Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Nevystudoval práva, přesto bude zapsán mezi koncipienty, rozhodl soud

Česká advokátní komora musí zapsat do seznamu advokátních koncipientů absolventa Policejní akademie ČR Jana Pešku, přestože nevystudoval právnickou fakultu. Rozhodl o tom pražský městský soud. Profesní organizace obhájců s rozsudkem nesouhlasí a chce se dovolat k Nejvyššímu soudu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Afrodihe

Dotaz

Jsem také absolventka Policejní akademie a mám stejnou zkušenost. Je dobře, že je zde konečně tento rozsudek a naděje na to, že i nás se stanou advokáti.

Další podmínkou nutnou pro zápis do seznamu koncipentů je ale pracovní poměr u advokáta. Mně se zatím nepodařilo sehnat AK, kde by mě zaměstnali, když mám Policejní akademii a ne Právnickou fakultu. Má někdo podobnou zkušenosti či radu?

0/0
9.8.2009 15:55

Energeticcc

Re: Dotaz

Jedna rada se nabízí- vystuduj práva. S rozsudkem nesouhlasím a doufám, že ho NSS zruší.

0/0
11.8.2009 8:02

judge_dredd

Re: Dotaz

milé kotě... Energeticcc... totiž absolvent policejní akademie a právnické fakulty totiž vystudovali stejnou skupinu oborů - Právo, právní a veřejnosprávní činnost, tedy jde o obory příbuzné, tedy splňuje literu zákona o advokacii.-)

Navíc, stejně jako absolvent PF může být třeba kriminalistou či policistou (ačkoliv  zrovna kriminaistika a policejní právo se tam bere opravdu velmi okrajově), tak není důvod proč by absolvent PA nemohl být advokát.

Mimochodem, vím o případu, kdy absolvent PA je dnes státní zástupce. Chtěl bych vidět, jak by to komora řešila, pokud by najednou chtěl být advokát. Ony totiž tuv. právnická povolání jsou 100% prostupná:)))

A mymichodem, pokud jsi absolvent či studen PF, tak sice tvoje ego je veliké, ale tvoje znalosti mizivé, protože by jsi věděl, že dovolání nebude dělat NSS, ale NS, což jsou absolutně rozdílné soudy. Měl by jsi si ty tupínku nastudovat příslušné judikáty...

0/0
11.8.2009 22:11

Xaver01

V souvislosti se skandálem v Plzni bych řekl

že na PA se vyučuje stokrát kvalitněji nežli na FPR v Plzni, která se stala tak akorát pračkou na levné tituly pro různé politiky a podnikatele - viz Gross, Pospíšil, Ruml, Veškrnová a další kreatury.

0/0
12.8.2009 23:07

Kevin Costner

studium

Ježiši, co je tohle za nesmysl? Studium práva není jen o nastudování zákonů, ale také o politologii, historii práva a veřejné správy a podobně. To vás na ekonomce nenaučí..

0/0
6.8.2009 7:35

sprav

Re: studium

Ty jsi kokýno z ČAK - Policejní akademie není ekonomka... mimochodem, všechny tebou vyjmenované předměty se tam učí ;-D

0/0
6.8.2009 8:02

Energeticcc

Re: studium

Jojo, třeba obchodní právo jako výběráček atd., viď;-D

0/0
11.8.2009 8:04

judge_dredd

Re: studium

ad 1 - pokud jej absolvoval, tak jaký je problém ???

0/0
11.8.2009 22:38

judge_dredd

Re: studium

ad 2 - zapoměl jsi ovšem říci, že v bakalářském programu jde o dvousemetrální předmět za 6 kreditů a zakončen zkouškou a v magisterském jde o dvousemestrální předmět s názvem obchodní právo II. za 5 kreditů a zakončeném zkouškou, tedy celkem 4 semestry 11 kreditů a dvě zkoušky.

PF UK - pouze dva semestry 10 kreditů (zápočet a zkouška) a klauzurka na kterou se učíš skoro sám :-)

PF MU - tři semestry a 16 kreditů (zápočet, zápočet a zkouška)

PF ZČU - čtyři semestry 12 kreditů (čtyři zápočty)

PF UP - tři semestry (17 kreditů) (tři zápočty a zkouška)

0/0
11.8.2009 22:39

judge_dredd

Re: studium

Tedy jak koukám, tak koukám, tak nejenomže samotné PF v tom mají pěkný bordel, ale kupř. tebou napadené obchodní právo se na PA učí déle a hlouběji (dle kreditů) než na PF UK (a to si nedělám iluze o tom jak se stupidně přidělují kredity na PFUK, kde boloňský proces jim neříká absolutně nic :-)))

0/0
11.8.2009 22:42

jenny268

Re: studium

Na PA se rozhodně právo neučí hlouběji než na PF. Mluvím z osobní zkušenosti. Obchod se dal naučit za pět dní. Ti, kteří nebyli z nechytřejších, ho dali napodruhé.

0/0
28.8.2009 17:08

hawatt

jj

Je to jak se zubaři, každý na ně nadává, ale každý jednou přijde...

0/0
6.8.2009 7:28

paxxtor4u

ČAK, synonymum pro monopolní výsady

Komora je samoregulující se cech (ne nepodobný tomu středověkému)-dnes se tomu říká "neokorporativismus". Správa vydávání licencí k výkonu advokacie je v rukou členů odvětví. Tím je dán také jistý limit počtu licencí v odvětví (ostatním je vystaven stop působení na trhu s právními službami). Zjevná je nejenom neefektivita, ale neschopnost přizpůsobit se měnícím se podmínkám vkusu spotřebitelů. Umělé omezení trhul, omezující volné poskytnutí služby, pak zajišťuje pro soudruhy z ČAK dosažení tzv. rent. Je to totéž co korupce-cílem korupčního jednání i "rent-seekingu" je snaha vyzískat přednostní práva.

0/0
5.8.2009 19:28

Dzany

Re: ČAK, synonymum pro monopolní výsady

Přesně jak píšete, ale já to viděl z malinko jiného pohledu (toho soudního, kdy proti mě stáli).:-) Ale byl to boj s úspěšným koncem...:-)

0/0
5.8.2009 21:32

moš

Re: ČAK, synonymum pro monopolní výsady

 Ale děte vy chcete,aby vás obhajoval státem dosazený poskok.ČAK je poslední pojistka,že na politickou objednávku nebudete hnít ve vazbě nebo lágru.Útoky na advokacii jsou pokusem o likvidaci posledních zbytků svobody,které v této zemi ještě zbývá.

0/0
5.8.2009 21:59

paxxtor4u

Re: ČAK, synonymum pro monopolní výsady

To myslíte vážně anebo si děláte legraci? Vlastně, beru to zpět, protože tak to má přeci být! Chcete mi ještě "vyložit", že spravedlnost je vůlí zákonodárce a pozitivní právo je tím, co nejenom právem je, ale má také být? Vy jste zřejmě vůbec nepochopil, že studium práva v této zemi je normální indoktrinace státní ideologií přesvědčující nás občany, že jenom jeho vůle je právem (vůle jakési ad hoc politické většiny, ale nejdříve mi prosím právně a jasně definujte, co je ta většina a "veřejný zájem"-a jsme u toho!). Souhlasím s Vámi v jediném-že je třeba odstavit Parlament od masové tvorby právních pravidel včetně trestního práva, které vždy v minulosti bylo součástí práva civilního -a to dodnes v řadě zemích je. Největší tragédií naší dějin zůstává formální právní kontinuita po r. 1989 (tedy nejpozději od r. 1992, protože elity již řadu let před "sametem" věděly již s předstihem, že stát se rozpadne na dvě části).

0/0
5.8.2009 22:18

Já, Claudius

Nevystudoval jsem medicinu

ale chci být zapsán mezi chirurgy.

0/0
5.8.2009 18:50

65c02

Re: Nevystudoval jsem medicinu

To je ovšem příměr kvalitativně zcela jiný než zpřístupnění možnosti dělat advokáta i pro ne-právníky.:-)

0/0
5.8.2009 18:58

sprav

Re: Nevystudoval jsem medicinu

Podívejte se prosím na učební plány PA... z 80% je to právo... dokonce absolventi PA mohou vykonat rigorózní zkoušku JUDr.  Na Slovensku, Německu, Rakousku, Británii apod. běžně absolventi tamních pol. škol mohou být právníci, soudci... Jsou existující absolventi PA na postech státních zástupců a údajně existuje i soudní kocipient, tak proč ne advokát.

V zahraničí obecně může dělat advokáta člověk se vzděláním bakalářským ve skupině oborů práva a příbuzných. Podle zákona obory vyučující na PA jsou z této skupiny a dokonce se musí u nás jednat o vyšší vysokoškolský stupeň - magisterský.

KVITUJI ROZHODNUTÍ SOUDU A DOUFÁM, ŽE NSS JEHO ROZHODNUTÍ POTVRDÍ !!!!!!

Ještě možnost ustanovení více advokátních komor jako jinde a hurááááááááá - vykopat ty šizuňky co vystudovali za bolšána, ještě pouze za 4 roky a zadarmo dostali JUDr...!!

0/0
5.8.2009 21:23

Dzany

Re: Nevystudoval jsem medicinu

Děkuji, taky to tak to taky vidím...:-)

0/0
5.8.2009 21:28

J.

Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

Dokazal prechytracit ostatni pravniky tudiz bude asi dost dobrej aby delal napr advokata!

0/0
5.8.2009 18:41

Dzany

Re: Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

Děkuji děkuji pane, to je od Vás velká pocta ! A kdybyste viděl, jak se ke mě protistrana chovala při jednáních! Nebyli schopni ani pozdravit a to, že si je nějaký mladý kluk (já) vůbec dovolil hnát k soudu přispělo k jejich elitářskému a nadřazenému chování !!!!!R^R^R^R^

0/0
5.8.2009 21:22

sprav

Re: Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

Jestli jste to opravdu vy, tak dávám 1+++. Jen bacha na advokátní zkoušky... ty ku..vy nezapomínají

0/0
5.8.2009 21:25

Dzany

Re: Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

Zdravím Vás, jsem to opravdu já, když budete chtít, pošlu Vám i text žaloby a ostatní věci. Ale s advoktáními zkouškamy to vidím stejně.RvRvRvRvRv

0/0
5.8.2009 21:29

Dzany

Re: Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

Pardon za ten překlep a hrubku !!!!:-)

0/0
5.8.2009 21:46

sprav

Re: Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

Založil jsem pro tuto příležitost mail judge_dredd@centrum.cz

Jinak taky jsem PA a musel jsem PF, protože AK je had stupid. Dělám tuhle práci už pár let, a stále víc vím, že AK je banda.

Můžete mi prosím poslat ten text žaloby a případný rozsudek až jej budete mít. Nebo jestli si nepamatujete stručné zdůvodnění při vyhlášení...

0/0
5.8.2009 22:01

sprav

Re: Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

btw. Děkuji

0/0
5.8.2009 22:06

Dzany

Re: Me prijde ze dotycny pokazal ze je dost dobry pravnik

Už to letí na mail...:-);-)

0/0
5.8.2009 22:25

65c02

Soudit ne, ale dělat advokáty? Proč ne?

"Právo se vyučuje i na technicky a ekonomicky zaměřených vysokých školách v rozsahu od jednoho do čtyř semestrů a mohlo by se stát, že advokacii nakonec budou vykonávat inženýři," uvedl Krym.

...............................

Nevidím v tom žádný problém. Advokáta si, na rozdíl od např. soudce, vybírá každý sám a dobrovolně. Pokud by potenciální klient byl srozuměn s tím, že jej bude zastupovat např. strojní inženýr a věděl by to dopředu, ještě před tím, než podepíše advokátovi plnou moc k zastupování, tak v tom nevidím žádný problém. Vy snad ano?

0/0
5.8.2009 18:20

hawatt

Re: Soudit ne, ale dělat advokáty? Proč ne?

ano i ne

advokát může být také přidělen - kupříkladu, hrozí-li obviněnému více než 5ti letý trest, pak je mu určen soudem a hájí ho...

0/0
6.8.2009 7:25

puk

Okamžitě sebrat licenci všem komunistům,

nechápu jak je možné že dosud neproběhla denacifikace . Žádný komunista, i takzvaně bývalý, nesmí být advokát, soudce, státní úředník v jakékoliv vedoucí funkci, nesmí být ve vedoucí funkci i soukromém podniku, čítající více jak 15 zaměstnanců. To platí doživotně!

0/0
5.8.2009 17:06

_-1-_

Re: Okamžitě sebrat licenci všem komunistům,

Kolik je ti roků?

0/0
5.8.2009 17:17

Já, Claudius

Re: Okamžitě sebrat licenci všem komunistům,

Vskutku originální pojetí demokracie!

0/0
5.8.2009 18:51

sprav

Re: Okamžitě sebrat licenci všem komunistům,

v poválešném Německu slavila úspěch, tak jaký problém???

0/0
5.8.2009 21:27

Paeris Kiran

:D

"by mohli soudit inženýři"

To by nebylo tak špatné. Konečně by se právo přiblížilo skutečné exaktní vědě a rozhodovalo by se pouze dle doslovného výkladu paragrafů.

(což by soudce měl dělat i teď bohužel to nedělají) Soudci kteří odládají své rozhodnutí aby nepoškodili před volbami nějakou stranu by měli být vyházeni ze soudů na den bez náhrady.

Soudce má rozhodnout jen a pouze na základě paragrafů, zcela bez ohledu na politiku, veřejné mínění a defacto na celý svět. Jediné co ho má zajímat je ten papír s paragrafem.

0/0
5.8.2009 16:02

Paeris Kiran

Re: :D

Zcela ideální by bylo soudce izolovat od okolního světa aby měl informace jenom o své kauze. NAneštěstí je to v praxi neproveditelné.

0/0
5.8.2009 16:06

Vanguard

Re: :D

PRÁVO NENÍ EXAKTNÍ VĚDA!!!!!   Nechci se nějak zastávat českých soudů, mám s nimi svoje zkušenosti, ale právo rozhodně není exaktní věda-obvykle záleží na tom, ke které SKUTKOVÉ okolnosti se soudce přikloní a na jejím základě pak aplikuje právo.  Z toho vyplývá, že v právu (a zejména v právu trestním) rozhodnout jinak znamená automicky rozhodnout špatně.  Abych to přiblížil, jestli si někdy byl na fotbale, tak jistě víš, že fanoušci dívající se na stejný zápas jsou schopni se pobít při debatě na téma, jestli faul byl nebo ne, případně jestli byl v pokutovém území nebo mimo-a to to všichni viděli.  A teď si představ, že soudce je zhusta v postavení rozhodčího, který má rozhodnout, jestli faul byl nebo ne-a k dispozici má v podstatě jen výpovědi fanoušků...

0/0
5.8.2009 16:23

Paeris Kiran

Re: :D

99 procent debatovaných faulů by mělo být jako fauly odpískáno bohužel rozhodčí z toho dělají zábavu pro lidi a tak netrestají vše co by trestat měli. Co se mě týká tak by měli být asi tak 100x přísnější.

0/0
5.8.2009 17:04

Vanguard

Re: :D

Znám lidi, kteří na to mají zcela odlišný názor...

0/0
5.8.2009 17:11

brouzdalka

Re: :D

No co říct na příspěvěk, který evidentně psal někdo, kdo toho moc o interpretaci právních předpisů a o právu vůbec ví tolik jako veverka o mostních konstrukcí...snad jen zkuste se zamyslet nad tím, co to je ten doslovný výklad, kterým se oháníte. Myslíte, že je jenom jeden? Když by každý člověk interpretoval určité ustanovení stejně, tak proč se zdržovat interpretací? Proč tedy rovnou nedělat jednoznačné předpisy. Víte, ono to není tak snadné, jak se laikovi zdá. Nelze prostě vytvořit text, který by byl pro všechny stejně srozumitelný (to je ovlivněno např. zkušenostmi konkrétním lidí, který je každý jiný a i text na ně působí jinak), stejně tak je obtížné zaručit, aby si každý text interpretoval stejně (opět hrají roli zkušenosti, nebo taky znalost jazyka). Prostě práva nejsou tak jednoduchým oborem jak se zdá.

0/0
5.8.2009 16:54

Paeris Kiran

Re: :D

Právo lze snadno udělat jednoznačně ovšem museli by ho tvořit odborníci. Ne stádem volená banda kariéristů.

0/0
5.8.2009 17:02

Vanguard

Re: :D

Píšeš o věcech, o kterých nemáš ani potuchu...

0/0
5.8.2009 17:24

sprav

Re: :D

Když už papouškuješ Gerlocha a Zoulíka, ta alespoň uváděj zdroj, jo... chytračko!!! Douč se prosím přednostní výkladové aplikace - gramatický výklad je vždy na 1. místě... teprve následně nastupuje systematický, teleologický atd.

0/0
5.8.2009 21:32

minutos007

Re: :D

No neco na tom je... Možná by pak právo a spravedlnost nebyly tak odlišné věci....

0/0
5.8.2009 17:10

ROSES LIVE

Bych zalozil Vysokou skolu univerzalni

jeji absolvent by byl zpusobily vykonavat jakou koliv profesi - dokonce i politika

0/0
5.8.2009 15:12

WelBloud007

Re: Bych zalozil Vysokou skolu univerzalni

na toho dozajista nemusíš mít žádnou školu, často to vypadá, že čím nevzdělanější, tím lepší ...

0/0
5.8.2009 15:35

Pan Navratil

Re: Bych zalozil Vysokou skolu univerzalni

Nějaký ty práva na ZČU si pak doleštíš během sněmovnování.;-)

0/0
5.8.2009 16:36

jeen

Re: Bych zalozil Vysokou skolu univerzalni

a la

                        Je to blb, může zastávat jakoukoliv státní funkci.

;-D

0/0
5.8.2009 16:19

sůva

Jestli měli biologii tak by mohl léčit lidi

anebo jestli měli semestr o potravinách s porcováním a druhy masa tak by i operace mohl provádět - prostě takový doktor ze Sorbony pro všechno .

0/0
5.8.2009 15:08

zdeseny obcan

Re: Jestli měli biologii tak by mohl léčit lidi

Na Policejni akademii vyucuji pravo vyucujici z pravnickych fakult. Diskuse na tema jestli muzou advokati z PA pusobit jako pravnici nebo ne je treba zde:

http://www.specnaz.cz/forum/viewtopic.php?p=38740

0/0
5.8.2009 15:23

Najdete na iDNES.cz