Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie dokončila návrh na sjednocení dechových zkoušek

Ne každý soud v Česku se spokojí s dechovou zkouškou, některé stále vyžadují i krevní test. Dopravní policisté proto vypracovali pro Nejvyšší státní zastupitelství materiál, který má sjednotit praxi policistů, státních zástupců i soudců v boji proti řízení vozidel pod vlivem alkoholu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Pan Navratil

Tržil

je idiot. Není problém nadýchat, přestože je člověk prokazatelně střízlivý.

0/0
6.8.2009 14:12

danny44

Re: Tržil

Pokud nesouhlasíš, můžeš TY POŽÁDAT o krevní zkoušku... Ta buď výsledek dechové zkoušky potvrdí (pak si rozbor zaplatíš) nebo vyvrátí (pak by ho měla platit policie).

Ale není nutné vozit každého ožralu za volantem na krev....

0/0
6.8.2009 18:34

Ochlupoun

Re: Tržil

Problém je z velké části v tom, že praxe, navíc právně dost na vodě, trvá na nějaké (nikde nespecifikované) hodnotě promile alkoholu v krvi, kterou někdo považuje za nulovou. Nula samotná, je ale nereálná, i kojenec abstinentky má nenulé procento alkoholu v krvi, jde jen o to na jakém místě za desetinnou čárkou. Tak co je v podání policie nula? Mě osobně se dost příčí, že o něčem takovém rozhodne Český policista, pověstný svojí arogancí a hloupostí a doplatí na to  občan, který je sice soudem osvobozen, ale náklady na soudní řízení (právník) a další související škody mu nikdo nezaplatí.

Problém je v tom, že místo toho, aby zákon řekl budeme tolerovat 0,2 promile tak to posuzuje policista, soud a navíc pokaždé jinak. Tohle je prostě systémově špatně. Navíc mi není jasné, proč policie dělá nějaké návrhy pro soudy. To tady máme policejní stát ?!? Policie má držet hubu a bránit zákon a ne si vymýšlet zákony vlastní.

0/0
8.8.2009 2:57

Ochlupoun

Re: Tržil

Navíc, požádat můžeš, ale žádný nárok na to nemáš. To v praxi znamená, že Ti arogantní policista řekne, že tě na žádný odběr krve nepoveze. A než to s tebou sepíšou a než se tam nějak dopravíš a někoho vůbec přesvědčíš aby ti takový odběr udělal (tak abys to mohl použít jako důkaz pro svoji obhajobu) tak v tomhle státě bys vystřízlivěl i z opice jako hrom, natož z nějakého sporného promile např. po některých lécích.

Kdyby raději policie dělala co měla a nepletla se do práce zákonodárcům a moci soudní, měli bychom se všichni lépe. Takhle třeba najít toho parchanta co popálil malou Natálku ve Vítkově... ;-€

0/0
8.8.2009 3:05

Michal1

Ožrala

 Typický příspěvěk ožraly! Litr slivovice a v pohodě, u toho bych chtěl být. Tyto "pseudoproblémy" se zde řeší jen pro to, že naši poslanci, senátoři, podnikatelé, soudci a podobná verbež ráda chlastá, ale už velice nerada přichází o papíry a platí pokuty. Takže vymýšlejí vše možné i nemožné, aby se vyhnuli postihu. Proč si nevezmem příklad z Německa nebo z USA. Pokud zaviníš nehodu s alkoholem v krvi, jdeš za katr a nikdo neřeší, jaký přístroj se používal. A je li ta nehoda nedej bože smrtelná, papíry už nikdy nedostaneš. Odmítnutím zkoušky se tam podle zákona řidič sám usvědčuje, že řídil opilý. Jen u nás se to považuje za "základní lidské právo", odmítnout zkoušku.

0/0
6.8.2009 13:40

Pan Navratil

Re: Ožrala

Správně píšete "v krvi." A když voláte po USA, žádný policista neprovede zkoušku na alkohol (a víte, jak se tam dělají? ;-D), pokud nemá podezření na jeho požití. Stejně jako nedělá "namátkovou" kontrolu.

0/0
6.8.2009 14:14

danny44

Re: Ožrala

Něco podobného platí v Německu - bez jiného přestupku je povoleno 0,5 promile, při ÚČASTI na dopravní nehodě znamená 0,3 promie spoluvinu....

Jak prosté.... ale pro naše posrance příliš složité....

0/0
6.8.2009 18:35

Bob Harwey

Výsledek dechové zkoušky

nemůže být relevantním důkazem, protože trestní zákon vyžaduje " stav vylučující způsobilost". To, že někdo " nadýchá" 2,1 promile atd. ještě neznamená, že tato osoba řídila v tomto stavu. Někdo vypije O,3 dcl piva a je " kantáre", někdo zase vypije litr slivovice a je v pohodě. Je to velice individuální. Pokud soud přistoupí na tento návrh, tak by ze znění tohoto trestného činu měl být vyloučen pojem  stav vylučující způsobilost, protože jinak než znaleckým posudkem nelze tento stav dokázat i když v tomto případě je to velice pochybné, protože znalec vychází ze subjektivních svědectví osob, které nemusí věc správně umět vysvětlit, reprodukovat atd.

0/0
6.8.2009 12:13

elverano

Re: Výsledek dechové zkoušky

Ano, ale soudy berou jako hranici mezi normálním stavem a stavem vylučujícím způsobilost stav 1 promile. Takže pokud je naměřeno více jak 1 promile, jedná se o stav vylučující způsobilost automaticky, pokud je naměřeno mín, tak se to zkoumá individuálně a záleží na úvaze soudu. Není tedy vyloučeno, aby byl  stíhán i člověk, kterýmu bylo naměřeno méně než 1 promile.

0/0
6.8.2009 12:46

Dandelineman@

Ano ověření ČMI

neboli českého metrologického institutu bude viditelně označeno na přístroji, který se nechá v pravidelných intervalech ojustovat. BTW: etalon 1promile je uložen v parlamentu jednoho nejmenovaného státu ;-D

0/0
6.8.2009 11:32

Dandelineman@

Re: Ano ověření ČMI

Rada pro odborníky: když do přístroje vyprsknete trochu alkoholu aniž byste cokoliv pili (např.ústní vodu) tak chcípne :-)

0/0
6.8.2009 11:35

Najdete na iDNES.cz