Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Na Šumavě je kůrovcová „pandemie“, varují experti

Aktuální stav na Šumavě nelze charakterizovat jinak než jako kůrovcovou pandemii. Alarmující výskyt kůrovce vyžaduje krizový plán. Tvrdí to dvanáctičlenná nezávislá expertní skupina složená z představitelů výzkumu, správy a majitelů lesů a odborníků z Jihočeského a Plzeňského kraje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

slečna Marplová

nevim co kdo chce, ale me se libi treba v Alpach, ze se tam,

zije, bydli, stavi, sazi, kaci a presto je to tam krasny. k cemu prales plnej brouku, kam se ani nesmi?

0/0
24.8.2009 17:58

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: nevim co kdo chce, ale me se libi treba v Alpach, ze se tam,

tak ve Stromovce je to také krásný. v Krkonoších kde se staví jak v Honkongu a kácí jak u Verdunu je to zatím taky ještě někde docela krásný... ale na Šumavě máme možnost mít opravdovou přírodu...nefalšovanou a ta je teprve krásná !! to je uplně jiné kafe ! a je to jediné místo v naší zemi kde mužme mít skutečnou přírodu. Zije, bydlí, staví, sází, kácí, se v celé naší zemi ...na více než 99% plochy naší země ! Tak proč nemít na 1% rozlohy naší zabydlené i vybydlené země kus pořádné přírody se vším všudy ?? proč ne ?? je to takovej problém vyčlenit jedno jediné procento a tam nechat přírodu přírodou bez vlivu člověka ?????????  asi jo jak vidím. asi prostě jsme tak blbí a hloupí a je nás tak moc, že ani to jedno mizerné procento naší země mít nemůžeme. bohužel. asi sem se měl narodit jinde, nebo jindy.

0/0
25.8.2009 12:42

Kocek.

Re: nevim co kdo chce, ale me se libi treba v Alpach, ze se tam,

Přesné!R^

0/0
26.8.2009 19:01

cornux

Re: nevim co kdo chce, ale me se libi treba v Alpach, ze se

Člověk je ovšem také součástí přírody. A má právo koukat na zelený les. Ne na mrtvé stromy rozžrané kůrovcem. Možná má dokonce i povinnost ten les zelený zachovat. A myslím, že ten příklad s Alpami docela sedí. :-/

0/0
27.8.2009 14:22

Greenhornik

Re: nevim co kdo chce, ale me se libi treba v Alpach, ze se

Budeme se moci dívat za 400 let na prales, za cenu holin v okolí. Podívejte se, kolik se v okolí Stožce pohybuje těžební techniky...

0/0
28.8.2009 8:37

Johny_S

Mám dotaz

Jaký je rozdíl v tom, jestli ten les sežere kůrovec, nebo jestli se vykácí? Pokud se vykácí, tak tam ty stromy přece stejně nebudou. Jediný rozdíl je podle všeho kšeft. Dřevařská lobby by ráda těžila dřevo i v nezásahových zónách národního parku.

0/0
24.8.2009 15:04

Greenhornik

Re: Mám dotaz

Tady jde o to, aby se zamezilo rozšiřování kůrovce. Stromy které jsou suché dávno a kůrovec se v něm už nevyvíjí, můžou klidně stát. Jen ty napadené se pokácí, odkorní nebo postříkají a nechají se tam ležet.... O dřevo tu právě že nejde. Zatím. Až poleze kůrovec z parku do soukromého, o dřevo půjde...

0/0
24.8.2009 17:29

Helena1

Re: Mám dotaz

Kůrovec už bohužel z "úžasné a dokonalé bezzásahové Šumavy" už doletěl do lesů malých soukromníků, co své lesíčky zdědili po předcích. Kdo jim zaplatí škodu? Nikdo. Stát se na ně akorát vy/se/re.

0/0
25.8.2009 9:58

jsem jen hloupej pražák, ale...

NOVÁ MYŠLENKA V NOVÉ SITUACI... pokrač.

A za druhé nastartovat diskuzi na zcela nové téma, a to o změně statutu oblasti na které leží NP Šumava. A vyhlásit Šumavu jako státní území, (tedy tzv. "federální" půdu), které by patřilo celé zemi, celé společnosti, bylo by státní a na kterém by tedy rozhodoval stát a ne jen vedení jihočeského kraje. Tedy vyčlenit území NP z území a pravomocí jihočeského kraje. To by ochránilo Šumavu před zbrklými, či dokonce prospěchářskými zásahy kdekoho. V některých zemích toto existuje, některá území, jsou prohlášena za národní (federální) území, na nichž platí jen federální (státní) zákony a moc. Takto jsou ustavovány uzemí národních parků, či vojenská území, nebo jiná uzemí strategického celostátního významu.

0/0
24.8.2009 14:34

jsem jen hloupej pražák, ale...

NOVÁ MYŠLENKA V NOVÉ SITUACI...

V nastalé situaci, která je zcela nová a nečekaná, kdy Hejtman jihočeského kraje vyslovil myšlenku, že by bylo možno vyhlášením tzv. STAVU NEBEZPEČÍ obejít současný právní stav a zákony a prosadit tak myšlenky a záměry, které by za normální situace prosadit nešlo, což je velmi alarmující a nebezpečný precedens, je třeba silně reagovat.

Za prvé je otázkou, jestli by takovéto zlovolné a svévolné zneužití institutu vyhlášení STAVU NEBEZPEČÍ, vůbec bylo možno použít a takto zneužít (i když v českých zemích je možné téměř všechno, bohužel)

A za druhé je to tedy ukázkou, že právní stav okolo institutu vyhlašování STAVŮ NEBEZPEČÍ  a dalších podobných nástrojů státní moci, není asi zcela jasný, dobrý a v pořádku. Hrozí tedy nebezpečí zneužívání takovýchto institutů.

Nicméně je třeba tuto nově vzniklou a nastalou situaci řešit. Navrhuji tedy,  za prvé: ujasnit možnosti používání takovéhoto institutu pro krizové situace.

0/0
24.8.2009 14:22

jsem jen hloupej pražák, ale...

pokračování..

Jak všichni víme, nejhezčí obrázky přírody jsou ty z divoké přírody,

která je vždy hezčí než sebelépe upravený umělý park, či golfové

hřiště. Je to z důvodů že divoká příroda je harmonie, kterou nelze

uměle vyrobit ani stvořit.

0/0
24.8.2009 13:50

jsem jen hloupej pražák, ale...

pokračování..

 A tak člověkem uměle vysazené stromy

a lesy, jsou přírodou bez milosti zlikvidovány, aby na jejich místě

mohl vyrust nový les, ale již zcela v režii přírody !  Ten pak bude

jistě odolnější, zdravější, silnější, stabilnější a hlavně krásnější.

0/0
24.8.2009 13:49

jsem jen hloupej pražák, ale...

pokračování..

Jenže vesmír (příroda) má své zákonitosti, a tak jakmile skončí

uměle udržovaný stav (člověkem uměle vytvářený) , tak nastoupí

přirozené přírodní (vesmírné) procesy, které bez otálení a bez milosti

zlikvidují vše co je v rozporu s těmito přírodními procesy a co tedy

není v hormonii s přírodním řádem.

0/0
24.8.2009 13:30

jsem jen hloupej pražák, ale...

pokračování..

TEDY: NEMÁME NIKDE V NAŠÍ ZEMI SKUTEČNOU PŘÍRODU !!!

0/0
24.8.2009 13:28

jsem jen hloupej pražák, ale...

Stav přírody v ČR

Upozornuji, že naše země má jen necelé jedno procento (opakuji: méně než 1%) lesů, kde člověk nezasahuje do přírody a jejích přirozených procesů !!!

Tedy více než 99 % uměle vytvářených a udržovaných "lesů" (lépe řečeno, stromových plantáží) a jen necelé 1 % lesů bez umělých zásahů !!!  Ale i toto necelé jedno procento lesů, v kterých člověk momentálně (zatím) nezasahuje do přírodních procesů, je pozůstatek uměle vysazených, či původních, ale člověkem narušených lesů. Některé teorie dokonce tvrdí, že v naší zemi není již ani jeden metr čtvereční pozůstatku primárního lesa (tedy původního pralesa) ...jinými slovy: uplně všechny lesy a všechny stromy byly v posledních stoletích vykáceny a všechny lesy a stromy co dnes máme, jsou člověkem uměle vysázeny a udržovány v kulturní podobě. 

0/0
24.8.2009 13:25

J.E.

Každý má částečně pravdu

Vrátil jsem se ze Šumavy a abych pravdu řekl nevím co je lepší jestli nechat současný stav a nebo vytvářet holiny, dále bych jen poznamenal, že Němci těží mimo Bavorský les tedy v normálních hospodářských lesích a Rakušané mají většinu Šumavy (jejich část pohoří) "bez ochrany státu". Nechci se s nikým hádat, ale v rámci svého studia jsem absolvoval dendrologii i botaniku a mohu říci, že bych se asi nedokázal rozhodnou jak vyřešit tak komplikovaný problém

0/0
24.8.2009 12:45

jamski

Re: Každý má částečně pravdu

Pravdu máte jen částečně. Také tam dost často jezdím. A po šumavě jezdím na kole, a z kola člověk vidí ledacos. Třeba to, že se těží i v chráněných územích Bavorského lesa ( např u Finsterau), tedy v rezervaci. ( a nijak šetrně)

0/0
24.8.2009 13:26

jsem jen hloupej pražák, ale...

CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

Toto je zásadní otázka !  Chceme tam divokou, přirozenou přírodu a nebo umělý, člověkem vyrobený, "kulturní" a civilizovaný les ? Nebo dokonce hospodářský les ?

0/0
24.8.2009 12:40

jamski

Re: CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

No, to je zajímavá otázka  . . . . . . . a je tam ta divoká a přirozená příroda ???????? Nebo ten hospodářský les, který byl založen poté, když se Šumava stala vlivem průmyslového "rozmachu " holinou .

0/0
24.8.2009 13:21

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

Ano, to je zajímavá, lépe řečeno zásadní otázka...!  Ale vy na ní odpovídáte ne odpovědí, nýbrž otázkou... ! ? to nechápu..  co tedy vy chcete na Šumavě ?

  Šumava samozřejmě nemá ještě skutečně divokou a přirozenou přírodu, máme tam pozustatky hospodářských lesů, jak správně říkáte. Ale je to asi jediné místo v naší zemi, kde bychom přirozenou přírodu mohli mít. (alespon v nějakém realném čase -tedy do několika let)  V každém případě, je hospodářský (umělý) les, který byl zlikvidován přírodními procesy (např. kůrovcem),  pokud se ovšem ponechá bez zásahu člověka, již po několika letech (po deseti, někde již po 5 letech), zarostlý novými zdravými stromy a vypadá (i funguje) milionkrát lépe, než les uměle vysázený !

Tedy je to pak již docela, "tak trochu" divoká a přirozená příroda, nemyslíte ? 

0/0
24.8.2009 13:47

Greenhornik

Re: CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

Kdyby to šlo takhle rychle všude, byla by to nádhera. 5 - 10 let a suchý les se zelená. Haha. A co ta podsadba jednoho milionu smrku na Březníku. Jakoby Správa NP říkala: Příroda si pomůže, ale radši jí to trochu usnadníme.

Samozřejmě, že tam, kde se zmlazení nezdařilo, se les obnoví sukcesí. Ale za stovky let...

0/0
24.8.2009 18:47

amblin

Re: CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

Kde jste to viděl, nový les za 5-10let????? Strom, který roste ze semene, je po 5 letech maximálně 2m vysoký, pokud má dostatek vláhy a živyn. Nehledě na to, jak se tam nějaká semena dostanou, když hřebeny, jako je například, Plechý, Trojmezná, Březník, atd... jsou hodně vysoko a všechny stromy tam jsou již suché a to v několika kilometrovém okruhu. Pokud se tam neudělá nějaká výsatba, tak obnova lesa je minimálně na 50 let!!!

0/0
25.8.2009 7:40

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

jo a ještě:  uplná obnova přirozené a "dokonale harmonické a divoké" přírody může na místech která člověk hodně zdevastoval, či pozměnil trvat ne 50 let ale i 5000 let ! záleží na tom...  Jistě, nejvyšší polohy jsou nejchoulostivější a nejzranitelnější. Tam již je člověk téměř bezmocnej i kdyby se na hlavu stavil.  Takže z toho vyplývá , že tam by se človek vubec neměl s..át a měl by tam chodit pokorně po špičkách, aby něco neponičil !  Nejsem proti nějaké případné ALE VELMI PROMYŠLENÉ A CITLIVÉ výsadbě, nicméně je to dost problém, protože člověk neví co kde má vysadit aby to bylo správně v souladu s přírodním výběrem...  to umí jen příroda. Ale i já chci aby výsledky byly rychleji, než to umí příroda, takže jsem i pro malé zalesnování, potřebnými druhy, protože je mi jasné, že jinak se žádných velkých výsledků nedočkám. Ale zároven vím, že tak dostaneme jen iluzi urychlení, protože běh vesmíru člověk nedokáže urychlit. na to jsme příliš malí a nepatrní... :-)

0/0
25.8.2009 12:33

jsem jen hloupej pražák, ale...

Re: CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

ano, příroda je opravdu nádhera...ta skutečná a opravdová. Ale kdo z čechu ji měl šanci vidět ? málokdo ! češi si naivně myslí, že ta stromová plantáž kam chodí na houby je skutečná příroda.  chudáčci. Ano jde to rychle...na některých místech již za 5 let vyrostou 2 i 3 metrový smrky... a to již je les ne ???? nebo ne ? jistě vzrostlý les plný velikánů ještě ne, ale stejně je to zázrak že za 5 - 10 let již vyroste hustý bujný , byt malý -mladý les. NE ?  nebo ne ?  vždyt co je to z hlediska vesmíru 5 let ?  nic. vteřina. Jistě pro nás hloupe lidi je to věčnost...zvláště když čekáme, ale ja myslím, že to chce pokoru a zklidnit se.  Ano, za 5 let se suchý les zelená...a to neuvěřitelně svěží, zdravou krásnou zelení...to Vám je málo ???  jistě z vrtulníku to moc vidět není a z rozhledny vzdálené také ne, ale bežte se podívat do toho zdánlivě mrtvého lesa ! přes nové stromky se ani neproderete ! 

0/0
25.8.2009 12:17

Greenhornik

Re: CO CHCEME V NP ŠUMAVA ???

Změřte si podle přeslenů, jak jsou staré nové stromky a porovnejte si je s roky, kdy se rozpadla horní etáž.

Budeme mít prales za cenu holin v okolí. Vyjádření docenta Zahradníka z výzkumáku:

,,Za prvé, je možné víceméně konstatovat, že skutečně bez lidské intervence bude gradace lýkožrouta stále narůstat, plošně se rozšiřovat a časově prodlužovat, pokud bude k dispozici vhodná hostitelská dřevina. Autoregulační mechanismy se v případě kalamit podkorního hmyzu v podstatě ne velice dobře uplatňují, nebyly víceméně nikdy literárně ani experimentálně prokázány, pouze s jednou jedinou výjimkou, a to je v podstatě vymizení vhodné hostitelské rostliny, což pochopitelně třeba ve věkově a druhově diferencovaných porostech je možné, tam k tomu v podstatě dochází, ovšem bohužel takovéto porosty v současné době ani na té Šumavě ve většině případů nemáme."

0/0
28.8.2009 8:43

jsem jen hloupej pražák, ale...

Manipulativní foto

Všimněte si, že fotografie je pořízená tak, aby nebylo vidět, že pod uschlými stromy vyrůstají nové mladé stromky, - nový zelený les.  Je to zřejmě článek na zakázku, který má ovlivnit myšlení lidí. 

0/0
24.8.2009 12:24

jamski

Ekologistické kecy

Stačí přejít hranici do národního parku v německu a hned uvidíte jak tam léčí kůrovcovou kalamitu . . . . . . těží, až se jim od pil práší.   . . . . . . . . . na druhou stranu Šumava už byla holinou, když sklářství a těžba rud, zažívalo největší rozmach, proto také došlo k výsadbě rychle rostoucích monokultur , což způsobilo i dnešní problém. Čili kecy o nedotčené přírodní rezervaci jsou k smíchu . . . . . . . .  takže napadené stromy určitě odtěžit a zpracovat.

0/0
24.8.2009 10:10

Johny_S

Re: Ekologistické kecy

A zrušit národní park?

0/0
24.8.2009 15:07

puk

A zase krademe!

Banda zlodějů chce zase rozkrást, co ještě zbylo. Co Žlábek nerozkradl, chtějí rozkrást tihle gauneři.Za každou zlodějnou hledej komunistu, případně bývalého černocha.

0/0
24.8.2009 9:30

P-P

Zajímavé informace

Na jednu stranu tak křičí po kácení, na stranu druhou připouštějí, že "na mnoha místech nelze proces rozpadu zastavit, ale jen za cenu rozsáhlých holin tlumit". Takže nic nevyřeší, jen vytvoří holiny. Když to srovnám s jezerní stěnou u Plešného jezera (tam jsem byl nedávno), kde se nekácením sice nic nevyřešilo, ale pár odolných stromů přežilo a podrost tam (aniž by kdokoliv cokoliv sázel) přímo bují (což by se na holině, kde by se půda rychle odplavila, asi nestalo), tak. Mám celkem pocit, že jestli se se mnou někdo nerozdělí o peníze z těžby dřeva (což asi ne, nemám známosti), tak budu spíš proti kácení.

0/0
24.8.2009 8:28

weneto

Prostě ať žije kšeft

Vykácet, prodat sice pod cenou, ale lepší než nic.

Následně vysázet opět stejnověké smrkové pole a za pár desetiletí to kůrovec sežere znova - a tak pořád dokola.

Je prostě obtížné pochopit,  že lidé z akademie věd nejsou pitomci a na rozdíl od Zimoly vědí, že kůrovec je jen přírodní mechanismus, který by nepůsobil škody v normálním lese, ale holt stejnověkou kulturu zlikviduje naprosto - bohužel i ze vzácnými porosty.

0/0
24.8.2009 8:19

P-P

Re: Prostě ať žije kšeft

Krásně to píše Karel Klostermann, když popisuje na Šumavě "broučkový ráj". Lidé se nemění. Jen prostředky mají jiné.

0/0
24.8.2009 8:31

Johny_S

Re: Prostě ať žije kšeft

Zimola je populista, možná dokonce napojený na dřevařskou lobby. To je celé.

0/0
24.8.2009 15:08

mlsoun

Prachy a zase prachy

Nejde po nic jiného, než udělat prostor pro těžební společnosti...

A že se dějí v lesích velké prasárny....

0/0
24.8.2009 7:41

petrib

našeho byznysu se nevzdáme

aneb

... Informace podávané veřejnosti "dřevozpracující loby"

nevystihují již dlouhou dobu skutečnou situaci nebo jsou dokonce s ní v

zásadním rozporu...

0/0
24.8.2009 3:01

marla

Taky stojí za přečtení

www.ekolist.cz/nazor.shtml?x=2175021, taky si přečíst, kdo je pod tím podepsanej, odborníci z Entomologického nebo Hydrobiologického ústavu Akademie věd nejsou žádní pitomci, jak se snaží někdo naznačit.Stupidní žvásty o kůrovcové pandemii;-D( ten název musel snad vymejšlet sám Tvrdík nebo Dimun) nejsou ničím jiným než předvolební kampaň a snaha o upíchnutí v NP svejch lidí.Pandemie, pandemie...jednoduchý plky pro jednoduchý lidi.RvPředchozí hejtmani se do vedení NP taky naváželi, ale nikdo z nich nevyhrožoval jako Zimola.

0/0
23.8.2009 23:18

Mufu

Gypsy.cz

Dosaďte si za kůrovce Kocába a jeho cikány:-/

0/0
23.8.2009 22:37

KOMON

7 variant bicích smajlíků?

Ve vlastní diskuzi,to snad abych to vyzkoušel ;-D

,

ale k tomuhle tématu by se dali využít asi všechny

0/0
23.8.2009 21:35

egidi

lobisti...

já bych všechny zkorumpovaný politiky i ty pseudoexpertní skupiny poslal za hranici do Německa, aby viděli co roste na místě původního suchého lesa - prales, a jakej !!! Tady je vidět, že jsme a dlouho budeme stále vidlákov....:-(

0/0
23.8.2009 20:53

21378

Re: lobisti...

Tady je vidět, že jsme a dlouho budeme stále vidlákov....:-(V R^[>-]V

0/0
23.8.2009 20:57

Rokoko12

Re: lobisti...

To asi nebude ani tak o vidlactvi jako o tom, ze na nic doopravdy potrebneho a prospesneho nejsou penize. 8-o

0/0
23.8.2009 22:54

KOMON

Politická pandemie

Co s tím,vyřezat?Já bych to řezal,hlava nehlava!Co se do toho vůbec pletou?Řezat tu havěť!

Na německé straně se dneska lidi jezdí dívat na to jak tam vzniká/pokračuje přirozený prales,tady na půlce Šumavy zadělali na stejný problém za 90-100 let,kdy budou všechny ty sazenice zase stejně vysoké a popadají a budou sežrány kůrovcem znovu najednou.A teď by chtěli pokračovat ,protože si les představují jako vzrostlou smrkovou monokulturu s asfaltovými chodníčky pro turisty.A eště tomu křupani říkají pandemie......

0/0
23.8.2009 20:43

zostera

názor bioložky

Národní park Šumava je národním parkem od toho, aby tam příroda předvedla, co umí. Takže nekácet. Pod ochranou mrtvých stromů totiž odrůstá nová generace smrčků, která bude odolnější.

Politici, kteří se proletí nad NP v letadle (třeba Zeman), prohlédnou si uschlé stromy a pak se hlasitě projeví v médiích, nejsou odborníci. Paní hejtmanka Emmerová je lékařka, ne odbornice na dynamiku horských smrčin (vč. kůrovce). Ani já bych si netroufla říct, že jsem na toto téma odborník, ale v naší zemi jsou odborníci, kteří šumavské lesy systematicky studují už dvacet let. Podívejte se prosím na jejich stanovisko zde:

http://www.jcu.cz/Members/bumbova/aktualni-tema-vyjadreni-vedcu-k-situaci-v-narodnim-parku-sumava/

(Už to tu bylo víckrát, ale názory spoludiskutujících svědčí, že to asi nečetli.)

0/0
23.8.2009 20:10

Greenhornik

Re: názor bioložky

Říká vám něco genetika lesních dřevin. Pod alochtonním porostem se zmladí znovu alochtonní porost nikoli autochtonní, tudíž nebude odolnější. Navíc rozpadem porostu dochází k narušení specifických funkcí lesa, jako je hydrologická, půdoochranná, funkce zachytávání nečistot apod.

0/0
23.8.2009 20:28

zostera

Re: názor bioložky

Bude odolnější, protože nebude tak hustý, jako když ho nasázíte. Stromy budou zavětvené až k zemi a to bude jejich ochrana, kůrovec napadá přednostně holé kmeny, takže větrem / težbou / obojím současně otevřené porostní stěny kultur s hustým sponem mu maximálně vyhovují.

Allochtonitu nezpochybňuju, ale vzápětí tvrdím, že když necháme tu nynější "pustinu" svému vývoji, dáváme tím šanci přírodnímu výběru, aby se znovu vyselektovaly odolné genotypy.

Půdoochranná funkce je zachována, protože půda pod suchým lesem není holá, je tam spousta semenáčků smrku. Právě pokácet ty suché znamená rozjezdit to těžkou technikou a tím nastartovat erozi.

Prostě, tím, že budeme v NP kácet, ničemu nepomůžeme, naopak.

0/0
23.8.2009 20:42

Greenhornik

Re: názor bioložky

Jsem toho názoru, že se mělo nejdříve napravit co se zpackalo a pak začínat s přirozeným zmlazením. Např. podle lesního zákonu (kterým se NP de iure samozřejmě neřídí) je zakázáno zmlazovat porosty fenotypické klasifikace D.

A netvrdil bych že je všude zmlazení, které chrání půdu. Kolikrát se v hospodářských lesích přirozené zmlazení nezdaří, ať už kvůli okusu zvěře nebo tlaku buřeně. Jak vysvětlíte podsadbu jednoho milionu sazenic v okolí Březníku? Podsadba není přirozené zmlazení.

Kácet suché stromy nemá už význam, ale existují různé způsoby těžby, kterými by se nenarušila ani půda, ani přirozené zmlazení. To je neznalost moderního lesnictví.

Biologové by se měli raději věnovat kytičkám, po nich zůstal jen suchý les a velkochov na kůrovce. Po lesnících zůstal les zelený, byť uznávám, že vše nebylo ideální. Před sto lety se ale také do aut nemontovaly katalyzátory...

0/0
23.8.2009 20:53

zostera

Re: názor bioložky

O přirozeném zmlazení v hospodářském lese nic netvrdím, ale přirozené zmlazení na takzvané kůrovcové holině v NP Šumava je realita. Nevím, jestli se NP má nebo nemá řídit lesním zákonem. Pokud se tam podle vašeho názoru přirozené zmlazení nechat nesmí, tak co teda? Proti podsadbě protestujete, podle mě oprávněně - detailně se Šumavě nevěnuju, situace na Březníku mi není známa.

Biologové by se měli raději věnovat kytičkám? Co jiného v NP Šumava dělají, smrk není rostlina? (Je třeba dodat, že horská smrčina nerovná se smrk a nic jiného, je tam spousta cévnatých a ještě víc mechů.) NP Šumava není hospodářský les, lesníci tam můžou chodit na procházky a to je asi tak všechno. Těžit v žádném případě, to je laboratoř přírody a suchý les s kůrovcem je přirozený stav (dokud někdo nedokáže, že tam toho kůrovce záměrně nasadili američtí imperialisté nebo ruští bolšáni nebo kdokoliv jinej).

0/0
23.8.2009 21:29

Greenhornik

Re: názor bioložky

To jsme se jaksi nepochopili. Já neprotestuju proti podsadbě, ale proti tomu, že jí Správa NP vydává jako př. zmlazení a ani mi nevadí zmlazení v AUTOCHTONNÍCH porostech (fen. klasifikace A, B, dejme tomu i C).

A opravdu si nemyslím, že biolog je odborník na les. Les totiž není jen dendrologie, botanika, ale i zoologie, geologie, pedologie, hydrologie a mnoho dalších. Není možné při úzké specializaci biologů toto všechno obsáhnout. A musím vás zklamat, ale lesníci ve Správě NP pracují, protože biolog neví, jak se pokládá lapák, kam se umisťuje lapač, jak se vypočítá kůrovcový základ, jak se zakládá semenný sad horského smrku pro II. zóny apod. . Mají ale svázané ruce...

0/0
23.8.2009 21:55

Greenhornik

Re: názor bioložky

A samozřejmě, že funguje selekce a sukcese, ale trvá stovky let.

0/0
23.8.2009 21:57

zostera

Re: názor bioložky

1) Biologové si jsou své úzké specializace vědomi a pracují většinou v týmech odborníků z různých odvětví, i když osobně z nám i takové biology, kteří to všechno zvládnou v jedné osobě. Určitě jsou i velmi schopní lesníci, kteří taky obsáhnout všechy ty obory, ale bohužel slýchám spíš o takových lesnících, kteří netuší, že u nás máme víc než jeden druh javoru a že ty druhy mají různé stanovištní nároky (takovým se podařilo nasázet klen v hodonínské Dúbravě ve výšce asi 200 m). Já osobně jsem jen poměrně mizerný botanik, neumím udělat lapák na kůrovce ani zakládat semenný sad smrku a taky bych v 1. zóně NP Šumava nic takového nedělala. Já osobně.

2) Mně stovky let nevadí.

0/0
23.8.2009 22:10

Najdete na iDNES.cz