Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Akademie věd si na příští rok „vyhádala“ půl miliardy navíc

Akademie věd, která se v posledních měsících bouří kvůli snižování přísunu státních peněz, dostane v příštím roce zhruba o půl miliardy více, než se počítalo. Po setkání s předsedou Akademie Jiřím Drahošem to řekl premiér Jan Fischer. Peníze chce vzít z rozpočtové kapitoly Věda a výzkum.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

capka

podpořte

pozvánka na demonstraci! [>-]R^

http://www.studentpoint.cz/3-vzdelani/757-podporte-boj-za-zivot-ceske-vedy-vzdelani-a-kultury/

0/0
21.8.2009 13:00

xmort

pokracovani

2 kabi

Tady bych rekl , ze je nejvetsi nebezpeci soucasne "krize" - duvera se buduje mnoho let ne-li desetileti, ale ztratit ji muzete behem okamziku. A bohuzel je stale zrejmejsi , ze vedni politika (vlastne politika jako celek) je tu v rukou snazivych amateru a bezostysnych korupcniku.Do takoveho nestabilniho prostredi se nikdo s mozkem vracet nebude.

0/0
31.7.2009 17:30

drevak_patlak

AV a aplikovaná věda

Ve většině článcích o AV se stále opakuje obecný omyl o tom, že AV dělá základní výzkum. Je pravda, že většina výzkumu na AV má skutečně charakter základního výzkumu, nicméně nikde není psáno, že AV nesmí dělat výzkum aplikovaný. Já si naopak myslím, že je to velice žádoucí. Konkrétně třeba Ústav chemických procesů, ze kterého pochází Prof. Drahoš, současný šéf AV, je k tomu vyloženě předurčený. Dá se pochopit, že jsou obory, kde to s těmi aplikacemi nebude nikdy slavné, ale je spousta oborů, kde by se aplikace na AV dělat mohly, nicméně se nedělají. Tady má AV co dohánět, univerzity jsou v tomto směru dost napřed. Vládní podpora aplikované vědy je v principu správná (v tom skutečně ČR zaostává daleko víc než v základním výzkumu), a AV nezbyde, než se přizpůsobit. Díky tomu se ji otevřou další finanční možnosti.

Pro ilustraci: v nedávno skončené soutěži MPO TIP figuruje mezi úspěšnými prvními příjemci 8 univerzit, ale jen 2 ústavy AV ČR. To také něco ilustruje.

0/0
31.7.2009 10:30

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

to je ale vysloveně na aplikační výzkum MPO TIP

0/0
31.7.2009 10:40

drevak_patlak

Re: AV a aplikovaná věda

Ano, program MPO Tip je aplikační. Ale spolupracovat na vývoji aplikací mohou i ústavy AV ČR a zázemí na to mají. Samozřejmě ne všechny (např. historický ústav asi ne), ale mnohé ano a nedělají to.

0/0
31.7.2009 10:46

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

To je problém peněz, kdo by se dneska chtěl dělit

0/0
31.7.2009 10:59

drevak_patlak

Re: AV a aplikovaná věda

Myslíte jako soukromý podnik? Ten by se naopak měly dělit s radostí, protože mu to přinese více peněz a ušetří vlastní výdaje na vědu. Aplikační granty jsou nastaveny tak, že projekt nemůže být podporován z veřejných prostředků úplně, ale je třeba financování s neveřejných zdrojů. Limity jsou různé dle povahy výzkumu (např. obecný aplikovaný výzkum má limit 70% podpory, vývoj 50%, základní výkum 100%, ale ten nelze z aplikačních projektů hradit). Míru podpory (tj. ta procenta) je ale možné za určitých okolností zvýšit. Jednou z těch okolností je právě spolupráce s veřejnou výzkumnou institucí, míra podpory pak může vysločit o 10%, což v případě aplikačních grantů mohou být i miliony. Příklad konkrétní: Firma A bude spolupracovat na projektu s ústavem B. Celkové náklady projektu budou 10 miliónů ročně, z toho 8 miliónů pro A a 2 milióny pro B. Pokud by to A řešila sama, musí dát 3 milióny (30%) ze svého. Při spolupráci s B jen 2 milióny (celková podpora 80%).

0/0
31.7.2009 11:06

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

to je otázka, která soukromá firma na tohle dneska dá prachy, zrovna dneska v době krize. Ono spoléhat se na AV třeba na termíny, to může jen totální zoufalec

0/0
31.7.2009 11:37

Imho-tep

Re: AV a aplikovaná věda

Jistě víte, že Tomáš Baťa ve Zlíně byl kapitalista par excellence, a přesto (ba právě proto) si pěstoval rozsáhlé výzkumné laboratoře. A podržte se, panovala v nich dokonce neuvěřitelně vysoká svoboda ve volbě tématu bádání, a možnost publikování výsledků! Přečtěte si třeba Vzpomínky prof. Qtto Wichterleho, který tam coby mladý vědec pracoval  a nedal pak na Baťu dopustit. A teď to srovnejte s dnešním ČEZem, který se z jedné strany chlubí "ziskem" 47 miliard, a z druhé strany dává na výzkum a vývoj směšných 6 promile, a základní výzkum nepodporuje prakticky vůbec. Hodně nedobře činí - ani v průmyslu se totiž nevyplácí myslet jen ze dne na den...

0/0
31.7.2009 12:10

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

Zrovna my s ČEZem spolupracujeme a víceméně nás to jediné živí, jinak bychom museli jít bez pardonu na pracák, takže Vám na tohle odpovědět nemůžu

0/0
31.7.2009 12:16

Imho-tep

Re: AV a aplikovaná věda

Jen za těch cca 200 milionů, které si šéfové ČEZu loni vyplatili na odměnách, by mohlo celý rok fungovat 10 (slovy DESET) vědeckých ústavů AV.  To jsou paradoxy, viďte?

0/0
31.7.2009 12:29

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

Jak říkám musíme být vůbec rádi, že aspoň něco dají, není to žádný zázrak, ale taky by nemuseli dát vůbec nic, na to žádný zákon neplatí. Manažeři sice dostanou 200 mil na odměnách oficiálně, my z toho dostáváme relativně k téhle sumě hodně málo, ale aspoň

0/0
31.7.2009 12:56

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

ČEZ si hrozně vybírá a chce výsledky pokud možno předevčírem, což není nic pro AV, kteří mají na všechno času neustále fůru

0/0
31.7.2009 12:20

Imho-tep

Re: AV a aplikovaná věda

Japonské firmy jsou velmi rozvážné v investicích. Celé roky proto podporují např. základní výzkum na Tokijské universitě, a činí tak zejména v dobách krize. To jsou paradoxy, viďte?

0/0
31.7.2009 12:41

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

No Japonsko je vyspělý stát, u nás v Křovákově nemůžete očekávat, že bude někdo myslet déle než na měsíc dopředu

0/0
31.7.2009 13:48

Imho-tep

Re: AV a aplikovaná věda

Opět se velice mýlíte. Po prohrané válce bylo Japonsko zcela zničené. Klíčem k jejich hospodářskému zázraku byly právě neuvěřitelně vysoké investice do vysokého školství, vědy a výzkumu. Investice, které byly na dlouhé roky dopředu. Až okolo olympijských her v Tokiu (1964) byl jejich blahodárný účinek jasně vidět. V Japonsku najdete 4x více vědců na tisíc obyvatel, než u nás. To není o absolutních číslech, ale o tom, že u nás se dává na vědu, výzkum a školství ze státního rozpočtu dlouhodobě malé procento oproti vyspělým zemím. Ta neblahá klausovská hypotéza o vědě a vzdělání až coby "třešničce na dortu" je v základu té naší šlamastiky.

0/0
31.7.2009 14:24

drevak_patlak

Re: AV a aplikovaná věda

Ne všechny firmy jen vyrábějí a mají hotové dodávky. ˇVasto je třeba se zákazníkovi přizpůsobit, dosadit technologii na jeho podmínky, ověřit parametry apod. Mnoho firem to tak dělá a bez výzkumu se neobejdou. Navíc výzkumem lze získat potenciální konkurenční výhodu (ale je to nejisté).

Samozřejmě máme u nás i dost firem, jejichž vedení vidí jen zisk do vlastní kapsy a ani korunu navíc (na lidi, na výzkum atd.).

0/0
31.7.2009 12:34

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

to je právě problém, že je to strašně nejistá záležitost. já kdybych byl podnikatel, tak bych do toho asi nešel

0/0
31.7.2009 13:57

Imho-tep

Re: AV a aplikovaná věda

A v tom to je. Dnešní zbohatlíci sice ani chvíli neváhají peníze sypat sobě na účet, zatímco s podporou vědy a vzdělávání mají neskonalé problémy. Znáte nějakého našeho zbohatlíka, který třeba založil vědecký ústav typu Institute of Advanced Studies v Princetonu? Jen výroční odměny manažerů ČEZu by stačily na 10 takových ústavů. To podnikatel Baťa byl jiný formát...

0/0
31.7.2009 14:29

honzajaka

Re: AV a aplikovaná věda

já kdybych jako podnikatel chtěl něco vyvinout, tak si raději na to najmu nějaký lidi, určitě bych to nenechal na AV, ještě tak na VŠ tam možná tak 50:50

0/0
31.7.2009 23:00

Imho-tep

Víte, že...

Víte, že většina čísel o výsledcích AV ČR, které používají obhájci krácení rozpočtu, jsou záměrně zkreslená?

Víte, že v AV ČR pracuje 12,5% českých výzkumných pracovníků, kteří však produkují 34% všech českých "impaktovaných" publikací, které dosahují 42% všech citací českých publikací?

Víte, že z AV ČR ve které pracuje 12,5% českých výzkumných pracovníků pochází třetina všech českých patentů?

Víte, že AV ČR má tolik zaměstnanců jako jediná universita (například UK)? Víte, že pracovníci AV ČR odpřednášejí (většinou zdarma) na vysokých školách ročně přes 70.000 hodin?

Víte, že ty 2,5 miliardy, o které má být v roce 2012 připravena AV ČR, mají jít do "černé díry" zcela neprůhledného "aplikovaného výzkumu, vývoje a inovací" převážně v soukromé sféře?

0/0
31.7.2009 10:05

honzajaka

Re: Víte, že...

Já si myslím, že argumentovat tím že AV má tolik pracovníků jako běžná vvysoká škola a argumentovat UK, což je mamutí instituce asi není úplně dobře. Osobně si myslím že by se AV měla rozdělit a její části přejít pod VŠ, tady by nebylo nic proti ničemu, výzkum může jít dál

0/0
31.7.2009 10:39

drevak_patlak

Re: Víte, že...

Nehodlám ověřovat Vaše čísla, nejspíš budou správná. Nicméně bych pár výhrad:

1) Koho počítáte mezi výzkumné pracovníky? V AV jen osoby s hodností "výzkumný pracovník" (tj. ne techniky apod.), na VŠ jen odborné asistenty, Doc. a Prof.?

2) Nelze srovnávat úplně ústavy AV a VŠ. Základním posláním akademických pracovníků je výuka, i když by se výzkumu měli věnovat, nemohou tomu (až na výjimky) věnovat 100% pracovního nasazení.

3) Dost pochybuji o tom, že většina přednášejících z AV ČR přednáší na VŠ zdarma. Za to se obvykle solidně platí a proto to taky většina z nich dělá, aby si přilepšili k rozpočtu. U nás na UJEP by si nikdo nedovolil požádat externistu o přednášky zadarmo.

4) Rozhodně si nemyslím, že aplikovaný výzkum je černá díra. Finančí podmínky čerpání grantů jsou zpravidla dost přísné a kontrolované. Finanční náročnost aplikací je ale jiná, zatímco za pár set tisíc vyřešíte GAČR grant (=napíšete pár publikací), na prototyp nového reaktoru musíte investovat miliony.

0/0
31.7.2009 10:40

drevak_patlak

Re: Víte, že...

Pokr.: Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že podpora aplikovaného výzkumu by neměla jít na úkor základního, ale měly by to být peníze navíc. K úrovni financování vědy vyspělých zemí (1-3 procenta HDP) se zatím ani neblížíme (v ČR je to tuším 0,63%). To je pochopitelně špatně a i v době krize a děravého rozpočtu by se ty peníze najít měly, mj. proto, že to podpoří průmysl a pomůže vytáhnout hospodářství z bahna krize.

0/0
31.7.2009 10:42

honzajaka

Re: Víte, že...

To je otázka, jestli nějaké pracoviště by dokázalo reálně konkurovat výzkumu, třeba v USA a Japonsku, ono to těch pár slušných výsledků nezachrání, když je to takový moloch

0/0
31.7.2009 11:38

Imho-tep

Re: Víte, že...

Jako člověk, který pracoval hezkých pár let v několika hodně dobrých zahraničních výzkumných institucích jak základních tak aplikovaných, v zmíněném Japonsku i USA, Vás mohu coby daňového poplatníka zcela uklidnit. Nebudete tomu asi věřit, ale jsme v mnoha směrech vědy nejen zcela srovnatelní, ale dokonce docela dobří a vážení partneři. Zejména to vynikne, když uvážíte dlouhodobé výrazné podfinancování naší vědy a  výzkumu. Nevím, kde ty řeči o "molochu" berete, nic takového neexistuje. Skutečné molochy hledejte jinde. Přijďte se někdy na některý ústav AV podívat během dne otevřených dveří.

0/0
31.7.2009 12:02

honzajaka

Re: Víte, že...

všichni si stěžují na podfinancování vědy v ČR, přitom ty grantové možnosti co v ČR jsou bývajíé každý rok minimálně z třetiny nevyčerpané, takže ta chyba je jinde

0/0
31.7.2009 12:29

drevak_patlak

Re: Víte, že...

To by mě zajímalo které. Granty na základní výzkum od GA ČR (a dříve i GA AV) měly zpravidla 3-5tinásobný převis poptávky nad možnostmi a v koši tak zůstalo mnoho i dobře hodnocených projektů. Podobně u projektů MPO. Na druhou stranu celkem chápu, že např. u MŽP mohly peníze zbýt, protože poslední vyhlášená soutěž byla spíš nepovedená parodie. Témata byla vypsána velmi konkrétně (dle slov Bursíka dle potřeb MŽP) a místy budila dojem, že o příjemci už je předem rozhodnuto. Na některá témata proto možná skutečně nikdo neaspiroval, protože se svým zaměřením prostě do tématu nevešel.

0/0
31.7.2009 12:37

honzajaka

Re: Víte, že...

To si děláte legraci, pár takových projektů na GAČR jsem četl, to byla většinou dost hrůza co si tam vymýšleli, fakt parodie

0/0
31.7.2009 13:59

drevak_patlak

Re: Víte, že...

Projektů kategorie "nepoužitelný odpad" je u GAČR zpravidla cca třetina, cca druhá třetina je použitelných, ale není to ono. Zbylá třetina jsou kvalitní projekty, na které ale ne vždy zbydou peníze. A určení "vítězů" a "poražených" je pak spíše otázka náhody než nějakého seriózního pořadí. Takže jste měl asi smůlu a dostala se Vám do ruky ta první kategorie.

0/0
31.7.2009 14:03

Imho-tep

Re: Víte, že...

Čísla viz http://press.avcr.cz/aktuality.php?id=634. Prof. Hořejšímu lze v tomto případě docela věřit.

V dnešní době opravdu není vůbec čas stavět proti sobě VŠ a AV.  Útok na AV je potažmo i útokem na VŠ, vědu a vzdělanost vůbec. Co se přednášení lidí z AV na VŠ týče, či výchovy doktorandů z VŠ, já naopak mohu také potvrdit, že většina to dělá jen z čirého vědeckého entusiasmu a zdarma. Navíc musí ještě překonat prapodivný odpor VŠ, který lze ovšem zčásti pochopit a omluvit nešťastným systémem. Přednášky lidí z AV totiž bývají chápány jako další konkurence pro již tak dost velký konkurenční boj na VŠ, a někteří lidé z VŠ se pak bohužel cítí ohroženi. Znovu opakuji - toto lze zčásti pochopit, je tam několik chyb v celém akademickém systému, který jde mimo jednotlivé malé aktéry.

0/0
31.7.2009 11:51

aaa-aaa-aaa

Řečeno slovy klasika,

"tak vy se tu vlastně nimráte v nesmyslech" ;-D;-D;-D

0/0
31.7.2009 10:05

honzajaka

to

by mě zajímalo co AV udělá pro svoji efektivitu

0/0
30.7.2009 23:06

Imho-tep

Re: to

Nesmíte ani zdaleka věřit všemu, co o AV šíří těch pár skalních "úhlavních přátel", kteří by ji rádi (a často jen kvůli vyřizování osobních účtů či ideologii) zlikvidovali. Je to skoro pořád tatáž skupina osob, a zkouší ty podrazy na AV už od sametovky. A raději se někdy přijďte na některý ústav AV osobně podívat během dne otevřených dveří. Pokud budete chtít vidět, uvidíte. Mimochodem - AV se po revoluci vnitřně opakovaně  sebemrskala způsobem, že to u nás nemá u žádné instituce obdoby. Pokud se chcete zaměřit na neefektivitu ve státě tomto, třeba hledat někde zcela jinde. Třeba tam, kde rozdělují 47 miliard zisku přehazováním vidlema.

0/0
31.7.2009 9:46

honzajaka

Re: to

snad nejste paranoiní, abyste za každým kamenem viděl spiknutí proti AV

0/0
31.7.2009 11:39

Imho-tep

Re: to

Právě naopak - lidé z AV se opakovaným paranoidním útokům brání. A na to mají nejen morální právo, ale cítí do dokonce jako občanskou povinnost. (Divní lidé, není-li pravda?) Bojují i za Vás, i když si to asi vůbec neuvědomujete.

0/0
31.7.2009 12:36

Imho-tep

Sirky dětem do rukou nepatří

Jakékoliv bodové či scientometrické hodnocení může být v nejlepším případě jen velmi hrubou pomůckou pro následné expertní posouzení v rukou velmi kompetentních vědců. Byrokratům a politikům toto do rukou vůbec nepatří - asi jako dětem sirky - to je pak lepší věštit z vnitřností zvířat. I kompetentní vědci se často a snadno "utnou", pokud jde o hodnocení vědy. Celá historie vědy by se dala napsat z těchto nečekaných a překvapivých zvratů a omylů. Kolik jen energie, potenciálu i financí ve vědě i politice by se ušetřilo, kdyby (1) politici jednoduše a prostě určili jen celkový balík peněz na vědu - v souladu s EU a vyspělými zeměmi; (2) všichni konečně respektovali ústavou zaručený princip svobody vědeckého bádání, který dnes flagrantně porušují; (3) respektovali celý přirozený vědecký ekosystém a nesnažili se v něm ustavičně hledat "škodnou" a "neužitečnou" havěť. Je opravdu úsměvné už 20 let buzerovat vědce kvůli částkám, nad kterými se manažeři ČEZu jen útrpně chechtají...

0/0
30.7.2009 18:53

drevak_patlak

Re: Sirky dětem do rukou nepatří

Tady se pořád démonizuje bodování výstupů (kažý si najde něco špatného). Nicméně to by mělo v princpipu sloužit jen k rozdělení menšího balíku institucionálních prostředků, jejichž hlavním smyslem je zabezpečit základní chod instituce a ne přinést finance na velké bádání. Větší balík (který se dle slibů budou dále zvyšovat) by měl být rozdělován tak jako doposud (a tak jak je to zvykem ve vyspělém světě) formou soutěží o granty.

0/0
31.7.2009 11:00

Imho-tep

Re: Sirky dětem do rukou nepatří

Démonizuje bodování? Když po pěti letech práce uveřejníte vědecký článek s něčím zásadním, a dostanete za to méně bodů, než za softwarové makrov Excelu, napsané rutinně během odpoledne, pak je nejen něco úplně kocourkovsky, ale ještě si z Vás dělají blázny. Ne, ten tzv. kafemlejnek" made in RVV není ani špatně, to je doslova sabotáž vědy. Ale hlavně - a na to se jaksi zapomíná úplně - hodnota vědy nespočívá naprosto v honbě za jakýmisy úřednickými body...

0/0
31.7.2009 12:18

drevak_patlak

Re: Sirky dětem do rukou nepatří

Však jsem psal, že každý se něco nedobrého najde. To máte samozřejmě pravdu, ale příklad je dost extrémní. Také je otázka, zda je makro v Excelu uznatelný výstup.

Alespoň v přírodních vědách platí, že dobrý pracovní kolektiv vyprodukuje ročně nekolik článků. Dřít 5 let na jeden (byť zásadní) není obvyklé. Na kvalitní výsledky stačí zpravidla 1-2 roky a většinou se s tím sveze i několik článků méně převratných, nicméně pro rozvoj oboru také zajímavých. U solidního aplikačního výzkumu je to podobné, na ověřenou technologii či patent je potřeba zpravidla 1-2 roky, někdy z toho ale něco vypadne jaksi mimochodem okolo.

Základní pilíře vědy a inovací (články, patenty) jsou hodnocené solidně (výhradu bych měl jen k bodovému hodnocení monografií, 40 bodů je obvykle málo). U aplikačních "novinek" (metodika, software apod.) je samořzřejmě otázka, co z toho lze ještě uznat jako výsledek výzkumu a do budoucna se uvidí, zda dojde k předpovídané inflaci těchto výsledků a co by se s tím dalo dělat.

0/0
31.7.2009 12:45

Imho-tep

Re: Sirky dětem do rukou nepatří

Použil jste důležité slovo - "NENÍ OBVYKLÉ". A v něm je právě zakopané jádro pudla. Ony totiž skoro všechny ty zásadní věci, které ve vědě vznikly, z počátku nebyly vůbec OBVYKLÉ. Vědu totiž nelze rozumně řídit podle šedivých středních hodnot a průměrů. Věda žije a dýchá právě z těch fluktuací a nečekaností. A to je to, co lidem stranou vědy často nedochází. Epochální práce Johanna Gregora Mendela vznikala nad hráškem řadu let, pak vyšla ve zcela obskurním brněnském časopisu a poté ležela třicet let nepovšimnuta. Mendel by si podle dnešních kritérií ani nevrznul, žádný grant by nedostal a pro nízkou publikační aktivitu by ho vyhodili z AV či VŠ. A kdo je dnes Mendel a kdo jsou ti, kteří se podle nejen tehdejších, ale i těch dnešních "kritérií" zdají být tak dobří? Celou historii vědy až do dneška by bylo možné napsat z podobných příkladů.

0/0
31.7.2009 13:23

drevak_patlak

Re: Sirky dětem do rukou nepatří

Však on si v té době taky vlastně nevrznul... Mendel byl kněz a nebylo jeho jediným zaměstnáním počítat hrášky a vyvozovat z toho závěry. V jeho době se vědci samostatně neuživili, pokud se jijm nepovedlo objevit něco zpeněžitelného. Dnešní vědec na AV musí vykazovat průběžně, tlak na publikační (resp. výstupní) aktivitu je velký. Podobného objevu je možné dosáhnout i dnes, ale je třeba při tom dělat ještě něco dalšího a čas od času o tom dát vědět. Doba je holt taková.

Většina vědců navíc nikdy nedosáhne slávy Mendela, i když by na to třeba měli. Udělat velký objev je zhusta náhoda. Věda je jako mozaika, většina vědců přidává malé střípky tu sem, tu tam, někdy pár vedle sebe. Čas od času přijde někdo, kdo ve střípkách začne vidět celý obraz a ten pak slízne smetanu. Bez těch skladačů před ním by to ale nešlo.

0/0
31.7.2009 13:39

Vedoucí kolotoče

Kulaty stul...

Boze, kulaty stul mam rad. Posadim se na nej doprostred, a mam hned prehled o diskusi ostatnich... ;-D

0/0
30.7.2009 16:59

dedko

Především by měla být vypracovaná

koncepce, jakou vědu chceme mít  a kdo ji bude dělat. Zda ústavy Akademie věd, nebo fakulty universit, nebo obojí a v jakém poměru. Na vše určitě nejsou a nebudou peníze.Nasypat někam peníze jen tak, kdo si je vyhádá, bez koncepce je špatné.

0/0
30.7.2009 16:12

MiroTR

Re: Především by měla být vypracovaná

Docela zajímavé by bylo srovnání, kolik velkých objevů a vědců pochází z organizací podobných ČSAV a kolik z universit. 

0/0
30.7.2009 17:20

Johny_S

Re: Především by měla být vypracovaná

Jak definuješ "velký objev" a "velké vědce"? Univerzity mají více publikací než AV, ale není to takový velký rozdíl. Zároveň však mají mnohonásobně více zaměstnanců, kteří však kromě výzkumu také učí. Tito zaměstnanci jsou navíc spíše placeni z jiné rozpočtové kapitoly ministerstva školství než z balíku pro vědu a výzkum, proto se může zdát, že jsou tyto instituce výkonnější. Údaje jsou však nesrovnatelné právě proto, že zaměstnanci AV neučí, kdežto univerzit ano.

0/0
30.7.2009 17:38

MiroTR

Re: Především by měla být vypracovaná

Co třeba podle různých ohodnocení, Nobelových cen, atd ?  Navíc je na universitách velkou výhodou to, že studenti profesorům pomáhají při výzkumu, což je pro ně zkušenost k nezaplacení. A naopak - profesor, co má kolem sebe mladé, je zpravidla výkonnější.

0/0
30.7.2009 17:50

Johny_S

Re: Především by měla být vypracovaná

To není zvykem jenom na univerzitách. Ve skutečnosti mohou významní profesoři mít více úvazků - např. vlastní laboratoř v Akademii a současně učit na univerzitě (přesně takhle to např. má ředitel našeho ústavu). Jak to potom ohodnotíš? A nemusejí to být jenom profesoři, v našem ústavu např. téměř všichni vedoucí skupin/laboratoří současně přednášejí na univerzitě. Na Přírodovědecké fakultě UK je navíc studium nastaveno tak, že student musí vypracovat bakalářskou i diplomovou práci pod vedením zkušeného školitele (tj. nestačí jen titul Mgr.), přičemž bakalářská práce je pojímána jako rešerše na diplomovou a diplomová práce už musí obsahovat vlastní výsledky výzkumu. Protože na fakultě není místo, naprostá většina studentů si tuto práci vypracovává na Akademii. Podobné je to i s doktorským studiem, také tam velká část doktorandů ve skutečnosti pracuje v Akademii. Čili tvůj příklad je hezká teorie, která však vychází z neznalosti situace.

0/0
30.7.2009 18:18

MiroTR

Re: Především by měla být vypracovaná

Uznávám, že se situace v posledních několika letech lepší. V době, kdy jsem byl zaměstnán v ČSAV, tak byla z velké části odkladištěm pro jinde nepoužitelné profesory. Když studoval syn, tak se už sem tam nějaká spolupráce s VŠ objevovala.

0/0
30.7.2009 18:58

Johny_S

Re: Především by měla být vypracovaná

Proboha, AV ČR už není ČSAV! Už na začátku 90. let byla provedena reforma, v rámci níž byla téměř polovina ústavů zrušena!

0/0
30.7.2009 19:08

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.