Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Blanka Říhová: Politika je věda, kterou nemohou dělat amatéři, jak se děje. A podle toho to vypadá

Profesionálně prováděné celoživotní vzdělávání, politická kultura, podpora vědy a umění, odpovědnost v partnerských vztazích, zlepšení vztahů mladé a starší generace, poctivost v podnikání. To považuje za nejdůležitější pro naší společnost Blanka Říhová, imunoložka a mikrobioložka z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Klotilda

Už jsem přestávala doufat

Bezva článek.Ony vize jsou takové normální a jednoduché a přitom tak drzé a výstřední.Tak odtržené od reality!Poctivost podnikatelů,odpovědnost v partnerských vztazích,politická kultura.....a třešinka na dortíku - profesionálně prováděné celoživotní vzdělávání.Sen.

0/0
14.8.2009 22:26

dedko

Ale paní Říhová !

A co demokracie ?

0/0
14.8.2009 14:14

MaBla

Re: Ale paní Říhová !

Zaklínání se slovem demokracie je přežité klišé. Heslo, slogan bez obsahu. Tvrdím, že na modelu České republiky se ukazuje, jak nedokonalý systém demokracie je. Důkazem toho je skupina lidí,  zvolených coby zastupitelé občanů - poslanci a to především Poslanecké sněmovny. Pokud hájíme systém zastupitelné demokracie s rovnoměrným volebním právem občanů a přitom je nad Slunce jasné, jaká třída lidí se takto zvolenou skupinou stane, pak si lžeme do tváře a to pouze proto abychom se náhodou nedotkli systému demokracie. Dokud bude mít stejné hlasovací právo nevzdělanec, který navíc politiku posuzuje podle velikosti billboardů a břitkosti či populismu předvolebních hesel a na druhé straně člověk vzdělaný, přemýšlející v souvislostech a hájící parametry, jejichž životnost a důsledky přesahují čtyřletý rámec volebního období, do té doby se budeme muset stydět nejen za ony "zástupce lidu" ale především za jejich výsledky. 

0/0
14.8.2009 14:31

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: Ale paní Říhová !

ale ty jsi vzdělán, viď? ....naposledy jsi vyvážel septik, že? ..;-)

0/0
14.8.2009 14:37

expat47

Re: Ale paní Říhová !

....jo, je to tak, sám jsem toho člověka viděl,  ale to bylo v 82hém............krátce po tom, co podepsal chartu......

0/0
23.8.2009 13:35

expat47

Re: Ale paní Říhová !

.........bohužel to platí dnes pro všechny západní demokracie včetně USA......kam dál?????????????

0/0
23.8.2009 13:31

MaBla

Re: Ale paní Říhová ! II

Dokud se lidé s hodnotovým žebříčkem typu paní Říhové budou pohybovat mimo politickou scénu, do té doby nelze čekat, že se rozhodování o nejen současném ale i budoucím životě v této zemi zlepší.

0/0
14.8.2009 14:33

snílek

Úpadek,

doporučuji knihu doc.Koukolíka Vzpoura deprivantů.Jinak článek Blanky Říhové naprostý souhlas.Lidé kteří nám vládnou nemají žádné morální zábrany,myslí především na sebe a jejich velkohubá prohlášení jsou jedna velká lež.Korupce,plýtvání státními prostředky,úplatkářství,nefungující soudnictví a pořád se jede dál.Zastaví to jen státní bankrot,pád na hubu,až nebudeme schopni splácet své dluhy.Ti co jsou za tento stav odpovědni žijí ve svém akvariu,kam nedoléhá hlas malých,jsou nepostižitelní,protože vrána vráně oči nevyklove.Je to příliš pesimistická úvaha?Nemyslím,je to blíže realitě než se domníváme.;-(

0/0
14.8.2009 10:10

12345hanka

Re: Úpadek,

Jj, pan Koukolík je móc chytrej pán. Ovšem k vašim úvahám bych dodal, že takhle chrakterizovat se dá i většina těch, jimž je vládnuto. Proto to taky těm vládcům tak snadno prochází, ti "nevládci" se už třesou na to, aby se taky dostali k lizu.

0/0
14.8.2009 13:42

j@ck

Re: Úpadek,

jo, dobra kniha. Kdyz slysim slovo emocni deprivant, tak si vzdy ihned prestavim Klause - typicky psychopat s narcistickou poruchou osobnosti, bez moralnich zasad a odpovednosti, pro udrzeni se u koryta schopny ucinit cokoliv. Ale on neni jediny, deprivantu je jich tam 50%

0/0
14.8.2009 13:47

činčo

Politika se týká nás všech, nejenom nějaké dotované

 "vědecké elity" z našich daní!!:-P

0/0
14.8.2009 9:42

cromagnon

Re: Politika se týká nás všech, nejenom nějaké dotované

Je to tak, politika je pro všechny lidi.

:-)

Ale až půjdeš na vyšetření krve, tak se raději obrať na elitní odborníky, než na průměrného voliče.

;-D

0/0
14.8.2009 10:44

zberanek

Možná je to hudba budoucnosti

Sohlasím s článkem, dnešní politici jsou většinou odpadem společnosti (Topolánek, Langer, Tlustý, Bém, Gandalovič, Paroubek, Rath, Škromach, Kalousek, oba Sobotkové, Parkanová a další).  Bohužel v Česku toho volič moc změnit nemůže, protože volí pouze jednu stranu (má jeden hlasovací lístek) a nemůže volit osobnosti napříč politickým spektrem stran.  Volič by měl mít možnost také vybrat možné (nemožné) koaliční partnery pro strany. Program by pak vybral ty kandidáty s nejvíce hlasy a přiřadil je stranám a rozhodl o možných koaličních partnerech.

0/0
14.8.2009 9:11

JoD

Re: Možná je to hudba budoucnosti

Musel by se změnit systém (politokratické) demokracie. Změnit zastupitelskou demokracii, nebo výrazně posílit přímou demokracii bez "zvonění klíčků" nelze. Pan Klaus Vám řekne: "Založte si stranu a změnu prosaďte parlamentní cestou." Je to stejná myšlenka jako říkali komunisté: "Jsme pro reformy, ale v rámci socialismu."

0/0
16.8.2009 9:35

cromagnon

Volič

Volič je něco jako tajemná ruka trhu.

:-)

0/0
14.8.2009 8:55

cromagnon

Re: Volič

Nerozezná pod mikroskopem stafylokoka od streptokoka, bakteriofág od červené krvinky.

:-)

0/0
14.8.2009 9:14

bajkonur

co dodat

Bravo!! Výhybal jsem se tomu, ale díky Vašemu článku jsem si založil účet, abych mohl reagovat :-) Jsem rád, že v téro republice ještě stále žijí lidé, kteří nehodnotí svět a naši společnost jen podle novy a blesku. Děkuji za tento článek, plně souhlasím. "Pitomé" je to, že to vůbec nic nezmění. Nahoře budou stále ta samá "prasata" (Vám vodu, mě víno), ale co už......

0/0
14.8.2009 8:48

Bouše

To je pravda,

jen si vzpomeňme na období vlády komunistů. Většina z nich byla minimálně absolventem Večerní university marxismu-leninismu, někteří "vystudovali" i Vysokou školu politickou v Moskvě. To byla profesionalita na vysoké úrovni ! :-P

0/0
14.8.2009 8:45

forhend

Re: To je pravda,

blbost...většina to nebyla

0/0
14.8.2009 11:32

JoD

Re: To je pravda,

I kdyby to byla pravda, není to omluva pro současné diletanty.

0/0
16.8.2009 9:19

adamice

Velmi moudrá slova

Velmi moudrá paní, ale těm našim vládním potentátům to stejně nepomůže, protože ani jeden z nich si nikdy nepřipustí, že by dělal něco špatně. Jinak se tomu také říká arogance moci.

0/0
14.8.2009 8:40

moiazza

Kdo nám velí?

Blanka Říhová má pravdu. Chyba je, že v našem státě ještě nikdo jiný na to nepřišel.

Když nám může vladnoud Marek Benda, Langer , herci a zpěváci, pak vlastně politika je naprosto jednoduchá věc, kterou zvládne i ten největší hlupák. Důležité funkce se přiděluji kamaradičkům jako trafika. Myslíte že vládl Topolánek? Omyl! Topolánek dělal vše, co mu nařídil Dalík. Tak kdo vlastně řídil tento stát? To je jen jeden příklad, ovšem na tomto principu u nás funguje vše. ;-(

0/0
14.8.2009 8:34

Najdete na iDNES.cz