Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Petra Procházková: Pomíjivost našeho bytí je skvělou pomůckou k uvědomění si pošetilosti našich činů

Není nic jednoduššího, než myslet si o sobě, že jsem nejlepší. Nejdokonalejší. Je prima se zbožňovat. Jak snadné je přiznat si, že ten druhý je blb. Ignorant. Ve srovnání "já" versus "ostatní" vycházím "já" v řadě kritérií obvykle zásadně lépe, ve zbytku jen částečně. Nicméně skálopevné přesvědčení o své dokonalosti založené na studiu vlastní identity, vítězí nad všemi ostatními pocity vždy a všude. Píše novinářka a humanitární pracovnice Petra Procházková v dnešním dílu seriálu Česká vize.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Kakarel

Kecy

čečenky! Nenávistné čečenky!;-€RvEU

0/0
5.9.2009 1:17

Inkvizitor Johny

Tento článek se v této rubrice neměl objevit

Je sice pěkně napsaný, to jo. Ale obsahově naprosto "dutý". Hodil by se do toho časopisu, který prodávají bezdomovci. Asi každá z nás chápe, že žijeme v nějakém časoprostoru. To si uvědomuje i malé dítě. A je zbytečné nás na to upozorňovat v novinách. Navíc absolutně nechápu, kde ona dotyčná bydlí, jak si vydělává na svůj život? Tipoval bych, že žije z darů ostatních (jednotlivci, stát). A takový přístup progresivní civilizaci netvoří. Takový ji zabíjí. Takže před kázáním pravd by ona paní měla najít hlavně svoje místo v této civilizaci...Nebo a´t jde o civilizaci dále. Tam jí na to budou zvědaví.

0/0
4.9.2009 14:35

12345hanka

Re: Tento článek se v této rubrice neměl objevit

R^

0/0
4.9.2009 19:28

parlare

princip krví podlitýho pohledu PP 2

PP: „...neškodit a neumožnit to ani jiným. Opět souvisí s bodem pátým, jímž je tolerance...“

- Lze tolerovat taky podporu Putina, kterej je u ruské veřejnosti nesmírně populární? Nebo tolerance není přípustná, pokud si ruskej lid nevybere ty "spravný vůdce"? Neškodí snad PP jiným lidem?Nejsou její jednostrané a neobjektivní útoky na RF ve skutečnosti útokem na možnou racionální diskusi s RF?  

PP: „Nepřejídejme se, zvláště ne, pokud někde kousek vedle nás někdo okusuje holou kost.“ - To by mělo platit také v médiích. PP se zjevně přejídá svého mediálního koláče, přičemž i v ČR jsou jiní a jistě mnohem moudřejší lidé, kteří mají o RF co říct a jsou mainstreamem ignorováni... 

Kdyby PP uměla podle svých principů žít a nejenom kázat, pak by i její mínění mohlo dojít  slechu u těch, co RF znají a chtějí racionální diskuzi o jeho problémech. Pro ni a lidem, kteří ji poskytujou prostor, je potřeba jiný princip: Nelze rozumně psát s krví podlitýma očima!!!

0/0
4.9.2009 14:09

parlare

princip krví podlitýho pohledu PP 1

PP: „Není nic jednoduššího, než myslet si o sobě, že jsem nejlepší.“

To je přesně případ p. Procházkové. Ta si o sobě myslí, že každej její článek je hoden publikace v mainstreamu a díki svému témeř monopolu na informace o Rusku v českých mediích sugeruje jiným lidem iluzi, že problematice Ruska rozumí nejlépe ze všech a že ji dokáže taky nejlépe analyzovat.

PP: „na naše pěkně vyhřátá místa nastoupí přinejmenším mladší, ale možná i jiní, jinak barevní, z jiných koutů světa...“

 

- Platí to i pro Rusy? Mohou i oni aspirovat na nejaké místo ve světe? Nebo na těch je jinakosti přespříliš – jak se zdá z článků p. Procházkový.

0/0
4.9.2009 14:01

12345hanka

Bože můj...

... nebo alláhu můj?

0/0
4.9.2009 13:27

TrueRobos

Sorry Petro

dej si pytel na hlavu a běž kázat své pravdy na Kavkaz. Rozmach civilizace byl svázán vždy s tím, že chtěla být lepší, větší, chtěla dostáhnout dál a investovat víc do svého rozvoje. Dokud Západ věřil v to, že je předurčen vést lidstvo do vesmíru, měl "drive" a byl vzorem pro ostatní. S rozmachem "myslitelů" tvého kalibru upadá do pochyb o sobě a následně do chaosu. Dnes je symbolem nicnedělání pro proud vyžírků, kteří ví, že si z "humanitárních" důvodů vůči nim nic nedovolí, že nemusí nic dávat a jenom chtít a neustále poukazovat na to, že kapsářství a pletení korálků je z vyššího hlediska mravního stejné, jako rozvoj medicíny či kvantové fyziky. Mám plné zuby z toho, jak nedoukové a pseudofilozofové tvého kalibru degradují generace skvělých myslitelů na roveň mudrujících pastevců. Ne, Mohamed a ani Buddha nesahají ani po paty Pasteurovi, Einsteinovi či Ciolkovskému. Jenom vy, "humanisti", to nechápete!

0/0
4.9.2009 13:15

12345hanka

Re: Sorry Petro

R^

0/0
4.9.2009 13:27

ntarka

Re: Sorry Petro

sorry TrueRobosi, ty jsi zase ukázkový příklad toho, o čem Petra Procházková píše, nadutý, namyšlený a nadřazený bílý egoista, přímo ředitel zeměkoule...a s prominutím velký blb...:-)

0/0
4.9.2009 13:31

TrueRobos

Re: Sorry Petro

"Egoista" je člověk orientovaný na své "ego". To je kupodivu i většina buddhistů a podobně filozofujících, kteří za zásadní považují vztah sebe sama ke světu. Já jsem člověk orientovaný na civilizaci a kulturu: Zatímco zemřít musíme všichni, kultura zemře pouze tehdy, pokud ji necháme zemřít. Pokud ji přestaneme rozvíjet, pokud pro ni přestaneme pracovat, pokud přestaneme věřit v to, že má smysl pracovat na projektech, které přesahují náš život. Pokud se lidstvo chce stát opravdovou civilizací a bude chtít vkročit do vesmíru, bude muset pracovat na projektech, které přesahují stovky generací. A to je dimenze, která přesahuje chápání těchto "filozofů" o celé řády. Tím, že potlačujeme vlastní kulturu, ji zabíjíme. Tím, že relativizujeme moderní poznání a dovolujeme ho "diskutovat očima jiných", ho likvidujeme. Pokud budeme muset diskutovat zda je např. darwinismus z pohledu některých "urážlivý", zda je etické někomu vnucovat vědecké vidění světa, je Západ vyřízený.

0/0
4.9.2009 13:48

Josef Laufer

ta mluví jako křížovka

asi spala v knihovně...

0/0
4.9.2009 13:11

Najdete na iDNES.cz