Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Za uplácení lékařů farmaceutickými firmami padla první pokuta

V Česku poprvé padla pokuta za nekalé praktiky farmaceutických firem. Firma Actavis má zaplatit 750 tisíc korun za to, že lékařům platila pobyt u moře v Egyptě výměnou za předepisování jejich léků. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

davnopryc

Za dobrotu na zebrotu

Omlouvanim jakekoliv podfuky, levarny, rozkradani, atd. tim "Nojo, dyt vono se to jinde taky deje - brzy vznikne vseobecna bida a narod bude sestaveny z okradenych holousku stravujicich se vzduchem, listim, korinky.

;-(

0/0
4.8.2009 23:02

kocour Mikeš

Mezi uplácením a poskytnutím provize

je rozdíl. Pokud se zde jedná o úplatky, pokuta je na místě. Osobně ale vidím podstatně větší problém jinde. Lékař raději předepíše lék (ať už kvůli provizi a nebo úplatku) v situaci, kdy to není jednoznačné. Pacient jako laik má minimum možností se bránit takovým postupům.

0/0
4.8.2009 12:01

Reeve

Re: Mezi uplácením a poskytnutím provize

Provize je odměna za zprostředkování obchodu a v souvislosti s předepisováním léků o ní nemůže být ani řeč. Tady je to jen prachsprostý úplatek a podvod na pojišťovně nebo na pacientovi. Pokaždé, když lékař předepíše dražší lék než ten, který je momentálně na trhu nejlevnější, by měl svou volbu důkladně zdůvodnit a doložit (zdravotními důvody nebo výslovným přáním pacienta).

0/0
4.8.2009 12:12

sheherezhada

Re: Mezi uplácením a poskytnutím provize

kazdemu sedne neco jineho a na zduvodnovani je lekarska zprava

0/0
4.8.2009 12:22

Tom Atom

A co pokuta za dovolenou v Toskánsku?

A jakou pokutu zaplatí ČEZ za to, že na dovolenou pozval Urbana a lidi z ODS?

0/0
4.8.2009 11:10

augustin

pro modrou sebranku

na těchto stránkách je to norma žití a vrchol vidíme u Odsáckých politikůRv!!

0/0
4.8.2009 10:21

vokroj

Tato korupce

existuje už 20 let na všech úrovních lékařských aktivit, zatím nikde neřešeno ....

0/0
4.8.2009 10:19

augustin

Modrá individua

Zase vykládá zákony podle sebe,číst to tady je modrej puberťáckej humusRv!!

0/0
4.8.2009 10:18

celim

tak si tak říkám,

kdybych byl lékař a teď za mnou přišel distributor s tím, že když budu předepisovat jeho lék, tak budu dostávatnějaké procento, tak nevím jak bych se zachoval, kdybych věděl, že lék má prakticky stejné účinky jako lék od jiné firmy a cena je zhruba stejná! Nejspíš bych ta procenta bral, protože bych necítil , že někoho okrádám.Jiná situace by asi byla, kdyby lék byl horší, dražší,no prostě někdo by na tom prodělával.To bych asi na procenta nepřistoupil.

0/0
4.8.2009 10:17

Reeve

Re: tak si tak říkám,

Okrádal byste pojišťovnu nebo pacienta, protože úplatek ("provizi") si firma započítává do ceny léku. Kdyby tato praxe neexistovala, byly by léky levnější.

0/0
4.8.2009 12:16

YaTaky

Farmaceuticke firmy takto jednaji po celem svete.

Je to uplne stejne jako podobne skandaly v jinych zemich. Maji tu "marketingovou" strategii promakanou.:-P:-/

0/0
4.8.2009 10:08

vymrzovac

a už nějaký výzkumák vyzkoumal.....

....gde je hranice mezi úplatkem a spropitným?   Jak je možné, že se v některých zahraničních průvodcích přímo píše, že je zvykem nechávat spropitné ve výši např. 5% ?   Proč bychom nemohli dát spropitné doktorovi, nebo státnímu úředníkovi?

0/0
4.8.2009 10:05

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: a už nějaký výzkumák vyzkoumal.....

...snad ty můžeš ... ale on to nemá brát ...popletl jsi si, co je komu povoleno a co zakázáno ;-)

0/0
4.8.2009 10:10

Reeve

Re: a už nějaký výzkumák vyzkoumal.....

Spropitné v restauraci je zcela dobrovolný akt, navíc - pokud s tím nesouhlasíte - si návštěvu můžete klidně odpustit. V případě zdravotnictví či státní správy je to úplně jiná situace, protože jejich návštěvu si odepřít nemůžete. Navíc u nich nelze dokázat, zda "spropitné" (odměna za vykonanou službu) bylo poskytnuto až po vykonání služby, nebo už před ní jako podmínka jejího poskytnutí. Proto je ve státní správě, zdravotnictví a také ve školství jakékoliv "spropitné" zákonem zakázáno.

0/0
4.8.2009 12:20

cufir-mufir

Pokuty

Možná se mýlím, ale neměla by pokuta někoho potrestat, neměl by trest převyšovat "nelegální" zisk, aby pokutovaná osoba zjistila, že takové jednání se jí dlouhodobě nevyplatí, protože vše co získá plus něco navíc zaplatí na pokutě, o všimném pro lékaře nemluvě !!!! Možná 750mio by je trochu zabolelo !

0/0
4.8.2009 10:00

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: Pokuty

inu ...měla ... takhle vypadá jako daň z přidané hodnoty za vlády ods ...:-)

0/0
4.8.2009 10:12

Kocourek69

Směšná pokuta.

Asi jako za komárů když dali stovku pokuty prodavačce zmrzliny za to že prodává zmrzlinu pod deklarovanou váhou. Výslek byl takový že začala šidit ještě víc aby pokutu měla do konce šichty zase zpátky.

0/0
4.8.2009 10:00

cufir-mufir

Re: Směšná pokuta.

nemluvě o tom, že do té doby šizením vydělala už 300,- ;-)

0/0
4.8.2009 10:01

tommik

Zase jedno plácnutí do stojatých vod....

V době letního blouznění a novinářských kachen je tento případ typickým případem, kdy potřebují novináři zvýšit čtivost svých periodik a tím cenu reklamy. Podobné věci se děly masivně pokud se zpětně pamatuji ještě za komunistů, kdy byli upláceni především primáři okresních nemocnic. To jsou prokazatelné zkušenosti všech, kteří se ve zdravotnictví pohybují. S dnešní  politikou toho, či onoho , to nemá naprosto nic společného. Dnes již nikdo bez tzv. provizí nezvedne ani malíček. Je to stejné na celém světě. Vy také , jedete-li např. do Egypta, musíte dopředu platit např. bakšišné a už se vůbec ničemu nedivíte. Hloupí jsou jedině ti, kteří se nechají tak trapně přistihnout.

0/0
4.8.2009 9:58

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: Zase jedno plácnutí do stojatých vod....

... ovšem o to snad šlo, ne? ....

0/0
4.8.2009 10:14

afk

bezna praxe

ale prosim vas, vzdyt to tu je naprosto bezna praxe. firmy se jen predhaneji, kdo uplati vic, aby jeho lek byl protezovan. doktor dostane za to, ze predepise 1 lek, lekarnik se na to podiva a jelikoz dostal od konkurence "jine instrukce", rekne pacientovi, ze ma ekvivalentni lek za mene a je vymalovano ;) a kdo myslite, ze tohle odhali ? pacient ? to tezko. doktor ? myslite, ze bude na sebe praskat ? nebo snad lekarnik ? to bych se divil tak, ze bych se uz snad vic ani divit nemoh'. po tolika letech tehle masove praxe je prvni pokuta opravdu naprosto SMESNY vysledek.

0/0
4.8.2009 9:57

vymrzovac

a co je na tom divnýho ?

...spousty firem dělá různé prezentace svých výrobků, mnohdy i s dárkovými balíčky.  Tak proč by nějaká firma nemohla dělat prezentace třeba v Egyptě? Co je komi po tom?     Já byl na různých firemních prezentacích v D,A,B,NL,PL,SK, a kdoví gde ještě.  A samozřejmě, že jsem ty výrobky potom projektoval......;-)

0/0
4.8.2009 9:56

Reeve

Re: a co je na tom divnýho ?

V případě běžných služeb (například projektování staveb) si může svobodně zákazník vybrat, kterého poskytovatele si vybere, v případě zdravotnictví tomu tak není. Navíc prakticky nemá šanci odhalit, že mu byl zbytečně předepsán dražší lék. Proto je tato forma "prezentací léků" (= uplácení lékařů) nepřípustná.

0/0
4.8.2009 12:25

blekkal

Mohl by nám prosím pan redaktor...

...sdělit, zda těchto výletů využívali ti zlí soukromí praktici, nebo spíše ti hodní kamarádi pana Ratha ze státních špitálů?

0/0
4.8.2009 9:53

sheherezhada

Re: Mohl by nám prosím pan redaktor...

a kde jsi vzal blud, ze ti ze statnich spitalu kamaradi s drathem ? 8-o8-o

0/0
4.8.2009 12:24

roddie

To jsou novinky

Každý ví, že když farmaceut. distributor nepodmázne, nic není a najednou je to novinka ...

0/0
4.8.2009 9:50

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: To jsou novinky

jojo ... hodně se i o této korupci mezi lidmi mluví ...ale co naděláš, když stát si hraje na mrtvého brouka ...:-)

0/0
4.8.2009 10:17

celim

Tak by mě zajímalo,

na kolik přijde zařazení léčiva do seznamu hrazených léků! No když se platí regálovné, tak proč ne toto. Jen je rozdíl v tom, že regálovné se platí obchodnímu řetězci a zde se platí úředníkům, kteří rozhodují! A určitě to není laciné, protože distributor(výrobce) léku si přijde na pěkné peníze.Rv

0/0
4.8.2009 9:49

prazdroj23

prvni pokuta....???

nejdriv jsem myslel, ze se pise o prvni pokute tento mesic, mozna rok. tak to je sila.

0/0
4.8.2009 9:41

S.T.A.L.K.E.R.

V první řadě bych pánům lékařům zakázal výkon povolání,

oni by si už následovníci rozmysleli, jestli dělat podobná swwinstva či nikoliv. Je jasné, že pár vší by se našlo - ale byly by to alespoň statečné vši, ochotné kvůli rychlým prachům riskovat ztrátu celoživotního byznysu... anebo by to byly jenom hloupé vši?

0/0
4.8.2009 9:37

blekkal

Re: V první řadě bych pánům lékařům zakázal výkon povolání,

Ty umíš lékaři dokázat, že něco předepisoval nikoli dle odborného posouzení, ale dle úplatku závistivá oranžádko? Třeba by pomohly lidové soudy?

0/0
4.8.2009 9:55

S.T.A.L.K.E.R.

Re: V první řadě bych pánům lékařům zakázal výkon povolání,

Modrý špindíro, lidové soudy leda na tebe. Ale to by byl myslím zbytečně silný kalibr, ono by stačilo mimo internet zadupat a nakaděl bys kýbl bobků.

A to, že ty si neumíš představit, jak doktorovi prokázat, že ordinuje podle úplatku, má být "argument" pro to, že melu z cesty a je to nemožné? No, je to argument proto, že jsi hlupák, ale u doktorů nám to nepomůže.

Prostě, doktor předepisující léky určité firmy jednou udělá botu, že místo vhodného léku od jiné firmy předepíše sice podobný, leč ne zcela vhodný lék. Takže na odborné otázce jej je možno chytit. Stejně jako na tom, že předepisuje moc moc a zbytečných léků. Jenomže to je na vás modré továrišče moc složité, vy umíte akorát vykřikovat cosi o třicetikorunových sockách a o nutnosti platit regulační poplatky...

0/0
4.8.2009 11:20

slatin

Je spousta poctivých lékařů..........

těch příjemců darů bude nejspíš méně.... Želbohu, vyrůstá však nová generace doktorů,jejichž krédo je napřed peníze.A pak to ostatní.Mám osobní zkušenost....s jedním z nich....vše se měří penězi....

0/0
4.8.2009 8:55

RumBum

Re: Je spousta poctivých lékařů..........

znam par lekaru, o kterych bych si nedovolil rict, ze jsou nepoctivi, ale na hory jezdi taky .. teda pardon .. na kongresy. 

0/0
4.8.2009 9:06

chenile

Re: Je spousta poctivých lékařů..........

Moje zena dela ve farmaceuticke firme... a ver.. ze poctiveho doktora bys hledal hooooodne dlouho

0/0
4.8.2009 9:44

vymrzovac

Re: Je spousta poctivých lékařů..........

co to je, "nepoctivý lékař" ?  Co je divného na tom, že lékař předepisuje lék, který mu byl podrobně prezentován, nebo používá léčebný postup, se kterým byl řádně seznámen na nějaké prezentaci, nebo kongresu? Co to je zájezd do Egypta proti kongresům v Americe nebo v Emirátech?

0/0
4.8.2009 10:00

Reeve

Re: Je spousta poctivých lékařů..........

Divné je to v případě, když existuje naprosto totožný lék mnohem levnější nebo dokonce když předepsání léku není vůbec nutné. Lékaři jsou - mimochodem - povinni se seznamovat se VŠEMI schválenými léky na našem trhu, nikoliv jen s těmi, které jim nějaká firma doporučí na "kongresech".

0/0
4.8.2009 12:07

roddie

Re: Je spousta poctivých lékařů..........

Všichni berou, a čím výš s většími pravomocemi, tím víc.

0/0
4.8.2009 9:51

vymrzovac

Re: Je spousta poctivých lékařů..........

ale to je přece kapitalismus volného trhu!  Za to jsme všichni zvonili klíčema, a teď děláme za peníze( a ne z přesvědčení) !    Vždyť jsme to fšichni chtěli !;-O[>-]R^

0/0
4.8.2009 10:02

RumBum

no a pak ze justice pracuje pomalu...

tento stav trvá ani ne 20 let a uz tu mame prvni pokutu...

0/0
4.8.2009 8:46

biofyzik

farm. firmy meni taktiku

Uplaceni jednotlivych lekaru uz je nezajima, uplaceji hlavne ministerske uredniky i cele vlady. Viz kauza praseci chripka.

0/0
4.8.2009 8:38

mzek

a já furt kam ten

muj doktor lítá ,takový dálky..pak mi tchýně jeho sestra/zdrav./ řekne že mu to platí tyto firmy.CHUDÁCI...pakáž je to!!!!!

0/0
4.8.2009 8:36

mauhur

foto

ilustrační foto je fakt špička :)

je vidět, že se tam točej velký prachy ;-D

0/0
4.8.2009 8:24

Mivyk

Tak se vydělává!

Je to jen špička ledovce. Naše poplatky jim zřejmě nestačí, mmmm

Pak můžou jít stávkovat za vyšší platy 8-o:-)

0/0
4.8.2009 8:07

VlK_VlK

Re: Tak se vydělává!

Hmm obvyklá chyba kritiky, někteří doktoří si užívali na dovolených => všichni doktoři jsou zmetci...

Aneb někteří diskutující na idnes.cz jsou xyz =* všichni diskutující jsou xyz...

Někteří cigání jsou xyz => všichni jsou xyz...

0/0
4.8.2009 8:27

[eT]

750000,-

To se musely rozplakat :-/

0/0
4.8.2009 7:57

Najdete na iDNES.cz