Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Jaroslav Róna: Co by předci řekli na to, že se snažíme zalíbit svému bývalému okupantovi?

Mých 20 let svobody. Pod tímto názvem vycházejí v MF DNES každou sobotu eseje, ve kterých se dvacet předních osobností z různých oblastí života ohlédne za dvěma desetiletími demokracie. Seriál budeme přinášet každý týden až do 17. listopadu. Dnešní esej napsal malíř a sochař, jakož i amatérský herec a literát Jaroslav Róna.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

holevruce

pán je zjevně idealista

No, je to kruté. V době komunismu byli stejní idealisté, jako pán Róna. A články těch idealistů v době komunismu, mi svou energií a dynamikou, společně se svou naivitou připomínají slova pana Róna, avšak z opačné strany barikády. Pán Róna si zjevně myslí, že USA jsou bodří strejdové, kterí chrání svět :) a že "muslimský svět" je ten zlý, před kterým bychom se měli chránit. Asi zapomíná na to, že (hrůzný) stav, ve kterém se svět nachází, je výsledkem "západní" civilizace.

0/0
20.8.2009 10:48

Vaclav Hanus

Ha!...že umění již není osamělý zápas člověka se sebou....?!

A ktere ze to okupanty ma vlastne autor na muesli? Tato zeme byvala svych dob okupovana ....Svedy, Rusi, Nemci, ...a ponekteri se dokonce domnivaji, ze cast minuleho stoleti i Slovaky...

0/0
17.8.2009 8:52

mildapr

Velké mínus

redakci, za ten titulek !:-/

0/0
17.8.2009 8:38

moš

Je to brilantně výstižné

 S většinou pocitů a reflexí v článku obsažených se mohu ztotožnit.Děkuji za slušnou výpověď o naší době.

0/0
16.8.2009 17:33

Pan Navratil

Mno,

okupovaly nás také další státy VS, například Polsko, které také zaútočilo na ČR hezky v počátku II. války, což je zřejmě tabu. Mimochodem, v sovětské sféře jsme se neocitli náhodou, nýbrž politickým rozhodnutím za á a na základě voličských rozhodnutí za bé.

0/0
16.8.2009 16:06

Zebin

Re: Mno,

Polsko bylo v roce 1938 ve VS? Taky na nás zaútočilo v roce 1918, stejně jako Maďarsko.............jaký tabu? Hnědou totalitu vystřídala rudá totalita a dost pochybuju, že o to voliči stáli, máš to nějak popletený, soudruhu;-)

0/0
17.8.2009 7:37

Pan Navratil

Re: Mno,

To spíš vy, netykejte mi a neoslovujte mne tak, jak se oslovujete se svými spřátelenými masovými vrahy. Polsko nebylo ve VS, ale TAKÉ na nás zaútočilo, což je prosté konstatování faktu. Zatímco Rusku se donekonečna vyčítá 1968, Polákům kupodivu nic. Voliči o rudou totalitu zřejmě stáli, když si ty parchanty zvolili. Proč asi byl Gottwald premiérem, co myslíte?

0/0
17.8.2009 9:03

vokroj

Re: Mno,

Spíše by asi bylo dobré se zamyslet nad tím, proč jsme byli ve válce takto okupováni a proč po válce např. Slováci opět dělali všechno, jen aby opět nemuseli být s námi v jednom státu. Dokonce i za cenu, že by se stali jednou z republik SSSR ....

0/0
17.8.2009 9:30

Pan Navratil

Re: Mno,

Jako příčiny chápu český nacionalismus po 1918. Co se týká Slováků, tak nemám informace, že by jim bylo zásadně ubližováno. Ale takto hrdý národ je lepší mít samostatný, než se s ním pořád otravovat v nějakém státě či soustátí.

0/0
20.8.2009 13:24

stachanov

???!!!

Také jsem zpočátku nepochopila, kterého okupanta měl autor na mysli. Existence SSSR byla ukončena v prosinci 1991 a Das Deutsche Reich se rozpadla v roce 1945.

Ale vzhledem k populární rusofobii, panující v našich krajích, není těžké se domyslet, kdo je ten zlořečený okupant.  Ano, doba je zlá, a proto má mnoho z nás neustálou potřebu hledat nějakého nepřítele. Rusko na své východní výspě Evropy, přelévaje se do Asie,  figuruje jako šikovný fackovací panák. Ale histerie panující okolo RF odvádí pozornost od skutečného nebezpečí, které bych spíše spatřovala v Čínské lidové republice či KLDR. 

Ale jinak je tento článek skutečně smutným příběhem a autora lituji.

0/0
16.8.2009 14:26

barbudo

Zalíbit okupantovi ...

... to jako, že by se Fíša neměl cicmat s Merkelovou?

0/0
16.8.2009 10:35

lost

taky nechápu naší tehdejší toleranci

k vládě dementních mafiozů. o komunizmus nešlo vůbec-soráč .a dnes? nastupují ambiciozní mocnosti nové (se staronovými ikonami) a rusové by si měli hledat přátele-budou je potřebovat , ale chovají se jako by se nechumelilo a evropu požírá mnichovanství . všecny naše hodnoty si budem ujasňovat v následujících konfliktech.

0/0
16.8.2009 0:36

František Koudelka 4.Kyju

Já jsem tu četl, jak se Rusko změnilo,

ale nebyl to snad současný faktický vládce Ruska Putin, kdo řekl, že rozpad Sojuzu byla největší katastrofa 20. století? Jeho prostě absolutně nezajímá, že národy bývalého SSSR nechtějí žít pod Ruskou kuratelou.  Imperiální ambice tam jsou všudepřítomné, a vím o čem mluvím já tam rok dělal. Doteď drtivá většina lidí (a někdy jinak příjemných) nám vyčítá, že jim neděkujeme za 68, prej co nám pod nima chybělo, akdyž jim řekneš, že jsme si jen chtěli vládnout podle svého, tak začnou vyčítat osvobození. Oni to prostě vidí tak, že ka vstoupila ve 45 rudá armáda tak tam se musí Rusko poslouchat. A nechápou , že pro mě je pojem osvobození to, co mi dá do budoucna dělat politiku nezávislou i na mém osvoboditeli, jinak je to jen to co proběhlo v roce 45 tedy výměna okupantu, místo černých uniforem měli noví okupanti uniformy khaki.

0/0
15.8.2009 19:36

Sladek

Bravo!!!!!

Vystizne napsane, velky souhlas.   Nema snad ani cenu se rozcilovat nad blaboly bolsevickych zblbliku zde v diskusi.  Ani mi jich lito neni. Dobre jim tak, at si ziji v tom jejim falesnem svete komunisticke ideologie.  Vzdy je vsak cas se napravit.....V

0/0
15.8.2009 17:16

babacek

Jaroslav Róna

R^

Nikdy jsem nepochopil, a nikdy asi nepochopím, jak může jakýkoliv člověk ve svobodné demokratické společnosti volit stranu, která má na rukou krev? To pocopit ani nelze !

A pak to neustálé lezení Rusku do pozadí, Parobek si tam jezdí přihřívat svojí polívčičku, Klaus má za nejlepšího přítele Putina a ODS vysílá delegaci do Ázerbájdžánu a Turkmenistánu doplní zástupci vybraných ministerstev.  Zářijovou parlamentní delegaci do Ázerbájdžánu a Turkmenistánu doplní náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka, ministerstvo financí zastoupí Ivan Fuksa a za ministerstvo kultury pojede František Mikeš informoval o tom ve středu Mediafax předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS).

0/0
15.8.2009 14:50

babacek

Re: Jaroslav Róna

Cesta do těchto zemí má pro Českou republiku

velký hospodářský a politický význam," řekl Sobotka po středečním jednání. Delegace navštíví Ázerbájdžán a Turkmenistán 21. až 25. září.

Podle náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Milana Hovorky bude přínosem pro rozvoj investic a obchodu pro české podnikatele. "Vzájemné investice se dají rozvíjet v těžkém průmyslu, energetice, infrastruktuře a v technologiích pro životní prostředí," dodal. Náměstek ministra kultury František Mikeš chce cestu využít pro rozvoj cestovního ruchu ve prospěch obou zemí. Podle Sobotky se jedná o první cestu do těchto zemí na parlamentní úrovni.

0/0
15.8.2009 14:51

babacek

Re: Jaroslav Róna

Paroubek

0/0
15.8.2009 14:51

Pan Navratil

Re: Jaroslav Róna

Ázerbajdžán a Turkmenistán jsou samostatné státy. Hovorka vysvětlil cestu dostatečně jasně, takže bys to mohl pochopit i ty.

0/0
16.8.2009 15:09

babacek

Re: Jaroslav Róna

Ona i Gruzie a další státy jsou samostatné státy a přesto jsou i nadále pod vlivem Ruska tak proč by tomu mělo být jinak u jmenovaných v mém předešlém příspěvku ?8-o

0/0
16.8.2009 15:16

Pan Navratil

Re: Jaroslav Róna

No tak zrovna Gruzie pod vlivem Ruska asi fakt není ;-). A i kdyby, nechápu, co ti vadí na obchodu s takovými zeměmi. Každej se nemůže živit lezením do amerických zadků.

0/0
16.8.2009 16:03

babacek

Re: Jaroslav Róna

Na obchodu by mě jistě nevadilo nic. Když však hlava státu označí Putina za svého nejlepšího přítele a Paroubek se jezdí Putinovi ´´ vyplakat ´´ na rameno tak to o něčem vypovídá. A to ani nezmiňuji stranu která by neměla být v parlamentu a je nejčastějším návštěvníkem Ruska.:-(

„Český Švejk putoval z Putimi do Českých Budějovic, dnes Švejk ( čti Klaus ) putuje z Prahy přímo k Putinovi.“  

0/0
17.8.2009 5:58

Pan Navratil

Re: Jaroslav Róna

Diplomatická řeč je poněkud svérázná a za nejlepší přátele se kolikrát označují lidé, kteří by si mimo kamery dali do nosu (čímž netvrdím, že to tak je mezi K-P).

--

V parlamentu jsou strany s podporou voličů a chceme-li si hrát na demokracii, musíme, bohužel, respektovat jejich názor.

0/0
17.8.2009 9:05

babacek

Re: Jaroslav Róna

Jde o to zda lze ještě takové voliče vůbec považovat za homo sapiens nebo již za homo desperatus ?:-)

0/0
17.8.2009 9:33

Pan Navratil

Re: Jaroslav Róna

Inu, to je otázka do hlubší filosofické debaty :-)

0/0
20.8.2009 16:21

babacek

Re: Jaroslav Róna

Výjimečně s tebou souhlasím.

0/0
25.8.2009 8:30

Jokles

Tak tohle je

neuvěřitelná snůška demagogie a naprosto zvráceného pohledu na život !   Jak se ti to, synku, stalo ?

0/0
15.8.2009 12:54

merrygold

To je teda vtipálek,

křesťané s mečem v ruce šířili západní civilizaci, pálili přitom židy, kacíře a čarodějníce a miliony domorodců v koloniálních zemích, byli snad jiní než ti bolševici?

0/0
15.8.2009 12:05

IgorAlelujev

Re: To je teda vtipálek,

vtipálek jste vy, kdyz srovnáváte situaci ve stredoveku s osvícenými bojovníky delnického hnutí 20. stol. ;-D

0/0
15.8.2009 14:54

idokon

"Dřív bylo líp"

Mnoha lidem režim vyhovoval:

V práci se nepředřeli, měli své jisté a chlast byl levný. Do Bulharska se dalo jet s ROH, Rusové na ulici vidět nebyli a co člověk potřeboval, vždycky nějak sehnal. Lumpárny a křivárny se odehrávaly v nepřístupných stranických sekretariátech a tudíž nikoho nepohoršovaly. Celkový dojem: POHODA!

Dnes:

V práci člověk musí dělat, a ještě aby se o ní bál. Jet se dá kamkoliv, no a co? K dostání je vše, ostuda je, že na všechno nemáme. Lumpárny a křivárny se odehrávají často na veřejnosti, což potvrzuje všeobecnou zkaženost. Celkový dojem: BORDEL!

Ještě že ten chlast zůstal levný. :-)

0/0
15.8.2009 11:06

Jokles

Re: "Dřív bylo líp"

A to je opravdu vše, cos nám chtěl říct ?

0/0
15.8.2009 12:54

babacek

Re: "Dřív bylo líp"

Máš tam chybu!!!

Mnoha ovcím režim vyhovoval!!!

0/0
15.8.2009 14:53

DrID

Všechny levičáky prosím

jděte si na procházku do Ďáblic na hřbitov zalít hroby miminkům a jejich matkám, které povraždili komunisti a to prosím V MÍRU a všichni byli Češi...ono to je fakt strašný co jsou schopni komunisti dělat a dokud to my sami neuznáme tak nám jako národu není pomoci a asi žádná škoda :-(

0/0
15.8.2009 11:06

Jokles

Re: Všechny levičáky prosím

A co oběti kapitalismu a imperiálních světových  válek ?  Tyhle žvásty o milionech obětí komunismu jsou už tak vyčpělé, až jsou smutné !

0/0
15.8.2009 12:56

IgorAlelujev

Re: Všechny levičáky prosím

já teda taky nechápu, ze ti debilové tomu komunizmu nechcou uz verit .... dyk je to takový mírumilovný moderní nábozenství! asi si je budem muset porádne pridrzet za kule, aby se na to zas dali, co ríkáte, predsedo? s tema demogratama to néni náko valný posledkem ;-D

0/0
15.8.2009 14:58

DrID

Díky vám za pravdu..

..kterou nemalé množství nemorálních komunistických tupounů tak nerado slyší haha jen tak dál pukněte si zmetci rudouši, aspoň víme co se od vás dá čekat (ale to bohužel víme už dlouho...) pane Róno pište dál je to super R^

0/0
15.8.2009 11:02

vejcednes

Ktorému bývalému okupantovi?

:-)

0/0
15.8.2009 10:08

vasidiv

Re: Ktorému bývalému okupantovi?

Je mě vás upřimě líto umělče,ale co mají dělat ti co nic neumějí a nechtějí být umělci a nemají televizi a atd.!

0/0
15.8.2009 10:22

Soami

Off topic

Jak Vás tak čtu, tak vidím vzdálenou příbuznost s těmi okupanty. Kam jste přijel (Izrael, Srí Lanka, USA) tak tam 100 let tráva neporoste;-) Jsme sice malá díra, ale přesto Vás prosím - k nám do Týnce raději nejezděte:-)

0/0
15.8.2009 10:03

Jokles

Re: Off topic

Rovněž prosím ani do Nuslí !

0/0
15.8.2009 12:58

p555

chudacku

...zase jeden ovenceny obecnou propagandou a myslici si, ze je umelecky spasitel sveta...

0/0
15.8.2009 9:54

p555

Re: chudacku

chtel jsem rict: ...zase jeden naiva ovenceny...

0/0
15.8.2009 9:56

Péťa.

Síť

Jsem zvědav, jak dlouho dokáže odolávat "síti" dnešní "demokracie" a hlavně doufám, že se jí nepodaří "síť" technickými nebo politickými prostředky zcela ochromit ve svůj prospěch, jako to dělají v Číně.

0/0
15.8.2009 9:39

Kartony

Já jsem zažil jenom okupaci Německem

Rusové nás neokupovali; byli jen na našem území. Kdo zažil nacistickou okupaci, ten to nemůže srovnávat. Poslouchat hals ameriky, nebo Londýn bylo trestné (trest smrti). Všechno bylo na lístky. Byl jsem vždycky proti komunistické ideologii, ale za války jsem se měl hůře a taky jsme nemohli vycestovat. Za komunistů jsem na rozdíl od autora nemohl vycestavat na západ takě.

0/0
15.8.2009 9:22

KMJ

Re: Já jsem zažil jenom okupaci Německem

Trochu si pletete pojmy . Rusové nebyli " pouze " na našem území . Je neoddiskutovatelný fakt , že po tu dobu byly zájmy vojsk SSSR nadřazeny zájmům občanů ČSSR . Jejich vojáci nepodléhali zákonům naší republiky a celá naše politika podléhala diktátu Moskvy . Jaké další atributy okupace byste ještě chtěl ?

0/0
15.8.2009 9:29

IgorAlelujev

Re: Já jsem zažil jenom okupaci Německem

naprostý souhlas. R^R^

0/0
15.8.2009 9:31

Jokles

Re: Já jsem zažil jenom okupaci Německem

Koni !  A komu podléhá "naše" politika dnes ?  A víš, že dohoda o vstupu do NATO obsahuje klausuli o tom, že v případě "nepřízniveho politického vývoje" v některé ze spojeneckých zemi NATO, mají právo armády NATO zasáhnout ?   Nechtěl bys nám to nějak "vysvětlit" či přetlumočit ?

0/0
15.8.2009 13:03

mildapr

Re: Já jsem zažil jenom okupaci Německem

JO. To znamená, že pokud by tady komouši chtěli náhodou zase udělat puč, tak by nám NATO mělo pomoct. Sice o tom, že by se tak stalo, silně pochybuju, ale dobře, že to tam je.:-/

0/0
17.8.2009 8:42

12345hanka

Re: Já jsem zažil jenom okupaci Německem

Pokud jste nevyčníval a držel hubu a krok, mohl jste samozřejmě přežít v relativním klidu jak okupaci nacistickou, tak komunistickou. O tom to snad ale není.

0/0
15.8.2009 9:38

pinguone

Re: Já jsem zažil jenom okupaci Německem

R^

0/0
15.8.2009 10:57

J i ř í

Výborný článek

Děkuji, výborný článek. Ale asi trochu chápu, proč někteří lidé volí stranu s krví na rukou: Zvíře chycené v přírodě a zavřené do klece velmi trpí. Ale zdegenerované zvíře, které vyrůstalo celý život v kleci, se po vypuštění nedokáže uživit a vrací se do klece, kde sice nemá svobodu, ale má jistý žvanec bez námahy. A o tom to je.

0/0
15.8.2009 9:04

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.