Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

NASA odložila start raketoplánu, na vině je už tradiční únik vodíku

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odložil start raketoplánu Endeavour, který byl plánovaný na dnešek. Technici totiž zaznamenala únik vodíku při plnění palivové nádrže. Oznámil to mluvčí NASA Kyle Herring. S podobnými problémy se NASA v poslední době potýká častěji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Belzebub 16

Půjčte

jim ten ruský Buran,je tu někde v republice,na ukázku sovětských úspěchů.

0/0
13.6.2009 16:49

Kalenka

Ruská kosmická technika je provozně spolehlivější.

http://www.russiatoday.com/Top_News/2009-06-10/ISS_crew_performs_second_spacewalk.html Rusko vyzkoušelo nové vesmírné obleky.

0/0
13.6.2009 14:11

notebook.r51

Ten NASA nebo ta NASA?

Q: NASA =  Národní úřad pro letectví a vesmír. Je „ten“ úřad, tedy „ten NASA“ nebo „ta NASA“ ?

A: Rod bývá takový, jaký se vžije, a obecná pravidla se podat nedají. U zkratek na -A zpravidla vítězí rod ženský (i v případech jako ÚDA – Ústřední dům armády). U řady zkratek rod kolísá: WHO prozkoumalo podle zakončení na -O, ale i WHO prozkoumala podle významu (Světová zdravotnická organizace). Významové hledisko se uplatňuje např. u tajné policie: se zkratkami KGB, StB zacházíme většinou jako s femininy. Vliv na rod zkratky má tedy opět zakončení ve výslovnosti a zároveň rod podstatného jména ve zkratce zastoupeného, často také její zástupné podstatné jméno (synonymum, slovo významově nadřazené). Zkratku NASA doporučujeme používat jako podstatné jméno rodu ženského (tento způsob převažuje i v úzu): je zakončena na "-a" (typ žena), zástupné jméno "organizace" je taktéž rodu ženského.

S pozdravem Jana Zaoralová

Ústav pro jazyk český AV ČR, oddělení jazykové kultury – jazyková poradna

0/0
13.6.2009 12:18

NoName1978

Re: Ten NASA nebo ta NASA?

8-o8-o

Nic lepšího na práci nemáte?

0/0
13.6.2009 13:30

notebook.r51

Re: Ten NASA nebo ta NASA?

napsat google: ten nasa (články pouze česky) enter snad není ani při sobotním dopoledni (odpočívám a čtu si) tak namáhavé. když mne něco chytne za oči, kouknu se. a ta reference http://www.ian.cz/detart_fr.php?id=2536&nadpis=Jak%20je%20to%20se%20slovem%20NASA? byla hned první, tak jsem z ní ocitoval. any problem?

0/0
13.6.2009 21:11

Lvy

Bludy, bludy, bludy - opravtes ti to!!!

Takže tento článěk je zase perla, jeden blud za druhým, tohleto fakt musel psát někdo, kdo asi celou noc nasával a nebo já už fakt nevím, ale to už není normální.

1. "Posádka raketoplánu prý zaznamenala únik vodíku při plnění palivové nádrže." - takže posádka v té době možná ještě spala, ve skutečnosti to zaznamenal senszor na potrubí pro odvod plynného vodíku z nádrže na plošině GUP, je to stejný problém jako při minulém startu, tehdy vyměnili těsnění. Jo a opravte si Dicovery.

2. "Ve vesmíru se také sejde rekordní počet lidí. Ve chvíli, kdy raketoplán přistane, se kolem vesmírné stanice bude pohybovat 13 lidí." - to by mě teda zajímalo jak, že jako ISS vybuchne a oni se budou pohybovat mezi troskami? Fakt nevím jak to tady ten autor myslel, docela bych byl vděčný za vysvětlení. Samozřejmě, že budou uvnitř a při výstupech budou maximálně dva venku.

3. "Podle Herringa je start odložen nejméně o 24 hodin." - start je odložen minimálně o čtyři dny a to se vědělo v době vydání článku!!!

0/0
13.6.2009 11:23

vajmi

Re: Bludy, bludy, bludy - opravtes ti to!!!

Ještě bych si dovolildoplnit další blud: "Jak raketoplán, tak raketa Atlas, která má obě sondy vynést, totiž

využívají zázemí na Mysu Canaveral a přizpůsobení startovacího zařízení

si vyžádá nejméně dva dny."

O nejakém přizpůsováni nemůže být ani řeč, oba stroje startujou sice ze stejného mysu, ale každý z jiné rampy.!! Problémem je, že nemůžou z bezpečnostních důvodů startovat najednou. :)

0/0
13.6.2009 15:04

JÚLINEK.ŠÍŠAL

souzi a soušky čížci,

tak technické problémy? ... vono je jich víc? ... já myslel, že jen to unikání vodíku ...8-o

0/0
13.6.2009 11:17

dbai

Únik vodíku

Jestli únik vodíku při tankování zaznamenala až posádka raketoplánu, tak to na tom musí být NASA hodně špatně. Měl jsem dojem, že tyhle věci mají na starosti technici a pozemní personál, posádka se do raketoplánu dostane až před startem. Ale možná že v dnešní krizové době je to už jinak, šetří se, jak se dá a kosmonauti si tankují palivo sami.;-)

0/0
13.6.2009 11:03

cvergl

Re: Únik vodíku

To by mě zajímalo na které benzínce to tankujou v těch skafandrech.No jo Amerika.!!

0/0
13.6.2009 11:39

notebook.r51

Re: Únik vodíku

Yo a taky bych čekal, že se tu dočtu, jak obcházejí raketoplán a koukaj do motoru 8-o jestli je v pořádku vrtule. Kupodivu - nestalo se.

0/0
13.6.2009 12:10

Najdete na iDNES.cz