Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Pedagog Hausenblas: Nejlepší investicí pro naše děti je zajistit jim kvalitní a dobře placené učitele

Kam se české školství posunulo od roku 1989? Máme už kvalitní učitele, kteří děti naučí víc než se jen biflovat? A poskytujeme jim k tomu podmínky? Na to odpovídá Ondřej Hausenblas, jenž na pedagogické fakultě vyučuje budoucí učitele a poměry v českém školství se dlouhodobě zabývá.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

mara:-)

hezky se pan odborník poslouchá

3) Toto "nové" pojetí školství je postavené hlavně na schopných, kvalitních a přirozeně autoritativních osobnostech v podobě učitele, který dokáže zaujmout  25dětí najednou a dále rozvíjet jeho zájem a aktivitu nejlépe po dobu celého dne. Kdo z nás i kdo z řad rodičů to dokáže? Jak dlouho vydrží a kolik peněz by za to bral?  A to není jen otázka učitele...

Učitele VZOR, o kterým se píše v článku a ve všech učebních materiálech moderního vyučování, jsem měl jednoho na základce a jednoho na střední. To jsou dvě osobnosti za celou kariéru studenta. Ostatní "učitelé" na to jednoduše nemají...  Bojím se, že je žáci převálcují dřív než si myslíme. (a stejně za tím vždycky bude ZKAŽENÁ MLÁDEŠ).

0/0
3.9.2009 0:37

TurboFrank

Re: hezky se pan odborník poslouchá

Vás převálcovat nebude tak velký problém. Vy jste té gramatice na škole moc nedal. Jak takoví pak mohou učit ostatní, když sami mají problém s mateřštinou? Když učitel autoškoly je pitomec, vychová zase převážně jen pitomce. A tak je to i s vámi.

0/0
8.9.2009 9:30

mara:-)

Ale ale ale

1) Jsem loňský absolvent PdF a nebejt mých aktivit v neziskovkách, jsem v ohledu nového pojetí školství stejně nepoužitelnej jako minulá generace učitelů. V osnovách VŠ se o RVP, Bíle knize,.... sice zmiňuje, ale to je vše. Když jsem potřeboval pomoc od vedení university se zapojením do praxe tvořivých a otevřených škol a navození spolupráce s neziskovkami, dělali mrtvého brouka. (kážou vodu, pijou víno).

2) Bohužel lenost je v nás všech zakořeněná už hodně dlouho a povýšit svůj 20ti letý denní režim učitele o spoustu nových hodnot chce hodně vůle ( snad motivace ve snížování platů:-),... to pak "zkušený" dlouholetý učitel začne "rozvíjet" svoji osobnost  s radostí). Je to všechno hudba budoucnosti a nejsem si jistej, že se rozjíždí správným směrem (viz. zvlčelí žáci bez zábran). Kolik z nich to opravdu dokáže, ikdyby opravdu chtělo?

0/0
3.9.2009 0:24

dedko

Nezastávám se učitelů, ale zkusil jsem si to !

Pět let jsem učil na universitě a pak 15 let při zaměstnání na střední škole jako externí učitel. Bylo to v době, kdy kázeň a pořádek na školách  byla na vyšší úrovni než je dnes. Učřit není jednoduché, kdo to dělá poctivě, musí se denně na výuku připravovat. Dnes bych neučil. Žáci jsou jedním slovem zvlčílí, kázeň je v čudu, učite- lé se mnohdy ve vyučování bojí,  atd.Žáci nazývají učitele tak, že by to cenzor těchto novin nemustil. Za tento stav si můžeme sami. Je to obraz vývoje ve společnosti za posledních 20 let ! A to nejsem levičák, spíše naopak!

0/0
1.9.2009 10:12

Kakarel

Re: Nezastávám se učitelů, ale zkusil jsem si to !

Dědku, máš pravdu! Snacha dělá na základce a to je záhul. Na základce je na záchodě pro ,,chlapce,, i kuřárna! A co si ti chlapci dovolí k učitelům?! Škoda mluvit! Pedagog Hausenblas mluví do novin, tak ho chápu! Ale jinak.EU

0/0
7.9.2009 22:57

aaa-aaa-aaa

No když je pedagog,

tak ani jinak mluvit nemůže ;-D;-D;-D. Ale pokud chcete zvýšit pedagogům úvazek alespoň na 4 hod. denně tak by se převrátili. Většina lidí má jejich hodiny za týden co oni za měsíc. O všelijakejch prázdninách nemluvím. Takže pokud by se spočítaly odučené hodiny za rok a podělilo se to platem za rok tak mají víc než   "guverner banky" ;-D;-D;-D

0/0
1.9.2009 9:52

Jury

Re: No když je pedagog,

To je jako by jsi chtěl soustružníkovi neplatit, když si jde do skladu pro materiál a nástroje nebo seřizuje soustruh, prodavačce neplati, když ve skladu přebírá zboží (protože neprodává), řidičovi neplatit, když opravuje a kontroluje kamión (protože neřídí)  8-o. Před psaním příspěvku zapni mozek.

0/0
1.9.2009 10:10

barbudo

Re: No když je pedagog,

... prezident pracuje jen při věncekladu, poslanec jen při hlasování, soudce jen při čtení rozsudku, herec jen při představení ...

0/0
1.9.2009 10:13

Kecaj

Taky jeden chytrák,

kecat a ne učit.:-(

0/0
1.9.2009 9:11

dedko

O tom už psal T.G.Masaryk !

;-D

0/0
1.9.2009 9:06

barbudo

Re: O tom už psal T.G.Masaryk !

... J.A. Komenský ...

0/0
1.9.2009 9:16

12345hanka

Re: O tom už psal T.G.Masaryk !

Sókrates

0/0
1.9.2009 10:28

pedr64

jak lze také moderně učit

;-D syn chodí na školu(letos devitka) s rozšířenou výukou matiky. Součástí je i předmět informatika. Já se bláhově domníval, že se budou učit základům běžného používání, udělat tabulku, napsat dopis atd. Celé dva roky ale zatím dělají jedno a to samé: učí se psát všemi 10ti. Nic jiného. Předmět "psaní na stroji"(absolventi dřívějších ekonomek a některých gymplů znají) v 21. století;-D

0/0
1.9.2009 8:59

aaa-aaa-aaa

Re: jak lze také moderně učit

Naučit se datlovat do klávesnice považuji za správné, ale jistě by to mělo být skloubeno s vámi zmíněnými věcmi.

0/0
1.9.2009 9:55

Jury

Re: jak lze také moderně učit

Souhlas....

0/0
1.9.2009 10:12

Pan Navratil

Re: jak lze také moderně učit

Nu, je to poněkud podivné, protože středně inteligentní jezevčík se naučí psát na stroji, to znamená pro méně bystré i na klávesnici, zhruba za půl roku.

0/0
7.9.2009 23:48

Najdete na iDNES.cz