Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

V Británii zemřel poslední veterán první světové války, bylo mu 111 let

Ve Velké Británii zemřel ve 111 letech poslední britský válečný veterán z první světové války Harry Patch. Byl zároveň nejstarším obyvatelem Spojeného království. Své prvenství držel týden. Nejstarším britským válečným veteránem a zároveň nejstarším mužem světa byl totiž Henry Allingham, který zesnul ve věku 113 let minulou sobotu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

činčo

Nic dobrého je v mládí nepotkalo-važme si sjednocené

Evropy - EU!!!!!!

0/0
26.7.2009 12:49

VennFraNorge

the Lost generation

Poslední příslušník the Lost generation je pryč...Mě vždycky 1.světová válka fascinovaala.Tupost Haiga,který poslal na srmt zbytečně tolik vojáků....Vrhat se dobrovolně nebo nedobrovolně na kulomety  je bláznoství...a také mě fascinuje rytířkost této války,když sestřelili Rudého barona,tak Britové shodili nad něm.,liniemi omluvný dopis a vystrojili mu opravdu čestný pohřeb

0/0
25.7.2009 16:21

tučňák v exilu

Re: the Lost generation

Doporučuji podrobné studium, Haig dělal, co bylo v jeho silách, aby ztráty snížil - jako ostatně velká část Britské armády (slavné německé úderné skupiny z roku 1918 byly zřízeny po vzoru Britských), za katastrofální ztráty na Sommě, u Passchendale apod. mohla především 1) úroveň soudobé techniky (a zde Haig např. podporoval tanky a vývoj prostředků pro zefektivnění dělostřelectva),  2) chyby na nižších úrovních velení (jasně je to vidět třeba na Sommě. Některé brigády utrpěly drtivé ztráty při "urá" stylu, některé naopak relativně malé ztráty, a to proti srovnatelné obraně. Důvodem bylo, že velká část jednotek byla naprosto nezkušená) a 3) politická rozhodnutí (třeba zase Somma - odlehčovací ofenziva k Verdunu, z politických důvodů uspěchaná a s velkým podílem nezkušených jednotek)...

0/0
25.7.2009 18:20

David Nebesky

Re: the Lost generation

Nezkušenost jednotek byla přirozená, s tím se muselo počítat. Mně se jako katastrofální jeví taktika. Od bitvy u Gettysburgu se vědělo, že útok proti zakopanému nepříteli přináší obrovské ztráty a šance na úspěch je velmi malá. Přesto to Francouzi i Britové během WWI zkoušeli znovu a znovu.

Další věc byla nízká životnost nižších důstojníků, kterou vyloženě zavinily chybné taktické postupy. Kde se měli objevit zkušení vyšší důstojníci, když.ti nižší padli dřív, než mohi získat zkušenost a být povýšeni?

Byla to opravdu strašná jatka, většinou naprosto zbytečná. Kdyby Francouzi a Britové přijali německý koncept vyčerpávající války za svůj, tak se mohli v klidu zakopat a přemýšlet - až by vymysleli ty tanky.

0/0
25.7.2009 20:26

tučňák v exilu

Re: the Lost generation

Jednotky původního Britského sboru byly velmi zkušené, byly ovšem ve Flandrech. Jednotky "New Army" byly nasazeny na klidný úsek fronty na Sommě, aby se otrkaly. Pak začal Verdun, byla potřeba odlehčovací ofenziva a politické ohledy vedly k tomu, že byla spuštěna prakticky bez přípravy. Taktika jiná použít nešla - jedno křídlo bylo ukotveno v moři, druhé ve Švýcarsku, obchvat tedy nepřipadal v úvahu bez průlomu fronty. A průlomu fronty bylo možné dosáhnout jen frontálním útokem - lišilo se jen jeho provedení, a to se lišilo podle velitelů brigád (je to vidět i na prvním použití tanků - místy to byl zdrcující úspěch, místy zase naprosté fiasko).

Mimochodem "opotřebovací válka" vyžaduje intenzivní bojové operace, ne sezení v zákopech. Němci jí zkusili vést u Verdunu (ofenziva měla nalákat a zničit Francouzské zálohy), Spojenci chtěli na Sommě průlom fronty, což se ale nepodařilo a bitva se taky změnila v "materiálovou".

0/0
25.7.2009 21:29

tučňák v exilu

Re: the Lost generation

A tak to potom pokračovalo dál - nezapomínej, že bez Spojenecké ofenzivy by Němci mohli nechat na Západě mnohem slabší síly a soustředit se na slabé články aliance - Itálii a Rusko. Plus na střední východ. A pokud by tyto články povolily, padla by i blokáda. Takže bylo nutné udržovat Němce pod tlakem, nešlo prostě si sednout a počkat, až budou tanky - tam šlo jen co nejvíc urychlit jejich výrobu a v tom dělal Haig co mohl. Co šlo a co Haig před Sommou plánoval byl přesun zkušených jednotek na místo, k tomu ale nedošlo kvůli Francouzským požadavkům (resp. rozkazům - Haig byl podřízený společnému velení, které měli pod palcem Francouzi) na co nejrychlejší začátek.

Poměry ztrát taky nejsou v až tak velkém nepoměru - pohybují se kolem 3:2 až 2:1, což je při útoku proti silnému opevnění relativně normální výsledek - stačí se kouknout třeba na poměr ztrát na pláži Omaha při vylodění: cca. 3:1 v neprospěch útočníka.

0/0
25.7.2009 21:40

ghostweed

RIP

0/0
25.7.2009 15:36

tučňák v exilu

Rudyard Kipling: Tommy

I went into a public-'ouse to get a pint o' beer, The publican 'e up an' sez, "We serve no red-coats here."

The girls be'ind the bar they laughed an' giggled fit to die, I outs into the street again an' to myself sez I:

O it's Tommy this, an' Tommy that, an' "Tommy, go away"; But it's "Thank you, Mister Atkins", when the band begins to play,

The band begins to play, my boys, the band begins to play, O it's "Thank you, Mister Atkins", when the band begins to play.

0/0
25.7.2009 15:30

tučňák v exilu

Re: Rudyard Kipling: Tommy

I went into a theatre as sober as could be, They gave a drunk civilian room, but 'adn't none for me;

They sent me to the gallery or round the music-'alls, But when it comes to fightin', Lord! they'll shove me in the stalls!

For it's Tommy this, an' Tommy that, an' "Tommy, wait outside"; But it's "Special train for Atkins" when the trooper's on the tide,

The troopship's on the tide, my boys, the troopship's on the tide, O it's "Special train for Atkins" when the trooper's on the tide.

0/0
25.7.2009 15:32

tučňák v exilu

Re: Rudyard Kipling: Tommy

Yes, makin' mock o' uniforms that guard you while you sleep Is cheaper than them uniforms, an' they're starvation cheap;

An' hustlin' drunken soldiers when they're goin' large a bit Is five times better business than paradin' in full kit.

Then it's Tommy this, an' Tommy that, an' "Tommy, 'ow's yer soul?" But it's "Thin red line of 'eroes" when the drums begin to roll,

The drums begin to roll, my boys, the drums begin to roll, O it's "Thin red line of 'eroes" when the drums begin to roll.

0/0
25.7.2009 15:33

tučňák v exilu

Re: Rudyard Kipling: Tommy

We aren't no thin red 'eroes, nor we aren't no blackguards too, But single men in barricks, most remarkable like you;

An' if sometimes our conduck isn't all your fancy paints, Why, single men in barricks don't grow into plaster saints;

While it's Tommy this, an' Tommy that, an' "Tommy, fall be'ind", But it's "Please to walk in front, sir", when there's trouble in the wind,

There's trouble in the wind, my boys, there's trouble in the wind, O it's "Please to walk in front, sir", when there's trouble in the wind.

0/0
25.7.2009 15:34

tučňák v exilu

Re: Rudyard Kipling: Tommy

You talk o' better food for us, an' schools, an' fires, an' all: We'll wait for extry rations if you treat us rational.

Don't mess about the cook-room slops, but prove it to our face The Widow's Uniform is not the soldier-man's disgrace.

For it's Tommy this, an' Tommy that, an' "Chuck him out, the brute!" But it's "Saviour of 'is country" when the guns begin to shoot;

An' it's Tommy this, an' Tommy that, an' anything you please; An' Tommy ain't a bloomin' fool -- you bet that Tommy sees!

0/0
25.7.2009 15:34

leicester1969

Re: Rudyard Kipling: Tommy

copy/paste Ti teda jde skvele, co jeste umis?

0/0
25.7.2009 18:47

tučňák v exilu

Re: Rudyard Kipling: Tommy

Spoustu věcí. Třeba posoudit, kdy má Ctrl+C a Ctrl+V své místo :-P

0/0
25.7.2009 19:10

Brigádník

Re: Rudyard Kipling: Tommy

A co k tomu popíjíš ? ;-)

0/0
25.7.2009 21:36

Najdete na iDNES.cz