Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Co to je a k čemu vůbec je „věda“ čili Stručný průvodce pro daňového poplatníka

Stop tunelování české vědy a kultury! volala v úterý 25. srpna demonstrace na pražském náměstí Jana Palacha. Pořádalo ji fórum Věda žije! O co ve stávající situaci vlastně běží, se v následujícím textu snaží vysvětlit ředitel Ústavu pro českou literaturu AV ČR Pavel Janoušek.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mephisto

Mefíkova poznámka, část 2/2

Představme si, že by se zřídil např. ústav, bádající nad fenoménem Rusalek a víl v literatuře. Po čase by bylo třeba redukovat finanční prostředky, a tento ústav by se stal kandidátem na zrušení. Jenže jeho členové, vědci, by se zuby nehty bránili, a psali do novin i na internet články o tom, jak je jejich bádání nepostradatelné, že nelze všechno měřit penězi, že to nad čím oni bádají prostě JE jistý druh vědění (a on by nepochybně BYL!)... Poukazovali by na to, že jejich práce jsou velmi příznivě hodnoceny jinými odborníky, atd. Přitom zjevně dnes takový ústav nemáme, a nezdá se že by nějak chyběl!

Je tedy zjevné, že NĚJAK nastavit kritéria pro to, co je více užitečné a co méně užitečné, je NUTNÉ. Pan Janoušek zpochybnil kritéria která byla nastavena zmíněnou radou vlády - ale proč se tedy nepokusil navrhnout nějaká svá, lepší?

0/0
11.10.2009 10:45

Mephisto

Mefíkova poznámka, část 1/2

Obhajoba humanitních věd z pera pana Pavla Janouška je, obávám se, jen spoustou slov, klišé (narážky na špatnost a nízkost peněz) ale jádru problému se obloukem vyhýbá. Pokusím se ho zde v pár větách připomenout:

Naše společnost vyprodukuje nějaké omezené množství zdrojů. I veřejných peněz (zdrojů) je tedy limitované množství, a evidentně tedy NELZE financovat všechno. Je to jistě banální fakt, ale zvláštní je, že pan Janoušek se tváří, jako kdyby každé bádání mělo nějaký morální nárok být placeno z veřejných peněz, přičemž je zřejmé, že to NENÍ možné.

0/0
11.10.2009 10:44

cichon

Hezky napsane, ale...

ale prilis filosofie. Tim nemyslim ze by autor nemel pravdu, ale bod  4. Jádro věci: lapálie se slovem "věda" prece nemusime vubec hledat vlastni ceskou klausuli. Veda je prece mezinarodni zalezitosti, ma sva pevne dana pravidla, ktere RVVI jak jste spravne uvedl, zabila svym ubohym trojclenkovym bodovym systemem. At chce byt vizionarska nebo ne, pokud bude u nas jakasi revolucni garda pseudovedcu schopna rozhodovat prostrednictvim vlady defacto bez mandatu, rada slozena z lidi, kteri nikdy nic poradneho na mezinarodni urovni nedokazali ani vzakladnim ani v aplikovanem vyzkumu, kteri nebyli tak jako mlada generace post-doku dotlaceni k nekolikalete pusobnosti v zahranici, coz se prave odrazi ve zpusobu kterym vedu hodnoti, pak je to jen dalsi krok pro CR priblizit se roli rozvojove zeme, kde se sijou volanty do volkswagenu apod.

0/0
13.9.2009 22:18

james.blond.007

Autor mě přesvědčil

už jen tím, že toto je snad historicky úplně první článek na iDnes, ve kterém není jediná hrubka a autorovi jen jednou nebo dvakrát "ujela" shoda podmětu s přísudkem. Moje poklona.

0/0
5.9.2009 17:53

cichon

Re: Autor mě přesvědčil

No potez koste, prominte clovece, ale jestli hodnotite takoveto pekne obsazne clanky podle shody prisudku s podnetem, tak chudak autor si zbytecne lamal hlavu s veskerym obsahem.

0/0
13.9.2009 22:27

tak_akorat

souhlas

Mám rád, když esej naznačuje, ví, kde se nachází a nezavádí.

Ono našim špičkám, myšleno těm vlivným, schází trochu vlivu kulturních elit podobného večerům s T.G.M. Ale pokud si někdo myslí, že je příslušenství k elitě na pozvánku nebo za vstupenku, pánbůh s námi a zlé pryč.

Díky pane za názor

0/0
3.9.2009 9:31

JÚLINEK.ŠÍŠAL

souzi a soušky čížci,

před chvilkou jsem viděl na ct24 v čížsku úspěšného investičního bankéře jonáše , a i slyšel ho povídat, že prý experti bankovních systému předpokládali, že autor emerycké finační krize bernake bude obamovým kandidátem na další vedení fed, a kdyby prý nebyl, veřejnost bude zděšena ... ono by to šlo i vysvětlit tak, že kdo si co navaří, tak ať si taky spapá ... ale nemáte obavy, že tou šlichtou budete krmeni právě vy? ...;-)

0/0
25.8.2009 23:12

james.blond.007

Re: souzi a soušky čížci,

A co to má, prosím, společného s tématem diskuse?

0/0
5.9.2009 17:55

Imho-tep

Věda jako ekosystém

Věda je jako ekosystém. Pokud v něm někteří mají tendenci ustavičně hledat "škodnou" a "neužitečnou" součást, hubí tím spolehlivě celý ekosystém vědy. Je paradoxní, že mnozí z těch, kteří by tak rádi vědu "řídili", sami nedávno naprosto vybouchli, když měli předpovědět hospodářskou krizi a včas vidět její příčiny. Zato na vědu, která je ještě mnohem složitější a obtížněji uchopitelná i pro vědce samotné, by chtěli hurá-stylem aplikovat sociální inženýrství nejtvrdšího kalibru. Tvrdé řízení financemi, trhem a diletantsky zpolitizovaná kritéria "užitečnosti" ještě nikdy nikde vědě nepřinesly nic dobrého. Chápeme sice, že pánové Jahn, Matějů, či Topolánek a RVVI chtěli naší vědě naordinovat světové nevyzkoušené unikum, již proslulý "kafemlejnek", ovšem ani soudruh Lysenko v zemi Sovětů nedokázal poručit větru a dešti...

0/0
25.8.2009 14:10

TrueRobos

Souhlasím s podporou vědy

ale ať ji, proboha, obhajují lidé s jasným a střízlivým myšlením, tahle polobásnická esej jen ilustruje to, z čeho se kritikům dělá tak zle :-/

0/0
25.8.2009 11:11

j@ck

Re: Souhlasím s podporou vědy

kdyz se podivas kdo to psal, tak se jedna o absolventa nejake divadelni fakulty. Ja vim ze oni to neradi slysi, ale prestiz techto humanitnich oboru je hodne nizka. To ale neznamena, ze s nim nesouhlasim.

Vedu je treba financovat, na druhou stranu by se mohlo trochu zapracovat na poradne koncepci. Rozlisit priority, stanovit co je treba zkoumat a co je vedlejsi. I humanitni vedci typu historie, jazykoveda, kulturologie, religionistika jsou treba, mininimalne aby udrzovali urcitou miru vedeni v ramci ceske kultury, ale nemelo by jich byt prilis. Akademie ved by se mela vic soustredit na popularizaci vedy, napriklad otevrit webstranky pro verejnost s predstavenim vsech projektu atd.

0/0
25.8.2009 11:24

Imho-tep

Re: Souhlasím s podporou vědy

Je vhodné se trochu seznámit s historií vědy. Pak lze snadno pochopit, že často i samotní špičkoví vědci se proklatě mýlili v odhadu toho, co je a co není ve vědě důležitý výsledek. A kdy a v jaké souvislosti jeho význam vyvstane. Na to jsou tisíce příkladů. Mimochodem - na historii vědy, která je pro každého (i nevědce) velice poučná, často pracují právě ti badatelé z humanitárních oborů, nad kterými tu poněkud povrchně ohrnujete nos. To, co naše věda OPRAVDU NEPOTŘEBUJE, jsou nějaké revoluční "matějizace" vědy a určování "užitečné" a neužitečné" vědy podle nějakých "kafemlejnků", vedených veskrze jinými motivy. To, co "vymyslela" RVVI v podobě onoho "kafemlejnku", je tak totální nesmysl, že to musí každého myslícího člověka jen urážet. Proti tomu je věštění z vnitřností zvířat tvrdá věda. Je to horký kanditát na bludný kámen Sisyfa.

0/0
25.8.2009 13:38

j@ck

Re: Souhlasím s podporou vědy

S tim tak uplne nesouhlasim. Pokud mame omezene financni zdroje (a to my mame), tak musime rozhodovat, cemu dame prednost, nemuzeme uspokojit vsechny. Je jasne ze to rozhodnuti nemusi byt spravne a bude i subjektivni, ale jinak to nejde. Vedci si stejne jako jini musi uvedomit, ze prostredky pro jejich badani a platy nevznikaji ze vzduchu, ale z prace jinych.

0/0
25.8.2009 13:44

Imho-tep

Re: Souhlasím s podporou vědy

A ti, kteří používají třeba Internet, by si měli uvědomit, že se nevyvinul přímo z pazourku, ba ani z parního stroje. Výsledky vědy se zatím vždy v historii veřejnosti dalekosáhle vrátily a vyplatily. Ovšem zpravidla nepřímo a mnohdy i po řadě let. Jediná potíž je, že řada lidí si neuvědomuje ty složité souvislosti a vazby, kterými se to často děje. Takže i pokud byste užitečnost a potřebnost vědy poměřoval hlavně penězi (nechci Vám nic podsouvat, ale je to asi Vaše optika), i pak netřeba mít o návratnost peněz do kapes poplatníků obavy. Ba právě naopak. Ovšem podstatné je, že hodnota vědy a poznávání nikdy nespočívala a nespočívá jen v penězích, nýbrž je daleko širší. Je to součást kultury a vzdělanosti země, která nás odlišuje od zemí třetího světa. Apropos, naše země dává na vědu dlouhodobě podstatně méně procent ze státní kasy, než je průměr EU, o zemích jako Japonsko ani nemluvě. I právě proto jsme spíše montážním závodem pro rozvinuté země.  

0/0
25.8.2009 14:30

james.blond.007

Re: Souhlasím s podporou vědy

Velmi hezky řečeno.

0/0
5.9.2009 18:02

mkj

Školství - generátor titulů

Citace: "Neboť pragmatickým ideálem současného školství také není učenec, jenž

předává své znalosti schopným žákům a tím je zasvěcuje do tajemství

vědění, nýbrž učitel, který v maximálně krátké době vyprodukuje v rámci

populace co největší statisticky vyčíslitelné množství lidí s titulem."

--- To by se mohlo tesat do kamene. Přesně tak školství dnes funguje a podle toho to taky vypadá. Konkrétně státní správa vyžaduje bumážku s titulem a je jí úplně jedno, co se za tím papírem skrývá. Kdysi byla maturita jakýsi první stupínek k vzdělání a kariéře. Dneska tu máme tisíce nepoužitelných magistrů a bakalářů kteří mají něco nadrnčeno v makovici, spáchali či opsali nějakou závěrečnou práci ale snaha po dalším vědění, zájem o řešení problémů, iniciativa, zájem o nepoznané - to všechno je na nule. Kecnou si na nějakou kancelářskou židli s úmyslem přežít a maximálně si chránit záda. Takoví pak odmávnou zrušení "vědy" protože oni osobně nic takového nepotřebují. To radši dají prachy na fotbal.

0/0
25.8.2009 9:30

james.blond.007

Re: Školství - generátor titulů

R^

0/0
5.9.2009 18:04

12345hanka

No, ještě že

má dnes každý možnost odejít jinam. V přírodních vědách a technologiích se to už masivně děje. Pak se zas bude brečet nad odlivem mozků.

0/0
25.8.2009 9:18

tom-2718281828459

Re: No, ještě že

čechy jsou opravdu malé, nedá se nic dělat. Rozhodně bych jim v odchodu nebránil a doufal že se část časem vrátí.

0/0
25.8.2009 9:24

Pan Navratil

Re: No, ještě že

Proč by to jako dělali? Vždyť se na to stádo podívejte, hlavně že mají buřty a pivo, tím končí jejich myšlení.

0/0
25.8.2009 9:32

tom-2718281828459

Re: No, ještě že

já měl na mysli těch pár promilí lidí co mají mozky takže mohou tvořit takzvaný odliv mozků. Ve skutečnosti něco jako odliv mozků neexistuje, věda je mezinárodně propojená, ti lidé se nikam neztrácející.

0/0
25.8.2009 10:22

Pan Navratil

Re: No, ještě že

Jak neztrácejí? Minimálně platí daně jinde, než kde jim bylo poskytnuto vzdělání.;-)

0/0
25.8.2009 11:21

tom-2718281828459

Re: No, ještě že

jejich finanční přínos není v daních z  jejich směšného platu, ale v tom co objeví a nějaká společnost to pak dobře zpeněží a stát to pěkně zdaní. Ale pokud jde o základní výzkum ten moc ziskový není. Na druhou stranu pokud se už někomu podaří nějaký převratný objev (a na to by v ČR nemusel mít prostředky), mají z toho užitek všichni. 

0/0
25.8.2009 12:02

petrib

Re: No, ještě že

směšný plat je to právě u nás. protože jestli se má mladý vědec rozhodovat jestli bude bádat za roční plat 20 nebo 80 tis.USD , co myslíte že si vybere?

jak píšete návratnost investice státu do vzdělání nějakého mozku by neměla být pouze v danění jeho platu, ale v jeho přínosu pro českou vědu a navazujících oborů. pokud ovšem po zisku PhDr nebo obdobného stupně bude mít motivaci pracovat v české kotlině.

0/0
25.8.2009 14:56

vver440 re-powering

správně-sebrat to profesorům ma narvat to

romům.;-D

0/0
25.8.2009 9:01

sirc

Prachy

Peníze, o které chtějí AV připravit jsou pro státní rozpočet naprosto zanedbatelné, proto slova o krizi rozhodně nepadají na úrodnou půdu. Já za tím vidím osobní mstu nějakého(-kých) csc, kterému před lety nevzali páni profesoři z AV docenturu.

0/0
25.8.2009 8:56

petrib

Re: Prachy

pro státní rozpočet možná, ale průmyslová lobby si na ně brousí zuby, jako na další položku příjmů ze státního zdroje. samozřejmě bude potřeba nová agentura na jejich rozdělování a režii ... krásná trafika

0/0
25.8.2009 15:04

Ftipnejj

Vedec

Vedec by nemel mit pocit, ze ma automaticky narok na me penize.

0/0
25.8.2009 8:48

marjanek

Re: Vedec

Rozhodně má na ně vetší nárok než kdejaký sportovní klub nebo poslanec...:-P

0/0
25.8.2009 8:50

Ftipnejj

Re: Vedec

proc vetsi ?

0/0
25.8.2009 8:59

marjanek

Re: Vedec

Jen jsem se krapet rozčílil:)... Myslel jsem to z hlediska spravedlnosti, jelikož do těchto dvou se peníze dostávají snadněji...

0/0
25.8.2009 9:05

lisbonka

Re: Vedec

To ale malokdo z vedcu opravdu ma, takovy pocit - mimochodem doplnim pro kritiky zkostnatelosti AV, ackoli statni intituce, sama si zvolila a vedecti pracovnici si odhlasovali, ze budou mit smlouvy na dobu urcitou (coz byva na 2-5let), pred obnovenim smlouvy musi projit atestaci a prokazat svuj prinos. Dale je dobre si uvedomit, ze platy netvori jenom to, co natece "z eraru", kazdy sef oddeleni a i sami vedci se musi starat a shanet penize na projekty.  A pak, mate vubec predstavu, v jakych vysich se platy vedeckych pracovniku phybuji?

0/0
25.8.2009 10:12

pan.pravda

Vedu je potreba rozdelit

na uzitecnou a trafikovou. Uzitecnou asi kazdej zna, treba vynalez kontaktni cocky. Trafikova je dnes mnohem beznejsi - umoznuje brat penize lidem za delani naprosto neuzitecnejch veci z nasich penez. Je to zejmena spousta ruznych logu - entomolog, ekolog, klimatolog...ale taky treba jazykovedci - utracet penize za to, ze nekdo v Ruande zkouma, jestli jazyk valcicih Huthu a Tutsiu mel pred 3.000 let spolecne koreny, to je fakt zverstvo.

0/0
25.8.2009 8:31

marjanek

Re: Vedu je potreba rozdelit

Dále přidáte do "trafik" teoretické fyziky a informatiky, matematiky, botaniky, meteorology a další viďte? Víte alespoň něco o povoláních která jste si zaškatulkoval podle fanatiků z GreenPeace (ekolog) a polofašistického panelu pro změnu klimatu (klimatolog)? A víte o tom, že entomologie zkoumá jednu z nejpočetnějších říší naší země? Nejsem ani ekolog ani klimatolog a ani vědec, ale jejich práci si vážím, jelikož není zbytečná. Pokud byste dokázal efektivně předem algoritmicky rozhodnout, jestli ten který výzkum skončí úspěšným výsledkem nebo se bude ubírat donekonečna slepou uličkou získáte nobelovu cenu jelikož zřejmě zrušíte množinu nerozhodnutelných problémů:-P...

0/0
25.8.2009 9:02

12345hanka

Re: Vedu je potreba rozdelit

A rozhodovat o tom, která věda je užitečná budete vy? Nebo nějaký zdeúřad za 500 miliónů ročně? To je, milý pane, cesta do pekel.

0/0
25.8.2009 9:16

pan.pravda

Re: Vedu je potreba rozdelit

reseni je uplne jednoduche a rozhodovat by mohl kazdy. Urad by lidem jen vymeril, kolik z jejich danoveho zatizeni ma jit na vedu, a vsichni by si pak mohli vybrat, jestli je poslou na vyzkum rakoviny nebo ustavu zkoumajicimu rozdily mezi ruskou a bulharskou azbukou. To by zaroven vedce donutilo verejnosti vysvetlit co a proc delaji, jinak by si je nikdo nevybral.

0/0
25.8.2009 9:27

Pan Navratil

Re: Vedu je potreba rozdelit

Hm a proč to rovnou stejně neudělat hasičům, policajtům, zdravotníkům, politikům, učitelům...

0/0
25.8.2009 9:35

cport

Re: Vedu je potreba rozdelit

tohleto je blbost na n-tou. Dalo by se to castecne aplikovat u aplikovaneho vyzkumu, ale u zakladniho?

0/0
25.8.2009 10:03

mikado

Re: Vedu je potreba rozdelit

A prosím Vás, ta jazykovědná témata, o nichž se zmiňujete, řeší v AV kdo? A smím se ještě zeptat a) kolik odborných či popularizačních periodik pravidelně čtete, b) jaká knihkupectví či odborné knihovny navštěvujete, c) znáte-li www stránky aspoň některých ústavů zlé Akademie, na nichž, budete se divit, najdete všelijaké aplikace vysvětlující co a proč vědci dělají a hlavně přinášející ověřené a ověřitelné informace, d) využíváte pravidelných dnů otevřených dveří? Jaká by podle Vás byla přiměřená (a veřejností vnímaná) prezetace vědecké práce - billboardy, titulní stránky Blesku, spot v hlavních zprávach na Nově v podání Lucie Borhyové za milého doprovodu jejího dekoltu? Ale jo, chápu Vás, každý máme své oblíbence: mně například neštymuje, jestli příjmy kupř. našich fotbalistů jsou úměrné jejich společenskému významu...

0/0
26.8.2009 15:40

james.blond.007

Re: Vedu je potreba rozdelit

To je ale pitomost ;-D;-D;-D

0/0
5.9.2009 18:15

Mephisto

Re: Vedu je potreba rozdelit

Hele mě to jako úplná pitomost nepřijde! Já jsem např. matematik, a fascinuje mě Vesmír. Klidně bych dal zcela dobrovolně ze svých peněz něco na bádání v teoretické abstraktní matematice, a další část na bádání v oblasti teorie strun, bádání kolem vzniku Vesmíru, atd... To jsou mimochodem oblasti, které by spousta lidí označila za naprosto zbytečné! No a když bych to byl ochoten udělat já, tak by se takových lidí snad našlo i víc :-)

0/0
11.10.2009 10:01

tom-2718281828459

Re: Vedu je potreba rozdelit

a co to dělit takhle: čím méně matematiky tím méně věda? mě by to vyhovovalo.

0/0
25.8.2009 9:22

j@ck

Re: Vedu je potreba rozdelit

to se neda takto zobecnit.

Mam vystudovanou medicinu i fyziku a muzu porovnat.

Medicina ma minimum matematiky, presto je vysoce vedecka diky sve evidence-based koncepci. Napriklad ucinnost leku ci lecebnych metod lze velmi presne hodnotit v neoklamatelnych dvojite slepych studiich. Myslim ze to je zcela exaktni vedecka metoda bez moznosti ideologie

Naproti tomu ekonomie je relativne vice matematicka, ale metodologicky je to totalni paveda bez existence vedecke metody. Nemuzou provadet experimenty v ramci celych spolecnosti, kdy jednu nechaji vyvijet s urcitou regulaci a jinou bez a pak je porovnaji.

Fyzika je prisne vedecka ve svych zakladech, ale na svych hranicich je to taky soubor ideologii. Staci sledovat valky strunovych teoretiku s napriklad zastanci LQG

0/0
25.8.2009 10:14

Mephisto

Re: Vedu je potreba rozdelit

Můžeš mi prosímtě říct, jak vypadají ideologie ve fyzice?! To, že jsou vědci, kteří mají na problém P názor X, a jiné vědce kteří na něj mají názor Y, a tito spolu soupeří, svoje názory prosazují a navrhují experimenty které mohou dát zapravdu jedněm nebo těm druhým, tak tomu říkáš ideologická předpojatost?

Dovoluji si upozornit, že dvě nebo více různých vědeckých teorií k danému problému je zcela běžných, a čas vždycky dá za pravdu jedněm, a falzifikuje ty druhé; jenže bez toho, abychom na začátku měli víc teorií to asi nejde, že? Jak hned na začátku vědět, která je ta správná cesta?

0/0
11.10.2009 10:06

Libor76

Re: Vedu je potreba rozdelit

Na Vašem jednořádkovém příspěvku je jasně vidět, že Vám jiné vědy nevoní. Mně také ne, ale takovou hrubku bych snad neudělal :-)

0/0
25.8.2009 19:19

tom-2718281828459

Re: Vedu je potreba rozdelit

jo a zjednodušil bych český pravopis :-):-) A těch chyb je tam víc.

0/0
25.8.2009 20:01

nicotin

Re: Vedu je potreba rozdelit

to je mi ale krasna demagogie,... jasne, takze budeme "investovat" jen do vedy s jasnou "navratnosti". Proc bychom my troubove prece meli utracet za blbosti, kdyz uz to z nejakeho nepochopitelneho duvodu delaji v zahranici. A co, pak se to prelozi do cestiny a bude. Toho bohda nebude, abysme my Cesi ten svet nevochcali.

0/0
25.8.2009 10:04

nicotin

Re: Vedu je potreba rozdelit

to je mi ale krasna demagogie,... jasne, takze budeme "investovat" jen do vedy s jasnou "navratnosti". Proc bychom my troubove prece meli utracet za blbosti, kdyz uz to z nejakeho nepochopitelneho duvodu delaji v zahranici. A co, pak se to prelozi do cestiny a bude. Toho bohda nebude, abysme my Cesi ten svet nevochcali.

0/0
25.8.2009 10:44

Najdete na iDNES.cz