Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Porody doma: čekáme na víc mrtvol?

Domácí porody se v Česku staly novou módou a náboženstvím. Stále více žen má pocit, že porod doma jim a jejich dětem zajistí šťastnou a ničím nezkalenou budoucnost. Jejich víra je tak silná, že odmítají jakékoliv racionální argumenty ze strany lékařů. Naopak v osobách v bílých pláštích vidí nepřátele na život a na smrt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

vzorek

Já už fakt nevím jak vám to mám říct

Paní Hamplová, myslím, že novinář by měl být nezaujatý. To v první řadě. A v druhé řadě, by měl vědět o čem píše. Váš článek mi příjde, jako když uklízečka řeší jadernou politiku. A těm co tady hulákají o hysterkách a naprosto bezpečných porodnicích, můžu popsat dva případy svévole doktorů o kterých vím osobně. Při tom prvním umřeli naprosto zdravá dvojčata. Při tom druhé, rodička, která má ve zdravotní kartě zapsánu alergii na antibiotika, dostala při porodu injekci antibiotik.

Rozdíl je jenom v tom, že když umře dítě doma tak je to pro noviny daleko zajímavější. Tisková mluvčí nemocnic, to totiž většinou podá tak, že se vlastně nic nestalo.

0/0
31.7.2009 7:20

Pan Navratil

Re: Já už fakt nevím jak vám to mám říct

Už samo slovo "svévole" vypovídá o volním, tedy úmyslném jednání. Silně pochybuji, že vámi vágně popsané případy jsou odrazem úmyslného jednání lékařů či SZP.

0/0
31.7.2009 8:17

captain cook

Re: Já už fakt nevím jak vám to mám říct

"můžu popsat dva případy svévole doktorů o kterých vím osobně."...svevolne pocinani, ktere konci umrtim =umyslna vrazda.

Vis ty zenska vubec co kecas?

0/0
31.7.2009 11:40

_m-

Re: Já už fakt nevím jak vám to mám říct

popisuj. Doufám, že nejde o případy z doby před 30 lety.

0/0
31.7.2009 11:42

Zebin

má to jediný následek......................

když začne téct doma do kecek, zburcuje se záchranka a spousta lidí pak lítá kvůli jedné pózérské koze:-/

0/0
30.7.2009 13:19

mischplysch

Re: má to jediný následek......................

No od toho na záchrance snad jsou ne, aby zachraňovali tam kde je třeba.

Dnes a denně zachraňujou blbečky, co jezděj rychle a nedodržujou předpisy, občas taky alkoholiky, co se jim udělá blbě, adrenalinové šílence, lidi co vlastní blbostí něco zavinili atd. To je nepřeberné množství "pozérských koz a volů" , možná by jsme měli všechny tyhle věci zakázat, aby záchranka měla čas na ty ostatní....

0/0
31.7.2009 14:16

_m-

Re: má to jediný následek......................

To máš pravdu. Je ale fakt, že když někdo sedne ožralej za volant tak nevěří (i když by to měl předpokládat), že to naboří do první zdi. Když někdo leze za frajerkou po hromosvodu, tak netuší že spadne. Ale těhotná žena VÍ že porodí.

0/0
31.7.2009 14:23

ja314

Re: má to jediný následek......................

Ale nevi, ze budou komplikace (jejich pravdepodobnost neni zas tak extremne vysoka, aby se to dalo stavet na roven jistote) a nejspis doufa, ze nebudou (stejne jako ozralej za volantem).

0/0
31.7.2009 16:52

Brkoslav IV

...no jo no...

Nejvic se mi libi, kdyz nejaky vseznaly ' filosof ' napise svuj nazor a hned se objevi mraky lidi, ktere zboznuji jeho myslenky a do krve odsuzuji vsechny ostatni. Je to zajimave cist....mnohdy jsou zde i kuriozni nazory. Prispevky ale spis odhaluji prispevatele samotneho, nez osvetluji nejaky nazor,takze oni paradoxne svym prispevkem vic rikaji o sobe, nez o tematice. Kdyby nabourana inteligence byla trestna podle zakona, to by bylo poprav podle nalezeneho pripojeni k internetu :-))))

0/0
30.7.2009 12:15

pesimistka7

Re: ...no jo no...

Milý/á pane/paní,

   já s autorkou v podstatě souhlasím a to na základě vlastních dvou zkušeností. Kdybych rodila doma, můj první porod by nepřežilo naše dítě, druhý já. Obě těhotenství byla naprosto bezproblémová, komplikace nastaly v prvním případě během porodu, v druhém po porodu. V porodnici jsem byla s přístupem spokojená. (Myslím, že ideálním kompromisem by mohlo být následující: porodní asistentka, která by se své rodičce věnovala po celou dobu ale v porodnici, kde by tedy mohlo proběhnout vše podle přání maminky s odborným dohledem PA, individuálním přístupem a hlavně s plným vybavením, kdyby nastaly předem nezjistitelné komplikace. Poté ať obě podepíšou revers, pokud matka nechce v tomto zařízení setrvávat a stav miminka to dovoluje.)

0/0
30.7.2009 14:37

Jannynov

přesně vystižené

Sekta porodů doma, ano, přesně vystižené. A doktor co by nepřítel a prznitel nebohých žen -- to taky sedí / tedy v jejich hlavách, jak i veřejně velmi často hlásají./

Souhlas s článkem. Akorát těm sektářkám stejně žádné racionální argumenty nepomůžou -- jako správným sektářkám. RvRv

0/0
30.7.2009 7:43

qsilence

Re: přesně vystižené

Člověče víš ty co to je sekta?

0/0
30.7.2009 8:58

mischplysch

Re: přesně vystižené

No tak to  se pak jako sektáři chovaj i doktoři a všichni ti odpůrci porodů doma....

Není nad to jinou názorovou skupinu očernit označením "sekta, modláři, fanatici" , žejo, vytváří to takový jasný kontrast mezi dobrem a zlem :-)

To se pak těžko udávají racionální argumenty, když jste přece z té sekty a diskutovat s váma není ani možné...

Máte to jasné, zlé sektářky a hodní, pravdu mající doktoři, jak to někteří lidi mají rádi takhle černobílé, fakt nechápu....

0/0
30.7.2009 14:06

vzorek

Re: přesně vystižené

Ještě by to mohli být teroristi

0/0
31.7.2009 7:23

virena

Prosím česky !!!

 Následná věta podle logiky a pravidel českého jazyka nedává smysl, resp. popírá samu sebe - Tolik obávaný klystýr nebo holení se neprovádí, aniž by s tím žena předem souhlasila. -  Aby věta dávala smysl musí znít následovně -

Tolik obávaný klystýr nebo holení se neprovádí, aniž by s tím žena předem nesouhlasila - nebo Tolik obávaný klystýr nebo holení se provádí jen se souhlasem ženy... Prosím autora/ku  ať si doplní znalosti z čj, chce-li být žurnlistou/tkou. Já pak tomu nerozumím. děkuji

0/0
30.7.2009 0:44

qsilence

Re: Prosím česky !!!

Tohle bych jim odpustil. Oni dokážou napsat daleko větší kraviny :-)

0/0
30.7.2009 8:56

qsilence

No já se fakt bavím :-)

21. století. Jo! Máte prevdu! Dneska umíme ledasco. Všechno se dá změřit, zvážit. Dokonce už prý zvážili duši ::-) Má 21 gramů :-) Ale k tomu, jak pracuje máme mnohem dál, než měli ti indiáni, kterým se posmíváte. Oni to nebyli jen indiáni, ale třeba budhističtí mniši, jogíni, tantrici, druidové, Všichni tihle rozumněli naší duši líp, jak všichni chytráci celýho jednadvacátýho století dohromady. Jsou to tisíce let rozvíjená učení. A vy se tu hádáte za poznatky posledních pár desítek let? Svým způsobem chápu, že se na léčitelské umění našich předků díváte skrz prsty. Církev za posledních pár sto let dokonale zatočila s těmi, co náhodou něco uměli a nebyli jí po vůli. Takže v našich končinách není na co navázat. Celý je to jen o tom, aby se lidi naučili skloubit moderní výdobytky civilizace s moudrostí těch, co opravdu něco věděli. Nebudete se stačit divit, o co všechno jste díky civilizaci přišli :-) Nebojte. Ono to přijde.  A nebude to dlouho trvat :-)

0/0
29.7.2009 22:41

vzorek

Re: No já se fakt bavím :-)

Ach jo, kdyby víc lidí přemýšlelo jako qsilence nebo by možná stačilo, kdyby jenom přemýšleli!

0/0
31.7.2009 7:28

qsilence

Sekta matek :-)

Sice nejsem ženská, ale hlásím se k těm, co jsou pro porody doma. Třeba mě ukamenujte :-) Rozumím vašim názorům, který jsou proti a dokonce jsem je i nějakou dobu zastával. Ale od jisté doby, po tom, co jsem měl možnost si vyzkoušet techniky, které dokážou měnit stav vědomí (holotropní dýchání (Stanislav Grof), techniky indiánských šamanů), tak jsem začal chápat i matky, které to chtějí přirozenou cestou. Můžete tu hlásat tu svoji pravdu, ale taky si můžete něco o daném problému přečíst. Třeba o tom, proč jsou indiáni šťastnější jak my, od autorky, která s nimi strávila v pralese hromadu času - Koncept kontinua - Jean Liedloffová. Myslím, že tahle knížka je velmi blízko tématu, o kterém se tu teď bavíme.

0/0
29.7.2009 10:25

vaclav13

Re: Sekta matek :-)

No když myslíte, že tohle dýchání zachrání třeba dítě, které se šprajcne v porodních cestách a začne se dusit, tak jak je libo, ale dával bych na to trestní zodpovědnost, pokud takový hazard skončí špatně.

0/0
29.7.2009 10:39

qsilence

Re: Sekta matek :-)

Popdívej se, jak bych ti to jenom vysvětlil. To dýchání se neprovádí během porodu. Vlastně by použití této techniky během porodu bylo velmi nebezpečné. Já ho uváděl z jiného důvodu. Tahle technika dokáže člověka vrátit do okamžiku jeho vlastního porodu. A pochopit něktreý zákonitosti... Na základě toho jsem pochopil, že některé matky mají potřebu dělat věci přirozeně. Tak jak jsme to dělali odjakživa, než nás to začali učit doktoři jinak. A že to dělají pro svoje děti. Aby se měly líp, než jsme se měli my z porodnic. ALe to porodem jenom začíná. Celý náš přístup je špatně. Zapomněli jsme, jak se k dětem chovat. Teď nás musejí učit, jak vychovávat svoje dět cizí pánové. Divíme se, když máme nezvladatelné a hyperaktivní děti. A nevíme co s tím... A přesně tohle vyplývá z našeho přístupu.

0/0
29.7.2009 10:45

vaclav13

Re: Sekta matek :-)

Já to uvedl jenom jako řečnickou otázku. Nicméně fascinuje mne tvrzení, aby se měly líp než my z porodnic. Líp jako třeba že z nich budou po celý život mentálové, protože se při porodu přidusili a odnesl to mozek? Děkuji nechci.

0/0
29.7.2009 10:54

qsilence

Re: Sekta matek :-)

Přidušení při porodu jsme byli všichni. Je třeba si uvědomit, že dítě prochází místy, kudy se za normálních okolností nemá šanci protáhnout a při porodu to vyžaduje značné úsilí matky, aby se dítě dostalo na svět. Dítě je drceno, mačkáno, je přiškrcená pupeční šňůra, může se dostat do kontaktu s krví, močí, stolicí. Je to nádhera, co všechno si na nás porod připravil. Někdy to trvá hodiny, než se dítě prodere na svět. Takže tím traumatem jsme si prošli všichni. A zajímavý je, že mentálové nejsme až na pár výjimek. Je pravda, že já nemluvil jen o porodu, ale o přístupu a výchově jako takové. Která ale porodem začíná. Věř mi, že by ses divil, jaký rozdíl může být mezi dítětem vychovaným našim "civilizovaným" způsobem a dítětem, které vychovávala matka jen na základě svých instinktů. Pár jsem jich viděl... A docela jsem koukal. Představ si rok staré dítě, které během 4 dnů neuslyšíš ani jednou brečet. Nemělo důvod. Bylo o něj postaráno tak, že bylo naprosto spokojené.

0/0
29.7.2009 11:33

Pan Navratil

Re: Sekta matek :-)

Je v zásadě možné s vámi souhlasit, ovšem přirozený (tj. bez umělého zásahu) porod lze uskutečnit i v dosahu odborné péče. Ne všude, uznávám.

0/0
29.7.2009 12:34

qsilence

Re: Sekta matek :-)

No, ale přesně o tomto celou dobu mluvím. Doktoři jsou v tomhle stále ještě jako sloni v porcelánu. Snahu je sice nutno hodnotit kladně, ale většinou je více škod nežli užitku. Například by nebylo vůbec od věci, kdyby si každý doktor před tím, než začne ordinovat, prošel holotropním dýcháním. Pár takových znám. A jsem za to moc rád :-)

0/0
29.7.2009 23:06

Pan Navratil

Re: Sekta matek :-)

Ono když se vezme, jak složité je z lékařů vyrazit po úmrtí příbuzného pitevní zprávu - nechápu, proč by měla být informace o posledních pozemských chvílích blízkého tajná a v majetku lékařů, které si sami prostřednictvím ZP platíme.

0/0
30.7.2009 12:04

qsilence

Re: Sekta matek :-)

Tak  a teď se ukažte. Čekám nějaký rozumný argumenty. Ne nesmysly typu "jseš blbec", "máš vymytej mozek", "do který sekty patříš?". A nevytahujte žádný čísla. Ty rozhodně nezpochybňuju. Bavím se o dopadu použitých technik na naše děti.

0/0
29.7.2009 10:39

_m-

Re: Sekta matek :-)

Míšo?8-o

Blbec určitě nejsi. Ale opět jsme na začátku - staví se potřeba, byť oprávněná, matky,  nad potřeby dítěte. Přirozený porod ano, ale za přítomnosti kvalifikované síly  -čímž může prodní asistentka být -  a v blízkosti veškeré dostupné zdravotní techniky - což doma nemáme.  Protože co je lepší - žít s poporodním traumatem z porodnice, nebo nežít vůbec?

0/0
29.7.2009 10:56

qsilence

Re: Sekta matek :-)

Ok, napíšu to ještě jednou. Nejde o pohodlí matky. Ale o dítě. Pokud se máma rozhodne pro přirozený porod doma, tak to nedělá z lenosti a z pocitu pohodlí, ale proto, že chce pomoci svému dítěti přijít na svět přirozeným způsobem. Jenže vy doháje nerozumíte tomu, co tady vykládám, protože se na to díváte úplně z jinýho úhlu pohledu. A svůj úhel pohedu vám tady ve dvou větách nevysvětlím, protože mi trvalo několik let, než jsem se k němu já sám dostal. Takže buď zůstanete zatvrzele u svého názoru, nebo se začnete zajímat, jestli někde náhodou ještě neděláme něco blbě. Kde čerpat informace k zamyšlení už jsem psal. Tak to jen pro ty zvídavější. S vámo ostatními se nemám chuť přít. Prostě spěte dál. A bijte se za tu svoj "pravdu". Nerad bych vám ji bral. Ale přeci jen - "co když je všechno jinak?"

0/0
29.7.2009 11:19

_m-

Re: Sekta matek :-)

1) nepsala jsem o pohodlí

2) nedostala jsem odpověď

3):-)

0/0
29.7.2009 11:39

qsilence

Re: Sekta matek :-)

Ehm. Co kdyby se to udělalo tak, aby se zamezilo traumatu z porodnce a přitom se zajistila dostupnost péče pro případ, že by se něco podělalo? Nemyslím kompromis. Myslím tím třeba porodnice, kde by to vypadalo jako doma a k razantním řešením by se zacházelo až v okamžiku, kdy by to nešlo jinak? Tvoje otázka je poněkud extremistická. Nezavrhuju doktory úplně. Jen mě občas děsí jejich přístup. Mají se ještě hodně co učit. Řezničinu zvládají dokonale. Ale o té to není.

0/0
29.7.2009 11:44

RAT

Re: Sekta matek :-)

Jenze to neni nesmysl. Ty ses blbec! Cisla jsou od toho, aby nam ukazala co se stalo a kolikrat! Kdyz nebudeme evidovat ty mrtve polomrtve a domacim porodem poskozene deti (pridusenim se jim poskodi mozek, nevyvijeji se jak maji jsou dementni, maji srdecni vady atd.) tak to tem pomatenym matkam nikdo nevymluvi. Docela by mne zajimalo kolika tem stastnym indianskym matkam co rodi za typovym lagrem zemrelo deti a kolik se jich od toho porodu nevratilo? Urcite to nebude v promilich jak v nasich porodnicich.

K cemu je takove dychani, abych zjistil jak jsem se tlacil porodnimi cestami a jak mi bylo ouzko? Dekuji nechci! Nejde o chvilku u porodu, ale o cele detstvi jak se k detem rodice chovaji, to zadny porod neovlivni ani ten cisarem. Vzdy zalezi na vzajemne lasce, duvere a porozumeni. Se svymi rodici mam vynikajici vztah i kdyz jsem se narodil malem na chodbe preplnene porodnice (Husakovo dite), z porodu si zadne trauma nenesu.

Jaky ma dopad nepouziti techto technik, co? Ted panacku mluv!

0/0
29.7.2009 11:03

qsilence

Re: Sekta matek :-)

No hezky jsi to napsal. Jenže ty nevíš o čem jsem psal hned na začátku, takže nemá smysl, abych tu debatu nějak rozváděl. Přečti si něco od Grofa, od Liedloffové a pak možná pochopíš o čem mluvím. To, že je potřeba mít poruce kvalifikovanou pomoc nijak nezpochybňuju. Spíš bych ocenil, kdyby se doktoři začali zabývat tématy, kterými se zabývají ty matky, co chtějí rodit doma. Ony k tomu mají nějaký důvod. A jeden z nich je, že doktoři nemají čas ja chápat a vyjít jim vstříc. Jooo a nemluvil jsem o šťastných matkách, ale dětech kamaráde. O dětech. Vy stále obvinujete matky z pohodlnosti, ale ony to dělají pro svoje děti.

0/0
29.7.2009 11:12

RAT

Re: Sekta matek :-)

Kdybys nebyl blbec, a cetl to poradne, tak by sis vsiml, ze jsem se o stastnych indiancich a nesmyslnem holotropnim dychani zminil, ale ty s vymytym mozkem neumis dat zadny rozumny argument, krome cteni nejakych nesmyslu. Vis kolik idiotu napsalo nejakou  knizku? Namatkou treba Eymerich, Hitler, Lenin ...

0/0
29.7.2009 11:24

qsilence

Re: Sekta matek :-)

Jak snadné je něco odsoudit :-) Kdepak jsi došel k závěru, že holotropní dýchání je nesmyslné? Celkem jednoduše bych protit tobě mohl vytáhnout oblíbené statistiky a ukázat ti, že to je technika, která vyléčila hromady lidí a to i v případeh, kdy klasičtí lékaři byli v koncích. Ale to bys zajisté věděl, kdyby ses o podobné věci zajímal. Je celkem těžký vysvětlovat člověku, který nevyzkoušel něco, co jsem sám nechápal, když jsem něměl osobní zkušenost. Vyzkoušej a pak kritizuj. Jo?

0/0
29.7.2009 11:40

www.evlada.cz

Porod je prirozenej proces..

Neni to chirurgicka procedura..Priroda to nejak zaridila. Tehotenstvi neni nemoc. V mojem okoli mam nekolik pozitivnich poznatku s porodem doma. I nekolik hororovych zazitku z nemocnice. Je to dano naturelem cloveka. Pravda je vsak takova, ze 5000 let tu rodej porodni baby a dalsi podobni "amateri", a lekari se o to staraji v nejake masove mire par 10 let..Na jednu stranu jde o to ,ze procento prezivsich rodicek roste.. to je urcite pozitivni. Roste i procento prezivsich plodu i novorozencu..Coz opticky vypada taky jako jednoznacne pozitivum. Ale diky tomuto a modernimu lekarstvi obecne dochazi k degradaci genetickych informaci v populaci. Tzn dalsi generace je cim dal vic zmutovana a potrebuje o to vetsi sluzby doktoru vseho druhu..Tzn otazka zni..Jestli moralne i vedecky nebylo nejoptimalnejsi. Soustredit se na nejhladsi mozny prirozeny porod a ochranu rodicky a zdraveho plodu a naopak podporit kvalitativni selekci. Zde vsak vyvstava otazka etiky jak ji dnes vnimame atp..

0/0
28.7.2009 23:29

kurzan

Re: Porod je prirozenej proces..

Ano to je pravda - ale aby bylo mozne provadet selekci musi byt z ceho - pochybuji, ze se i mezi temi skalopevnymi domarodickami najde alespon jedna, ktera bude ochotna podporit tento 5000 let zazity zvyk, ze bude od 15 do 30 temer permanentne tehotna, porodi tak 5 - 15 deti, pricemz tak 3 - 8 jich prezije porod a 2 - 4 se doziji dospelosti (jelikoz neco jako ockovani a antibiotika je take pouze vymysl doktoru poslednich par desitek let).

0/0
29.7.2009 8:38

Pan Navratil

Re: Porod je prirozenej proces..

Souhlasím, a dodám čísla - perinatální úmrtnost v roce 1945 >6%, v roce 2001 0,43%, čili cca 15x nižší hodnota. Přičemž pokles na 2,5% do roku 1960 byl dán zejména zvýšením počtu ústavních porodů z 20% na téměř 100%.

Viz: Štembera, Z., Velebil, P.: vývoj perinatální úmrtnosti v ČR.

0/0
29.7.2009 10:00

RAT

Re: Porod je prirozenej proces..

Souhlas a co treba horecky omladic, jeste ze se do toho doktori zacali cpat a prisli s hygienou a zacli vytlacovat nezodpovedne porodni baby co si ani neumyly ruce kdyz prisly od krav. Ktere pak jen rekli, ze panbu ho mel radsi a proto si ho vzal k sobe. ;-€

0/0
29.7.2009 11:07

lopata12345

Re: Porod je prirozenej proces..

Pane vy si z nas delate legraci. Horecka omladnic byla HLAVNE domenou doktoru!!! Kdyz je nekdo prase a nedesinfikuje se po pitve a ani se neprevlekne a jde rodit, tak co byste cekal? Hlavne, ze v Bibli se pise, ze kdo prijde do styku s mrtvolou je 7 dni necisty a ma byt v karantene... No jo, ale pani doktori byli moderni, 3 tisice let stara (a funkcni) rada jim prisla zbytecna. Hlavne ze oni byli mistri sveta. Porodni baby od krav meli o nejmene 30% nizsi umrtnost nez pani doktori. To jen pro srovnani.

>

Jinak porod je fyziologicky proces a mel by byt normalne zvladnutelny v primerene hygienickych podminkach. Vetsina lidi na Zemi se rodi mimo porodnice!!! Tim netvrdim, ze nejsou situace kdy to neni potreba. Nejlepsi o cem jsem zatim slysel byla varianta, kdy je v arealu nemocnice takovy system bungalovu. Tam si pujcite apartmanek a rodite jen s porodni babou. A kdyz je problem behem par minut se to da zmenit na sal.  - A riziko JE primerene. Kvalita zivota STOJI za jiste male riziko!!!

0/0
29.7.2009 11:54

Pan Navratil

Re: Porod je prirozenej proces..

"Porodní báby od krav měly o nejméně 30% nižší úmrtnost" - to zkuste doložit, prosím.

0/0
29.7.2009 12:37

_m-

Re: Porod je prirozenej proces..

Dělám to velmi nerada, ale musím mu dát za pravdu. Nedoložím ti to ničím konkrétním - jen knihou o Přemožiteli neviditelných dravců Ludvíku Pasteurovi - v ní se to píše. Nejnižší výskyt choroby měly domácí porody s lékařem v lepších rodinách - protože pan doktor si ze slušnosti po příchodu umyl ruce.  Báby, když šly do domácnosti, tak se taky snažily být čisté, jen doktoři ve špitálech na to kašlali.

Ovšem to snad jsme někde jinde.

0/0
29.7.2009 12:54

Pan Navratil

Re: Porod je prirozenej proces..

Ha, tak to jsem byl nachytán na hruškách, tahle kniha od F. Gela  je jedna z mých nejoblíbenějších, byť je občas mírně přepatetizována.:-)

0/0
31.7.2009 8:19

_m-

Re: Porod je prirozenej proces..

:-)

0/0
31.7.2009 11:43

jekkal

Každá

mamina, které záleží na životě a zdraví dítěte bude rodit ve špitále, žijeme v 21. století

0/0
28.7.2009 19:44

evamiks

Re: Každá

No to není tak jisté. Otázka je, co si za tím životem dítěte představuješ. Tohle každý nepochopí, ale ty matky vědí, že se může ledacos stát, ostatně i v porodnici se stává, že to nezvládnou. Ony chtějí dát dítěti šanci na život opravdu dobrý, bez traumat z "porodníků" a jejich metod, s pokorou a vědomím, že ledacos neovládneme úplně a je to v ruklách Vyšší moci, jakkoliv ji nazveme. Ale o pokoře se dnes málo ví, co to vůbec je a uctívání "života" za každou cenu se fakt přehání.

0/0
28.7.2009 23:58

kurzan

Re: Každá

Tohle bezte rict nekam na porodnickou jipku tem maminkam, co tam vystrasene drkotaji zuby, jestli to ten jejich drobecek zvladne, kdyz se narodil s nedovivynutejma plicema o dva mesice driv - za kazdy zvast o prilisnem uctivani zivota schytate takovou ranu, ze druhou chytite o zed...

0/0
29.7.2009 8:41

Nomad

Re: Každá

Tyto deti se nerodi doma. A nemyslim si, ze tyto maminky by nekomu davali ranu. To spis vy si zde virtualne hrajete na drsnaka.

0/0
29.7.2009 13:22

slavka1

Proč na JIPku?

Tady přece nikdo nezpochybňuje potřebnou péči lékařů v případech, kdy je jí třeba. A jen blázen by chtěl, aby žena, která rodí o dva měsíce dřív, rodila v dnešní době doma (i když i v minulosti byly děti, které přežily extrémní nevyvinutost - např. fyzik Newton, který se po narození údajně vešel do korbele na pivo, nebo naše babička, kterou raději dopředu oplakali, ale její maminka ji doslova "dopekla" v troubě - a ještě žije a je to velice inteligentní paní).

0/0
29.7.2009 13:29

_m-

Re: Proč na JIPku?

Jejda :-) - mýho tatínka (1928) si tak dopekl dědeček. Protože babička byla v takovým stavu, že to jedenapůl kilový  mimino šoupla bába do kýble a zachraňovala rodičku. No a jeho otec - můj dědeček - ze zoufalství, že přijde o ženu i syna ten kýbl vzal, miminko rozdejchal, ošetřil a zachránil. Je ovšem fakt, že druhý dítě měli až po 13 letech a narodilo se v porodnici. Hádejte proč?

0/0
29.7.2009 13:33

Najdete na iDNES.cz