Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Těhotné ženy si připlatí i za běžnou péči, zjistil test MF DNES

Je bezplatné zdravotnictví v Česku opravdu bezplatné? Test MF DNES jasně dokládá to, o čem se dlouho mluví: že za zdravotnictví se u nás platí – a platí téměř všichni. Jak ukázal test, do peněženky sáhnou zejména těhotné ženy. Těhotenství a péče o novorozence je může přijít na tisíce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

už jsem tady opět

Julinkovné ?:-))Cikrtovné?:-))Topolánkovné?:-))ODS?:-))KDU?:

zelných?:-)) Prý je to vynikající i takto regulovat porodnost:-))není nad regulační poplatky i pro nenarozené děti:-))prý se takto i zvýší do budoucna počet obyvatel ČR?:-))))Pravil? velkomajitel lékáren Cikrt?:-))Dnešní modou těch IN jsou ploty:-)))kolem baráků,čím větší tím je člověk IN:-)))Cikrt má taky plot bezmála 4 -5 m vysoký:-))je tedy IN,prý se podle plotu pozná člověk pracující ve prospěch občanů ČR,čím větší ,tím víc odpovědnosti? k státu?:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

0/0
22.7.2009 6:37

už jsem tady opět

Re: Julinkovné ?:-))Cikrtovné?:-))Topolánkovné?:-))ODS?:-))KDU?:

Rath má smůlu,že se nespojil s ODS jako v Ústeckém kraji:-)))Tam se zjistilo ,že ještě za vlády ODS:_))

Severočeské

nemocnice mohou kvůli drahým nákupům přijít o půl miliardy:-)))),Teď má

ODS v Ústí klid, je krytá partnerem ČSSD? dříve to bylo tak,že ČSSD

kryla ODS?:-))))Kdyby to Rath udělal ve středních čechách,tak je hrdina 

0/0
22.7.2009 6:43

l.g

Lékaři

Prosím uvědomte si všichni, že lékař je jediné povolání, kdy zákon ukládá POVINNIST ho vykonávat. Zároveň zákon ukládá smluvnímu lékaři POVINNOST nežádat od pojištěnce za své služby žádnou úhradu.

Oproti tomu ale žádný zákon neukládá POVINNOST pojišťovně mu za jeho službu zaplatit. Ta je upravena pouze obecným obchodním zákonem, resp. smlouvou mezi pojišťovnou a lékařem. Jenže VZP jako monopolní pojišťovna diktuje smluvní podmínky bez toho, aby lékař mohl jakkoliv smlouvu upravit. Bez smlouvy prakticky nelze praxi provozovat.

Takže se lehce může stát, že např. v případě epidemie lékař ošetří 2x více pacientů než ve čtvrtletí předchozího roku. Ze zákona je POVINEN je ošetřit. Jenže díky regulaci pojišťoven mu bude zaplacena pouze polovina jeho práce. A co víc, nebude mu zaplacen ani materiál, který k vyšetření použil a který musel z vlastních peněz nakoupit. Přitom odmítnout pro něj takouvou pro něj ztrátovou službu je protizákonné.

0/0
21.7.2009 13:13

l.g

Re: Lékaři

Nemůžete se pak divit, že za takovýchto podmínek kvalitní lékaři odcházejí do zahraničí nebo na lukrativní místa poradců farmaceutických firem a jen ti mizerní se nechávají zaměstnat v nemocnicích, kde mají jistý příjem.

Úpadek kvality zdravotnictví a zejména nemocnic je pak nasnadě.

0/0
21.7.2009 13:18

brekebrekeke

Re: Lékaři

diky R^ mel jsem to formulovat,ale tak nejak jsem spechal a skoncil ja blbecek,debil,sasek...ale v podstate toto jsem jim chtel a snazil se sdelit+neco navic. doufam,ze tvuj kultivovany sloh aspon nekoho oslovi.mne osobne je z lidi spatne.nevedi nic,jen nadavaji,a divi se Rv

0/0
21.7.2009 13:21

ladamm

Re: Lékaři

to je snad problém doktorů a ne pacientů. . . . jestli si dokrtoři neumějí sjednat podmínky ke své práci tak to je jejich problém.. . . .

0/0
21.7.2009 13:22

scai

Re: Lékaři

Tohle je hodně zjednodušený pohled. Ono je to dost jednostranné. Pokud by si nějaký doktor vyskakoval a  nechtěl smlouvu s pojišťovnou uzavřít, a vyjednával nějaké lepší podmínky, tak ho s  ním pojišťovna třeba neuzavře a on může zavřít ordinaci. To by pacienti asi koukali, kolik to stojí, kdyby si museli celou péči platit ;-D

0/0
21.7.2009 13:27

ladamm

Re: Lékaři

to a když si začne vyskakovat 200 doktorů tak to se zavře 200 ordinací ?? no ale když ono asi někomu to tak vyhovuje . . .

0/0
21.7.2009 13:29

brekebrekeke

Re: Lékaři

to by ses divil, jake maji pojistovny paky :-/

0/0
21.7.2009 13:40

už jsem tady opět

Re: Lékaři

vždyť každá je nalobovaná ODS?:-)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))ODS je chtěla privatizovat se svými lidmi:-)takže klídek:-))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

0/0
22.7.2009 6:40

l.g

Re: Lékaři

Stávkování je taky problematické. Kromě toho, že to je morální problém, tu máme zákon o povinnosti léčit a smlouvu s pojišťovnou, která ukládá lékaři poskytovat péči minimálně po určitou dobu v měsíci. Nedodržení může rovněž znamenat vypovězení smlouvy a tím defakto zánik praxe.

0/0
21.7.2009 13:43

l.g

Re: Lékaři

Jediné možné dohadování je tzv. "Dohodovací řízení" probíhající každého 1/4 roku. Na něm sedí zástupci pojišťoven, nemocnic, ambulantních specialistů a ČLK. Téměř vždy je to tvrdý boj. Jenže VZP má monopol a ona je ten, kdo drží peníze. Navíc smlouvy podepisuje lékařům na 1 rok, takže se kdykoliv může stát, že s nimi další smlouvu neuzavře. Má lékaře takříkajíc v hrsti.

VZP má pod palcem 80% pojištěnců a ostatní menší pojišťovny v podstatě kopírují kroky VZP.

0/0
21.7.2009 13:39

brekebrekeke

Re: Lékaři

obavam se, ze ani tento text o VZP a jejich vlade v CR neobjasni zde pritomnym hulvatum,zejmena tem,kteri redstiraji,ze jsou lekari, skutecnou situaci. Vykasli se na to. Vidi jen sebe, cekarnu, a zase sebe :-/

0/0
21.7.2009 13:42

Vilém Hynek Jarmila

Zakopaný pes je v konstrukci systému zdravotní péče.

To je nesmysl. Je spousta lékařů, kteří neléčí, ale podnikají, zastávají administrativní funkce, dělají výzkum nebo úplně jinou práci. Žádná povinnost vykonávat praxi není, je to rozhodnutí toho lékaře.

Co se týče úhrady, lékař dostává platbu od pojišťovny, ale ta dost často nezahrnuje vše, navíc byla u mnoha diagnóz a výkonů cena léčby stanovena chybně, takže lékař i přes platbu od ZP na výkon doplácí ze svého. Platba od ZP chodí na základě výkazu lékaře nebo na základě paušální smlouvy, což je celkem v pořádku. Jak by to asi mělo být jinak?

To, že VZP se chová jako monopol, neplní svou funkci (kontrola kvality péče) a v podstatě se chová jako průtokový ohřívač peněz, je pravda. Na druhou stranu je dobré si uvědomit, že stát platí na státní pojištěnce (děti, důchodce atd.) asi třetinu toho, co platí průměrný platící pojištěnec. A jsou to prácě státní pojištěnci, kdo čerpají péči nejvíce. Zakopaný pes je v konstrukci systému zdravotní péče.

0/0
21.7.2009 14:13

l.g

Re: Zakopaný pes je v konstrukci systému zdravotní péče.

Pokud ale lékař léčí (má praxi) a je člen ČLK, ze zákona nesmí péči odmítnout. Nemluvím tu o těch, co vystudují medicínu a pak jdou do kanclu do Zentivy.

0/0
21.7.2009 14:35

Vilém Hynek Jarmila

Re: Zakopaný pes je v konstrukci systému zdravotní péče.

Ale ano, lékař péči odmítnout může a zhusta se to děje - lékař nesmí péči odmítnout jen pokud jde o ohrožení života nebo akutní ošetření. Vás neodmítnul zubař, kožař nebo jinej ambulantní specialista? Mně ano a to kvůli kvótě od ZP.

0/0
21.7.2009 15:30

l.g

Re: Zakopaný pes je v konstrukci systému zdravotní péče.

"Zakopaný pes je v konstrukci systému zdravotní péče". Ano, to je pavda. Jakákoliv změna je ale 20let prakticky neprůchodná přes zákonodárce. Podívejte se jen na poplatky. A to je ve změně systému jen drobnost.

0/0
21.7.2009 14:38

brekebrekeke

Re: Zakopaný pes je v konstrukci systému zdravotní péče.

zbytecne te chyta za slovo, tak snad je jasne, o cem tu je rec, ne?

0/0
21.7.2009 14:50

mira.x

Re: Lékaři

Ale ,ale pane doktor,mluvíte o epidemii budiž,ale zapoměl jste dodat i když ošetříte za den jednoho pacienta,kapitace vám jde stejně jako by jRvste jich ošetřil sto.U specialistů je to něco jiného,ti jedou na body a myslím, že u gynekologů epidemie nehrozí.To co předvádí je obyčejná zlodějina a měl by se jim někdo podívat na zoubek.A ještě by mě zajímalo jestli vydávají paragony,nebo taky jen na požádání jak u poplatků.

0/0
21.7.2009 14:55

cara7

Jak

zdravotnictví zadarmo platím si zdravotní pojištění.

0/0
21.7.2009 12:32

perry_t

Re: Jak

A co takhle zavést povinné základní a dobrovolné rozšířené zdravotní pojištění ( a třebas i jeho varianty)? Resp. kdo nechce platit poplatky, ať paušálně odvádí státu více na pojištění a nemusí se bát, že v případě nějaké dlouhodobé zdravotní indispozice ho naše zdravotnictví sedře na poplatcích z kůže. Taky si přeci mohu vybrat, zda chci mít havarijní pojištění s 10%, 5% či 1% účastí, taky si přece mohu vybrat, zda postavím barák v záplavové oblasti nebo jinde a bude mi dle toho vypočten koeficient pojištění nemovitosti, tak proč bych nemohl mít možnost volby i ve zdravotnictví? Po pravdě, ono už to částečně funguje formou životních a úrazových připojištění, ale chtělo by to vylepšit právě s ohledem na diskutované poplatky.

0/0
21.7.2009 13:10

l.g

Re: Jak

Jenže to by nejprve muselo být kodifikováno, co je to "standardní péče". Na tom to stojí a padá a žádná vléda (a zejména ty levicové) nemá odvahu to kodifikovat. To by se pak totiž oficiálně přiznalo, že to zadarmo není.

Místo toho se dělé vše pro to, aby pacient pokud možno nepoznal, že to něco stojí.Rv

0/0
21.7.2009 13:22

Vilém Hynek Jarmila

zákaznický princip do zdravotnictví a školství !!

Kdo platí, začne se vždycky ptát, co za to dostává a začne požadovat kvalitu. A jak praví základní poučka marketingu, kvalita je to, co vyžaduje klient/zákazník. Platba v nemocnici a ve škole je tedy základní předpoklad k tomu, aby pacienti a studenti kladli vyšší nároky na poskytované služby a hodnotili servis, který dostanou. Nejhorší služby jsou "zadarmo", protože o kvalitu se pak nikdo nestará.  

0/0
21.7.2009 11:47

Si0

Re: zákaznický princip do zdravotnictví a školství !!

Požadovat kvalitu můžete akorát tehdy, pokud máte možnost snadno dejít ke konkurenci. Nepůjdu pro rohlíky k jednomu pekaří, ale o ulici vedle. Ve školství a zdravotnictví to zdaleka tak není. Vidíte, jak lidi pořád nadávají ba svoje doktory a přitom jim teoreticky nic nebrání chodit k jinému. Teoreticky.:-)

A změnit školu, zváště u odborného vzdělání, je taky zatraceně těžké. Takže vás budou dál s úsměvem odírat a vy na to budete akorát bezmocně koukat.

0/0
21.7.2009 12:31

Vilém Hynek Jarmila

Re: zákaznický princip do zdravotnictví a školství !!

Ale ne. Přeci stačí, aby ZP plnily svopu funkci a zajímaly se také o to, jak jsou jejich pojištěnci spokojeni s péči, kterou dostali.

Lze to provést tak, že se zavedou individuální zfravotní účty (bude se sledovat kolik člověk zaplatil na zdrav. pojistce a kolik stála jeho péče) a čtvrtletně mu bude chodit výpis. A s výpisem přijde krátký dotazník na spokojenost a hodncoení léčby. A spokojenost se promítne do smlouvy na další rok - samozřejmě s lékařskými výsledky zařízení. A to byste viděli tu změnu ... 8-o

0/0
21.7.2009 14:23

l.g

Re: zákaznický princip do zdravotnictví a školství !!

No a kolikpak by si za takovou službu ZP asi strhla z prostředků na zdravotnictví? Čtyři sta miliónů ročně jen na poštovném!Nebo že by každý občan ještě doplácel měsíčně 100,- Kč za vedení účtu? No díky. To je super nápad.

0/0
21.7.2009 14:45

Vilém Hynek Jarmila

Re: zákaznický princip do zdravotnictví a školství !!

tenhle systém by pěníze ušetřil, podobně jako poplatky.

- lidi by si uvědomili, že někdo sleduje kolikrát kdo chodí k jakýmu doktorovi a za kolik, jen pocit toho, že je někdo v mínusu ho nutí krotit se

- ZP by se uměla na nejvíce "ztrátové" klienty zaměřit, zhodnotit, jestli péči nezneužívají

- lékaři by daleko méně vykazovali zbytečnou péči a falešné pacienty (nerealizované výkony)

0/0
21.7.2009 15:28

už jsem tady opět

Re: zákaznický princip do zdravotnictví a školství !!

Mimochodem!!!!!!!!každý !!! si platí zdravotnictví a každý si platí školství !! a každý si platí vraždění po světě!!! každý si platí tunely,zloději,podvody za biliony!!!:-))takže nic není zadarmo a ani nikdy nebylo!!;-D;-D

0/0
22.7.2009 6:42

Yaniczka

Ach jo,

to je zas povyku pro nic. Tohle přece nejde zobecňovat! Pokud někde platíte a nelíbí se vám to, jděte jinam, máte svobodnou volbu. Pokud máte pocit, že doktor něco kasíruje protizákonně, můžete si stěžovat. A už vůbec nezáleží na tom, jestli jde o Prahu nebo ne. Jsem těhotná, chodím v Praze na špičkovou soukromou ambulanci a mám na výběr. Bud standard, který plně hradí pojišťovna nebo nadstandard za 7.000 Kč. Jednoduchá a jasná otázka, chcete/nechcete? Přístup doktora i sestry je v obou případech úplně stejný, naprosto profesionální a milý. Je to jen moje volba, co si vyberu.

0/0
21.7.2009 11:39

holka od vedle

Re: Ach jo,

Čípak asi ty budeš holčičko ?? Ono ještě funguje jistý dělení pacientů..

0/0
21.7.2009 12:15

Radyo

Hmm

"Na tom, že je třeba současný chaos napravit, se vzácně shodne jak ČSSD, tak ODS". Tak současný chaos, no jo. Hlavně že se na něm obě strany svorně podílely, ODS prostřednictvím "nejlepšího ministra zdravotnictví na světě" Julínka a ČSSD zase díky Ráthovi a jeho překotné snaze likvidovat vše, co Julínek zasel, bez ohledu na nějakou systematičnost (se kterou ale nějak nedokázal pracovat ani Julínek). Výborně - obě strany se tak nepřímo přiznaly, že tady způsobily bordel. Škoda, že si to uvědomily jen v této jediné kauze a to až nyní. A následky pochopitelně odskáče občan. Kdo jiný taky?

0/0
21.7.2009 11:16

khaki

Re: Hmm

Protože,než to ODS zavedla,tak měla mít podporu napříč politickým spektrem.Takhle to bylo:kdo z koho.

0/0
21.7.2009 11:23

brekebrekeke

Re: Hmm

je pravda, ze oni se tam rvali jak magori, politici prasteny, a zdravotnictvi se drzelo za hlavu a cekalo, jak to prezije :-)

0/0
21.7.2009 11:38

Libra

Re: na dohodu musí být min. 2

Podpora napříč spektrem určitě, ale to by tam nesměl sedět Roko a jeho bratři, neboť na jejich straně není žádná ochota jakkoliv reformovat, max. po jejich, bez ohledu na SR a ať to stojí, co to stojí.Rv

0/0
21.7.2009 11:39

brekebrekeke

Re: na dohodu musí být min. 2

copak reformovat, ale oni nejsou schopni ani komunikovat !

0/0
21.7.2009 11:47

perry_t

Re: Hmm

To je pravda, jenže současná politika "černé" a "bílé" tohle neumožňuje. Co řekne nepřátelská vládní koalice / opozice musí být vždy "černé"  (abychom přeci neztratili body do voleb) bez ohledu na to, zda je to správné či nikoliv.

Je pravda, že pokud se nedohodnou napříč celým spektrem, nebude mít žádný zákon dlouhodobého trvání a klíčové záležitosti jako zdravotnická a sociální reforma nelze vyřešit pouze pro dané volební období. Pokud nevznikne taková dohoda, je potom už jediná šance, že pravice nebo levice získá v nějakých volbách ústavní většinu a zakotví zákony hlouběji do systému, nicméně chraň bůh před kteroukoliv z těchto dvou možných situací rozložení politické moci!

0/0
21.7.2009 12:51

l.g

Re: Hmm

Ať byl Julínek jakýkoliv. Byl jediným ministrem za 20 let, který měl odvahu zavést nepopulární opatření v podobě poplatků.

Přitom všichni víme, že bez toho, že se udělají nějaká (a vždy nepopulární) opatření zdravotnictví dříve či později zkrachuje, protože výdaje jsou vyšší než příjmy.

0/0
21.7.2009 13:02

scai

Re: Hmm

Souhlasím, ale bohužel Julínek to neuměl těm obyčejným lidem vysvětlit. Čehož samozřejmě hned využil Paroubek a Rath k protiútokům, i když určitě i oba pánové ví, že tohle řešení je nutné.

Ono to je těžké, když všichni furt mají pocit, že zdraví by měli mít "zadarmo"

0/0
21.7.2009 13:25

l.g

Re: Hmm

Přes to, že Rath byl svého času jedním z nejtvrdších obhájců poplatků dnes stojí nalevo. ČSSD se nikdy k takovému nepopulárnímu kroku neodhodlá. To rači nechá zdravotnictví totálně zdevastovat. Ono to bude chvilku trvat a bude se to projevovat postupným zhoršováním kvality péče. To je ale horizont delší než 4 roky volebního období, takže to levici nezajímá. Po nás potopa!

Podle mého i v ČSSD jsou dnes rádi, že Julínek poplatky zavedl a ten černý petr nepadl na ně. Navenek ale musí dělat populistická gesta a nikdy to nepřiznají.

0/0
21.7.2009 13:53

scai

Re: Hmm

Přesně tak R^

0/0
21.7.2009 13:55

sůva

Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

- a to mi třeba může obhajovat celý majetek před nějakým lumpem .Každý řekne jinou cenu ,nikdo se nediví i desetitisícům . Tak už jděte do háje a nechte ty zdravotníky vydělat nebo se na to všichni vykašlou. Navíc každý furt blekotá že zdraví a děti jsou nejcennější , tak když nejcennější tak za dítě aspoň pár tisíc jako za voňavku

0/0
21.7.2009 10:58

Paxa

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

R^

0/0
21.7.2009 10:59

bastianka

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

R^

0/0
21.7.2009 11:02

gaDzin

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

Jako zaplatit 1200 a vice za to, ze vam doktor laskave sdeli pohlavi ditete me prijde jako pekne nadsazena nadstandartni sluzba. To panu doktorovi asi za 3000 sdelim, kdy mu zlamu obe ruce.

0/0
21.7.2009 11:17

bastianka

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

No, buď to bude kluk nebo holka a za 9 měsíců se to dozvíte i zadarmo.

0/0
21.7.2009 11:32

l.g

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

No. Může ti taky dát ultrazvukový snímek, a poznej si to sám, když jsi tak chytrý.

Není to lékařský výkon, takže to žádná pojišťovna nehradí.

Nevidím důvod, proč by ti tu službu měl nabízet zdarma, když strávil minimálně 10 let života studiem medicíny, což mu na rozdíl od tebe umožní to z toho snímku poznat.

0/0
21.7.2009 13:28

brekebrekeke

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

advokat nepodleha zakonu,ktery narzuje lekari zachranovat lidi.advokat zachranuje jen svy konto :-P

0/0
21.7.2009 11:27

bastianka

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

tomu se říká nadsázka

0/0
21.7.2009 11:31

brekebrekeke

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

ja si porad rikam,ze mne nestojite za to psani,ale stejne se musim zeptat: proc myslis nadsazka?co kdyz jsem to myslel vazne? :-)

0/0
21.7.2009 11:33

bastianka

Re: Ještě nikdo nenapadl kolik platím u advokáta

Přiíspěvek Sůvy je nadsázka;-D Vy nejste moc chápavý.

0/0
21.7.2009 11:34

Najdete na iDNES.cz