Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Čechům zpod Karpat vzrostla šance na odškodnění, zákon míří za prezidentem

Češi z Podkarpatské Rusi se asi dočkají odškodnění za nemovitý majetek, který zde museli nechat v období kolem druhé světové války. Sněmovna dnes souhlasila s připomínkami, které k zákonu vyslovil Senát. Ten navrhl snížit okruh žadatelů jen na poškozené, jejich manžele a děti. Zákon čeká na podpis prezidenta.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Mak1

No - a proč

není Podkarpatská rus součástí ČR ?

0/0
10.6.2009 8:29

Xavier-xxx

HELLO

Já chci zaplatit za to,že muj praděd ze strachu z nástupu komunistů prochlastal svoje statky.

0/0
9.6.2009 23:38

lennon3

Opět pozitivní diskriminace.

0/0
9.6.2009 21:34

rbursik

já vím jediné

to si je osvojil Stalin, proč by jsme měli platit my?  Proč ne vyhnaným Němcům a Ma'darům? Tyto vyhnal prezident Beneš dekrety odsouhlasené tehdejší vládou jediná chyba byla tomu vůbec nerozumím.

Vrací nám Ukrajina Zakarpatskou Rus?

Radim Buršík

0/0
9.6.2009 21:04

jaro01

Re: já vím jediné

Už v diskusi při minulém schvalování jsem vysvětloval, že odškodnění ze strany Sovětského svazu proběhlo během 50-let. A to dokonce několikanásobně více , než se vyplatí nyní, pokud bude ještě komu. Těch lidí, kteří ještě žijí je maximálně do 150, a to ještě se státní orgány snaží o to, aby tito lidé dodali takové důkazy  např. výpis z pozemkové knihy do května 1945 ( nevím, kdo si ho právě v té době mohl obstarat) a další nesmysly. Tady jde skutečně o morální satisfakci, o nic jiného. Je smutné, že po dvaceti letech nebyl stát schopen toto vyřešit, ačkoliv , jak je všeobecně známo, restituce v Čechách se dávali prakticky na dobré slovo. Pan prezident Klaus by měl pochopit, že jde o nápravu pouze ze strany našeho státu, a ten by měl dostat závazkům, ke kterým se kdysi po válce zavázal.Vina je naší, české , straně.Jen na okraj, z dostupných informací je známo, že otec pana prezidenta byl a pracoval za první republiky v Užhorodě. Úsudek ať si udělá každý sám. 

0/0
9.6.2009 22:44

rbursik

Re: já vím jediné

děkuji za informaci, ale málo kdo mne přesvědčí v dnešní době, že nejde  o nic víc čí míň než jak vyškrábnout něco na státu pro individuální obohacení,

k páně prezidentu a jeho schopnosti  stát v čele zdejšího státu v konfrontaci s jeho genezí osobnosti mám svůj názor, který je čím dál méně o kladném ohlasu k němu. Navíc nepletuli se dělo se již několik akcí k těm událostem i jak uvádíte ve svém příspěvku. Kdo koho má odškodňovat  a v jaké částce, to v historickém pohledu je neuskutečnotelné. a dosažitelné. To co na tom oceňuji je to, že bílé místa získávají hornověrnou barvu a těch míst je míň a míň.

Děkuji, někdy v těchto diskusích jsem trochu nešťastný nad úrovni dikutujících co pletou hrušky s jablky a přiznávám vyžívám se v narušování  nepravd uváděných diskutujícími.

S pozdravem

0/0
9.6.2009 23:23

jaro01

Re: já vím jediné

I já děkuji za Váš názor. Asi jste pochopil, že jsem v tomto případě zainteresován přes svoji těžce nemocnou skoro 90-letou maminku. Pro ni je to satisfakce,ona se tam narodila, její rodiče si s našetřených peněz a pomocí hypoteky koupili a postavili další dům. Pročítám staré dokumenty o tom, jak platili za války hypotéku a přitom děda jako bývalý voják byl za odboj vězněn v koncentráku., nebyli žádní boháči, pouze chtěli splatit dluh, protože se k tomu prostě zavázali.Po válce jim to stejně sebrali, a ještě je přinutili ministerským nařízením z roku 1952 se toho vzdát. Prostě přišel dopis, podepište anebo ... Dále. uvádím - stále platí komunistický zákon, podle kterého je na tento majetek nárok - podle toho se řídí Ministerstvo financí do dnešní doby. Pouze se to i po roce 1989 stále protahuje. Pokud by snad pan prezident nepodepsal tento nový zákon, tak platí starý - to znamená - postupovalo by se podle dědického práva. Stát v tomto případě může platit i více. To se  v tisku nepíše.

0/0
10.6.2009 0:49

wwwand

Námitka - "nemáme na to" je nesmysl

Když zloděj něco ukradne a pak to utratí, je dostačující omluvou jeho tvrzení, že na náhradu už prostě nemá? Ne.

Dovolil bych si připomenout například něco málo z Možíšského zákona (Bible, tzv. Starý Zákon). Pokud Izraelita něco ukradl, musel to vrátit právoplatnému majiteli vrátit + připlatit navíc několikanásobnou pokutu (ta připadla okradenému majiteli) + předložit v chrámu "oběť za hřích". A co když na to neměl (třeba když už to utratil)? Pak byl prodán do otroctví (v tehdejším pojetí by to dnes odpovídalo nucené práci) a to až do doby, než toto vše ODPRACOVAL !!! Tedy žádná dovolená ve vězení placená z daní řádných spoluobčanů. Jednoduché, prosté, spravedlivé a geniální...

Ale dnes platí že zloděj ani nevrátí co ukradl, pokutu (pokud nějakou dostane) zaplatí státu (ne poškozenému) a v pohodě se může flákat ve vězení. A stejně tak, neli víc je benevolentní stát vůči svým "hříchům".

Místo spravedlnosti jen keci, výmluvy, keci....

0/0
9.6.2009 19:49

Reeve

Re: Námitka - "nemáme na to" je nesmysl

Ale my (ani žádný jiný stát na světě) opravdu nemáme na nápravu všech majetkových křivd, které se kdy v minulosti někomu udály. Chcete snad odškodňovat i konfiskace po Bílé hoře? V tom případě doporučuji vrátit se až do pravěku, konstatovat, že veškerý majetek a půda tehdy patřil státu a kdo nemá hodnověrný doklad o tom, že ho tehdy od státu získal, musí ho státu vrátit. Ze znárodněných 100 % pozemků by se pak platily restituce, třeba i z časů Lucemburků. To by bylo radosti!

Ano, jsem nepřející socka. Neboť mí prarodiče i prarodiče mé ženy měli ještě před měnovou reformou v roce 1953 dohromady několik DESÍTEK MILIONŮ na vázaných vkladech, o které mávnutím proutku přišli. Vzhledem k tomu, že jsme se ženou jedináčci, bychom si díky vašim restitucím přišli na velmi slušný majlant. Opravdu nám ho chcete z vašich daní splácet? (Úroky za 60 let bychom vám velkomyslně odpustili.)

0/0
9.6.2009 20:52

ChiChicha

Re: Námitka - "nemáme na to" je nesmysl

Souhlasím, ať se stát stará o tuneláře dnešní doby a 90.let minulého století, ale to by zasahovalo do kapes dnešních vládních špiček.

0/0
9.6.2009 20:58

wwwand

Re: Námitka - "nemáme na to" je nesmysl

To co píšete (alespoň první odstavec) je demagogie a pokud jste rozumný, tak to sám moc dobře víte.

K druhému odstavci - ano i to je nespravedlnost a dovolím si jít dál - i to by mělo být nějak napraveno. Ale i když se tak nestane, to nic nemění na správnosti touhy a ochoty napravovat chyby, nespravedlnosti. Měli bychom se přestat chovat ve stylu: "Když chcípla koza mě, tak ať chcípne i sousedovy..." Je to těžké ale zkuste alespoň na chvilku uvažovat takto - "Mě chcípla koza, ale jsem rád že to alespoň nepostihlo tu sousedovic, že ta se uzdravila." Takové uvažování je šlechetné a veskrze lidské. Hlavní problém dnešní společnosti je právě vítězné tažení toho prvního, nesprávného způsobu uvažování.

0/0
9.6.2009 22:02

Reeve

Re: Námitka - "nemáme na to" je nesmysl

6 let německé okupace a následných 40 let totality nadělaly v majetkoprávních vztazích i osudech lidí takový binec, že jakékoliv pokusy o zpětnou "spravedlnost" jsou vždy nějak nespravedlivé, a tím i nesmyslné. I kdybychom napravili i veškeré finanční újmy vzniklé zánikem vázaných vkladů (osobně bych nebyl proti, ale vůbec po tom nevolám), stejně by to nebylo spravedlivé vůči těm, kteří třeba nemohli studovat, nemohli budovat svou kariéru, nemohli budovat své bohatství...

V čem je navrácení činžovního domu "spravedlivější" než navrácení 30 milionů z vázaných vkladů mým prarodičům? A v čem je spravedlivější navrácení milionů z vkladů než například miliony, které by si v rámci patentových práv zasloužili potomci prof. Wichterleho? Kdyby se kompenzace hradily z nějaké bezedné studny, budiž. Jenže je platíme my, z našich dnešních příjmů. Proč mám já (potomek okradených prarodičů) ze svého platit jiným potomkům? Jen proto, že jejich majetek byl v roce 1939 shodou okolností nemovitý?

0/0
9.6.2009 23:06

wwwand

stát to ukradl - stát by to měl vrátit

Je potřeba si připomenout historická fakta. Ačkoliv nejsem ani v nejmenším příznivcem SSSR, tak je třeba uznat, že zrovna v této věci jednali relativně férově. Našemu státu totiž vyplatili rusové odškodné. Ale náš stát, tedy tehdejší Československo své vlastní občany okradl. Z odškodného téměř nic nevyplatil. Takže zde by mělo platit, že stát i občan jsou si rovni. Pokud krade občan, je zloděj a to co ukradl se mu po právu vezme a vrátí poškozenému (já vím že je to naivně idealistický pohled, ale tak by to prostě mělo být). A pokud krade stát, pak to stát musí vrátit poškozeným. Nevidím na tom nic divného. Námitka promlčení je v tomto případě také vrcholně neslušná, protože až doposud se proti tomuto protiprávnímu jednání státu nedalo nic dělat. A že to půjde z daní nás všech? Ano ale de fakto jsme to také mi všichni (kdysi před 70lety) prostřednictvím našich tehdejších vlád ukradli. A logicky z těchto ukradených prostředků měl stát - tedy opět mi všichni prospěch.

Učme se odpovědnosti

0/0
9.6.2009 19:37

ChiChicha

Re: stát to ukradl - stát by to měl vrátit

Nejdřív by se měl stát postarat, aby zloději vraceli lup majitelů, ale to se u nás už 20 let neděje, hlavně že chtějí vracet majetek spekulantům a jiným, co si ho nakradli v předminulém století.

0/0
9.6.2009 20:55

wwwand

Re: stát to ukradl - stát by to měl vrátit

Tak nějak vás nechápu. Pokud někdo měl za první republiky chalupu v Podkarpatsku a pak o ní díky anexi rusů přišel - rusové pak vyplatili náhradu československu ale to nedalo tomu chudákovi noc - kde je podle vás jaký spekulant ? To si jako na tu chalupu nakrad? Co to je za blbost?

Víte kdyby rusáci nedali náhradu ČSSR, tak bych to docela chápal jako "válečnou smůlu". Ale když už naše vláda (tehdejší) náhradu dostala ale pak ji jaksy nevyplatila, vlatním občanům !!! to je prostě sprostost. A že se to nyní někdo snaží napravit mi přijde správné. A správné věci se nedělají jen tehdy když se vyplatí, nebo jen když se to hodí. Spravné věci se dělají, když je to třeba.

Ale na druhou stranu je fakt, že naše společnost je už v takovém morálním rozkladu, že se nedivím když toto někdo nechápe...

0/0
9.6.2009 21:53

ppdedek

Kdyby Klaus nenechal vytunelovat republiku je penez dost

Klidne nato muze prispet se svejma kamosema, nakradli si dost.

0/0
9.6.2009 19:35

ChiChicha

Re: Kdyby Klaus nenechal vytunelovat republiku je penez dost

R^R^R^R^R^

0/0
9.6.2009 20:58

mirdus

Mame na to?

A ja se ptam, mame dnes v dobe krize nato zivit 200 poslancu, 81senatoru, hromadu kraskych a obecnich zastupitelu, predrazene dalnice, atd. atd?

0/0
9.6.2009 19:29

ChiChicha

Re: Mame na to?

!!!!!!

0/0
9.6.2009 20:59

antigogo

odškodnění

Pokud budeme každého odškodňovat za cokoli, tak za chvíli budeme v pr. Dnešní generace to nezavinila. Udělal bych už za odškodněním čehokoli tlustou čáru a začít s nově čistě prostřeným stolem. Díky těm všem odškodněním, které jdou stejně osobám, které mnohdy na to nemají nárok, bude stále někdo pykat za debi... starých generací . Máme na to peníze ???????

0/0
9.6.2009 19:12

mirdus

Re: odškodnění

Tak kdyz zato nemuze tato generace, pak zato jiste muze generace dnesnich duchodcu, proto navrhuji o tuto castku snizit balik vyhrazeny na duchody.

0/0
9.6.2009 19:23

pskoda

Klaus má pravdu

Ať si to zaplatí páni poslanci sami, když už takovou "úžasnou" věc vymysleli...;-€

0/0
9.6.2009 19:10

Kadem

KOMUNISTI BY MĚLI odškodnit

volby tam byli tenkrát pod taktovkou komoušů NEDEMOKRATICKÉ! SSSR si dělala co chtěla...nechápu proč zrovna ČR by něco měla dávat...

0/0
9.6.2009 19:06

Vedoucí kolotoče

Odskodnit by je mel Kreml!

Za to, ze zabral jejich majetek po konci valky! Je treba jit za Putinem a rict mu, Vladimire, to nedelas dobre s tema sirkama...  ;-D

0/0
9.6.2009 18:47

dobrodej

.

hm.. asi je to po 70 letech hodne divne, ale na druhou stranu krivdy se maji opravovat. Nikoho se nechci dotknout, ale po rozpadu SSSR, se mela podKatpat vratit CSR. A bylo by vyreseno.

0/0
9.6.2009 18:31

Kadem

Re: .

co jsem četl já tak ty lidi co tam žili byli rádi pod ČSR takže po válce se to mělo opravdu vrátit a bylo by to ok. ALE JÁ NECHÁPU PROČ BYCHOM JIM TO MĚLI DÁVAT ? Německo rozpoutalo válku a SSSR si to pak rozdělilo podle sebe...tohle nechápu..

0/0
9.6.2009 18:33

stajby

Re: .

vždyť už skoro nikdo z nich nežije,

jejich potomci by pak ale nemělli mít právo na odškodnění, ne?

0/0
9.6.2009 18:42

Kadem

Re: .

ještě nědo žije ale já tohle nechápu...snad Rusák by to měl vracet + Německo..

0/0
9.6.2009 19:04

Zoppico

Koho ještě odškodnit.....?

Koho ještě budeme odškodňovat?? Snad příště to bude i potomci Karla IV. ? Koukej me se do budoucnosti kde budou potřeba každé finanční prostředky. Ono se řekne: "Není to tak veliká částka!" Ale korunka ke korunce a je to majlant! Dost odškodnění za minulost,protože za několik generací bude někdo chtít odškodnění,za to jej minulé i dnešní vlády zadlužili aniž by o to stál!!! !!!!!!

0/0
9.6.2009 18:25

Kadem

Re: Koho ještě odškodnit.....?

taky mi to tak přijde a hlavně nám třeba Němci jako jedinému národu nedali ani korunu při odškodnění. Poláci dostali mld...

0/0
9.6.2009 18:27

ppdedek

Re: Koho ještě odškodnit.....?

a co ten majetek po 3 Mio. nemcich ktery byli vyhnani? to je malo?

0/0
9.6.2009 19:05

Kadem

za to můžeme???

Kdyby nebyla válka tak vše je ok. Tolhe nechápu proč bychom měli jim něco dávat..

0/0
9.6.2009 18:24

Chytracisko

Pan prezident sice neví,

ale já vím. Možné to je, není to zas takový majlant a když je na nehorázné platy a hlavně "náhrady" poslanců, tak na tom nejsme zase tak špatně ;-D

0/0
9.6.2009 18:11

Najdete na iDNES.cz