Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Klaus jako první podepsal petici za razantní boj s kůrovcem na Šumavě

Prezident Václav Klaus podpořil razantní boj proti kůrovci na Šumavě. Na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích jako první podepsal petici Za zdravou Šumavu. Inicioval ji kraj, který kritizuje ministerstvo životního prostředí za pasivitu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pepa01

odborník na všechno,

ředitel Zeměkoule ...

0/0
9.9.2009 23:19

chcijunavas

KDO TO JE TEN "KLAUS" TO JE NEJAKEJ ZALESAK

0/0
5.9.2009 2:30

vrabi

lesni ztraty

zajímá vás co všechno zničil kůrovec na Šumavě? Koukněte a podiskutujte o tom na http://www.lesniztratysumava.webnode.cz/   R^R^R^R^R^R^

0/0
29.8.2009 17:30

Iridium

líbí se mi, jak jsou lidi zblblí

Pod pojmem "pěkný les" vidí pěkné pravidelné lajny stromků, jeden jako druhej. To je potom jako pěkný pole - lán řepky:-P

zajímalo by mě, co si Klaus myslí, že na Šumavě vyroste, když se tam nebude do ničeho zasahovat. ;-)

0/0
28.8.2009 14:39

Kanálka

Re: líbí se mi, jak jsou lidi zblblí

Ehm, ale Klaus přece chce zasahovat, ne? A to  o nejrazantněji a okamžitě. A nejlépe vykácet vůbec všechny stromy všude na světě. Nebo aspoň v Bavorsku. Možná bychom mohli s kácením začít u Klausů na zahrádce. Ale ten asi bydlí v nějakém betonovém kurníku.

0/0
28.8.2009 17:32

Iridium

Re: líbí se mi, jak jsou lidi zblblí

no právě, chce, protože se "bojí o les". Ale ten tam bude tím spíš, když se do toho nebude furt vrtat...

0/0
28.8.2009 20:13

Iridium

Sukcese a klimax udělají svoje

kdyby to někoho zajímalo, tak po opuštění Prahy (platí pro jakékoli jiné město) ze dne na den by trvalo přírodě jen 500 let, aby na místě vytvořila klimaxový les. Pionýrský les by tam byl do 200 let nejpozději...

Takže klid;-)

0/0
28.8.2009 14:33

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: Sukcese a klimax udělají svoje

tak to se obávám, že bys musel přidat nejméně jednu nulu, možná dvě , tři...  bohužel takhle rychle by se praha na les asi nezměnila...ale kdo ví, sám jsem byl překvapen, jak rychle na některých místech vyrostl mladý les a jak vysoko...za 5 let třímetrové i čtyřmetrové !! smrčky...neuvěřitelná síla přírody ! Les je totož nejagresivnější forma vegetace a konečné stádium zarůstání vegetací.

0/0
28.8.2009 23:41

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: Sukcese a klimax udělají svoje

ale určitě by město zarostlo, dříve či později, tak jako města inků či aztéku a nebo ta stará města v indii či indonésii ale než by se budovy rozpadly na prach, to by trvalo dlooouho.

0/0
28.8.2009 23:45

lejnok

Re: Sukcese a klimax udělají svoje

to by byla krása. R^R^R^

0/0
5.9.2009 1:30

Vilém Hynek Jarmila

problém je jako vždycky jinde

Problém je ve skladbě lesa - proč je to pořád smrková monokultura? Jak to, že minimálně 15 let po tom, co byl vyhlášen NP, jsou v lese vysazovány stále smrky a ne původní dřeviny? Podle mne by to mělo fungovat tak, že se ve smrkovém lese udělají velmi malé průseky nebo paseky (třeba kruhy cca 50-100 široké nebo i menší), tam vysadit  původní skladbu lesa - třeba i s těmi smrky a počkat až to doroste, třeba nějakých 20 let. A pak nechat les svému osudu. Pokud v mezidobí přijde kůrovec, srmky odtěžit a dosadit zase původní skladbu atd.

0/0
28.8.2009 14:18

Iridium

Re: problém je jako vždycky jinde

v těch vyšších oblastech toho už kromě smrku moc neroste.

problém je hlavně v tom, že ten les je prakticky jednověký.

je to generace stejně starých jedinců.

v přirozeném lese jsou staří obři a pod nima se to hemží různě starýma stromkama, co čekají na příležitost, když nějakej starej macek spadne. No a taky se tam natahaly sazenice, který se tam vůbe nehodí, jiných oblastí.

0/0
28.8.2009 14:43

Zebin

náš velký odborník

na všechno, se zase ozval, na jedném straně nechce do přírody zasahovat a na druhé ano..............to je typický

0/0
28.8.2009 12:37

jsem jen hloupej pražák, ale...

pokračování..

pokud chci kulturní, umělý park, hopodářský les, nebo Disneyland, tedy zábavní park s vyumělkovanou přírodou v okolí, pak samozřejmě musím zasahovat, řezat, sázet, roubovat, čistit, sekat trávu, stříkat chemii, a pořád hlídat, aby jsem zamezil přirozeným přírodním dějům. Ale chceme na Šumavě další hospodářský les, který máme všude v celé republice ? Chceme tam další park městského typu, kterých máme v republice tisíce ? nebo další disneyland- zábavní park, jako máme již např. v Krkonoších ?  Nebo chceme mít alespon jedno jediné místo v naší zemi, kde budeme moci vidět skutečnou přírodu ?  Nikdo z Vás nechce abychom měli alespon jeden malý kousek, kde budeme mít opravdovou přírodu se vším všudy ? Nikdo nechcete vidět a užívat si nenapodobitelnou a nenahraditelnou krásu opravdové divoké přírody ?  ŽE BYCHOM JIŽ BYLI TAK ZDEGENEROVANÍ ?

0/0
28.8.2009 12:01

jsem jen hloupej pražák, ale...

Odstranit kůrovce...

to nedokáže nikdo. Ale jen příroda dokáže na Šumavě vytvořit krásnou přírodu !!! ...pokud tomu nebude člověk svou pošetilou činností bránit ! (lépe řečeno, pokud to nebude svými zásahy oddalovat)  Příroda vytvořila a miliony let tvoří na planetě krásnou přírodu. Člověk tohle nedokáže. Jenže nejdříve musí příroda odstranit to co vytvořil člověk...tedy jednotvárnou, neodolnou, slabou smrkovou monokulturu, aby na jejím místě mohl vyrůst odolnější, zdravější, silnější les. K tomu slouží mimo jiné třeba kůrovec, který odstraní nevhodné, slabé jedince...ale nejaké stromy vždy přežijí...to jsou ty nejodolnější, nejsilnější a ty se pak dále rozmnožují a tak vyrůstá nový odolnější a stabilnější les....TO JE PŘÍRODNÍ VÝBĚR. Toto se nedá ani zastavit, ani zvrátit, ani změnit ! lze to jen dočasně, na nějakou dobu oddálit ! Kdo tohle nechápe, je, diplomaticky řečeno, jednoduchej. pokud chci pěknou přírodu s krásou její divokosti, tak to musím nechat udělat přírodou, pokud chci kulturní uměle  

0/0
28.8.2009 11:48

miroslav.kutal

Co kůrovec vytváří na šumavě?

...Přírodní drama u pramenů Šumavy...http://kutal.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=95989&bk=90611

0/0
28.8.2009 10:09

Anakonda čtyřnohá

Chcete boj s kůrovcem?

Vykácejte smrkovou monokulturu a zasaďte smíšený les. :-)R^

0/0
28.8.2009 9:09

Amora

Je mi z lidí na zvracení

Všichni chtějí jezdit do oblastí nedotknutých člověkem, ale jakmile mají rozhodnout o tom, zda tady necháme přírodu takové místo vytvořit, tak zvítězí chamtivost a sobeckost a většina chce zelenou šumavu prostě vidět hned!!!  To si jako myslíte, že když se teď vysází stromy, tak že porostou rychleji, než přirozené nálety? To jste ještě navíc jednoduše hloupí;-D Kůrovec je tady dýl než člověk a tím, že člověk začal "pečovat" o přírodu, tak se to zvrhlo!!! proto je na čase nechat přírodu svému osudu. Hezký den

0/0
28.8.2009 9:02

jsem jen hloupej pražák, ale...

CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

Pravou zdravou přírodu, stvořenou nemilosrdným přírodním

výběrem, silnou, harmonickou, nespoutanou ...a nebo umělé plantáže

stromů vysázených člověkem, vykácené holiny s uřezanými pařezy,

rozrytými kolejemi od těžké těžební mechanizace, traktorů a nákladáků.

0/0
27.8.2009 23:37

retkini

Re: CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

nick sedí...........

0/0
28.8.2009 8:18

cromagnon

Re: CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

Odstanit kůrovce !

Začít v Praze 1 nahoře a pokračovat směrem k hranicím.

;-D

0/0
28.8.2009 8:33

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

odstranit kůrovce ze šumavy ?? tak to je přece nemožné !  jak mužeš byt tak hloupý ?  jak bys to asi chtěl udělat ??? atomovou bombou ? jo to by asi na nějakou dobu kurovce na nějaké větší či menší ploše odstranilo, ale stejně jen dočasně. všechny jiné metody, (lidí stejně pošetilých a hloupých a nadutých jako jsi Ty), zatím vždy selhaly ! je to donkichotský boj proti větrným mlýnům...bojovat proti vesmírným pochodům je bláhovost...je to jako jít hlavou proti zdi. Ujištuji tě že je to směšně marná snaha, naprosto bez šance...bud si jist, že nemáš (ani všichni kteří myslí jako Ty) nemáte, (ani když byste se spojili všichni dohromady), sebemenší šanci zvrátit běh vesmíru a jeho fungování. Na to jsme jako lidstvo příliš slabí a bezmocní.

A proč vlastně chceš kůrovce ze šumavy odstranit ?  Aby nemohl zabít ty slabé, nezdravé a nevhodné stromy a vytvořit tak podmínky pro to aby na jejich místě vyrostly stromy silnější, odolnější a zdravější ?? a proč nechceš aby tam vyrostly odolnější lesy?

0/0
28.8.2009 11:19

EWCZ+

Re: CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

A ze se tak ptam - proc tedy kurovec nezere ve velkem nase ostatni fujfuj monokulturni lesy? Proc tyto lesy nejsou ve velkem kaceny? Proste proto, ze se proti kurovci vcas zasahuje, a to nikoli nutne plosnym kacenim a podobnymi zverstvy.

Cela tahle sumavska story vznikla v roce 1983, kdy se kurovcove ohnisko na bavorske strane nechalo v ramci bezzasahovosti rozrust. Od te doby mame stalou napestovanou zasobu broucku pro Sumavu.

Kdyby se to tenkrat stoplo, tyhle reci jsme tu nevedli.

0/0
28.8.2009 11:31

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

Jistě to je pravda, s tím zcela souhlasím, viz vysvětluji to výše v příspěvku, ale chceme  na šumavě ty fujfuj mookulturní lesy co máme všude jinde po celé zemi ??? Pokud ano, pak samozřejmě musíme zasahovat a to co nejdříve a tedy včas a razantně a bez milosti. A pak se nám může (nebo si to můžeme myslet) dařit kůrovce a jeho působení mít jakž takž pod "kontrolou". Ale proč mít na šumave kulturní plantáže na rychle rostoucí, nepříliš kvalitní dřevo ??? ...a se vším negativním co to obnáší ?! K čemu to ? vždyt v NP by se nemělo produkovat dříví jako v nějaké továrně na pěstování dřevní hmoty. Tady chcete fujfuj kulturní -monokulturní , monotoní, chudej, slabej, neodolnej a nepříliš krásnej les jen proto, že je celej (mimo ty pokácené stromy) zelenej ? Ale ten uschlej les, zdánlivě mrtvej, je taky zelenej, ale dole u země. Tam roste nový bujný mladý les...který ale bude mnohem krásnější, než chudá smrková plantáž !

0/0
28.8.2009 12:16

EWCZ+

Re: CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

Mne se smrkovy les libi - je to jako zelena katedrala.

0/0
28.8.2009 12:36

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: CO CHCEME NA ŠUMAVĚ ???

No tak mě se přirozený - přírodní smrkový les líbí ze všeho nejvíce ! Ale ten horský smrkový les (tedy prales) ! ne smrková plantáž v nižších polohách.  Víte, o tom, jaký les kde bude, by neměl rozhodovat člověk, ale přírodní výběr. Ono totiž je to tak, že každá nadmořská výška má rozdílné klimatické podmínky a podle toho tam také rostou různé typy stromů...například v nížinách se lépe daří listnáčům a smrk tam moc neprosperuje a naopak ve vysokých polohách se zase lépe daří smrku a listnáče tam nemají šanci přežít...rozumíte ?   A pravý nefalšovaný horský smrkový prales, je, věřte mi, nejkrásnější příroda jakou znám. Nic se tomu nádherou nevyrovná. Jistě i takový smíšený prales v nižších polohách je božsky krásné dílo přírody, ale divoký horský smrkový prales, s trávou, kapradinami, borůvkami, a další pohádkovou vegetaci v podrostu, s mechy a lišejníky, a ležícími mrtvými kmeny starých mohutných smrků, obrostlých mechem a choroši,

0/0
28.8.2009 23:18

jsem jen hloupej pražák, ale...

pokračování..

takový prales, kde se válí mlhy a proplouvají spodky mraků, takový prales má něco víc než ostatní lesy. A přesně jak říkáte,když tam jsou několik staletí staré velikány, tak se tam člověk cítí jako v nejůchvatnější katedrále na světě ! S tím se hospodářský smrkový les nemůže vubec rovnat ! Ale chápu, že když jste nikdy neviděl nic hezčího, než tohle, tak jste i ze smrkové plantáže nadšený... :-) Jako ten novomanžel, když mu manželka dělala jeho oblíbenou krupicovou kaši a on jí pořád říkal...to není ono, to není jako od maminky... až jednou zoufalá manželka, tak toužící mu vařit tak aby mu to chutnalo jako od maminky, byla nepozorná a kaši připálila.... se strachem, že to pozná mu jí dávala a bála se, že on se bude zlobit. Jenže ejhle on náhle nadšeně vykřikl a se štastným usměvem volá... To je ono !  takhle mi to maminka vždycky dělala !!! :-) 

  ... chudák...

0/0
28.8.2009 23:28

madqwert-liberalni komunista

Vaclav zase nasira eurobolseviky -

kdyz chce, umi se podepsat R^EU;-D

0/0
27.8.2009 22:28

ferda1

Podpis petice

Mám dojem, že se to tady hemží zelenými ekoteroristy. Zdá se mi, že Pan Prezident neudělal nic špatného, když chce zelenou Šumavu a ne šedou. Já kdybych věděl kde jsou podpisové archy tak jdu také podepsat. To co předvádí správa národního parku je hrůza. Kde nedávno rostl, krásný les jsou dnes jenom souše, kvůli kterým se uzavírají chodníky, aby souše nepadaly na turisty. To že se nechají stromy uschnout, vymře jedna generace lesa, jako za války vymře generace lidí. Les, od nepaměti sloužil člověku který se o něj staral, jaké krásná Šumava to byla, dojděte na výstavu o Klostermanovi a podívejte se staré fotky. Je pravda a kroniky to potvrzují, že zhruba po 80-100 letech přišla vichřice a les povalila. Ale aby se jen tak pro radost úzké skupinky lidí nechal sežrat broukovi les to je na pováženou. Pravdou je, že ten nový les tam stejně vyroste, ale uplyne 100 let.:-P

0/0
27.8.2009 22:11

pavelthelong

Re: Podpis petice

proc je teda ten les na bavorske strane, kde se nesmi kacet, v podstatne lepsim stavu (prinejmensim podle satelitnich fotek) nez na ceske strane, kde jsou prevazne holiny?

0/0
27.8.2009 22:19

dan..

Re: Podpis petice

U nás je konzumní dřevo levnější.

0/0
27.8.2009 22:22

papullus

Re: Podpis petice

Protože tam ty joudo nemají smrkovou monokulturu,to je celej fór.Když sežere smrk,vedle jsou buky a jedle a borovice a duby a další druhy,tak se tam drží voda dál.Když jsou tam jenom smrky,tak sežere všechny smrky ... a zbyde holina,co neudrží vodu.Pak jsou přívalové povodně třeba taky mimo jiné ...

0/0
27.8.2009 22:33

Olda70

Re: Podpis petice

Nez zacnete neco psat, tak kouknete na studie. Maji tam smrkove lesy a i obnoveny les je z naproste vetsiny smrk.

0/0
27.8.2009 23:25

milan79

Re: Podpis petice

když se u nich nesmí kácet, tak proč, žádají aby jsme my proti kůrovci na své straně zasáhly...

http://www.novinky.cz/domaci/144879-rakousko-i-bavorsko-zadaji-zasah-proti-kurovci-na-sumave.html

bejt němcama tak bych dal škody, které jim u nich vzniknou díky našemu nejednání dal k úhradě ministerstvu životního prostředí...

0/0
28.8.2009 7:22

ferda1

Re: Podpis petice

Zde je adresa kde je možné si zpávu o stavu brouka na Šumavě přečíst. Samozřejmně pokud někdo má zájem, ne jenom tlachat hubou!!

http://www.kraj-jihocesky.cz/index.php?par form;id_v]=1496&par form;lang]=CS

0/0
27.8.2009 22:27

Olda70

Re: Podpis petice

Cetl jsem a nevim, zda se mam smat ci brecet. Ta predujatost z toho primo cisi.  Takovou zpravu, kde se delaji zavery bez predlozeni faktu bych svemu podrizenemu omlatil o hlavu. Ach jo.

0/0
27.8.2009 23:41

dan..

Kůrovec nesnáší teplo,

proto je vhodné zapálit les.

0/0
27.8.2009 21:54

milan79

Re: Kůrovec nesnáší teplo,

;-D;-DR^

0/0
28.8.2009 7:19

godys

sakra, tak je Klaus klimatolog nebo entomolog...?

nebo Jára cimrman...?:-)EU

0/0
27.8.2009 21:39

Kanálka

...

Hlavně že  v ekonomice zastává názor "nezasahovat, trh si poradí sám". S přírodou je to stejný, přesto by Klaus najednou razantně zasahoval, a to až do úplnýho zničení. Kůrovec možná zničí les (který se sám po čase vzpamatuje), ale těžaři zničí přírodu (která se už vzpamatuje těžko). No co, jen když nezvítězí ti zlí, oškliví "ekoteroristé", které Klaus ze srdce nenávidí. Aspoň pak už nebudou panu profesorovi při lyžování překážet ty hloupé stromy.

0/0
27.8.2009 21:30

pavelthelong

muze mi nekdo vysvetlit

proc tedy podle satelitnich fotografii ma bavorska strana hned za hranici CR a tim i narodniho parku Sumava (napriklad v lokalite nazvane Bucina) podstatne kompaktnejsi zalesneni bez holin nez ta sama krajina hned na druihe strane hranice v CR v narodnim parku ? ze by tam Amici domalovavali ty stromecky rucne? Na fotkach clovek bez jakekoli techniky pozna, kde probiha hranice ............staci najet na google maps :-/ ze by meli nejakeho slusnejsiho kapitalistickeho kurovce ?

0/0
27.8.2009 21:16

barbudo

Re: muze mi nekdo vysvetlit

... asi lesu moc nerozumíte, že?

0/0
28.8.2009 9:13

pavelthelong

Re: muze mi nekdo vysvetlit

no kdybych byl odbornik, tak se asi neptam, ne? Ale docela by mne to zajimalo, treba to dokazete vysvetlit mne i dalsim diskutujicim.........podle mne je zdravy strom vetsinou silny a zeleny, a na miste tech nemocnych vznikaji holiny. Tak ergo kopejtko huste zelene porosty asi budou zdrave ne?a ty jsou prevazne na bavorske strane

0/0
28.8.2009 14:59

x34f78h

boj s kurovcem

http://mind-control.npage.eu/kontrola_&318;udí_67778515.html

0/0
27.8.2009 20:32

Ahaman

Klaus a Zeman opět na jedné lodi

R^ Čím dříve přestane zelená sekta škodit přírodě, tím lépe.

0/0
27.8.2009 19:48

blekkal

Re: Klaus a Zeman opět na jedné lodi

Ještě se zbavit Prasourka a zase se to u nás začne vracet k normálu...

0/0
27.8.2009 20:22

naceradka.1

Dvojí metr

Je zajimavé, jak se na opakování přírodních jevů a zákonů VK odvolává v případě změny klimatu, jak brojí proti jakékoli akci pro její zpomalení. Je to člověk, který miluje jen peníze a jejich množení. Kdyby mě neštval, bylo by mi ho líto.

0/0
27.8.2009 19:45

blekkal

Re: Dvojí metr

Jaký dvojí metr? Ty věci jsou naprosto nesrovnatelné. Nejsme - a FAKT MI VĚŘ - schopni manipulovat s klimatem v celoplanetárním měřítku, energie obyčejného hurikánu je nesrovnatelná s čímkoli, co umíme. Oproti tomu lesy na Šumavě jsou oslabené a poničené exhalacemi, které by tu nemusely být, kdyby zelená špína nebránila dlouhodobě rozvoji jaderné energetiky.

.

Je třeba přírodě pomoci, protože pokud by Šumava nebyla oslabená, bez potíží by to zvládla sama, stejně jako miliony tisíce a tisíce a ... let předtím.

,

Smrt ekologistům.

0/0
27.8.2009 20:26

blekkal

Re: Dvojí metr

(ale ekologickou samozřejmě)

0/0
27.8.2009 20:26

MarcoBailey

Re: Dvojí metr

Skoro bych i řekl, že těm svým bludům věříš.

0/0
27.8.2009 21:46

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.