Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Antonín Holý: Jinde než v Akademii věd bych to těžko dokázal

Já osobně bych byl v jiné instituci než v Akademii věd těžko pokročil ve své práci až tam, kde jsem dnes, píše jeden z nejvýznamnějších českých vědců, chemik Antonín Holý.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jania

njn

To je holt ten rozdíl mezi základním a aplikovaným výzkumem. Žádná firma nebude investovat do výzkumu, ze kterého za dvacet let možná něco vzejde. Přesto jedině takový postup může přinést opravdové objevy a ne jen nějaké zlepošováky.

0/0
14.7.2009 13:15

noboty666

pro 1gomez

Prosim Vas, nechte si uz konecne vysvetlit rozdily mezi zakladnim a aplikovanym vyzkumem a jak se vyzkum lisi od vyvoje.

Ovsem, pokud se domnivate, ze je Vam to jiz jasne, pak bych si dovolil poprosit o navrh komercniho uziti napr. kvantove chromodynamiky nebo teorie strun (abych zustal v oboru).

Ciste pro informaci: Experimentalni potvrzeni druhe poloviny objasneni fotoelektrickeho jevu trvalo skoro 50 let. Dnes je na tom zalozen prumysl (a obchod) v min mld UDS rocne. Pokud netusite, o co se jedna, prozradim: LASER.

0/0
14.7.2009 13:03

VacekA

Antonín Holý: Jinde než v Akademii věd ....

O přiměřenou koncentraci výzkumu jako hlavní činnosti a nezávislost na doktrinách a politických programech je nutno

usilovat i u společenskovědního res. ekonomického výzkumu. Proto jsem vždy doporučoval na nových základech obnovit činnost Ekonomického ústavu a Prognostického ústavu.

0/0
14.7.2009 8:28

1gomez

Evropě to osladímě, pane Holý :-)))

a jen tak naokraj. Většina těch "objevů" se vůbec nevyrábí

resp. se vyrábí pouze jeden. Firmy nakoupily jeho patenty, ale pak se ukázalo, že jejich stávající léky jsou lepší. Proto ústav dostává licenční poplatky jen za jeden preparát od Holého.

Nechci, aby to vypadalo, že Holý je neschnopný, to jistě ne, ale byl ředitelem ústavu AV a tak má někdy schopnost říkat účelové věci, aby za to něco získa (viz. Evropě to osladímě). I on sám se rád k politikům lísal za něj ten bakšíšek.

AV má ještě dalších 7.000 kmenových a 12.000 na kratší úvazek (externí) zaměnstanců, kteří jsou s kvalitou už naštíru.

0/0
14.7.2009 8:05

Cephaelis

Re: Evropě to osladímě, pane Holý :-)))

Když už jsme u té účelovosti, tak si přiznejte, že lžete. Nevím nakolik záměrně a nakoli z nevědomosti, ale klinicky používaných preparátů založených na látkách Prof. Holého je rozhodně víc (Hepsera, Viread, Atripla, Vistide, Truvada). A i kdyby to byl ten jeden jediný lék, tak to na velikosti a váženosti Prof. Holého nic nemění.

0/0
14.7.2009 10:05

1gomez

Re: Evropě to osladímě, pane Holý :-)))

o tom žádná, jenže AV není jen p.Holý

0/0
14.7.2009 12:14

Rubik1

Re: Evropě to osladímě, pane Holý :-)))

Tohle nemám rád. Místo přiznání chyby odvedete diskusi jiným směrem. Já si to vykládám tak, že nešlo o omyl, ale prostě jste úmyslně lhal.

0/0
14.7.2009 23:06

bude to tak

Je dobrý.

Ale paradoxně cesta k jeho lékům na hep. B není v ČR lehká.

0/0
14.7.2009 8:01

babacek

Antonín Holý

Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů.

A přitom i jeho kolegové ho ´´ podezírali ´´ , že si jen hraje a chce to tak doklepat do důchodu. Dnes jeho vynálezy přináší miliardy.R^

0/0
14.7.2009 7:50

1gomez

Re: Antonín Holý

není ojevitelem !! mám pouze patentovanou jistou část. Objevitelem je laboratoř Katolické univerzity v Luevennu, která zajistila i aplikační výzkum a testy s US firmou. My máme z těch práv tak 5% - bohužel.

Holý měl štěstí ale zbytek stejně jako u Wchterleho podělala akademie , u Wichterleho to prodala hluboce pod cenou - za to ale W. nemohl, U Holého zas nebyl nikdo, kdo by zjistil, co vlastne objevil.

Jinak AV není (bohužel) jenom Holý

0/0
14.7.2009 8:00

babacek

Re: Antonín Holý

Prof. Holý je navržen na Nobelovu cenu. To jak se to vyvíjelo může především stav našich politiků. Není to nic výjimečného kdy se naši vědci museli obracet do zahraničí pokud chtěli dospět k cíli. Doporučuji : http://www.tvarevedy.com/interviews/index.php?interview=19

0/0
14.7.2009 8:26

1gomez

Re: Antonín Holý

na Nobelovku jich už bylo nanominovaných. Vy opravdu věříte, že velikost AV se měří od návrhu na nobelovku pro Holého ?Asi ne.

0/0
14.7.2009 12:16

babacek

Re: Antonín Holý

Ne to si opravdu nemyslím. Je objevitelem řady antivirotik využívaných při léčbě HIV/AIDS, hepatitidy typu B či oparů. Lék Viread, který vznikl na základě Holého výzkumů, je v současné době nejúčinnějším dostupným lékem proti AIDS!

Antonín Holý má 589 publikací, 11 897 jejich citací a Hirschův index 50. Je také autorem 60 českých i zahraničních patentů.R^

0/0
14.7.2009 14:02

Cephaelis

Re: Antonín Holý

Vy mě opravdu s tou vaší demagogií štvete. Prof. Holý je chemik. Je jasné, že aby byla objevena biologická aktivita jeho látek, potřeboval (a potřebuje) partnery - biology, kteří látky otestují na biologických modelech. Ve výsledku jsou objevitelé oba . Ten, kdo to uvařil, i ten, kdo nalezl aktivitu. To je naprosto normální postup. A to, že musíme nadějné látky prodávat do zahraničí, aby byly dotaženy do konce, je pouze a jen důsledek toho, že u nás neexistují investoři, kteří by do rizika vývoje nového léku chtěli jít. A co je lepší - nechat to ležet v šuplíku nebo přijmout fakt, že když to prodáme, tak dostaneme alespoň podíl na zisku?

0/0
14.7.2009 10:13

1gomez

Re: Antonín Holý

ti investoři by sem klidně přišli, ale to byl pro ně AV musela být atraktivní

0/0
14.7.2009 12:15

Najdete na iDNES.cz