Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Již příští rok nejspíše začnou státní maturity. Jaký je jejich smysl?

Vstup do života dospělých lidí. Trauma a noční můra. Fraška. Nutná – byť nikoli dostačující – podmínka pro přechod na vysokou školu. Jedním slovem: maturita. Letošek je však zvláštní tím, že se nejspíše naposledy maturuje podle "starého" systému. Příští rok by po dvanáctiletém zkoumání a váhání měly začít státní maturity, o kterých se v minulosti tolik diskutovalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

čita

Můj syn

bude maturovat sice až za dva roky,ale už teď má hrůzu z  Čj,konkrétně seznamu doporučené literatury.Pokud by škola,na které se nyní nachází,byla humanitního zaměření,řeknu mu jen něco  o tom,že má co chtěl.Jenže studuje IT technologie,ve stejném oboru hodlá studovat i VŠ a jeho oblíbení autoři patří do kategorie machrů,kteří píší učebnice pro studenty  v tomto oboru.Takže stráví většinu čtvrtého ročníku nad sháněním obsahu vybraných děl a jejich  "studiem" ,případně již teď zaměstnává mně,protože číst to fakt nebude.Takže se marně snažím pochopit co je cílem nově zavedených  státních maturit.Vystresovat již tak vyplašené /ještě/děti anebo jim opravdu dát vybrat náročnost maturity,ale podle jejich oboru ve kterém chtějí jednou něco dokázat.

Ten model,který stát nyní předhazuje se snad hodí na některá gymnázia,ale průmyslovky,učební obory s maturitou ,technická lycea atd.?

0/0
29.5.2009 14:38

osk

katastrofa

Státní maturitu dělají státní uředníci a je to poznat. Tolik chyb snad není nikde. Rozdíly mezi lehčí a těžší maturitou by člověk hledal hodně dlouho v jazycích je někdy těžší lehčí než ta lehčí. Při hodnocení nanečisto se někdy hodnotitelé rozejsou až o 19 slovy devatenáct budů. Maturity z cizího jazyka jsou na příšerné urovni, zadání nejednoznačná a některé fráze vypadjí jako by byly na tvrdo slovo od slova přeložené z češtiny. pozn. pro autora není pravda že ustní zkoušky budou jen z češtiny a cizího jazyka - profilová část maturity bude probíhat jako doposud 15 minut příprava 15 minut samotná ustní zkouška

0/0
28.5.2009 15:38

edelcacao

Nikdy jsem nepochopil požadavku čtení knih

Které jsou navíc naprosto nezajímavé a nezáživné a lidé je četli možná tak za Krále Klacka. Navíc autory byli opilci nebo feťáci a ony knihy často psali když měli opičáka. Literatura by se měla ze škol úplně odstranit, je to hrozný nesmyslR^

0/0
28.5.2009 14:04

Gaspard

Dost nezodpovědný experiment

U státních maturit jde o dost nezodpovědný experiment s budoucností desetitisíců mladých lidí. Nejsou stanovena žádná exaktní kritéria pro vyhodnocení funkčnosti takového experimentu (alespoň veřejnost, které se to týká je nezná). Pokud nebudou stanovena taková kritéria a nebudou transparentně vyhodnocena, tak je to problém. Studenti potenciálně poškození státní maturitou se nemají jak bránit. Navíc není stanovena osobní zodpovědnost experimentátorů za případný neúspěch daného modelu maturit (a bez transparentního hodnocení experimentu se jim neúspěch ani nedá dokázat).

Takže - před experimentem veřejně stanovit exaktní kritéria hodnocení a míru osobní zodpovědnosti zúčastněných experimentátorů (např. při neúspěchu - ztráta všech akademických titulů a maturity.)

0/0
28.5.2009 12:29

astrix

Příliš dlouhé

Rv

0/0
28.5.2009 10:48

Si0

Poslouchaj, Jandourek,

co mi tu budou vykládat. Právě ta Vámi uvedená Alma Mater, co vydává diplomy v latině na ručním papíře, po mně chtěla, abych k přihlášce dodal nejen maturitní vysvědčení, ale i známky z posledního ročníku střední školy potvrzené tou školou. A to i když už jsem jednu vysokou školu měl hotovou a šlo "pouze" o kombinované studium.

Tak jsem naklapal na svůj gympl, který shodou okolností ještě existoval, i když můj třídní už byl dávno v Pánu. Zástupkyně zjistila, že nemají o mně už nic zaarchívovaného, tak mi na přihlášku opsala známky z vysvědčení, které jsem tam donesl, a potvrdila. Já, ač obecně bordelář, takové doklady, jako jsou vysvědčení, samozřejmě neztrácím.

A myslet si, že můžu v cizině operovat s česky psanými doklady bez jejich překladu, může jen naivka. Možná ještě tak někde v Jugo, ale ve Švajcu ani náhodou.

Takže trochu rozumu do hrsti a tolik se nedivit.

0/0
28.5.2009 9:54

osk

Re: Poslouchaj, Jandourek,

samozřejmně že př příjmacím řízení na vysokou školu potřebujete maturitní vysvědčení - to je prakticky jediný reálný důvod proč existuje po vystudování VŠ se vás nikdo neptá na maturitní vysvědčení

0/0
28.5.2009 15:41

Edgar

Re: Poslouchaj, Jandourek,

Není řečeno, že si autor něco myslí, jak je to v Švajcu, ale jak to bylo.

0/0
29.5.2009 1:15

mikd

..

Nejde o to bleskově se během let něco naučit a okamžitě si vyluxovat hlavu na další dávku takzvaných vědomostí.;-D;-D;-D;-D - to budou potřebovat až na VŠ.

0/0
28.5.2009 9:24

brad.ley

Re: ..

No nevím, jak u vás na VŠ, ale u nás se během semestru píše několik průběžných testů. Takže když člověk absolvuje několik těchto "bleskových nasátí", něco mu v té kebuli zůstane. :c)

0/0
28.5.2009 9:37

mikd

Re: ..

ale na chvíli, když máš každý semestr naprosto odlišné předměty na sebe nenavazující /jen AJ zůstává/, hodně toho z hlavy pustíš,abys uvolnil místo novým vědomostem, ale je pravda,že existují obory,kde tomu tak není.

0/0
28.5.2009 13:48

edelcacao

Re: ..

přesně R^

0/0
28.5.2009 14:09

Najdete na iDNES.cz