Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Irské katolické řády ustoupily vládě a slíbily větší odškodné obětem týrání

Irské katolické řády vyhoví vládě a zvýší kompenzace lidem, kteří byli biti a znásilňováni na jejich školách. Oznámili to představitelé řádů. Skandál teď otřásá celou zemí. Zvláštní komise minulý týden zveřejnila detaily zneužívání a ukázalo se, že dosahovalo monstrózních rozměrů. Řády podle agentury Reuters vyplatí až miliardu eur.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

captain cook

kdyby to nebylo v Irsku

ale jine zemi, kde vlada neni tak prolezla a ovlivnena cirkvi a kde cirkev se nepodili na tvorbe civilnich zakonu, jmena vinniku by uz davno byla uverejnena a sli by se zodpovidat pred soud;-€

0/0
27.5.2009 21:23

VyMeTaky.2

Mno...

Možná by bylo užitečnější pro obě strany (postižené a katol. řády), kdyby ona vypečená komise, jež schválila ututlání jmen pedofilních flanďáků, toto rozhodnutí revokovala a zveřejnila ona jména.

0/0
27.5.2009 21:16

proLogos

Re: Mno...

Já ty jména vědět nepotřebuji. Pro mě je důležité, aby se těm osobám zamezilo prohřešky opakovat.

Pokud je výsledkem soudního procesu trest, je třeba vědět, že trest má především plnit roli výchovnou. Tady si myslím, že by se vesměs jednalo pouze o pomstu společnosti - pokud jde o kněze, jistě na tom dnes jsou jinak.

Také je třeba vědět, že nejnovější řešená provinění jsou dnes stará cca 28 let - řečí čísel: za 60 let 25 případů sexuálního obtěžování "flanďáky", kterých se prý ve většině netýkají tvrdé případy. (ověřit lze na www.childabusecommission.com/rpt/)

A další věc - církev nesdružuje nadlidi, ona sdružuje lidi dnešního světa, kteří chybují - ale mají snahu se stát lepšími, jak vede Písmo.

Pro mě jako katolíka je pěkně hnusný pocit vědět, že se něco podobného děje uvnitř "těla Kristova", na jednu stranu bych rád věděl kdo-co, ale pak by mě to jen svádělo odsoudit je. Proto slova Písma: nesuďte a nebudete souzeni. Každý zodpovídá za svoje chování, pracuje na svém osudu.

0/0
28.5.2009 7:11

captain cook

Re: Mno...

"nesuďte a nebudete souzeni"

Predpokladam, ze prave temito slovy Pisma se ohanela cirkev v Irsku, aby ochranila vinniky ve svych radach, aby to nemuselo pred soud a mohlo se to uhledne zamest pod koberec.

Vubec nezalezi na tom kdy se tyto zlociny staly, ani jestli se vinnici vyzpovidali a patricne kali pred arcibiskupem. Provineni clenu cirkve proti obcanum je zlocin podle zakona, pripady patri na verejnost a pred statni soud. Na to je nejake pokani a 5 Zdravasu slabe kafe. Prave proto, ze cirkev a jeji clenove se tesi takove bezmezne duvere vericich, zpronevera teto duvery je obzvlast hnusnym zlocinem. proto by tyto pripady nikdy nemely byt promlceny a vinnici by meli byt potrestani podle zakona bez ohledu na jejich vek a jak dlouho co tyhle hnusotiny provedli.Rv

0/0
28.5.2009 7:46

captain cook

Re: Mno...

pokr.

Vinnikem je nejen ten, kdo zneuzil duvery vericich, ale stejne tak i ten, kdo ho kryje. Je znamo mnoho pripadu, kdy byli provinilci tise presunuti do jine oblasti a tam za cas znova radili. Kdyz se potom obeti obratily na cirkevni administraci, jejich stiznosti padly na hluche usi a naopak bylo s nimi jednano jako s provinilci, zatimco cirkev (nejen katolicka) skutecne vinniky kryla.

Takhle svetska spravedlnost pred nekolika lety dostihla vysokeho funkcionare anglikanske cirkve v Australii, arcibiskupa Hollingswortha. Byl drzen v takovem respektu byv. aust. min. predsedou Howardem, ze na jeho navrh byl kralovnou Alzbetou jmenovan Generalnim Guvernerem, tj. jejim osobnim zastupcem v Australii. Behem jeho terminu v uradu se prislo najevo, ze arc.Hollingsworth nejen kryl nejake vinniky v radach anglikanskych knezi kdyz byl jeste biskupem v Brisbane, ale jednal pak s obetmi nanejvys necitlive a prezirave. Konecny vysledek byl pro arcibiskupa ostudny - byl sesazen z funkce GG.

0/0
28.5.2009 8:07

proLogos

Re: Mno...

O podobném případu se zmiňuje i tahle zpráva (John Brander - t.č. za mřížemi za sexuální delikty).

Tady lze vidět, že i uvnitř církve (tím myslím společenství všech věřících) se pohybují i lidé, kteří prostě svoje choutky nepřekonají a ti svého trestu dojdou už na zemi. V případech, kdy jedinec ohrožuje své okolí, musí nastoupit ústavní pořádek. Zákony musí platit pro všechny lidi bez rozdílu.

Osobně se mi nelíbí mlžení a hraní mrtvé mouchy. Pochopím, že krytí jména má jasný důvod a ten je jasně sdělen a společnost je ujištěna, že stav věcí se uspokojivě změnil vč. vyrovnání oběti a viníka. Tady je fakt, že mediální zdatnost církve je na velmi malé úrovni (ale koneckonců, to není její působnost).

Kristus říká o vyjadřování, k přísahám: Mt 5-37 "Ať je tedy vaše slovo ‚Ano‘ ano a ‚Ne‘ ne. Co je nad to, je od zlého".

Z celého písma vyplývá přímost a jednoduchost ve vztahu k okolí i k Bohu. Pokud vše bude takhle fungovat, věřím, že to bude OK.

0/0
28.5.2009 11:28

proLogos

Re: Mno...

Předně - uvádím všechno především pro vyrovnání a zohlednění všech faktů - ne jako nekritickou obhajobu.

Přesně v duchu toho, co jsem napsal: Nezáleží na tom, jestli se případy zveřejní nebo ne, záleží poze na tom, jestli se viníci polepší a nahradí (nebo se budou snažit nahradit) ztráty a újmy, které způsobili. I podle pravidel zpovědi je to to jediné, na čem na světě záleží. Zvlášť u těžkých vin je kontakt s poškozeným, osobní omluva a náhrada nevyhnutelná, jinak není možné mluvit o odpuštění (tolik k "pěti zdrávasům").

Člověk není stvořen k tomu, aby odsuzoval a trestal, ale jen aby pomáhal a chránil.

Je dobře, že se o proviněních ví. Je to dobře proto, že snad každýmu dojde, že dřív nebo později špatnost vyleze na povrch a že nikdy není dost pozdě navázat na dobrý konec provazu. Rád bych také cítil, že viníci nejsou nad zákonem. V mnoha případech se vyrovnání mohlo udát podle křesťanských pravidel - osobně, ne veřejně. Veřejnost potřebuje o trestu vědět, aby se v něm mohla pitvat.

0/0
28.5.2009 8:20

captain cook

Re: Mno...

postizeni svetskym zakonem a verejna ostuda v ruznych pripadech slouzi jako jedina zabrana a duvod, proc si to nektery potencionalni hrisnik a zlocinec nakonec predem rozmysli.

0/0
28.5.2009 8:42

proLogos

Re: Mno...

Jo, určitě je to strašák. Proto mi přijde pravda, co tu zaznělo, že mlžením si církev situaci zhoršuje, potažmo přivolává do svých řad další "úchyly", kteří se tu cítí jistěji.

Mlžení či tutlání je extrém, zveřejnění a veřejné lynčování je opačný extrém. Zlatou cestu vidím v přímosti a jednoduchosti konání a vyjadřování. Kéž k tomu všichni dojdeme.

0/0
28.5.2009 11:35

proLogos

Podrobnosti ke zprávě

Za blbost se platí...

Ohledně zprávy: Jedná se o období 1920-1980, zpráva kontroluje čtyři způsoby špatného zacházení s dětmi: tělesné, sexuální, nedbalostní a citové.

Tělesné špatné zacházení zahrnuje tělesné tresty včetně kopanců. Nedbalostní zahrnuje například "nedostatečné topení", do citového patří "nedostatek vřelosti a citu". 82 % tělesných trestů se přitom odehrálo před rokem 1970 - tvrdší výchova i v rodinách (Což ovšem řády neomlouvá). Sexuální špatné zacházení zahrnuje "polibky", bezkontaktové způsoby včetně pozorování-kontroly ve sprchách, pak nevhodné sexuální řeči. Třetinu případů tvoří "nevhodné mazlení a kontakt".

Znásilnění je hlášeno ve 12 % případů. Většinu "špatně zacházejících" netvoří kněží, ale laici (ovšem včetně "bratří"). Kněží je 12 % případů a u nich většinou nešlo o znásilnění.

Zprávě je vytýkáno, že směšuje drobné věci se závažnými a tím relativizuje právě ty závažné, které zasluhují nejvíce pozornosti.

0/0
27.5.2009 16:58

Najdete na iDNES.cz