomíná vám to něco. Spousta Čechů tyhle skutečnosti nechce slyšet, protože sní o tom, jak první republika byla národnostně spravedlivá. Nechci se však němců zastávat - to, co udělla Henlein na pokyn Hitlera je hrůzné zvěrstvo a Mnichov je obrovská tragédie, vyvolaná zdejšími Němci. Trest za to však byl příliš krutý a generalizující. Beneš se měl ukázat jako větší demokrat. Odsunuti měli být pouze ti, kteří se aktivně podíleli na zničení republiky a kolaboraci s Hitlerem. Mlčící většina zde měla být ponechána. Nepřipadá vám to podobné jako s Čechy v roce 1946 - většina voliola komunisty - ty komunisty, kteří popravovali v 50. letech vlastní lidi ... Nejsou naši dědové taky vinni za to, že umožnili nástup dalšího totalitního režimu? Neměli by být potrestáni jako sudetští Němci?

0/0
10.9.2009 9:42

atul

Zamyšlení

Jakákoli kolektivní vina je v základu špatná. Pokud odsuzujeme sudetské Němce za to, že pod vlivem fanatika Henleina začali vyvádět a štvát proti ČSR, volili ve většině  NSDAP, pak se zastavme nad tím, zda ČSR byla opravdu spravedlivá mnohonárodnostní republika. Jaktože druhý největší národ v republice neměl právo úředního jazyka, jak tomu je např. ve Švýcarsku, zatímco třetí národ - Slováci právo úřední řeči měli? Nebylo to z české strany trochu šovinistické?

0/0
10.9.2009 9:42

Kakarel

Re: Zamyšlení

Zradili jste republiku kdy ji bylo nejhůř, tak nebreč! A jak je vidět na tobě, všechny neodsunuli, dost jich tu zůstalo. A kdyby jsi měl trochu IQ, tak se za ty hrůzné lidské ztráty zastydíš a nebudeš žvanit a provokovat! Neboí se ti v republice nelíbí???

0/0
10.9.2009 19:12

Bob Harwey

Za války ik zemřel strýc,

dostanu jako jediný možný dědic alespoň 100 mil. eur? Pochopitelně z Německa....

0/0
9.9.2009 16:27

Bob Harwey

Re: Za války ik zemřel strýc,

oprava "iků na "mi"

0/0
9.9.2009 16:27

osvetitel

JJ prijde cas kdy se bude prezkoumavat i ten

odsun sudetaku, ze?:-)) Vase dny Cesi jsou secteny,tak jako Amiku !:-))

0/0
9.9.2009 16:05

Kakarel

Re: JJ prijde cas kdy se bude prezkoumavat i ten

No, zatím si nech prozkoumat svoji mozkovnu, než budou sečteny tvoje dny, ty osvěto!

0/0
9.9.2009 22:42

Jjelen

...

Radši bych uvítal vznik komise na zločiny z 90.let a tvrdě nechal potrestat Ty, co to způsobili, nebo přizpůsobili zákony a to ze všech pol. stran.

0/0
9.9.2009 16:03

Oerteplur

Domnívám se že česká republika (ČR)

nemůže řešit platnost dekretů vydané Československou vládou (ČSR a ČSSR). Stejné by to mělo být i s požadavky na restituce. Současná ČR je pouze nástupcem ČSFR.;-)

0/0
9.9.2009 15:35

kevinbb

Drtiva vetsina z nas

nezazila valku a nebo povalecny stav.

Ale z pohledu utrpeni a dusledku druhe svetove valky a jeste potom komunisticke nadvlady ktera prisla protoze byla svetova valka tak absolutne obhajuji Benesovske dekrety.

A podle me by nikdo uz nemel mit pravo se nad nimi pozastavovat, nebo je jakkoliv zkoumat, nebo je rusit, nebo je obchazet a nebo je jakkoliv upravovat. Kdyby nebylo valky nebyly by ani dekrety a my jsme tu valku nezacali!

A navic je uz vic jak sedesat let po valce, cili dost dlouha historie aby uz zadny cesky politik, natoz zahranicni vcetne ruznych spolku stale a stale breceli, ze dekrety nekomu ublizili. Samozejme, ze dekrety poskodili i poctive lidi, ale kolik poctivych lidi muselo v ty valce zbytecne zemrit. A proto uz konecne nechte dekrety napokoji! Myslim hlavne na ty nase radoby humanisticke politiky!

A co ty obeti ve valce, at uz rusove, polaci, nemci, francouzi, cesi, atd, atd., vetsina dostala nejake odskodneni, zvlaste ti mrtvi? Samozrejme, ze ne a nikdy nedostanou.

0/0
9.9.2009 15:20

killy

Re: Drtiva vetsina z nas

R^R^

0/0
9.9.2009 19:50

atul

Re: Drtiva vetsina z nas

Problém je v tom, proč se Češi měli právo obohatit jenom na majetku svých bývalých spoluobčanů i těch, kteří zrovna Hitlera nemuseli. A takových bylo cca 30-40 procent. Proč i majetek těchto nevinných lidí musel být zkonfiskován? Je to protiprávní, proto Beneš nebude nikdy oceňován tak, jako Masaryk. 

0/0
10.9.2009 9:31

Kakarel

Re: Drtiva vetsina z nas

Kecale! Kolik vás chtělo do rajchu? 95%?! Po válce Hitléra nemuselo 95% ovšem to vás nejdříve museli rusové trochu ,,poučit,, a nakopat vaše velkopánské hrdele! A co mi vyprávěli sami němci, tak všechny nikdo nevyháněl, spousty němců šli prostě s rodinou, nechtěli se od sebe odloučit. Jo! Kdo ubližoval, ten mašíroval! Lidé věděli, co kdo byl za člověka a co prováděl čechům za války. Neštvi mě už těma blbejma kecama, vím dobře co jste tady v sudetech prováděli čechům za toho čalouníka! Žvaň si tyhle slinty v německu a neotravuj lidem život lhaním!! ;-O;-€

0/0
10.9.2009 19:27

petrph

tak kdopak tady chválil úřední vládu

Jak je moudrá, jak šetří náš rozpočet, jak je nezávislá na stranách.

A teď tohle. No vlastně, ono to stačilo i s tou Kanadou. Napřed nás ujištovali že je všechno koukej, pak že se za nás postaví státy EU, potom že prý dojednali lepší podmínky víz... a nic.

Ovšem, tohle je vrchol. Kolikpak bude stát náhrady rakouským Němcům ? Desítky miliard? Stovky miliard? Pochybuju že s tím pan Janota počítá v předpokládaném schodku rozpočtu. To aby byla 90% daň pro všechny po deset generací dopředu..

Zase je to výhoda pro poslaneckou sněmovnu - nemusí měnit ústavu ani čekat na rozhodnutí ústavního soudu. Za něco takového můžou odhlasovat nedůvěru vládě 3x za odpoledne. a můžem jít k volbám už v pondělí...

0/0
9.9.2009 14:56

Glock každopádně bez -e

Re: tak kdopak tady chválil úřední vládu

Už počítáte jitrnice ze zabijačky, ale to prase se sotva narodilo.

0/0
9.9.2009 15:02

Glock každopádně bez -e

Hmmm

Jaksi se nemluví o tom, že ČR z NSR dostala jen malé válečné reparace, protože zabavení něm. majetku a vysídlení Němců z pohraničí na základě Postupimské dohody tuto částku dost podstatně redukovalo (anýbrž nejsou reparace = není majetek k vrácení; s. Němci se mohou vypořádat s německým státem). Rakousko je jaksi s podivem ocitlo na straně vítězů WWII, ale o vině samotných Rakušanů e nidko moc zmiňovat nechce (ostatně kde v Evropě Schindlerův seznam nezaznamenal velký zájem veřejnosti? No přece v Rakousku. A není to jen u tohoto filmu).

A co se týče těch zvěrstev při odsunu? Doba válečná a doba těsně poválečná má mnoho společného = především trpěli, ti kdo nenesli žádnou (nebo jen menší) vinu.

0/0
9.9.2009 14:50

Glock každopádně bez -e

Re: Hmmm

A jestli si někdo myslí, že např. Němci nechali Benešovy dekrety bez odezvy, tak si zjistěte, že od roku 1965 platí v SRN zákon, podle kterého české obce nesmí disponovat svým majetkem, mají ho zablokovány. Např. město Cheb má v Bavorsku (Hof a okolí) takto zablokovaných asi 580 hektarů lesa, se kterými ale nemůže volně disponovat. Nemůže ho prodat, nemůže ho zastavit, vyměnit, změnit.

Takže trochu objektivity ....

0/0
9.9.2009 15:01

palok59

kk

no, před něčím podobným nedávno varovala Bobošíková v souvislosti s přijetím Lisabonské smlouvy. Tehdy ovšem probíhala vášnivá diskuse ve stylu zaprděné české kotliny a kr/ávy Bobošíkové, která naprosto postrádá přehled. No, asi to, jak je zvykem, vzdáme a těch "pár" miliard odškodného někde určitě najdeme. Jak je patrno ze statistik vkladů občanů u bank - peníze mezi lidma jsou, jen najít nějaký morálně silný důvod jak je z nich vytáhnout. Stejně by je darmo prochalstali a prokouřili.

0/0
9.9.2009 14:36

tripik

Re: kk

jestlize se jim vrati majetek - nasledne hned nastoupi valecne reparace......zarucuji ti, ze nemci nikdy nedovoli, aby se tak stalo, protoze si jinak nedoplati a zadluzi i sve deti.....

0/0
9.9.2009 14:46

petyo

Re: kk

Řekl bych, že zrovna Česko by na válečných reparacích zrovna moc nezískalo.

0/0
9.9.2009 15:12

Francescu

Re: kk

Coze? Historici rozhodne nebudou rozhodovat o navraceni majetku nebo navratu Nemcu. Jde jim predevsim o to, aby nas narod uznal jaka to byla prasarna!:-/

0/0
9.9.2009 14:48

petrph

Re: kk

No jistě, výsledkem bude  vědecká zpráva, ve které bude stát, že došlo k některým drobným nezákonným přehmatům. Objektivní? To už není jisté - vemte si že dneska se nemůžou vládní právníci dohodnout s Ústavním soudem na výkladu Ústavy ohledně voleb. Podle čeho  budou historici (nikoliv právníci) hodnotit situaci před 60 lety?  No a a žbude zprávana stole, tak popadnout a honem k Evropskému soudu, a Češi, plaťte.....

0/0
9.9.2009 15:04

hňup

Re: kk

prasárny jsou prasárnama bez ohledu na to zda je národ uzná či neuzná. a nevadí ani to že se o některejch prasárnách nesmí mluvit ani dnes. ale von svět nekončí. a jak praví písmo: není nic tajnýho, aby to nebyl zvědíno, ani nic skrytýho, aby to nebylo zjeveno. to jen si někteří mocní( dnes mocní) myslí že jich se to netýká....

0/0
9.9.2009 15:05

lidunka123

Re: kk

to jsi co blbče jeden hitlerovská...

0/0
9.9.2009 16:02

kuba78

Re: kk

ale zdyt my sme prece davno uznali, ze to ze nemci zapricinili dve svetove valky byla od nich prasarna neskutecneho kalibru..

0/0
9.9.2009 15:52

dragon1

Re: kk

R^R^R^

0/0
9.9.2009 16:48

Najdete na iDNES.cz