Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Kardinál Špidlík: Důvěra mezi lidmi se u nás vytratila a ještě si dovedeme hrubě nadávat

Mých 20 let svobody. Pod tímto názvem budou každý týden vycházet eseje, ve kterých se dvacet předních osobností z různých oblastí života ohlédne za dvěma desetiletími demokracie. Seriál budeme přinášet každý týden až do 17. listopadu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

DrID

Komunismus je mor..

...tento úchylný pseudorežim zničil v národě morálku, místo pospolitosti zavedl lež jako metodu vedoucí k cíli, zradu jako nástroj kariérního postupu, krádež jako péči o rodinu...nemám slov, prosím levičáky, aby se slušně řečeno necpali do diskuse, sami přiložili polínko k devastaci duše českého národa!

0/0
9.8.2009 12:01

sojkal

Re: Komunismus je mor..

Nemohl zničit morálku neboť tu už předtím zničili katolíci / nebo jak si teď říkají křesťané /. Ještě dodnes z jejich strany nazazněla omluva našemu národu za upálení JH a zejména za jejich řádění po roce 1648 / genocida /.

0/0
9.8.2009 14:23

kevinbb

Svata pravda,

pane Kardinale.

Preji vam nadale dobre zdravi a sily k dalsi vasi praci.

V

0/0
10.7.2009 22:39

Tawiyelan

Pane kardinále

u nás po mši svaté, vždy hloučky postávají, každý si alespoň 20 minut z nedělního dopoledne najde pro své známé i přátelé.

Kdy jindy, než právě po mši je nejvhodnější doba k popovídání, k zastavení se a uvědomnění si, že nedělní oběd se může podávat i o těch 20 minut později:-)

Krásný den.

0/0
9.7.2009 8:35

dedko

Je to opravdu špatné, vztahy mezi lidmi !

Můžeme si za to ale sami. Nejhorší na tom je, že může být ještě hůř

0/0
7.7.2009 12:12

kremsa

Ohledně těch hloučků lidí, kteří si po mši povídají

a které panu kardinálovi právem chybějí: Pokud tyto "hloučky" nejsou, většinou to bývá vina kněze, jenž po mši zamíří přímo na faru a s lidmi se nebaví. Dle mého názoru by dosažení toho, aby věřící zůstali po mši ještě čtvrthodinku před kostelem a povídali si, měl kněz považovat za svůj velmi důležitý úkol, důležitější než kázání. Může třeba požádat pár věřících, kteří jsou ve farní obci všeobecně vážení, aby po mši zůstali chvíli před kostelem; ostatní se třeba přidají. Ale především musí zůstat s lidmi před kostelem on sám.

0/0
7.7.2009 12:00

Si0

Re: Ohledně těch hloučků lidí, kteří si po mši povídají

Víte, nějaký vliv tam třeba je, ale nechat snímat všechny pokleslosti farníků knězem je příliš jednoduché. Zavedená farnost by měla fungovat do jisté míry autonomně a kněz by jí měl spíše sloužit než být nějakým vůdcem party. Ano, měl by být respektovanou autoritou ve věcech víry a mravů a měl by vysluhovat svátosti. Ale pro vůdčí roli v běžném společenském styku nemusí být nutně disponován a ani k tomu není na studiích nějak zvlášť trénován (o výběru talentů ani nemluvě). Kromě toho - znáte to, jednou je tady a příště jinde, zatímco domorodci zůstávají.

Takže to je opravdu především na místních, jakou si sami vytvoří v obci atmosféru.

0/0
7.7.2009 12:56

kremsa

Re: Ohledně těch hloučků lidí, kteří si po mši povídají

Máte sice v zásadě pravdu, ale popisujete ideální stav, aniž byste popsal, jak jej dosáhnout. Pokud ve farnosti společenský život mimo mši není, jednotlivý laik to dost těžko změní, ledaže by to byla mimořádná osobnost. Pokud věřící nikdy nepoznali živé farní společenství, tak si je ani nedovedou představit a vůbec jim subjektivně nechybí. Kněz může dosáhnout mnohem více než laik; kromě těch "hloučků" třeba společné brigády, výlety, kulturní akce, oslavy, setkání atd. Lidé jeho vůdcovství přijmou daleko snáz, než kdyby se o totéž pokoušel prostý laik. A pokud k tomu bohoslovci nejsou na studiích trénovaní, tak je to chyba, kterou by měly bohoslovecké fakulty napravit. Bylo by to daleko důležitejší, než většina toho, co se tam nyní učí.

0/0
7.7.2009 14:23

Si0

Re: Ohledně těch hloučků lidí, kteří si po mši povídají

V řadě věcí s Vámi souhlasím. Jen si dovoluji upozornit, že kněz je především nezbytný tam, kde je nezbytná přítomnost posvěcené a pověřené osoby. Opravdu nemusí ve farnosti dělat věci, kde ho můžou bez problémů nahradit laici. To, že od něj farníci očekávají i jakousi přirozenou autoritu, může být pro něj sice výhoda, ale řada jich na to tzv. nemá a může to být zdrojem oboustranné frustrace, zklamaných očekávání. Přitom zbytečně, protože ten člověk byl opravdu pověřen především tím, aby sloužil a ne si dal sloužit, byť jen jakýmsi povinně projevovaným respektem. Vím, že do těch farností, kde potřebné osobnosti nejsou, je dobré poslat takový typ kněze, který dokáže lidi strhnout. Ale takoví zdaleka všichni nejsou. Farnost by se měla zamyslet sama nad sebou, a své vlastní přirozené autority postupně vygenerovat. V dnešních podmínkách jsou odpovědnost a jakýsi duch samosprávy farnosti samé strašně důležité. Kněží je málo a těch skvělých ještě méně. A ostatní je na nás.

0/0
7.7.2009 18:54

phaethon

Re: Ohledně těch hloučků lidí, kteří si po mši povídají

Jen bych doplnil, že dnešní kněží jsou často o nedělích plně "nasazení." Sotva skončí jedna mše, následuje rychlý přesun jinam... Úkolem kněze by mělo být ale určitě setkávání lidí po mši zahájit, podpořit, prostě "nastartovat." Velkou měrou je to závislé na samotných farnících... Líbilo se mi třeba, jak v několika farnostech vytvořili určitou "kavárnu," kde se lidé po mši mohou sejít, posedět a pobavit se :-)

0/0
8.7.2009 11:32

Ahaman

Národní povědomí se vytratilo,

v tom má bohužel pravdu.Lidi sice nasedli na liberalismus a konzum, ale spokojení v tom nejsou.

0/0
7.7.2009 11:02

babacek

...ještě si dovedeme hrubě nadávat

Neukazuje to na to, že právě tohle jsou lidé primitivní, vždyť tam kde končí argumentace a slušnost nastupuje právě vulgarita. Politici které si volíme jsou dokladem vulgarity.

Které mozky nestačila vymýt KSČ tak se již téměř podařilo ČSSD. Vždy si vzpomenu na článek: tato země není pro chytré!http://vaclavek.blog.idnes.cz:80/c/68463/Tahle-zeme-neni-pro-chytry.html

0/0
7.7.2009 8:45

argonix

Re: ...ještě si dovedeme hrubě nadávat

Hezký den. Víte ono to vůbec není o komunistech nebo levici, naopak když vidím chamtivost, aroganci a sprostotu rychlozbohatlíků a doplněných gesty pana Topolánka, tak je vidět, že slušnost není výsadou politického názoru a až pochopíme, že ten kdo volí něco jiného než my není hlupák a mnohdy i něco horšího a budeme respektovat jeho názor a slušně s ním polemizovat, tak pak se možná změní i celá politika:-)

0/0
7.7.2009 9:05

babacek

Re: ...ještě si dovedeme hrubě nadávat

´´ Politici které si volíme jsou dokladem vulgarity.´´

Tedy zde nepíši o stranické příslušnosti a říkám to všeobecně. Až když píši o vymývání mozků specifikuji… Pěkný den.:-)

0/0
7.7.2009 12:28

J i ř í

Re: ...ještě si dovedeme hrubě nadávat

Samozřejmě, z největší části za současný marasmus může 40 let vlády komunistů. Ale svůj podíl má taky například to, že V. Klaus v 90. letech tu zaváděl západní ekonomiku a jaksi přitom zapomněl zavádět i západní legislativu a západní morálku.

0/0
7.7.2009 9:49

babacek

Re: ...ještě si dovedeme hrubě nadávat

Klaus, Klaus, Klaus. To, že u toho nebyl sám nějak nezaznívá.:-/ Ještě teď mě zní v uších slova Ježka: Honem privatizovat než bude zákon. :-(

0/0
7.7.2009 12:30

Si0

Re: ...ještě si dovedeme hrubě nadávat

To není jen "výsada" politiků, možná právě naopak. Ti politici se umějí chovat velice kultivovaně, když chtějí. Dokonce i vzájemně mezi politickými oponenty. Oni se většinou spustí tehdy, když mají publikum z řad veřejnosti. Hrají to před krvelačným plebsem a čekají, že se to objeví hlavně v televizi N. a deníku B., kde je po tom největší poptávka. Takže by si měl běžný konzument politických senzací sáhnout hodně hluboko do svědomí.

0/0
7.7.2009 10:54

babacek

Když chtějí ...

Jistě, že se umí chovat kultivovaně, nevím však jaké publiku mají v parlamentu či senátu?

Již naši předci říkali: Na sprostý pytel sprostá záplata. Politiky jsem zmínil jen proto, že jsou nejvíce na očích a tedy právě oni by měli jít příkladem. Jediný kdo se dobře ovládá je skutečně jen Klaus. Všichni když jsou naštvaní tak zvyšují hlas a následně začnou invektivy a vulgarity. Klaus čím více je vytočený tím mluví tišeji a dává si pozor na každé slovo.Tomu se říká diplomatické ovládání a ne zvedat prostředníček, nebo emotivně a hystericky drmolit o únoru 1948.:-)

0/0
7.7.2009 12:41

Si0

Re: Když chtějí ...

V PS i v senátu mají za publikum VEŘEJNOST. Mnou zmíněná média ráda ty sprosťárny zveřejní a přisprostlé voličstvo tleská. Takže prapůvod všeho hledejme v sobě i kolem sebe. Ukazovat na politiky je pozdě, tam to nezačíná, ale končí.

0/0
7.7.2009 12:45

babacek

Re: Když chtějí ...

Té veřejnosti se tam tolik nevejde a myslím, že jí ani nevnímají.:-/ A proto aby novináři nemohli to co dříve vznikl náhubkový zákon kde je jasně omezovaná svoboda slova i psaného.

0/0
7.7.2009 13:01

Si0

Re: Když chtějí ...

K televizním a rozhlasovým přijímačům se jich po celé republice vejde dost. A média ty opravdu peprné špeky ráda odvysílají. I několikrát a s komentářem.

Náhubkový zákon se zcela jistě netýká toho, co kdo řekl ve sněmovně a v senátu.

0/0
7.7.2009 18:56

babacek

Re: Když chtějí ...

Potom pane nevíte, že to v TV jde ze zpožděním aby se mohly odstranit nevhodné záběry.:-)

A pak kamery se nedostanou do prostor určených politickým klubům včetně poslanecké kantýny tam se většinou odehrávají ty největší verbální souboje a někdy ne jen verbální.:-) Zkuste se tam jednou podívat jako host a pak napište.

0/0
8.7.2009 5:52

Maxmilian72

Dobrý člověk

Kardinála Špidlíka si moc vážím a vím od druhých, že je to člověk s dobrým srdcem a otevřený všem názorům. Kéž by bylo v katolické církvi více takovýchto lidí. Poslouchal jsem ho v "západních" rádiích (v rámci možností) už za komunismu.

0/0
7.7.2009 8:42

12345hanka

A učíme se to

od médií :-)

0/0
7.7.2009 8:15

1gomez

Špidlí je sice hodný člověk ale dobu nestíhá

holt takový je život.

0/0
7.7.2009 7:25

J i ř í

Re: Špidlí je sice hodný člověk ale dobu nestíhá

Vaše tvrzení nakonec taky ukazuje, že ten článek je velice pravdivý.

0/0
7.7.2009 8:19

Si0

Re: Špidlí je sice hodný člověk ale dobu nestíhá

Pan kardinál, na rozdíl od mnoha mladých, už stihl pochopit, že ona se ta doba zas tak převratně nemění. Ale spoň pokud jde o člověka samotného.

0/0
7.7.2009 8:27

Najdete na iDNES.cz