Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

I my skončíme zle, tak jako General Motors

Pamatuji si přesně, kdy jsem poprvé četl o problémech General Motors a o riziku bankrotu této automobilky. Bylo to začátkem léta 1992, kdy jsem si jako student zdokonaloval obchodní angličtinu četbou zahraničních časopisů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

ikim

Agent penzijního fondu.

Myslím si, že autor je agentem nějakého penzijního fondu. Podívejte se na jejich výsledky.

Za rok 2008 nulové navýšení a v zakladním fondu jim chybí 6miliad a to ještě nikdo moc netuneluje.  Rozdávali na odměnách.

   Jak pane autore příspěvku, chcete sobě a většině starým lidem zajistit důstojný život!

0/0
12.6.2009 8:58

buran1

Dobrý názor

Zcela se s článkem stotožňuji. Ale přidám své. Podíl na krachu má vykazování v US GAAP. Zjednduším-li to, nekriticky obdivované US GAAP umožňují takové manipulace, že vlastně vůbec nevíte, jak na tom firma je. Tí nechci říct, že CAS jsou v pořádku. ale tam to dotáhli do absurdna. Bohužel IFRS jsdou stejným směrem a tím pádem jde i Evropa do pr.......

0/0
12.6.2009 8:11

markousekh

Re: Dobrý názor

bohužel nepopulární, ale pravdivý pohled na věcR^!

0/0
12.6.2009 10:13

tyrael

Podle me dojde v blizke budpucnosti ke zvyseni dani.

Jine resim bohuzel nevidim, duchodci si ve volbach ohlidaji aby se k moci dostala strana ktera vydaje socialniho systemu neoreze ( a je jim jedno co bude za 50 let kdy oni tady uz davno nebudou) a do deficitu take nelze jit do nekonecna. Proto to vidim na zvysenou dan z prijmu a nejspise i DPH.

0/0
11.6.2009 12:49

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: Podle me dojde v blizke budpucnosti ke zvyseni dani.

...jo ... a to progresivně ....;-D

0/0
11.6.2009 23:17

anellus

V příspěvcích zde se neustále pláče

nad údajnou neufinancovatelností solidárního důchodového pojištění a vyhrožuje se katastrofickými scénáři od státního krachu až po řádění smeček důchodců s kalašnikovem. Opravdu, ke krachu tohoto státu dojde, tomu věřím ale důvodem nebude nekonkurenceschopnost v důsledku "štědrých" sociálních systémů v EU a USA . Bude jím zákonitá vývojová tendence kapitalismu, v němž po odstranění posledních zbytků sociálna a to i díky zprivatizování důchodového pojištění ,dojde k další progresi rozdílů v příjmech mezi námezdně pracujícími a vlastnícími třídami a skupinami jejich posluhovačů. Důsledky této příjmové polarizace je-li dovedena do krajnosti si každý soudný člověk snadno domyslí, nehledě na to, že je dost podrobně popsali ti dva "bezvýznamní" němečtí ekonomové již v polovině 19. století. Proto bych zde diskutujícím  "ekonomům" doporučil nejprve se podívat na spisy nějakého pana K.Marxe, sice u nás právě nejsou "in" ale to malá násobilka také není a přesto obojí trvale platí a platit bude.

0/0
11.6.2009 6:28

rik_killer

Re: V příspěvcích zde se neustále pláče

No ty jsi rudej aji za usima. Co to zase strasis tridni nenavisti a chudobou? Pokud budou ti, kteri davaji praci mit dobre podminky, budou se ti co pracuji mit taky dobre. Toto je zakladni matematika.

0/0
11.6.2009 10:24

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: V příspěvcích zde se neustále pláče

tak tak ... dobré podmínky ... třeba takový damoklův meč...že? ...;-)

0/0
11.6.2009 22:51

ZeeZ

Re: V příspěvcích zde se neustále pláče

To mi pripomina rudy slogan: "Jak budeme dnes pracovat, tak se zitra budeme mit." Kdyby jste rozhodoval, zda nekomu pujcit penize,reba tak, ze by jste mu posilal 5 tisic mesicne po dobu 40 let s tim, ze dopredu Vam bude oznameno, ze uz Vam nikdy nevrati ani korunu. Pujcil by jste??? Tohle ale my ted delame, pujcujeme nekomu, kdo uz nam to nikdy nevrati.

0/0
11.6.2009 23:05

sprav

Myslíte, že

tato budoucí vláda za 30-40 let bude riskovat bandy potulných ozbrojených a všehoschopných důchodců, kteří nemají co ztratit - buď něco uloupí a mají se dobře nebo je chytí a mají se v bas dobře anebo je zastřelí a mají se "již" dobře..... Naše generace bude vylmi nebezpečný protivník, vždyť my jsme ty poslední ročníky co chodili na vojnu a umí střílet a mají jakýsi taktický výcvik.... hodně blbý nepřítel.!!!!!!!!!!

0/0
9.6.2009 23:17

mtis

Re: Myslíte, že

A taky bravůrně ovládáte šerm francouzskými holemi a umění vydírat produktivní část populace, které jste zabezpečili rozsáhlé náklady pří přechodu ze socialistické ekonomiky na ekonomiku reálnou, ale už jste zapomněli zabezpečit si své penze. Smůla. Já radši budu vydělávat na svou penzi naž na vaši.

0/0
9.6.2009 23:23

anarchofeminist

Re: Myslíte, že

Hodně štěstí. Vydělávat se dá snadno,ale naschromážděné ochránit v rozmezí desítek let je téměř nemožné. Všechny dosavadní investorské a ekonomické poučky nepůjde do budoucna aplikovat ani náhodou. 

0/0
10.6.2009 0:18

pinguone

Re: Myslíte, že

ochranit, no kdyz to nastrkas do pyramidy, nebo jak se v Cechach rika do letadla tak to jaksi nefunguje..

0/0
10.6.2009 22:46

pecuchet

Re: Myslíte, že

To se ještě ukáže, na čí penzi budeš vydělávat. Bohužel, nebudeš o tom asi moct rozhodovat. Jak autor článku píše, máme zaděláno na velký problém a ty pravděpodobně nebudeš tím, koho se to nebude týkat.

A propos, nebýt té starší generace (ke které věkem rozhodně nepatřím), určitě by se ti nedostalo třeba vzdělání, abys dnes mohl třeba vydělávat zajímavé peníze. Chtělo by to asi trochu té pokory. :-/

0/0
11.6.2009 9:13

markousekh

Re: Myslíte, že

možná sis nevšiml že té pokory je čím dál míň.Generace kolem 30ti je poslední s trochou úcty.Bohužel k ní patřím a tak vím,že můj důchod rozhazujou už teď:-(

0/0
12.6.2009 10:19

anarchofeminist

Re: Myslíte, že

Velmi zajímavá vize-hordy zdivočelých důchodců s AK-47. Nelze než souhlasit.

0/0
10.6.2009 0:15

RebelMe

Re: Myslíte, že

Bych se divil, kdyby se člověk, co byl před 40 lety rok na ZVS, uměl byť jen zahlásit.

0/0
10.6.2009 4:29

Rada.K

Re: Myslíte, že

V takové situaci nebude chtít nikdo vládnout. Možná tady bude totální anarchie. vidíme.... 

0/0
10.6.2009 9:07

fenryr

Ono je to znát i v Evropě

Většina evropských automobilek utratí spoustu peněz za odboráře, místo za vývoj a kvalitu. Podívejte se třeba na motory VW. Stolet starý základ, za naprůměrnou cenu, nebo na stolet starý základ naroubované turbo (v lepším případě i poněkud problematický přímý vstřik (FSI, TFSI)) za neskutečnou cenu. Motory Toyoty nebo Hyundaie jsou ve srovnatelné kategorii cca o 25% výkonější, tiché a přitom za podstatně menší peníz? Proč? Protože odbory. Ono to ještě nějaký čas bude fungovat, ale pak stejně ti odboráři skončí na dlažbě. Ono když utrácíte svoje prachy za nové auto, docela si rozmyslíte, zda to vrazit do komoušského paláce pod Vítkovem (odborářský palác), nebo do materiálů, bezpečnosti a technologií ve svém autě.

0/0
9.6.2009 19:56

medved

Nejen GM

Před asi 10 lety začaly automobilky v rámci tvrdého konkurenčího boje vyrábět ve všech kategoriích, od "lidového" po luxusák, bez ohledu na dosavadní rozdělení trhu a rozšiřovat výrobu, protože čekaly velký odbyt v nových zemích. Navíc se do Evropy nacpal Dálný východ. A Evropa se pustila do Ameriky (minimálně BMW a VW ). A evropské vozy byly prodejnější, spíš jako snobská záležitost. Teď všechny automobilky brečí o podporu. Ale to všechno je vyhánění čerta Belzebubem. Jedině nechat je dovést konkurenční boj až k hořkému konci, ikdyž je to průmysl s největším počtem zaměstnanců.

0/0
9.6.2009 17:31

papazian

Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

krach automobilky rozhodně nestojí na penzijním pojištění, ale na špatném podnikatelském záměru. Vyráběl sortiment, o který zákazníci ztratili zájem a včas tento sortiement nezměnil a neinovoval. Pokud by byly sjednocena celosvětová pravidla pro náklady na reprodukci pracovní síly, tak by žádné koule a výhody či nevýhody (údajné často) nevznikali... Obecně ale skoro všude jsou nějaké další náklady, tu to tu ono, takže i konkurence měla nějakou tu kouli na noze... Problémem je třetí svět, který nerespektuje pravidla, plundruje pracovní sílu, přírodu a díky tomu vyrobí cosi levněji. A zisk skončí v daňovém ráji a to i firem z vyspělého "západu". To je třeba změnit, nikoli vše házet na nějaké penzijní spoření - fondy. Autor ekonom je vedle jak ta jedle!

0/0
9.6.2009 11:29

Pan Navratil

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

Ha, ha, ha. Kdybyste četl pořádně, tak byste přece musel vidět, že za krachem bylo mj. promítání nákladů na zaměstnanecké výhody do cen = nižší konkurenceschopnost.

0/0
9.6.2009 12:28

barbudo

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

... to, že někdo napíše ko kotinu, neznamená, že to tak je ...

0/0
9.6.2009 15:34

fenryr

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

Pan papazian se hluboce mýlí. Většina aut a jejich komponent se zatím nevyrábí v rozvojových zemích. Toyota vyráběná v USA podle zákonů USA o ochraně životního i pracovního prostředí natrhla GM pr**l. Nikoliv proto, že by GM dělal auta, která nikdo nechce - v Americe se prostě velká auta prodávají a Toyota Starlet či Yaris tam Toyotě rito nedělá. Nejprodávanější je Camry, tj. auto formátu stejného, jako většina produkce GM. Problém je v tom, že těch 1500 dolarů na auto, které GM utratí za Viagru pro desetitisíce svých penzistů Toyota vrazí do kvality, technologie a zdravého firemního účetnictví. GM bylo letadlo, stejně jako je letadlo sociální stát v současném chápáním (zdroje jsou, nejdůležitější státprávný princip je vítězství v příštích volbách). Autor článku má naprostou pravdu.

0/0
9.6.2009 19:51

Martzee

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

jste uplne mimo. GM a jeho automobilky, ktere vlastnil (Chevrolet, Cadillac, GMC, Hummer, SAAB, Saturn, Pontiac, atd) byly a jsou auta na vysoke urovni a vysoke kvalite. Mnoho z nich velmi luxusnich a zakaznici o nej rozhodne neztratili zajem proto, ze by vyrabel zastaraly nebo spatny sortiment ale jednalo so opravdu o pozadavky AWU (auto workers union), ktere mely za nasledek, ze hodina prace u GM stala $68 na hlavu vcetne socialnich vyhod zatimco japonska konkurence totez vyrabela za $48 na hlavu.

Zjistete si fakta nez se pustite do blaboleni.

0/0
9.6.2009 23:22

Live_in_the_death

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

já nevím ale koncern GM zkrachoval kvůli tomu, že jeho auta nebyla konkurence schopná a že jednotlivé výrobní náklady na jednotlivý vůz přesahovaly v desítkách procent náklady u konkurence a to před zmiňovanými mzdovými náklady. Ono jde hlavně o to, že gm se moc nesnažil o inovace v rámci spotřeby u svých značek, i když už přes 5 let klesala poptávka po žíznivých autech. Další z důvodů krize, že GM vlastní několik značek, ale tyto značky si musí pro sebe každá vyrábět svoje díly, protože od ostatních nepasují. Obchodní strategie byla taky špatná, kdy kvantum dealerů nestačilo na to, aby mohlo být konkurence schopné

0/0
10.6.2009 1:28

Martzee

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

Boze... videl jste soucasnou nabidku GM? Najdete si to na netu a kouknete se co GM prodava. V truck cars je bezkonkurecne nejlepsi a japonci se GM nevyrovnaji i kdyby se na hlavu postavili. A kazdy american si tu proste koupi GM truck, pripadne Forda. A srovnejte osobni vozy,  nebo SUV (hodne prodavane v USA). At nemusite hledat:

http://www.gm.com/vehicles/frame.jsp?c=http://www.cadillac.com/

A ted mi ukazte co je na tech autech zastarale a neinovovane? Treba Cadillac Escalade Hybrid. Problem neni v zastaralosti, ale v cene. Tady za to chteji 70 - 90k zatimco konkurence za to same chce 40 - 70k ( i kdyz srovnavat Escalade moc nelze, protoze ve sve tride ma malo konkurentu). V zastaralosti to neni, ale v cene.

0/0
10.6.2009 7:58

Live_in_the_death

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

navíc to nemyslíte vážně, že si obyčejný dělník u gm vydělal měsíčně 11000 a ročně 131000, to je nazasmani 

0/0
10.6.2009 1:31

Martzee

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

Nectete pozorne a nebo neumite chapat psany text. 68 dollaru je vcetne socialnich vyhod, tj. prispevku do penzijniho fondu, zdravotniho a danove naklady. Hruba mzda je (byla) $28 na hodinu na zamestnance. Zbytek cinily vyhody nekriticky nastaveneho penzijniho planu, ktery UAW odmitly regulovat. ( plus ostatni naklady, ktere na zamestannce plati zamestanavatel). Druhy navrh bylo snizit docasne tuto mzdu z $28 na $14 a i to UAW odmitly. Proto take 108 republicanskych poslancu v prvnim cteni zamitlo TARP pro GM (jeste za Bushovy administrativy).

0/0
10.6.2009 7:40

sirc

Re: Pan ekonom se hluboce mýlí, sčítá jabka s hruškami,

Nejprodávanějším modelem GM byl Cadillac Escalade, šestilitrový "autobus". V sortimentu to tak úplně není, GM ztratil konkurenceschopnost díky obrovským personálním nákladům. Automobilky reinvestují 90% zisku, pokud je zisk nízký, prostředky na investice jsou menší a..........končí to krachem.

Roční příjem státu je cca 1000 miliard, příslušenství státního dluhu (úroky) je 50 miliard. Tj. 5% příjmů se každý rok jen tak vyhodí a netřeba připomínat, že tato částka se stále zvyšuje.

0/0
9.6.2009 23:31

Martzee

Marnost nad marnost

Dobre napsane. Shodou okolnosti jsem prave v 2005 psal svou zaverecnou praci na tema Penzijni system USA. Pri hledani zdroju a davani informaci do souvislosti mi nakonec vypluly na povrch presne stejne informace. Dnes uz zadna firma tento garantovany penzijni fond neuzavre, zakon to neumoznuje, tak jiz jen zbyva pockat az tyto firmy zkolabuji. Novy system je sice pro prijemce mene vyhodny, vice rizikovy, zato vsak ufinancovatelny.

Pochopi to vsak domorodec v kotline, ktery nedohledne dale nez na konec burtu na svem taliri?

0/0
9.6.2009 7:14

pinguone

Re: Marnost nad marnost

..doufam,zes tu praci obhajil...;-D   co chces jeste ceskejm penzistum vozezat.. no mozna by sli jeste oudy...

0/0
10.6.2009 22:44

rik_killer

Re: Marnost nad marnost

Pokud nerozumis, ocem se tady pise, tak nekomentuj. Delas ze sebe hlupaka...

0/0
11.6.2009 10:35

pinguone

Re: Marnost nad marnost

--Ty ho nemusis delat...;-D

0/0
11.6.2009 22:33

jsemtoja

Re: Marnost nad marnost

on na rozdiel od teba nemele blbosti

0/0
11.6.2009 23:29

vitvit

stát neni akciovka

Akciovka se musí řídit nějakýma stanovama a zákonama dané země!

Stát a jeho představitelé se můžou chovat, jak jim voliči dovolej. Takže až bude fakt zle, je mnoho variant, jak dál. Prudce zvýšit daně, zestatňit firmy, nebo naopak prodat další státní majetek, taky můžou říct tiskárnám, at tisknou hromady bankovek, požádat banky a svět o pomoc a odpuštění dluhů,  atd atd atd...

Dobrý způsob je taky revoluce nebo rovnou válka - vyhlásíme válku Slovensku :-P 

Zkrátka variant je mnoho a nemusíme nedopadnout  jako GM.

Dost pravdepodobné je taky to, že sem nejakej arab šoupne atomovku a budem mít jiné starosti než výši HDP... takže žijme a utrácejme dokud to jde :-)

0/0
8.6.2009 23:45

Martzee

Re: stát neni akciovka

je vidno, ze jeste malo vis.

az budou dane 99% prijmu, jak dale je chces zvysovat? az budou vsechny firmy statni, jake dalsi chces zestatnit a jak statni firmy odvrati bankrot? az bude vsechen statni majetek rozprodan, ktery dalsi chces prodat? ty zestatnene firmy? Kdo je koupi?

kdyz budes tisknout donekonecna, zpusobis, ze chleba bude stat nekolik milionu, kdyz prestanes platit dluhy a budes zadat o odpusteni, mozna ti je odpusti, ale zadny investor uz ti nepujci (vetsina dluhu je v dluhopisech ne pujcky od cizich bank nebo fondu), kde pak vezmes panize na dalsi pro-hospodareni? atd atd.

Ten zbytek je ironie nebo to myslis vazne?

0/0
9.6.2009 7:20

vitvit

Re: stát neni akciovka

az budou vsechny firmy statní, tak bude zase privatizace atd furt dokola.

Cele to myslim vážně a mam důkaz - dokumenty po svém pradědovi.

Okolo roku 1925 kupoval něco jako důchodové dluhopisy - super urok a ve stáří měl dostat asi milion. Tenkrát to vypadalo strašně super výhodné...

Jenže přišla světová krize, pak 2. světová válka , potom unor 1948.  Nakonec  ještě měnová reforma, kdyby mu náhodou něco zbylo.

Proto Nikdo nemuže říct co bude za 20 let !!!!

0/0
9.6.2009 12:55

r.o.p.a.k

Re: stát neni akciovka

Za 20 let? To je jednoduch. Vse zprivatizovano. Penzijni ucty statni i soukrome rozkradene.

0/0
9.6.2009 15:03

Martzee

Re: stát neni akciovka

vy se mi snad zdate... nu preji vam prijemnout budoucnost. Za 20 let se ji dockate.

0/0
9.6.2009 23:27

fenryr

Re: stát neni akciovka

Ano, Robert Mugabe se drží přesně stejných ekonomických tezí. Nevíte někdo, jak mu to v tom Zimbabwe funguje?

0/0
9.6.2009 20:09

mk.charlie

Re: stát neni akciovka

Když nic jinýho, tak tiskárna cenin jede na 200%

0/0
10.6.2009 21:27

Urbie

Re: stát neni akciovka

no to by pak taky mohlo bejt řešení, nedávat nesmyslný peníze na prodlužování lidskýho života, když pak stejně nebudou mít z čeho žít...

0/0
10.6.2009 23:20

Si0

Jo, a moji mladí určitě nic splácet nebudou.

Pevně doufám, že budou natolik schopní, aby se rozjeli po světě a tenhle chlív, kteří nadělali jiní, nemuseli financovat.

0/0
8.6.2009 9:51

r.o.p.a.k

Re: Jo, a moji mladí určitě nic splácet nebudou.

A kam?

Uz se uci cinsky nebo korejsky?

0/0
9.6.2009 15:04

Si0

Uvedu extrémní případ pro názornost:

Vaše dluhy rok od roku narůstají, takže včera jste dlužil 10, dnes dlužíte 100.

Jenže: Váš obchodní obrat byl včera 1000, dnes 1000000.

Je rostoucí dluh důvod ke znepokojení? Tvrdím, že ne. A doufám, že v podobných intencích se bude vyvíjet nejen státní, ale i evropské hospodářství. Pak si mějme dluhy co uneseme a ještě můžeme podpořit Lotyšsko.

Kromě toho už dnes má řada lidí penzijní připojištění a postupně se vliv fondového zabezpečení k důchodu posílí, nejen díky státní podpoře, ale později i příslušnými zákonnými úpravami.

Já bych to zase tak černě neviděl.VEU

0/0
8.6.2009 9:49

r.o.p.a.k

Re: Uvedu extrémní případ pro názornost:

Jo to jsou ty fondy co jsou dnes 6 miliard v minusu, ze.

Doufam ze si z nich penize vyberes driv nez se o to pokusi vetsina.

A az jim povoli, jako ze povoli, rizikove infestovani. Tak ve snaze, tento schodek dohnat prijdou o vse.

Pekne dekuju. Hodte sem nekdo cislo, kolik stoji provoz vsech penzijnich pojstoven. Zatim jsem se nedockal.

Mejte se hezky Pani Ekonomove

0/0
9.6.2009 15:08

myshpulin

Re: Uvedu extrémní případ pro názornost:

To neni extremni pripad, to je cista blbost. Vydelavame 1000, utracime 1200, dluzime 1000, rocne splacime 50. V miliardach.

Prijem rocne stoupa o 3-5 procent, pokud zrovna neni krize.

Dalsi bilion dluhu a drazsi pujcky, ktery za dalsi 4 roky snadno napraska, budou znamenat, ze 10-15% prijmu pujde jenom na uroky. To uz nam na utraceni moc nezbude, kdyz cca 80% rozpoctu tvori mandatorni vydaje.

Paroubkovci vsech zemi, spojte se a zacnete podporovat Lotyssko. Moje penize z toho ale vynechate. Ja se od vas oskubat nenecham.

0/0
10.6.2009 20:09

petacx

Budou mladí schopni splácet dluhy?

Budou mladí schopni splácet dluhy?  8-o  ;-€  8-o

www.mzda.blogspot.com/2009/06/budou-mladi-schopni-splacet-dluhy.html

;-€

0/0
8.6.2009 1:56

deatomizator-treti-generace

jednu vec nechapu

delate jak kdyby jen CR mela schodkovy rozpocet, ma ho prece kazdy stat az na vyjimky, a tipuju ze svedsko je mnohem vic socialistictejsi nez CR. takze z toho vyplyva  ze jednoho dne zkolabuji vsechny staty? nebo jenom CR jak rikate vy :-P

0/0
7.6.2009 23:41

Najdete na iDNES.cz