Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Češi jsou k eutanazii vstřícní, politické strany „smrt na přání“ nechtějí

Ať už u nás podzimní volby dopadnou jakkoliv, jedno je prakticky jisté: ani v příštích čtyřech letech nebude v Česku uzákoněna eutanazie. Ze všech šesti politických stran, které mají šanci překonat pětiprocentní hranici a dostat se do Poslanecké sněmovny, ani jedna nepočítá s tím, že by hlasovala pro povolení "smrti na přání".

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

brnl

To je holt ta pahumanistická dialektika

Zvíře které není schopno nést zodpovědnost za své činy tak tomu je dopřáno když má slušného opatrovatele zemřít důstojně jako člověk, člověk který  je zodpovědný za svá rozhodnutí tomu budou nějací hloupý ideologové vykládat že zodpovědný vlastně není vůbec a že je potřeba dělat zákonné překážky aby nemohl o sobě svobodně rozhodnout a musel kvůli tomu leckdy zdechnout jako zvíře ve s*ačkách, bolestech a hnilobě.  

0/0
25.8.2009 17:02

kuk.vykuk

Nevím proč by si

nemocný člověk, kterému už nic nepomůže a trpí, nemohl rozhodnout o svém životu či smrti. Akorát nás ti politici trápí.:-(Rv

0/0
25.8.2009 16:05

mairix

:o))demolife

Ježíšmárjá , nedělejte tady z komára velblouda.Zabíjet se bude pořád,jen se do toho radši nemíchejte,at vás někdo přes nedokonalý zákon nedostane do vězení,nebo rovnou na šibenici,vy,rádoby civilizovaný a svobodný lidé, tu svobodu si jste si ani nevybojovali,ani nezvolili , tak o čem tady ,sakra , mluvíte?

0/0
25.8.2009 15:01

_m-

To je furt jako v té písničce

o psovi a jitrničce.

O eutanázii nebudou rozhodovat příbuzní ani nikdo jinej, ale pouze a jen ten, koho se to týká. Eutanázie není ani vražda - měla by to být  asistovaná sebevražda, se všemi právními důsledky, které se k sebevraždě vztahují. Za svou osobu bych dodala, že eutanázii bych povolila pouze v takovém případě, kdy žadatel  nebude fyzicky schopen zabít se sám.  Vykonat by ji měl taky sám pokud bude schopen pohnout jedním prstem, tak knoflík od kapačky bych mu umístila k tomu prstu. Pokud už opravdu nebude moct, potom ano - asistence nějakého ošetřovatele.

Nebude-li schopen mentálně o čemkoli se rozhodnout tak halt má smůlu, pokud nenapsal právně platný dokument o tom, jak chce zemřít, tak halt bude muset vydržet až do konce.

Pokud bude na přístrojích, tak situace nebude jiná než dnes.

0/0
25.8.2009 14:54

Farmer

Eutanázie

Můžu za sebe říct, že tahle problematika není zdaleka tak jednoduchá a jednoznačná, jak se většině lidí na první pohled zdá. Řekl bych, že jsem dost liberálně zaměřen a dokonce bych myšlenku povolení eutanázie ještě před dvěma lety podpořil. Potom jsem se o téma začal intenzivněji zajímat a mohu s klidným svědomím říct, že česká společnost není ještě na něco takového připravena. Státy jako Nizozemí nebo Švýcarsko prošly v této problematice velmi dlouhým vývojem a přestože se může zdát jejich řešení jako dobré, je potřeba si uvědomit, že ani v těchto zemích není současná podoba bez problémů. Naopak nizozemský model začíná pomalu přerůstat přes hlavu.

U nás je v prvé řadě potřeba odlišit eutanázii od vraždy a stanovit přísné podmínky, kdy je možné pachatli udělit mírnější, ve výjimečných případech žádný trest. Postupem času je potom možné se bavit o nějaké celkové legalizaci. Nelze ale očekávat, že tato doba přijde v horizontu menším než 20 let.

0/0
25.8.2009 14:41

mairix

Re: Eutanázie

Kdo tomu říká euthanásie, at tomu říká tak !Právo na ukončení vlastního života je právo každého jedince bez ohledu na náboženství,barvu pleti,zákony daného státu a názory ostatních lidí , howg.Nedostatečná svoboda lidí podpořená neutuchajícím vlivem skupin náboženských,státních a jiných mění jejich vnímání a tím jim bere svobodu jako takovou !  

0/0
25.8.2009 14:48

Parcival

Re: Eutanázie

Právo? Když to dotyčný zvládne sám, je to jeho právo. Ale po nikom nemůže chtít aby jej zabil. Prostě nemůže.

0/0
25.8.2009 14:58

brnl

Re: Eutanázie

Prostě nemůže8-o a to máš z jaké náboženské brožurky ?

Já bych spíš řekl že prostě určitě slušný člověk slušného člověka požádat takto o slitování  může, stávalo se to za války že někdo takto pomohl třeba těžce zraněnému, trpícímu a  prosícímu kamarádovi, může člověka prosit takto nějaký blízký a potom přijdou právní idioti a prohlásí že ten slušný člověk co měl ten elementární soucit s bližním je obyčejný vrah a ten ubožák co ten soucit neměl tak že je slušný člověk. To je ale morálka otočená zcela naruby tohle vymysleli jenom nějací pahumanističtí deprivanti, tohle mezi slušnými lidmy neplatí.

0/0
25.8.2009 17:15

hany1

Eutanazie

není tak jednoduchá , Většina vidí pouze to, že zemřou a nebudou se trápit. Myslí si, že rozhodnou za ně děti , lékaři a oni o tom nebudou vědět. Když ,ale by měli sami o sobě rozhodovat, tak z úmyslu couvají, Neboť rozhodnou o sobě , že umřu, na to musí být opravdu velká vůle a odvaha. To už člověk musí být psychicky na dně. Dále si představuji, že doktor bude ten, který bude smrticí prostředek dávat. Ale doktoři nechtějí někoho vraždit. To značí, že to bude nějaký "kat", kterému je vše jedno, hlavně že mám peníze. Je to pak důstojná smrt? Je to sebevražda.

0/0
25.8.2009 14:21

m6a6r6a

Re: Eutanazie

To je blbost, rozhodnuti o euthanasii musi pacient ucinit sam a pri smyslech, deti ani lekar to za nej udelat nemuzou.

O zadne katy taky nepujde, eutanazie je pomoc, ne vrazda. Samozrejme v pripade, ze vse probehne tak jak ma.

0/0
25.8.2009 14:44

hany1

Re: Eutanazie

Jí nepíšu, že rozhoduji děti. Ale, že si to tak většina představuje.

0/0
25.8.2009 14:53

_m-

Re: Eutanazie

Bohužel. A navíc si všichni představují, že to budou hamižné a zlé děti, které si usilovně přejí dědit (narozdíl od pisatele, který své předky miluje a bude je nutit žít proti jejich vůli až do 100 let).

0/0
25.8.2009 14:56

hany1

Re: Eutanazie

Řekni jak - proběhne tak jak má?

0/0
25.8.2009 14:57

m6a6r6a

Re: Eutanazie

Tim myslim, ze vse probehne podle zakona a pacientuv zivot neni ukoncen proti jeho vuli.

Myslim, ze v Holandsku to maji docela dobre osetrene, ale ted bohuzel nemam cas to dukladne procist

http://en.wikipedia.org/wiki/Euthanasia_in_the_Netherlands

0/0
25.8.2009 15:04

Farmer

Re: Eutanazie

Tam už se to rozšířilo i na postižené děti a na psychické poruchy. To už je moc.

0/0
25.8.2009 15:48

m6a6r6a

Re: Eutanazie

V zakone nebo v praxi?

0/0
25.8.2009 16:02

136N

Re: Eutanazie

 Konečně rozumné názory !R^

0/0
25.8.2009 16:05

brnl

Re: Eutanazie

Ještě tak si uvědomit ted drobný rozdíl mezi asistovanou sebevraždou a eunthanásií, asistovaná sebevražda je sebevražda, protože ten dotyčný musí vzít na základě svého rozhodnutí tu sklenici a vypít to, k tomuhle napomáhají v tom Švýcarsku, tedy nechápu proč se ta tady takhle demagogicky obrací k nějaké enthanásii kde ten úkon ke smrti někoho musí udělat někdo jiný.

Jinak opravdu nevím proč by měl nějaký lékař pomáhat k té asistované sebevraždě, ten jenom potvrdí tu "zelenou" že ten člověk se svou nemocí splňuje podmínky a potom bych řekl že na tu přípravu a podání nápoje stačí kdokoliv kdo je schopen v takovéhle chvíli lidsky pomoci.  

0/0
25.8.2009 17:09

ciankal

hlavne at do toho

nekecaji krestani nam svobodnym. Svym oveckam at si blaboli co chcou

0/0
25.8.2009 14:09

mairix

:o))demolife

Nikdo nemá právo k tomu,aby někomu zakazoval si vzít v určité situaci život,howg!!!

Co např. vojsko a válka - to je humánní :-) schované za heslo "boj za mír" ,nenechte se vysmát s tou svou přiblblou humanitou jako heslem a poslíčkem pro hloupé a slaboduché!!!!

0/0
25.8.2009 14:01

krepajana

Re: :o))demolife

   Souhlasím, ale taky nikdo nemá právo nařídit lékaři neplnit Hippokratovu přísahu e někoho zabít. V infaustních stavech, kdy jsou už všechny terapeutické možnosti vyčerpány, event. jde o terminální stádium např. onkologických onemocnění, se nikdy lékaři nesnažili nemocného za každou cenu zachraňovat, ale snaží se o jeho důstoujnou smrt. Záleží na tom, co přesně se pod pojem eutanázie bude skrývat. Jestli asistovaná sebevražda, můžou jít lidi do Švýcarska, a nidko nemůže lékaře nutit, aby někomu podat smrtící injekci, existuje něco jako výhrada svědomí. Stejně tak, jako gynekolog v žádném případě nemusí vykonávat umělá přerušení těhotenství - je to na jeho svědomí...

0/0
25.8.2009 14:13

mairix

Re: :o))demolife

Ano , lékaři se svou přísahou jsou povini zachraňovat život , tot vše .Ale především si uvědomme ,jaký život oni mají zachraňovat ?  

0/0
25.8.2009 14:20

krepajana

Re: :o))demolife

Můžete si to přečíst ještě jednou, že u lidí s infaustní prognózou, či v terminálním stádiu mu nidko život zachraňovat za každou cenmu nechce, ale snaží se důstojné, pokud to terapeuticky lze i bezbolestné umírání

0/0
25.8.2009 14:28

mairix

Re: :o))demolife

Chápu,nemusím si to číst znovu.Jde o volbu člověka jako takového svobodného!!Lékaři dělají svou práci dobře i v těchto případech!Jen jsem chtěl nastínit konfrontaci mezi rozhodnutím člověka mezi "žít a zemřít" nebo " za každou cenu žít"!  

0/0
25.8.2009 14:37

136N

Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 Právo ukončit ho mu nesmí být upíráno .

0/0
25.8.2009 13:29

Si0

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

Podle této logiky nechat být sebevrahy a nechat je klidně skákat z nuseláku.

0/0
25.8.2009 13:35

136N

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 A proč ne je to jeho rozhodnutí a pokud je plnoletej a svéprávnej ať skáče .  Potom už nemá čeho litovat .

0/0
25.8.2009 13:43

Si0

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

Protože skutečně civilizované lidstvo uznává tzv. nezcizitelná práva, t,j, taková, kterých se ani sám jedinec nemůže vzdát. Mezi ně patří především právo na život.

0/0
25.8.2009 13:46

136N

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 Jaký je rozdíl mezi životem a živořením nemohoucí odkázaného na to zda mu dají mísu či podrží bažanta na moč či vymění plínu ? Už si pečoval o takového člověka ?

Doporučuji si to vyzkoušet . Potom dělat závěry o nezcizitelném právu !!

0/0
25.8.2009 13:54

krepajana

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

   To přece není žádná hrůza, když starý člověk nemůže na toaletu, ale to není důvod k umírání, to je hold důsledek stárnutí organizmu. Já tyhle lidí vídám denně, máloktrerý z nich by si nechal upřít právo na to, aby viděl svou rodinu, pokecal s vnoučatama či pohladil pejska...

0/0
25.8.2009 14:18

136N

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 Ano , nemohoucnost a nemožnost pohybu na rozdíl od toho kdy člověk trpí bolestmi , a je plně odkázán a vnímá slabě okolí ,nepohne se atd. Po operaci také nemůžeš na toaletu pokud míš ležet nemůžeš ( nesmíš ) se hýbat dostneš mísu ale to je o něčem jiném .

0/0
25.8.2009 14:25

Igor Bezbolestnyj

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

Jo, ale to je podle mne myšleno vždy ve prospěch někoho jiného...a myslím, že tomu, kdo uvažuje o konci života, je nějaké uznávání nezcizitelných práv celkem volný. Já jen doufám, že pokud se dostanu do určité situace, kdy smrt pro mne bude lepší života, tak že budu mít sílu a prostředky, abych si o tom rozhodl sám a nemusel se nikoho doprošovat. Nejsme na začátku 20. století, kdy pokus o sebevraždu byl trestným činem. Od té doby skutečně civilizované lidstvo trochu pokročilo.

0/0
25.8.2009 13:58

René Ptáček

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

to co píšeš je tzv. living will. A nemá s euthanasií nic společného.

0/0
25.8.2009 14:01

Igor Bezbolestnyj

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

Možná, ale reagoval jsem na to, že se sám nemohu vzdát svého života, jelikož je to mé nezcizitelné právo. Ano, nemohu se ho vzdát ve prospěch někoho jiného. Taky ho nemohu zastavit, nemůže mi býti ukradeno. Ale můžu ho ukončit.

0/0
25.8.2009 14:04

krepajana

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

nejedna matka při rizikovém těhotensví či porodu se rozhodne vzdát svého života kvůli dítěti

0/0
25.8.2009 14:25

136N

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 Ano stím nelze než souhlasit , ohánění nezcizitelnýmy právy a upírání  důstojného

ukončení života je nelidské a tak jak to prosazují třeba lidovci . Člověk který nemůže

 sám rozhodnout a je odkázán na cizí pomoc tak jak jsem uvedl výše má právo na důstojný odchod ze života . Kdo to nezažil může odporovat , bohužel takových "lidumilů " je mnoho .

0/0
25.8.2009 14:04

René Ptáček

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

nejseš náhodou rozhod?

0/0
25.8.2009 14:06

René Ptáček

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

Ať si ho ukončí sám a netahá do toho lékaře.

0/0
25.8.2009 13:39

136N

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 tím chceš říct že humánní ukončení pod odbornou péčí by nemělo být ? Pokud nebude mít sílu na špagát nebo vlastnit zbraň a mít sílu jí použít ? Divná mentalita.

Pokud se chceš ohánět zneužitím co se nedá zneužít  ? Vyjmenuj . 8-o

0/0
25.8.2009 13:46

René Ptáček

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

Nějak vychcanej příbuznej (např. 136N) podmaže doktora, aby urychlil babiččinu smrt kvůli zrychlení dědictví?

0/0
25.8.2009 13:54

136N

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 Na to nepotřebuje lékaře , a je to pořád jen ten jedinej důvod kterým se většina ohání . Na to vychcanýmu stačí mít babičku doma ve vlastní péči . Slabej důvod .

0/0
25.8.2009 13:58

René Ptáček

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

ty chudáku, víš že u podezřelých úmrtí se provádí pitva?

0/0
25.8.2009 14:00

136N

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

 A co dokáže ? Slabej důvod . Vem si takového člověka do péče a pak mi to můžeš

vylíčit . Psát o něčem co jsi nezažil a nemáš ani představu co to obnáší je jen slabounkej odvar.Zkus si to jako já pět let a uvidíš . Potom se mi ozvi . Zatím debata s tebou je mlácení prázdné slámy . Vyprávěj zvířeti o pátku když ho ve čtvrtek povedou

na jatka.8-o

0/0
25.8.2009 14:13

René Ptáček

Re: Každý člověk má právo rozhodovat o svém životě.

Jo, takže než by ses o nějakého člověka staral pět let raději ho zabiješ?

0/0
25.8.2009 14:25

Bob Harwey

Myslím, že některé

politické strany mohly mít euthanasii ve volebním programu. Mám na mysli euthanasii politických stran.

0/0
25.8.2009 13:29

136N

Re: Myslím, že některé

R^;-D

0/0
25.8.2009 13:47

Kluk ze Zlína

No je to zlo

Za 170.000,- Tady asi humanita nefiguruje.

0/0
25.8.2009 13:29

hansfraj

Re: No je to zlo

Ty na to nemáš? Tak si běž ZDARMA skočit z mostu. Pohřeb ti zaplatí přeživší.

0/0
25.8.2009 13:32

Parcival

Zabránit zneužití euthanásie prostě nejde.

Neotevíral bych tuhle Panrořinu skřínku. Litovali bychom toho.

0/0
25.8.2009 13:26

René Ptáček

Re: Zabránit zneužití euthanásie prostě nejde.

v ČR jistojistě.

0/0
25.8.2009 13:40

Najdete na iDNES.cz