Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Policie našla české vrahy Němců. Po 64 letech

Tragický masakr stovek Němců v červnu 1945 v Postoloprtech na Lounsku měl zůstat z nařízení tehdejšího předsedy vlády Klementa Gottwalda navždy nevyšetřen. Policii se ho podařilo objasnit až dnes – po čtyřiašedesáti letech.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

porubak

prasata jsou prasata

nezalezi jake narodnosti povesit:-©:-©

0/0
4.6.2009 8:03

wandering star

A kdo si začal?

0/0
4.6.2009 3:54

Bouše

Odsun Němců nebyl možná tím nejspravedlivějším aktem,

a excesy, které se při něm děly, si určitě za rámeček nedáme. Bylo to však určitě rozumné řešení (navíc víceméně posvěcené vítěznými mocnostmi) poválečné situace. Kdyby tady zůstali, určitě by to nedělalo dobrotu a bylo by to bezpochyby zdrojem národnostních třenic. Stačilo, jak se Češi chovali k těm Němcům, kteří zde jako antifašisté mohli zůstat. Myslím, že někteří hořce litovali, že odsud nevypadli, dokud to šlo. Vím to z vlastní zkušenosti, protože jsem se jako malý hloupý kluk sám několkrát zúčastnil rozbíjení oken "nepřátel", což byli v našich představách právě ti nešťastní němečtí antifašisté. Ti z toho museli být na prášky. Dnes toho mohu jen litovat, ale to je tak asi všechno, co s tím mohu dělat. :-/

0/0
3.6.2009 10:39

proLogos

Re: Odsun Němců nebyl možná tím nejspravedlivějším aktem,

Tady vyvstává hrůznost propagandy, která měla moc to zlomit, ale jen přilévala olej do ohně. A byla to ta začínající komunistická.

Kdyby tu zůstali, bylo by to jistě zdrojem třenic, ale jako celek by němci tolik netrpěli - jako ti, co jich tu třeba pár zůstalo.

A hlavně: nepoměrně rychlejší ekonomický růst s nevylidněným pohraničím by na válku dal rychle zapomenout.

0/0
3.6.2009 10:46

Bouše

Re: Odsun Němců nebyl možná tím nejspravedlivějším aktem,

Obávám se, že místo ekonomického růstu by se podél západní hranice budovala podobná zeď, jako v Berlíně.

0/0
3.6.2009 10:49

proLogos

Re: Odsun Němců nebyl možná tím nejspravedlivějším aktem,

No, koneckonců se budovala i tak - a to už v 50. letech.

Pokud myslíš zeď mezi národy - zajímavý názor... On mě totiž ten náš případ hodně navádí na Izrael, kde se to děje. Na druhou stranu, český národ se vždy s určitým patosem oháněl vlastní kulturní vyspělostí, takže je to otázka. Ale pod taktovkou komunizmu a v rámci pětiletky je všechno možné.

0/0
3.6.2009 11:15

Bouše

Re: Odsun Němců nebyl možná tím nejspravedlivějším aktem,

Ne, ne, myslel jsem zeď mezi státy. :-)

0/0
3.6.2009 11:23

freak2

...

A co Skopčáci? Taky tak intenzivně hledají německé vrahy Čechů? Asi sotva.(Y)

0/0
3.6.2009 10:24

proLogos

Re: ...

tuším, že všechny vrahy už si našli Izraelci =)

0/0
3.6.2009 10:30

freak2

Re: ...

Tak to jsou teda v říši poloprázdné domovy důchodců, ne?;-D

0/0
3.6.2009 10:32

proLogos

Re: ...

Tuším, že jde hlavně o příslušníky SS, ne Wehrmachtu (kde se vystřídala i půlka pozdějších spolkových kancléřů a prezidentů). Pitváním v zločinech se nikam neposuneme - stačí podat ruku.

0/0
3.6.2009 10:40

proLogos

Vyhnání němců byla hloupost

Spolupracovali 700 let na vývoji českých zemí - bez nich bychom se dostali tak na půli cesty ve všech odvětvích. Tohle nemůže změnit ani 10ti letá snaha či odtržení podnícené nespravedlností na obou stranách hranice.

Nicméně momentální situaci považuju za status quo. Němcům se nedá vrátit majetek, který třeba 40 let vlastní a stará se o něj někdo jiný. To by způsobilo další vlnu emocí. V návratu a usazení v zemi předků jim nelze bránit, stejně, jako nelze tolerovat tříštění územní celistvosti ČR.

V tomto smyslu by se ČR měla omlouvat za účinek a nespravedlnost, kterou přinesly Benešovy dekrety. Mimo to jsem pro jasné pojmenování vin a památník zabitým němcům. Už pro to, abychom si uvědomili, že s námi taky není všechno v pořádku.

0/0
3.6.2009 10:13

karlinboy

Re: Vyhnání němců byla hloupost

R^

0/0
3.6.2009 10:15

ctenar1970

Re: Vyhnání němců byla hloupost

pravda.

0/0
3.6.2009 10:22

Bouše

Re: Vyhnání němců byla hloupost

Myslíš, že kdyby Němci neprohráli válku, že by někdy došli k podobnému závěru, pokud jde o vyhnání Čechů ze Sudet?  :-P

0/0
3.6.2009 10:23

proLogos

Re: Vyhnání němců byla hloupost

Kdyby Němci neprohráli válku, tak dnes jsme zčásti vyhubeni a zčásti asimilováni. To je asi každému jasné (mimo českých nácků co vzývají Hitlera). Ovšem na kdyby se nehraje.

Dnešní stav nám krásně ukazuje, jak se celé národy (ne jen jednotliví lidé) dokážou změnit a co dokáže/by dokázal jeden Vůdce. Proto bděme =)

0/0
3.6.2009 10:29

Queribus

Ono je to celkem složité...

Ano, vyhnání není správné, ale zde se jednalo o splnění přání Němců. Už před válkou volali, že chtějí zpátky do Říše. Většina dospělých mužů se odsunem vyhnula dlouholetému věznění nebo dokonce trestu smrt za tr. činy podvracení republiky, vlastizradu a službu v cizí armádě. Některé ženy taktéž...

Sudetoněmecký majetek byl zabaven podle mezinárodních dohod a jako nepatrná součást válečných reparací, jejichž zbytek nám Německo ještě stále dluží...

Tak o co panu Posseltovi jde? No přeci o dobré bydlo předsedy!

0/0
2.6.2009 20:19

ctenar1970

Re: Ono je to celkem složité...

Po takovem masakru zrejme jejich prani bylo odejit .

0/0
2.6.2009 22:31

_m-

Re: Ono je to celkem složité...

? Pokud vím, tak přání odejít domů do říše hlásali už dobrých 6-7 let před masakrem.

0/0
3.6.2009 9:35

kasak5

ha

Světovládné ambice Německa nyní opět  ožívají pod barvami EU. Po uvedeni lisabonu do praxe bude návrat sudetských němců je otázkou času. Nevim z ceho lidi usuzuji, že po staletich konfliktu muzou češi vedle němců žít bez problemu. Proto Benešovy dekrety forever!!! Třikrát hurá!!!

0/0
2.6.2009 20:15

Richaqd

vražda to je humus

Ale vyhnání ze země bylo naprosto správné po válce, zkuste si uvědomit,co prožívali lidé v naší zemi,přišli o spousty rodinných příslušníků,najednou válka skončí a ti,co se paktovali s fašistama měli najednou žít mezi námi? To neexistuje. A stejný by to mělo být s opálenými spoluobčany v dnešní době. Poslat je hezky šmahem zpátky domů!

0/0
2.6.2009 19:33

ladasan

Re: vražda to je humus

A kam domů?

0/0
2.6.2009 20:13

Queribus

Re: vražda to je humus

Domů do Říše, vždyť tam sami chtěli... tedy, Konrád o tom vždycky mluvil.

0/0
2.6.2009 20:21

karlinboy

Re: vražda to je humus

Ty jsi mimo....

0/0
3.6.2009 10:17

Shalukim

nemci? ale i cesi

neni nemec jako nemec.

1. nemci u nas jsou uz od 13. stoleti diky kolonizaci.

a pokud si myslis, ze  vyhnat je, a zabavit majetek vsem nemcum, kteri tady zili uz po nekolik generaci a umeli cesky minimalne stejne jak nemecky..ba dokonce lip je spravne...tak s tim nemuzu souhlasit...

2. kolik nemeckych jmen bylo po valce pocestenych...lidi se proste bali ze je ti "ryzi cesi" taky vyzenou.

3.hlucinsko patrilo risi..nebylo soucasti protektoratu....obyvatele museli tedy do wehrmachtu...takze plno takovych cechu s nemeckymi koreny muselo bojovat za hitlera i proti napriklad svojim...cech proti cechovi.....otazkou je co mohli asi tak delat?????rozkaz je rozkaz....jinak mas kulku..

0/0
2.6.2009 17:43

Ventre__Saint__Gris

Re: nemci? ale i cesi

Nikdo by je nevyhnal, kdyby nevítali hitlera a nacismus, kdyby nepožadovali odtržení od ČSR a kdyby z toho samého území, ze kterého byli po 45´ vyhnáni, nevyhnali o sedm let dříve Čechy. Nevím na co už lépe sedí ono- Kdo seje vítr, sklízí bouři...

0/0
2.6.2009 17:45

proLogos

Re: nemci? ale i cesi

Oni vítali Hitlera a nacizmus proto, že ČSR osudově selhala v jejich integraci. Státotvorné německé strany díky tomu ztratily sílu a voliči se přestěhovali k Henleinovi. Všechno dál je už jen spirála vášní silně podporovaná z říše.

Ona totiž meziválečná doba byla obecně hodně nacionalistická a v ČSR byli silně protěžováni především češi, až poté slováci či rusíni. Maďaři a němci (i poláci) neměli až na světlé výjimky přístup do armády ani do vysokých státně-ekonomických pozicí, jejich jazyk nebyl rovnoprávný. Tak se demokracie nechová.

0/0
3.6.2009 7:48

_m-

Re: nemci? ale i cesi

Moment -  co se jazyka týče - nemáte pravdu.  Úřední jazyk je ve většině zemí jeden, výjimečně dva,  a kdo chce jakkoli uspět , ten ho musí ovládat. Že to v ČR byla čeština je snad samozřejmé. Má snad jazyk Lužických Srbů v Německu stejnou váhu jako němčina?  Má třeba čínština v USA stejnou váhu jako angličtina? 

0/0
3.6.2009 9:04

proLogos

Re: nemci? ale i cesi

Jak se lze ovšem dočíst na Wiki, německý jazyk byl diskriminován např při zeměpisných názvech - jejich počešťování.

ČSR byla výrazně multinárodnostní, tedy na ni nelze uplatnit klasická měřítka - pokud upřu 2mil němců naprostou plnoprávnost, tak je to špatně. 14% obyvatel bylo německé národnosti, tedy více než slováků. Proto byl uměle vytvořen československý národ a různými machinacemi omezován vliv němců (spojení moravy a slezka, vytváření českých volebních obvodů...), jinak by úředními jazyky musely být třeba jen čeština a němčina. Tady se plně projevuje, jak umělým útvarem ČSR byla.

Prostě si myslím, že němce šlo lépe integrovat do republiky (neřeším už důsledky - jde tu čistě o spravedlivé uspořádání)

0/0
3.6.2009 9:44

_m-

Re: nemci? ale i cesi

Možná šlo, ale potože tady bylo ČeskoSlovensko tak halt byly úřední jazyky čestina a slovenština. Taky nechápu námitku proti počešťování místních zeměpisných názvů - je fakt, že na území, kde 300 let byla úředním jazykem němčina se muselo přechodem na češtinu i počešťovat. Chápu, že se to Němcům nelíbilo, ale podle mě nešlo o žádnou zvůli státní moci, ale prostě o nutné změny - vznikl stát s převažujícím slovanským prvkem, tak i jazyk, místní názvy, výuka ve školách - vše doznalo úprav. Koneckonců bylo snad za Rakouska Uherska možné studovat na vysoké škole na českém území bez znalosti němčiny? Karta se obrátila. Ale Němci to nedokázali unést uvědomit si ,že se stali menšinou - a česká úřední moc tenhle problém nedocenila.

0/0
3.6.2009 10:02

proLogos

Re: nemci? ale i cesi

Převažující slovanský prvek, to je fakt. Ten se ale musí spravedlivě projevit ve spravedlivém státním zřízení/volebním systému. Pokud my dnes víme, že menšiny byly omezovány ve svých právech, lze důvodně předpokládat, že oni to tenkrát věděli také - a cítili to o to silněji. Jak se pak ztotžnit s republikou? Podobně jako my s R-U. Taky jsme ho rozbili.

Já přesně nevím, jak ty názvy vypadaly. Pokud byly dvoujazyčné, tak mi to přijde spravedlivé. Ne, pokud byly nahrazovány českými.

0/0
3.6.2009 10:20

wandering star

Re: nemci? ale i cesi

Ježišmarjá, další wikipedista...

0/0
4.6.2009 3:56

Labaro

Re: nemci? ale i cesi

Na integraci Němců v ČSR nebyl dostatek času (1918 - 1938 je stejná doba jako 1989-2009) Navíc v době těsně po vyčerpávající válce a po vzniku nového státu nebyly integrační snahy zcela určitě na prvním místě. Po roce 1933 už by tyto snahy jistě musely čelit opačným tlakům ze strany Německa (Henleinova strana).

Zásadní chybou podle mého názoru je, že si politika jako snadné vymezovací kritérium volí národnost. Odtud je již velmi blízko k nacionalizmu a dále přímá cesta k potlačování práv velkých skupin obyvatel a rasizmu. Na strunu nacionalizmu se hrálo při vzniku ČSR, v 2, sv. válce se bojovalo proti Němcům, nacionalizmus vedl k rozdělení Československa, problematika nepřizpůsobivých občanu se v současné době zjednodušuje na romskou problematiku, Jinými slovy: vždy je snadné nějakou "nálepkou" označit skupinu obyvatel a na čas tak stmelit větší část populace a "vyřešit" tak dočasně problém vládnutí.

0/0
4.6.2009 8:05

Shalukim

Re: nemci? ale i cesi

= for nickless

0/0
2.6.2009 17:47

nibor

Re: nemci? ale i cesi

Pozor, jejich majetek se počítal proti reparacím, takže náhradu jim má dát Německo. Německá příjmení se po válce neměnila kvůli strachu, nýbrž pro tehdy všeobecný odpor k čemukoliv německému.  Že Němec uměl česky lépe než Čech, je rovněž zajímavá teorie....

Prostě ty píšeš, jako by odsunu nic nepředcházelo, jako by zničehonic Čechy posedl amok a vyhnali své mírumílovné německé sousedy....

0/0
2.6.2009 17:51

elabůžo

Sudetští Němci se nevrátí, přijde něco daleko horšího.

EU má problém s nepřizpůsobivými imigranty. Nepracují, dělají bordel, už jich je 20 milionů a množí se geometrickou řadou. EU už vybrala místo, kam je všechny nastěhuje.......;-€;-€;-€

0/0
2.6.2009 17:07

Josefprav

Re: Sudetští Němci se nevrátí, přijde něco daleko horšího.

K tobě do kuchyně? ;-D;-D;-D

0/0
2.6.2009 17:13

Ventre__Saint__Gris

Re: Sudetští Němci se nevrátí, přijde něco daleko horšího.

Minulá týden komisař Barrot rozeslal zemím EU dopis požadavkem , aby přijímali nelegální imigranty ze zemí, kde je nazvládají jako třeba Francie či Itálie. A to jen předzvěst přerozdělováníá těchto ilegálů v rámci EU, např. ten Jojo Lejno nebo jak se ten idiot jmenuje.. Takže už brzo dostane ČR kvóty na udělení azylu pár tisícovkám musulmanů z Afriky. K tomu to jasně směřuje...

0/0
2.6.2009 17:37

nibor

Re: Sudetští Němci se nevrátí, přijde něco daleko horšího.

Zatím se rozesílají dopisy. Příště už přijdou závazné směrnice:-/

0/0
2.6.2009 17:39

Ventre__Saint__Gris

Re: Sudetští Němci se nevrátí, přijde něco daleko horšího.

On navíc ten dopis je jakýmsi programem, co se bude projednávat na konferenci EU o imigraci už tento nebo příští týden....

0/0
2.6.2009 17:42

Paul Sulc

Re: Sudetští Němci se nevrátí, přijde něco daleko horšího.

obavam se ze mate pravdu, i kdyz to zazrani  Cechackove nevidi, ti jen stale biji Nemce. Spousta ksindlu z Afriky zde muze zit na podporu, Arabove, ti se rozmnozuji jako potkani . Evropa se ma diky blbym, politicky korektnim politikum nac tesit.

0/0
3.6.2009 1:39

ctenar1970

zavrazdit civilisty bez soudu je zrudny,hanebni zlocin,

at dle jakekoliv meritka.

0/0
2.6.2009 16:51

tybejku50

nevídané

jak se po 64 letech odhalují zločiny na němcích ,co je zde pamětníku ,všichni víme o té době prd a jediné co víme je  jen a pouze to co do nás hustí média a to je ve většině případu učelové a to platí i o současnosti !

0/0
2.6.2009 16:36

Andee

Re: nevídané

jj R^

0/0
2.6.2009 17:01

Josefprav

Re: nevídané

Ne že víme prd, ale nechceme nic vědět. Pokud se Češi s touto otázkou nesrovnají nepatří mezi civilizované země Evropy.

0/0
2.6.2009 17:12

Queribus

Re: nevídané

Ostatní země se s ní už srovnaly? Nebo není v Evropě civilizovaných zemí?

0/0
2.6.2009 20:24

A znovu ztrestanej Sikin

vrah zůstane vrahem

at už je to čech nebo němec a zda za války nebo ne :-P:-P

0/0
2.6.2009 16:35

ctenar1970

Re: vrah zůstane vrahem

R^R^R^

0/0
2.6.2009 17:31

Jára1

Vrazi.

Nechci o tom moc diskutovat, ale vraždění Německých občanů defakto většin byli Češi  je teroristický čin, nebeť mnoho Němců podporovalo Český odboj a partyzány. Za což to  se jim dostalo takovéhle odměny.  Komouši jsou zrůdy, šli po jejich majetku.

0/0
2.6.2009 16:27

_m-

Re: Vrazi.

Ty taky máš přehled kdo byl komouš a kdo ne?

0/0
2.6.2009 16:28

Najdete na iDNES.cz