Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Obamův vyslanec vyzval Sýrii k obnově mírových rozhovorů s Izraelem

Obamův zvláštní vyslanec pro Blízký východ George Mitchell se v Damašku sešel se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Vyzval Sýrii, aby co nejrychleji obnovila mírové rozhovory s Izraelem. USA také chtějí, aby Syřané pomohli při izraelsko-palestinském mírovém vyjednávání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ET_demokrat

ale to je omyl soudruzi

Syrský prezident bezpochyby (dúvěrně znám poměry a názory) oslovil Obamu proto, že doufá, že dotlačí Izrael k opuštění Golanský výšin. Ale to nebude vúbec lehké, možná, že je to dokonce nemožné. Teď vyzval viceprezident Sýrii, aby s Izraelem jednala. Ale bez moderátora USA to nepújde...Běžně se to ani jaksi neví, ale Golany, to je hlavně kvalitní pramenitá voda.  A voda je život. Všude a tam je vody všeobecně poskrovnu. Izrael se před časem vyjádřil, že dohoda je možná, ale že celé Golany  v žádném případě. To bude ještě dlouhý příběh. Je to problém i vnitropolitický v Izraeli. Nevím, která vláda se k tomu odhodlá. Předpokládám, že ta co podpíše se Sýrií dohodu, padne. Možná to bude muset jít před poslance v Knesetu a to by neprošlo.

0/0
26.7.2009 18:14

mimouch

Re: ale to je omyl soudruzi

Ono je to trochu jinak.... Golany jako zdroj vody klíčové nejsou, nehledě na to, že využívání jejich vodních zdrojů by jistě bylo ošetřeno v případné mírové smlouvě.

Problémem je spíše diametrálně odlišný postoj k mírovým jednáním mezi oběma zeměmi. Zatímco Izrael chce aplikovat postup "území za mír", který se mu tak osvědčil například v případě Egypta a obsazeného Sinajského poloostrova, Sýrie podmiňuje jakákoliv jednání kompletním vrácením Golanských výšin. Což je pochopitelně hloupost, potom by už nebylo o čem jednat.... A to je také aktuální syrská taktika - nejednat vůbec. Takové mírové rozhovory s Izraelem by se totiž určitě nelíbily největšímu spojenci Sýrie, tedy Íránu.

A vláda, která by uzavřelase Sýrií mírovou dohodu by zcela jistě nepadla. Mír se Sýrií by drtivá většina Izraelců za lyžařský areál a pár hektarů kvalitních vinic jistě ráda vyměnila :)

0/0
27.7.2009 5:17

Taras Bulba

Re: ale to je omyl soudruzi

Naopak, Golany jsou jako zdroj vody (pro Izrael) naprosto klíčové. Jsou tady dva z hlavních pramenů Jordánu, které na rozdíl od spousty dalších sezónních přítoků Galilejského jezera představují stabilní zdroj vody. Bez nich by jezero, napájející 30% Izraele, vyschlo.

Sýrie už v roce 1964 pracovala na pokusech o odklonění těchto pramenů z Izraele do Sýrie. Co by jim v případě vrácení Golan bránilo zkusit to znova?

http://www.jewishvirtuallibrary.org/jsource/Peace/golan1.html

0/0
27.7.2009 10:13

Mallinali

Re: ale to je omyl soudruzi

Možné je všechno, ale asi nejdůležitější věc na tom celém je fakt, že z golanských výšin je velká část Izraele jako na dlani, takže pro ostřelování ideální destinace.

0/0
27.7.2009 11:10

mimouch

Re: ale to je omyl soudruzi

Oba zmiňované přítoky Jordánu, tedy řeka Banias a řeka Hermon pramení v takových místech, že se jejich tok do Sýrie prostě odklonit nedá. Řeka Banias pramení jen pár desítek metrů nad úrovní města Kyriat Shmona a pro její odklonění do Sýrieby bylo třeba čerpat její vodu nějakých 1500 výškových metrů, aby překonala pohoří Hermon. A i kdyby, to co by Sýrii v případě vrácení Golan bránilo zkusit jí odklonit by byla právě mírová smlouva s Izraelem, která by využití vodních zdrojů upravovala. Potenciálním nebezpečím by mohl být spíše fakt, že tyto přítoky Jordánu, potažmo Kineretského jezera coby největšího zdroje pitné vody pro Izrael by se nacházely na území Sýrie.

Problémem tedy zůstává jak strategická pozice Golan, tak především neochota Sýrie vést s Izraelem přímá jednání.

0/0
27.7.2009 12:20

Najdete na iDNES.cz