Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Stáhl třicet písniček, teď Američan zaplatí 675 tisíc dolarů

Americký student Joel Tenenbaum musí zaplatit pokutu 675 tisíc dolarů, tedy asi 12,2 milionu korun, za stahování a sdílení hudby. Peníze dostanou podle rozhodnutí bostonského soudu čtyři nahrávací společnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

nekronomicon3

Stáhnul jsem si film Proroctví

a docela se mi líbil, nic jiného než konec jako v tom filmu si totiž tato zku...ená planeta nezaslouží :-/

0/0
4.8.2009 7:08

ted61

Ví někdo jak a komu OSA platí? Je to instituce která vylepšuje cash flow majitelů a zákonodárcůkteří to podporují. Složte někdo píseň a úmyslíte že vám bude něco chodit ano náhodou.Zločin podporovaný státem OSA a takových je více

0/0
2.8.2009 19:36

102030abc

Vysvětlení pro některé

Proč bych si to měl koupit, když už jsem si to předplatil?Teď popíšu svůj příklad... Nemám ještě v úmyslu nic ""krást""..jdu do obcohdu a kpuji snoubence notebook a jeden externí disk 500Gb, ve stejném roce sobě notebook a tentýž externí disk pro zálohy, dále nějakou tu zásobu optických médií (přece jen diskety jsou už pasé..že) a na klíčíchpři ruce nosíme oba nějakou tu flešku..ona má tuším 16Gb..pak sem si pořídil jeden foťák s paměťovkou..bez ní bys fotil těžko..že..a ještě nějakou další kartu do nově koupeného mobilu. To je jen cca jeden rok..na AUTORSKÉM poplatku z těch nosičů na mne byla spáchána krádež..v hodnotě, kteoru bych za legální CD za rok nezaplatil..protože tolik hudby prostě neposlouchám. Nebaví mě to.No to je jedno.prostě jsem zaplatil více jak 1000kč(teď jsou pravda poplatky nižší..ale já ještě kupoval,když z disku bylo třeba 200kč).už sem zaplatil..tak proč jako bych to neměl stáhnout?To samé v práci.kupujeme desítky CD..na náš obsah..a platíme..Teď mudrujte..

0/0
2.8.2009 18:41

muflonus

v článku je psáno,že

to dále šířil,takže trest musí padnout.pro vlastní poslech by to nikomu asi nevadilo

0/0
2.8.2009 14:25

kostej_

Re: v článku je psáno,že

Jak to dale siril? To jako poustel do vlastniho radia?

0/0
2.8.2009 16:18

BigEd

Re: v článku je psáno,že

haló pane , z jaké jste planety??? Vy čtete diskuzy idnes na teletextu?

0/0
2.8.2009 21:11

kostej_

Re: v článku je psáno,že

V clanku neni "siril", ale "poskytoval", tj. nikomu to nevnucoval ani nepoustel, neprovadel zadnou produkci ani to neprodaval, takze vycisleni je postavene na hlavu.

0/0
3.8.2009 1:28

brnl

No skutečně je vidět

že hloupost těchhle humanitně zaměřených "vzdělanců" kterým propláchli mozky na nějaké náboženské právní fakultě ta skutečně je nekonečná, se dívím že mu za trest nenařídili useknout ruku to by tak bylo na stejné úrovni.

A teď si ještě do tohle uvědomit že tihle humanitně zaměření "vzdělanci" převážně rozhodují i v politice, důsledky kam se řítíme to vidíme, tady stanovili nepřekročitelná dogmata, a tahle dogmata jak dneska už zřetelně vidíme nás přivedou k záhubě a zániku, zkrátka nás umlátí čepicema rychle se množící vetřelci kteří tahle pahumanistická dogmata neuznávají, ti zatím uznávají jen přírodní zákony.

Snad ještě tak můžeme doufat v nějakého velkého diktátora, který rozežene tuhle pahumanistickou klaku a dogmata zruší ale to už to smrtelné nebezpečí bude určitě blízko, potom holt budou desítky milinů mrtvých na všech stranách a je otázka která že to kultura tohle přežije, je docela možné že žádná, oni ty jaderné arzenály to je opravdu svinstvo.

0/0
2.8.2009 14:17

assco

Pěkná zpráva od protipirátské unie . ale Fake

Kdo ví alespoň něco o americkém soudnictví ví, že rozhodnutí soudů 1. stupňů jako v těchto případech přisuzují obvykle gigantická a nesmyslné odškodnění ( za příliš horké kafe u Mc Donnalds např 10.000.000 USD, za ztloustnutí po jedení Hamburgerů tutéž částku atd...) No a u soudů federálních (tedy vyšších stupňů) pak bývají tyto rozsudky zrušeny.

Proč tedy píší fake (lež) protože ve zprávě chybí zásadní informace.

Podle NEPRAVOMOCNÉHO ROZSUDKU

Například portály které organizovaly výměnu torrentů (např torrentspy ) byly pouze přinuceny tuto činnost zastavit ale nikdy nebyli k ničemu pdsozeny (fin. náhradě)

jinak příjemný den.

0/0
2.8.2009 12:46

axax

Re: Pěkná zpráva od protipirátské unie . ale Fake

Hmm, a co piratebay ?

0/0
2.8.2009 12:49

Logic

Re: Pěkná zpráva od protipirátské unie . ale Fake

To je ale jedna spolecnost z X stovek dalsich provozujicich tutez cinnost, jen ne tak "dobre" a viditelne asi :-)

Btw, verim tomu ze to Fake je, protoze primo uprostred New York City se bezne v okrajovych ctvrtich daj koupit vypalena CDcka primo na ulici, a taky nam BSA cpe jak jsme jedni z nejhorsich v piratstvi ve svete atp. :-)

0/0
2.8.2009 15:29

pius99

zatím zde nejvíc krade OSA

a podobné instituce. Já NEKRADU. Ale pokud mě stát donutíá platit to co nechci koupit, proč bych tu nutnou investici nezužitkoval?  A pokud jde o to, že autor musí z něčeho žít ? NJikdo mu nebrání. A´t vynechá ty mezičlánky - A INKSUJE jen on. Já když mám zakázlu tak ji udělám , vyinkasuji, odečtu náklady, odečtu daň a zbytek je MŮJ. žádné včele, vose či čmelákovi meplatím.

0/0
2.8.2009 12:14

axax

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

Ano, je to i můj případ. Hudbu vytvořím, vydám, zaplatím náklady na výrobu atd. Jediný příjemce plateb za její užívání jsem já sám (kromě běžného profitu pár obchodů a prodejců). A přesto lidi kradou i v tomto případě. Alba a skladby nagrabují a rozhodí po všech pirátských sítích ... A autor přichází o odměnu za svou práci (jejíž plody se zjevně lidem líbí). A to sorry, to je dost nemorální a trestuhodné.

0/0
2.8.2009 12:18

pius99

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

a kde to kradou ? Na internetu ? Ale na internetu dle našich zákonů nekrade. Tam to máme předplacené. A já když jen z legrace spočítal AP za rok 2008 co jsem zaplatil - tak to přesáhlo sumu 8 000 .- kč !!!!!!!!!!!!!!! Za to snad už mám nárok alespoň na pár stovek písniček ne ?

0/0
2.8.2009 12:20

axax

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

Já nemluvím v měřítku ČR. Opravdu by mě zajímaly myšlenkové pochody týpka, který koupí CD nebo ho okopíruje od někoho kdo ho koupil (a to i v případě že se jedná o zcela menšinový žánr a autoři z prodeje svých děl žijí nebo přežívají) a jde ho někam uploadovat, aby si ho mohl bezplatně stáhhnout neomezený počet jiných lidí.

0/0
2.8.2009 12:23

Jirka285

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

Problem je to, že u nás je opravdu legální stahovat hudbu (pozor né šířit). Za tenhle požitek všichni platíme autorské poplatky. V jiných zemích tohle legální není, ale také se neplatí autorské poplatky. Proč? Protože tam není taková lobby různejch organizací, které nemají s autory nic společného. Žádnej umělec, krom těch opravdu velkých, v dnešní době nepřežije bez koncertování. A právě tohle stahování jim paradoxně dělá reklamu. Nebejt těhle prostředníků, kteří si vymohli autorské poplatky za možnost legálního stahování by se měli umělci dobře. Stačilo by na svoje stránky nebo jiné partnerské stránky (itunes, beatport apod.) dát svoje skladby za dejme tomu 5 Kč / stažení jedné skladby. A kdyby bylo stahování nelegální, neplatili by se autorské poplatky tak by si lidi už dali pozor. Resp. proč riskovat vězení když můžu zaplatit 50 kč a stáhnout si celé CD mého oblíbeného interpreta. Na těch serverech jsou navíc ukázky, takže si to můžu předem trochu projít, když mě to zajímá.

0/0
2.8.2009 12:40

axax

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

Ale není to tím pádem absurdní a nesmyslný začarovaný kruh ? Šířit (sdílet) je trestné, stahovat ne . Ale bez toho aby to někdo sdílel (šířil) by nebylo co stahovat. Čili stahování vlastně vychází z trestného činu a de facto ho podporuje.

0/0
2.8.2009 12:45

brnl

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

Jestliže někdo šíří tvůj menšinový žánr který nechtějí od tebe koupit média tak bys mu měl líbat ruce, to ti dělá dobrou reklamu u lidí kteří by si tohle nikdy nekoupili a potom budeš mít šanci prorazit.

Já bych to ovšem typoval že ty žádný menšinový žánr neprodukuješ, ty zdá se budeš nějaký pracovník od těch zlodějských organizací, kteří tě sem vyslali za hodinovou mzdu s touhle demagogií. :-/  

0/0
2.8.2009 14:31

axax

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

Vidím že o daných věcech víš jen velmi málo, máš spoustu vnitřních komplexů a promítáš je směrem do svých imaginárních představ, spekulací a konstrukcí, které jsou stejně absurdní jako tvé názory ...

0/0
2.8.2009 15:18

brnl

Re: zatím zde nejvíc krade OSA

Koukám že pánovi hodně let proplachovali mozek na nějakých humanistických fakultách, teď už tu demagogi chápu, tam tohle bývá hlavní vyučovací předmět.

0/0
2.8.2009 16:44

axax

Tohle "sdílení a stahování"

je už dost úchylné ...taková skoro paranoidní mánie. A jakýmkoliv způsobem proti těmto nesmyslným podloudným krádežím bojovat je dobré ... Nikdo z těch, co online kradou hudbu atd by neměl nejmenší problém za produkt zaplatit ... Tahle bláznivá praxe se dotýká i mě osobně (a nejsem žádná "nadnárodní společnost" atd). Vytvořil jsem a a sám si vydal cca 20 CD s hudbou, která není příliš komerční, ale ve svém žánru patří ve světovém měřítku ke špičce ... Tato CD jsou v některých obchodech, prodávám je na eshopu, i během zahraničních turné atd. A vždycky se najde nějaký "dobrák", který každé z těchto CD vítězoslavně nagrabuje a hodí na všechny možné torrenty atd. Udělá z toho topic, vychválí to do nebes a dá lidem možnost aby si to zdarma stáhli = ukradli. Místo toho aby si to lidé normálně koupili a tím umožnili aby vznikla další hudba (i autor musí z něčeho žít, platit náklady na vyvoření nové nahrávky atd.). Je to absurdní ...

0/0
2.8.2009 12:04

Dormoter

Re: Tohle "sdílení a stahování"

A kde bereš jistotu, že všichni ti, co si to stáhnou, by si to koupili? Navíc je to pro autory dobrá reklama ke koncertům. Dále si všichni lidé platí poplatek autorům za každý koupený datový nosič. A jak k tomu přijdou ti, co nic nestahují?

0/0
2.8.2009 12:25

axax

Re: Tohle "sdílení a stahování"

A jsme zase u toho - kde bereš jistotu, že ti co jedou načerno v dopravních prostředcích by si koupili lístek a nejeli by třeba stopem, že ti co ukradnou v Tescu vonavku by si ji koupili, atd atd atd ? Že ti co používají cracklý software by si ho koupili ? To je scestné uvažovaní, sorry. Tady je produkt, tady je jeho cena a podmínky užívání (a každý výrobce a tvůrce má plné právo stanovit tyto podmínky dle svého rozhodnutí a uvážení). Nelíbí se ti podmínky nebo produkt - nekup. Líbí se ti produkt, ale nechceš za něj zaplatit ? Nekup. Líbí se ti produkt, nechceš za něj zaplatit ale ukradneš ho ? Jsi zloděj.

0/0
2.8.2009 12:32

trasprd

Re: Tohle "sdílení a stahování"

Vy že máte být nějakým umělcem, když hudbu označujete jako ,,produkt"? Nejste spíš obchodníkem s hudbou?

0/0
2.8.2009 12:34

axax

Re: Tohle "sdílení a stahování"

Ale no tak ... to je prázdné slovíčkaření ... Hudba sama o sobě není ekonomický produkt ... Ale například CD s hudbou už produkt je. Anebo když Bachovi nebo Mozartovi zaplatil císař za vytvoření nedělní mše, též to byl pro ně v té chvíli "produkt", jinak by zemřeli hlady ...

0/0
2.8.2009 12:39

brezinka1

Re: Tohle "sdílení a stahování"

zajímavě hloupá odpověď ;-O

0/0
2.8.2009 12:39

trasprd

Re: Tohle "sdílení a stahování"

To je velice smutné, když umělec tvoří kvůli penězům. Dá se v takovém případě ještě mluvit o umění?

0/0
2.8.2009 12:30

axax

Re: Tohle "sdílení a stahování"

A to myslíš vážně ?:)) Aby umělec mohl tvořit skutečně hodnotné věci, těžko to může dělat po večerech po práci na úřadě ... Umělec má taky tělo, žaludek, potřebuje bydlet než pod stromem (aspon v zimě), aby mohl své dílo vytvořit, potřebuje k tomu spoustu tecnnického zázemí atd ? Takže když třeba uklizečka nebo pokladní v marketu nebo řemeslník dostanou za svou práci zaplaceno, je v pořádku (a kdyby jim někdo zustal dlužen, to by bylo křiku). Ale umělec nemusí, ten tvoří poletováním v oblacích a nemusí z ničeho žit ... Je velice smutné, že třeba učitel učí kvůli penězům, dá se v tomto případě ještě mluvit a o učení ?

0/0
2.8.2009 12:37

Pavelpod22

Re: Tohle "sdílení a stahování"

On je problém právě v tom - "jakýmkoliv způsobem" (proti tomu bojovat).

Za stažení 30 písniček by měl být trest cca 1000kč za jednu + 50hod veřejných prací per píseň. K tomu pokuta pro tracker, který toto umožnil a pokuta distribuční společnosti, pokud se prokáže, že těmto mladým lidem nenabídla na internetu odpovídající (cenovou) možnost legálního stažení (a snažila se je donutit zakoupit např. předražené CD). U nás je to ještě komplikovanější, protože spousta lidí používá velké kapacity disků, mnoho kusů DVD, tiskárny - to vše pouze pro jimi vytvořený obsah. Přesto odvádí jakémusi neprůhledně fungujícímu občanskému združení nemalou roční částku - za nic. Navíc distribuce peněz umělcům je značně neprůhledná. Takže opatrně, trest má být přiměřený skutku, který se stal.

0/0
2.8.2009 12:36

axax

Re: Tohle "sdílení a stahování"

Ale ten popisovaný případ se nestal v ČR že ?

0/0
2.8.2009 12:40

Pavelpod22

Re: Tohle "sdílení a stahování"

Pokud by nelegální bylo u nás i stažení písně, tak by se totiž škoda rozvrstvila na "skutečnou škodu" a ne vymyšlenou - počet lidí co si píseň stáhli krát  1000Kč). Trest by pak byl přiměřený i výchovný, bezbřehost internetu je pak skutečně velké dilema (omezovat / neomezovat). Ale dnešní paušální poplatek je zlodějina a vysoké tresty nemají ani výchovný ani odrazující účinek, je to nesmysl, navíc s komerčním pozadím obchodníků, co si účtují jako škodu předražená CD a nikoliv na netu poskytované skladby, které by měly být ZNATELNĚ levnější (náklady jsou menší). Obrat by byl velký, u jedné písně za 20kč.

0/0
2.8.2009 12:44

axax

Re: Tohle "sdílení a stahování"

U jedné písně za 20 kč ? Ale vždyt to tolik stojí ... písen = 0,99 USD na většině online obchodů ... a to si může dovolit koupit opravdu každý ... i ten poslední český chudý student

0/0
2.8.2009 12:47

Pavelpod22

Re: Tohle "sdílení a stahování"

Problém je v dostupnosti zahraničních serverů, respektive plateb do zahraničí, pokud se budeme tedy bavit o situaci u nás)

0/0
2.8.2009 12:52

Pavelpod22

Re: Tohle "sdílení a stahování"

(například u nás by měla mít OSA povinnost vytvořit legální internetový server s českou hudbou, kde by byla možnost si stáhnout jednotlivé písně třeba za 20Kč. Je totiž jasně zřejmé, že účtovat jako škodu "prodej CD" namísto netem šířených skladeb je značně problematické, cenový rozdíl je obrovský a obchodníci zneužívají svých možností, namísto toho, aby umožnili legální stahování na netu a přestali vnucovat předražené CD nosiče).

0/0
2.8.2009 12:49

axax

Re: Tohle "sdílení a stahování"

Ano, to by bylo fér. Ale pro OSU asi podstatně menší zlatý důl než to paušální zlotřilé výpalné

0/0
2.8.2009 12:56

Point_M

Zase jedna napůl novinářská kacha z neznalosti

Stáhnul 30 písniček ...   tohle přece nikoho nezajímá.

Vyskočili si na něj, protože je dále distribuoval. 

Mimochodem, zajímalo by mne, pokud si je odnekud stáhnul, tak proč si taky nevyskočili na ten zdroj primárního stahování?

0/0
2.8.2009 11:09

axax

Re: Zase jedna napůl novinářská kacha z neznalosti

Jasně, to je manipulativní nadpis. V článku se jasně píše, že ty věci dále sdílel = nechal krást jiné

0/0
2.8.2009 11:12

neznam

a

Týpek si stáhnul nákou sračku a je v prdeli.....to že to má na disku dalších 1xxxxxx00xxx lidí to nikoho nesere.Odstašující případ....Rv

0/0
2.8.2009 10:44

Jirka285

tohle vsechno je jenom zoufalej krok nahravacich spolecnosti

1. To povede akorat k tomu, ze si lidi zacnou davat vice bacha.

2. Tenhle krok rozhodne popularite nahravacich spolecnosti neprida a stejne se nic nezmeni. Typek proste vyhlasi bankrot nebo se odvola.

3. Problem je, ze se ten typek priznal. Zakladem v tehle kauzach je se nepriznavat. Problem s dukaznosti je pak dost slozitej a vetsinou se to zahraje do autu.

4. Otazka je taky do jake miry je tohle PR prave tech nahravacich spolecnosti, ktere tak delaji bububu.

0/0
2.8.2009 10:23

axax

Re: tohle vsechno je jenom zoufalej krok nahravacich spolecn

Týpek si to mohl koupit za 30 dolarů ... Nejen že si to nekoupil, ale ještě dával k dispozici jiným. A co kdyby to vedlo lidi k tomu , že by za ty věci zaplatili, když je chtějí mít ?? To je snad na tomhle světě normální ne ? Proč by to mělo vést k sofistikovanějším metodám kradení, lhaní atd. ? Není to choré ?

0/0
2.8.2009 10:28

Jirka285

Re: tohle vsechno je jenom zoufalej krok nahravacich spolecn

Ano, se vším souhlasím, ale pak nechápu proč platím licenční poplatky z každého nákupu, dokonce i když si koupím papír do tiskárny. Tohle je úplně stejná zlodějna jako stahování hudby. Takže u mě je to 1:1.

0/0
2.8.2009 11:15

axax

Re: tohle vsechno je jenom zoufalej krok nahravacich spolecn

Jo, to máš pravdu, tohle je absurdní ... a nedává smysl ... do doby než tuhle hovadinu zruší, asi se moc nezmění ...

0/0
2.8.2009 11:25

Picolik

A proto

A přesně proto budu volit pirátskou stranu. Ano krást je zločin, ale trest musí odpovídat společenské nebezpečnosti!

0/0
2.8.2009 9:05

Andee

Re: A proto

R^

0/0
2.8.2009 11:29

badongo

...

675 000 dolarů - kolik bych si za to mohl stáhnout písniček Evy a Vaška, kdyby to byli američani  :-P ?

0/0
2.8.2009 8:50

Janina7

To je hustý. Za ty babky by se dalo v obci Husinci

postavit pěkné ubytovací zařízení a král, královna a princové by tam mohli žít jak v bavlnce do alelujá.

0/0
2.8.2009 8:20

Pavelpod22

vezmu-li

obsah písní amerických zpěváků, tak pokud to za něj těm obchodníkům nezacálují, tak budu muset konstatovat, že ve svých písních jen lžou. Takový desky pak už nemusím poslouchat a stojí jen za prošlápnutí (což hodlám udělat, se všema us deskama, které jsem si koupil). Muzikantům žádná velká škoda nevznikla, trest je zcela nepřiměřený skutku, který se stal, je likvidační. Takže ano, ty nahrávky prošlápnu a mrsknu do popelnice, kam patří, v realitě jsou zcela k ničemu. To jen obchodníci se chtějí napakovat, slušnej muzikant takovéhle nepřiměřenosti musí veřejně odsoudit.

0/0
2.8.2009 1:34

ur=BANcová

Celou éru socializmu jsem měla nahrávky jen stažené

originál desku, myslím tedy se západní hudbou, jen jednu a tu mi věnoval jeden Švéd. Jak někdo přivezl novou desku, nebo něco pěkného stáhl ze zahraničního vysílání, tak se to kopírovalo mezi sebou. V otázce hudby byla USA a UK před námi o hodně vepředu a myslím, že dodnes tomu není jinak.

0/0
2.8.2009 0:50

dezzo

Re: Celou éru socializmu jsem měla nahrávky jen stažené

a pointa? 8-o

0/0
2.8.2009 1:16

semafor

Re: Celou éru socializmu jsem měla nahrávky jen stažené

Protože jsi nebyl v "Gramoklubu"!:-P

0/0
2.8.2009 8:54

Najdete na iDNES.cz