Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Chystáme několik trestních oznámení, řekl mluvčí squaterů z Milady

Beztrestnost pro squatery, kteří se zabarikádovali ve vile Milada, vyjednal jejich mluvčí Jan Němec. V chatu se čtenáři iDNES.cz čelil dotazům na životní styl svých přátel. Ač sám vilu neobýval, mladých lidí žijících netradiční způsobem se zastával. A přiznal, že kvůli vyklizení vily se připravuje trestní oznámení na majitele vily.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Niki Lauda

Střet kultur?

Životní krédo anarchistů a podobných přívrženců (nechci se účastnit vaší pseudocivilizace, vydělávat peníze a směňovat je za majetek, v tom se orientují jen darebáci, resp. “agresivní hlupáci“) beru na vědomí a v demokracii je to jejich věc. Okupovat cizí majetek neoprávněně je však nelegální bez ohledu na to, jestli squateři fetují nebo ne, i bez ohledu na to, jestli se majitel o svůj majetek stará, od kdy mu patří nebo jestli je zapsán v katastru. Pokud se tato pravidla anarchistům nelíbí, jsou změnitelná zase jen demokratickou legální cestou. To je demokracie. A ještě si neodpustím poznámku, že kdyby před tisíci let převážila v tehdejším lidském plemenu "životní kultura" dnešními anarchisty (squatery) vyznávaná, nikdy by nikdo nevybudoval žádnou vilu, kterou dnes mohou bezpracně obsadit. Dodnes bysme se asi všichni mlátili v jeskyních…

0/0
7.7.2009 12:08

Potápka

Na jednu stranu

odsuzují systém, opovrhují zákony a na druhou se jich dovolávají, ten samý systém využívají a podávají tr. oznámení.:-/

0/0
3.7.2009 22:09

Arrendo

Diogenes dotřetice

A co s tím má Diogenes? Na to, aby si mohl vlézt do sudu, potřeboval ho někam dokutálet. Tak ho dokutálel na nějaký pozemek. Ono tohle jde i dnes - kde není žalobce, není ani soudce. Člověk si může zaparkovat maringotku někde na předměstí. My, kteří mame kde bydlet, se tím problémem už nezabýváme. Už ne. Nás totiž trápil kdysi před patnácti nebo dvaceti lety.

 enom mne teď probudilo, že záležitosti společnosti - hodnota koruny vůči rohlíku, společenské normy a vyznávané hodnoty, vlastnictví dříve kradeného zboží včetně pozemků - to vše je jaksi pochybné - intersubjektivní a v gruntovní argumentaci bych se o to neopíral. O důvod víc hledat hodnoty, které jsou nějak zásadnější než ty pochybně smluvené.

 Ovšem squatteři, jakkoli jejich jednání tyto úvahy iniciovalo a jakkoli se problému věnují svým způsobem, určitě nejsou těmi pravými na koho se obracet s dotazy jak má fungovat společnost, když o samotné fungování příliš nestojí a zdá se, že by raději nové přerozdělování ve svůj prospěch.

0/0
3.7.2009 19:27

Arrendo

Diogenes podruhé

Ta myšlenka je dost nezvyklá ale něco na ní je. Představme si, že jsme třetí generace lidí na nové planetce. Naši dědové sem přiletěli a nikomu tu nic nepatřilo a každý mohl jíst ovoce, kdekoli si postavit dům a podobně. A najednou se ukazuje, že ačkoli nikdo neměl žádná práva před ostatními na nějakou půdu, nyní si je osobuje. Jedna možnost je, že je mohl získat oblafnutím ostatních nebo násilím. Jiná možnost je, že se prostě určita generace domluvila: "Hele Franto je tu místa dost - Jestli chceš tak zůstaň tady a já se hnu o padesát metrů ať si nekoukáme do talíře..." Tak vznikly smlouvy. Pak je někdo mohl porušovat a začalo se postupně vymáhat, aby se sliby plnily a dohody dodržovaly.

  Pokud tedy chce Anarchista zpochybňovat jsoucí normy společnosti, zpochybňuje tím samotný princip dohod.

  Na druhou stranu - někdo kdo u těch dohod nebyl, mohl přijít nějak zkrátka, protože si ostatní v jeho nepřítomnosti rozebrali vše z toho co předtím nepatřilo nikomu a patřilo všem a tedy i jemu.

0/0
3.7.2009 19:05

Arrendo

Diogenes ze Sinópy

Odpusťte drobné zamyšlení.

Především chci vyjasnit svůj postoj k věci. Jednou a sice nyní zkrátka spadla klec. Užívat věc, která náleží někomu jinému bez jeho vědomého souhlasu je snad v určité mezní situaci pochopitelné a tolerovatelné a ve velmi mezních situacích i morálně v pořádku. Vést zahálčivý život a parazitovat na druhých už ovšem v pořádku není. Také není v pořádku někoho rušit a obtěžovat. Proto asi přijela policie.

Nicméně se tak odkryly jisté skutečnosti a mohli bychom je nahlédnout, kdybychom chtěli. Argument volného kácení není úplný nesmysl. Naráží tedy na skutečnost, že každý pozemek někdo vlastní. A jak ho získal? Koupil. Od Koho...? Kdybychom tvrdili že každý vlastník získal pozemek zakoupením od předchozího vlastníka, bylo by to ve sporu s rozumným předpokladem, že někdo musel být prvním vlastníkem nějakého pozemku či jeho části. Tekže jakýmsi blíže neurčeným vágním způsobem postupně vznikal nárok kohosi vůči ostatním na určitý díl země. Anarchirté jej zpochybňují.

0/0
3.7.2009 18:50

činčo

To je žití netradičním zpusobem za peníze daňových

poplatníku a to mě seere!!:-P

0/0
3.7.2009 15:51

činčo

Re: To je žití netradičním zpusobem za peníze daňových

Bude vubec na duchody, když je  tady tolik povalečských šmejdú;-O

0/0
3.7.2009 15:53

Karel Brejcha

Chudáci feťáci

Chudáci Squateři... chtějí je vystěhovat s objektu, který obývají nezákoně... kam ten svět spěje... styďte se, pane majiteli... :-)

0/0
2.7.2009 16:06

Tonda Brno

To je neskutečný

Oni podávají trestní oznámení za to, že je někdo vyhnal z domu, který neoprávněně užívali.

0/0
2.7.2009 10:55

aliencz

Degenerace

V řadě odpovědí pak Němec hájil své přátele ze squatu. "Chceme žít ve světě, kdy si můžeme volně dojít do lesa, jak bylo možné po tisíce let, porazit stromy a postavit si z něho dům.

Tento systém to neumožňuje. Proto nám nezbývá, než obsazovat takovéto

spekulativní prostory a poukazovat tím na nesmyslnost některých

předpisů," odpověděl Němec čtenáři, který ho "hnal do práce".

Tak to je maso :-) Já to říkám pořád, inteligence dohnala člověka k totání demenci. Měli jsme zůstat opicemi :-(

0/0
2.7.2009 9:52

oticek

A Kocába zbavte svéprávnosti

magora jednoho.Co by dělal, kdyby se mu nastěhovali do baráku a vybydleli ho?

0/0
1.7.2009 20:42

YnK

skvoteři

Já tomu nerozumím, co je utlačuje? co mají za problémy? Řeší úplně stejné životní situace, morální otázky, chování dnešní společnosti atp... stejné jako my všichni. Proč se vyhraňují, proč se vyhraňují takovým způsobem. Srší z toho nevzdělanost, dětské představy o světě a souvislostech v něm. Raději volí protest hrubým způsobem, poukazují na sebe strháváním pozornosti způsobem včera předvedeným. Lidé vzdělávejte se, snažte se přemýšlet v souvislostech a nezaujímejte jednostranné postoje k dění. Je to složitá cesta, ale má cíl. Mám dojem že squatting je o něčem jiném, jinde ve světě jsou to lidé aktivně činní, kteří zhodnocují kvalitu společnosti jako celku. Ale tahle skupina lidí v tomto případě tak nepůsobí. Ten dům, jak po jejich obývání vypadá je toho důkazem. Spíše se za označení že jsou squateři jen schovávají. Ne všichni, ale někteří zcela jistě.

0/0
1.7.2009 20:28

opas

Jít do lesa kácet stromy?

Možná tak na houby nebo na popadaný stromy.

Kdyby mi někdo v mým lese kácel, tak mu tam rovnou udělám hrobeček.

0/0
1.7.2009 18:19

herdekflek

Komunismus?

Zo to je za komunisty? Jejich výroky jsou jak od totálních magorů!

Trestní oznámení na majitele vily? To se mi snad zdá!!!

0/0
1.7.2009 18:00

pacient

červavej červíček

jak může červavej červíček někomu slibovat beztrestnost, když ze zákona má povinnost konat. pak už je na dozorujícím státním zástupci, aby to řízení zastavil, popřípadě rozhoduje soud, ale žádnej policajt, natož červ nastrčenej mafiánem íčkem nemůže slibovat beztrestnost !!!!!! v jakym mafiánským státě to žijeme, že si tady každej delá co chce, bez ohledu na zákony. co červe??? ;-€ ;-€

0/0
1.7.2009 17:43

mrwn

mimoň

To není alternativec ale kašpar :) Mám jistou osobní zkušenost s alternativní kulturou a mám jí rád - to co se zde prezentuje ale není kultura. Přežívat na úkor ostatních a nerespektovat vůbec žádná pravidla dost dobře nejde. To není ani alternativní styl, ani věc svobody. Tomu se říká vyžírání a chlapci a dívky si pletou demokracii s anarchií. Podstatou všeho je, že tam neměli co dělat a pokud nerespektují platné zákony, tak holt je nutné na ně uplatnit represivní politiku.  Mě je absolutně fuk, jestli dotyční mají dredy,  jaké tetování a ozdoby ... Jde tu o to, že tento model chování je prostě neúnostný. Nelze prostě nerespektovat žádná pravidla a naopak sám vyždaovat respekt. To je prostě nahlavu.

0/0
1.7.2009 17:26

darmo

Alternativci

Jak se může ministr pořád zastávat lidí, co vyznávají alternativní způsob života? Ať už těch, kteří rozbíjejí svoje domy a byty (víme kdo ;-)), nebo těch co obývají a udržují domy cizí. Ten kdo obývá a udržuje vlastní dům nebo byt je potom za úplného pitomce, který se třeba na spoustu let zadluží, aby nikoho neobtěžoval, jako ti alternativci.

Budu si do voleb dobře pamatovat, kdo je na čí straně... R^

0/0
1.7.2009 16:48

opportunity

Re: Alternativci

kteří rozbíjejí svoje domy a byty? O takových nevím...

Jo, ty myslíš ty, co kteří rozbíjejí CIZÍ domy a byty ;-D

0/0
1.7.2009 17:02

darmo

Re: Alternativci

Svými jsem v tomto případě myslel i svěřené...

0/0
1.7.2009 17:33

Thorough

Chceme žít ve světě, kdy si můžeme volně dojít do lesa ....

..... jak bylo možné po tisíce let, porazit stromy a postavit si z něho dům."

No a kde je problém? Ať jdou pracovat, vydělají si na letenku do Kanady a v kanadských lesích sí mohou v lese ten dům postavit. Já vím nejde to, protože by tam museli pracovat a ne žebrat prachy na levná vína.

0/0
1.7.2009 16:48

Kqubi

haha..

Squteři mě baví - už jen pro to jak Vás všechny tady dokola( a nejen tady) štve skupinka hipíků co si dělá co chce. Vy ,co je tu houfně zatracujete a nadáváte jim do smažek a podobně, jste prohráli váš "boj" se systémem - pohltil Vás - závidíte jim jejich bezstarostnej život.Vy musíte do práce a platit hypotéky (aby Vás to nemýlilo já taky pracuju a platím jak mourovatej) a strachovat se o dluhy - oni na to kašlou a to jim závidíte..Je vtipný kolik potrefenejch husiček se tu ukázalo:) Každý svého štěstí strůjcem - není liž pravda:-P

0/0
1.7.2009 16:44

darmo

Re: haha..

Byl bych pro, ať si dělají co chtějí, ale proč jim ten opovrhovaný "systém" má ještě pomáhat? V tom vidím problém. !!

0/0
1.7.2009 16:52

Thorough

Re: haha..

Jinak řečeno opovrhují systémem na kterém vzápětí parazitují.

0/0
1.7.2009 16:56

huh

Re: haha..

R^

0/0
1.7.2009 17:13

Thorough

Re: haha..

Ano oni na to kašlou protože ví že si vždycky nějaké peníze vyžebrají. Vážně si myslíš že je spousta lidí kteří jim to závidí? :))

0/0
1.7.2009 16:54

Englishman

Re: haha..

Oni ale tím systémem zase tak neopovrhují, když připravují řadu trestních oznámení, že? Co chtějí, to pouýijí, co nechtějí, to ignorují. A účty za svoje chování nechávají platit druhé.

Pokud opovrhují zákony, mají opovrhovat i svými právy. Pokud opovrhují zákony a dožadují se svých (reáných nebo smyšlených) práv, tak to jsou arogantní zmetci.Rv

0/0
1.7.2009 16:58

herdekflek

Re: haha..

R^

0/0
1.7.2009 18:01

mrwn

Re: haha..

No - mě vždy takový samostatný alternativec dojme, když na mě na nádru somruje cigáro, prachy, nebo hulení ... To z něj ta kultura přímo crčí :)))

0/0
1.7.2009 17:28

YnK

Re: haha..

ano, zahoďme hodnoty, které naše společnost staletí buduje, pojdmě všichni žít volně a jen tak se bavit. následek? do několika desetiletí zdegenerovaná společnost bez cíle na úrovni barbarské primitivnosti. Děkuji nechci....

0/0
1.7.2009 20:33

Thorough

Pan Němec - mluvčí squaterů je těžce mimo realitu

když tvrdí že soukromé vlastnictví není nadřazeno právu na bydlení ve vztahu ke squatu. Možná si to neuvědomuje, ale právo na bydlení nevzniká automaticky tím že bezdomovci obsadí nemovitost a pokud je o tom přesvědčen, tak by měli bezdomovci z Prahy dostat adresu jeho bydliště.

0/0
1.7.2009 16:37

wrangler

Re: Pan Němec - mluvčí squaterů je těžce mimo realitu

Žádné "právo na bydlení" neexistuje!

0/0
2.7.2009 16:27

barkuka

Kupředu levá

Sguateři na Hrad.[>-]

0/0
1.7.2009 16:01

Štěpán Binko

Squatterům a anarchistům

bude s náhradním bydlením pomáhat vláda. No to je výsměch všemu ;-D8-o

0/0
1.7.2009 15:38

reffelo

Jak je to?

Mě by jen zajímalo jestli tito "squateři", kteří si chtějí jen tak chodit do lesa pro dřevo a neřídit se (nám všem ostatním vnuceným) zákony, berou sociální dávky od státu(toho policejního státu jehož SYSTÉM tak zavrhují). Určitě ne, určitě se jich vzdali......

0/0
1.7.2009 15:35

tombik

Re: Jak je to?

Z to vám mohu odpovědět místo některých z nich. ANO vzdali.

0/0
1.7.2009 16:14

brezinka1

Re: Jak je to?

chi

0/0
1.7.2009 16:35

mrsjames

Chystáme se do prace a hledani vlastniho bydleni...

0/0
1.7.2009 15:27

mrwn

Re: Chystáme se do prace a hledani vlastniho bydleni...

Vyhrožuješ?:)))

0/0
1.7.2009 17:32

Humprey sir

týýýýýý woule

8-o8-o;-D;-D;-D;-D

0/0
1.7.2009 15:24

davydoff

:-(((

Boze ten kluk to je ale magor a to je jeste z te normalnejsi sorty co tam vegetovala...nechapou ze jejich prava konci tam, kde zacinaji poslapavat prava ostatnich...kdzy takovy vidi jen svoje prava...i kdyz v pripade ze okupuju cizi majetek, tak zadna prava nemam, jenom jedno, okazite vypadnout nebo budu vypadnut:-)

0/0
1.7.2009 15:18

herdekflek

Re: :-(((

R^

0/0
1.7.2009 18:02

Kirken

Drzí smradi...

Kde je ksakru ten blicí smjlík???

0/0
1.7.2009 15:14

whismen

k smíchu...

squateři bojujou proti systému a jejich mluvčí v tom systému dělá středoškolskýho učitele;-DA pak kdo je tady blbej;-D;-D

0/0
1.7.2009 15:12

Sunny29

To je ale drzost.

Černého hnal někdo do práce. ;-€;-€;-€

Co si to ti lidi myslí? Že squateři mají snad fakt pracovat? Odporné.

0/0
1.7.2009 15:06

Jan Motůrek

právo na bydlení

Kdo mi prosím adekvátně a co nejpřesněji odpoví, co je to "právo na bydlení", a ve kterém zákonu, listině, úmluvě či kde se o tom píše? Díky

0/0
1.7.2009 14:51

Jan Motůrek

Re: právo na bydlení

"právo na soukromé vlastnictví není nadřazeno právu na bydlení" a je právo na bydlení nadřazeno sokromému vlastnictví? - i jako laikovi se mi tento jeho argument zdá jako pěkná ptákovina... :-/

0/0
1.7.2009 14:54

Jan Motůrek

Re: právo na bydlení

A co je to "alternativní způsob života" ? I takový miliardář dle mě žije alterativní způsob života a nebo mnichové - typický alternativní způsob. Nebo co si oni přesně pod pojmem "alternativní" představují ?

0/0
1.7.2009 15:01

CortaCircuito

Re: právo na bydlení

Stučně řečeno - právo na bydlení, jak si ho vykládají oni (a pan poslanec Křeček) nikde není. Listina pamatuje pouze na ochranu bydlení ve smyslu nedotknutelnosti obydlí, ale jinak nic. Část jakési ochrany práva na bydlení se dá vysledovat v ustanovení o nájmu - ale tam je to ve vztahu k pokračování práva bydlení - ne v nároku na jeho vznik).

To čeho se domáhají oni ve formální podobě našeho práva neexistuje - domáhají se jen morální hodnoty - morálního práva nebo snad imperativu (který evidentně není zažitý, když o něm pochybuje tolik lidí :). Ale je zbytečné argumentovat právem a právní teorií tam, kde je formální právo jako takové odmítáno. Tady pan Němec argumentuje čistě na filozofické úrovni a tam si může říkat co chce - tam není nic přesného a je to jen o názorech. On "cítí" právo na bydlení a myslí si, že existuje a má ho... koneckonců když budete vymýšlet "ideální společnost" tak asi taky budete uvažovat v rozsahu "každý má kde bydlet".

0/0
1.7.2009 15:03

Jan Motůrek

Re: právo na bydlení

OK, dík. škoda, že mi na to nemůže odpovědět sám p. Němec.

0/0
1.7.2009 15:06

CortaCircuito

Re: právo na bydlení

Nemyslím, že by ses dozvěděl něco jiného než už si slyšel. Dostal bys obsáhlou, ale nic neříkající odpověď : volně přeložitelnou jako "tak to prostě je, a pokud to tak není, tak by to tak rozhodně být mělo, a my budeme bojovat, aby to tak bylo, a nechte nás být."

0/0
1.7.2009 15:28

Najdete na iDNES.cz