Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Katolická církev podala ústavní stížnost ve sporu o katedrálu

Katolická církev podala ústavní stížnost kvůli určení vlastnictví katedrály svatého Víta na Pražském hradě. Reaguje tak na rozhodnutí Nejvyššího soudu, který potvrdil, že chrám patří státu. V soudním řízení bylo porušeno právo na spravedlivý proces, řekl dnes mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

pragmatik/realista

CÍRKEV BY NEMĚLA HROMADIT MAJETKY,DUCHOVNÍ ČINNOST

JE JEJÍM POSLÁNÍM.Je neuvěřitelné,jak tak už mizernou prestiž katolické církve, ještě více ničí nenasytnost její pohlavárů,.......katedrála je symbolem státnosti ČR a patří neoddělitelně k Hradu.Je smutné,že doporučující pastýřské listy se objevují vždy před volbama,církev není apolitická,o což jsme v sametové také bojovali,že.......RvRvEURvRv

0/0
18.5.2009 8:57

proLogos

Re: CÍRKEV BY NEMĚLA HROMADIT MAJETKY,DUCHOVNÍ ČINNOST

Dovolím si tvrdit, že církvi jako takové jde především o možnost svobodně stanovovat konání a čas bohoslužeb či zajišťovat jejich poklidný průběh bez přítomnosti šuškajících, fotících a jedících turistů. Tedy přesně to, k čemu byla katedrála vybudována. To, že se stala národním symbolem je věc druhá - osobně se nebráním ani faktu, že by katedrálu dál vlastnil stát.

"BY NEMĚLA": V Písmu se nic nepíše o zákazu hromadění majetku. Naopak moc se tam píše o špatnosti lpění na něm. Je tedy dobré majetek hromadit a používat ho pro dobro lidí. Přesně k pomoci lidem v nemocnicích, hospicích, rozvíjení mládežnických aktivit, podpoře církevního školství, charitě vnitrostátní a zahraniční, udržování svých nemovitostí... ho chce církev používat.

Doporučující pastýřské listy k čemu? Co čteme v našem kostele je především apelem na dodržování k. hodnot - pravdou je, že plně je nerazí žádná naše velká politická strana. Nemůže tedy jít o doporučení strany. P.L. chodí celý rok a k mnoha tématům.

0/0
18.5.2009 10:45

0608

Re: CÍRKEV BY NEMĚLA HROMADIT MAJETKY,DUCHOVNÍ ČINNOST

Jistě takže, když jste ve středověku prodávali odpustky za cokoli (klidně za vraždu), tak jste se tím vlastně snažili nahromadit majetek, abyste mohli pomáhat chudým, kterým jste ty odpustky prodávali. To se vám povedlo;-D;-D;-D;-D

0/0
11.8.2009 10:30

godys

soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

jak výrok ÚS bude znít....tedy že katedrála patří církvi a nikoliv dělníkům a rolníkům jak řekli komunisté v roce 1952....;-D

0/0
12.5.2009 19:47

zberanek

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

Vy jste ale "odborník", co věta to opravdu krása.

0/0
12.5.2009 21:58

minutos007

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

Nemáš to trochu černobílé ?

0/0
13.5.2009 6:53

hash55

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

Vse je cernobile.....

0/0
14.5.2009 18:35

proLogos

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

Jo: němci jsu nacisti a anarchisti, češi jsou vrazi a ateisti, slováci jen ubrečení a přece spasitelé lidstva, křesťani jsou uťáplý a světovládný, muslimové bohatý a násilný, i psi jsou jen ČERNOBÍLÝ.

0/0
15.5.2009 10:49

hash55

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

Ne, myslim tim ze se u vseho da jednoznacne urcit jestli to je dobry nebo spatny

0/0
15.5.2009 13:32

proLogos

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

Tak to jo.. S tím souhlas.

Jak se stavíte ke kontroverzím typu: Co je dnes dobré, může být zítra špatné?

(Myslím tím např. - zachování míru před 2SV politikou ustupování Hitlerovi - za cenu rozpoutání později o to silnějšího válečného konfliktu).

Osobně razím názor, že válka je vždy špatné řešení. Jak tedy této situaci předejít? (na pozadí LaVeyových názorů na svobodu člověka je to nemožné..)

0/0
15.5.2009 15:03

hash55

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

No, to zachovani miru je sled kroku, ktere mohou byt dobre i spatne, zachovani miru je az vysledek, rekni mi krok a ja, jestli mam dispozice  jeho posouzeni ti reknu jestli je spatny:-d

0/0
15.5.2009 15:22

proLogos

Re: soudruzi, jsem rád že se vztekáte, protože tušíte....

Hlavni kroky jsou jasny - německo má zakázanou armádu, v porýní existuje demilitarizovane pásmo, v českém pohraničí žijí 2mil. němců.

V rámci zachování míru s Hitlerovým Německem je přihlíženo (politika ustupování) k budování nac. armády, následnému obsazení demilitarizovaného pásma, konečně k odtržení pohraničí ČSR. Následuje už jen rozpoutání 2SV.

Snažím se tu ukázat že tady už není dobré či špatné řešení - všechna řešení v tomto případě jsou šedá, protože je příliš pozdě. Všechno závisí na předejítí válce v jádru věci.

Kde je jádro (teď to myslím globálně - i na dnešní situaci)? Ve výchově lidí, v nastavení společnosti k zákonům, morálce, rodině, výchově a přijímání dětí. Dnes se může zdát, že ustupování a měnění dlouhodobě platných pravidel ničemu neškodí, dokonce, že je to oprávněné. Ale za pár let postupný vývoj dostane společnost do fáze, kdy se bude bortit a už nebude čistého řešení - pouze šedivého.

Proč o tomhle? Všechno jsou to spojené nádoby...

0/0
18.5.2009 8:44

tenisovejloket

katolická církev

je hned po islámu ten největší šmejd... a to jsem křtěný v katolickém kostele a babička byla věřící:-/

0/0
12.5.2009 19:14

markyz.Gero

Re: katolická církev

Křtěný je kde kdo;-D

0/0
12.5.2009 19:17

proLogos

Re: katolická církev

O to víc uboze působí tvůj názor... Pokud je někdo křtěný, je tedy součástí Božího lidu - tedy církve. A nikdy se nemá snížit k tomu, co ty tady reprodukuješ, naopak se snaží o obrození těla, jehož údem je (to se dělá prací, ne flusáním..)

Církev se mnohokrát v dějinách pozvedla - působením benediktinů, cisterciáků, po renesančních schizmatech a krizích hodnot. Bylo to ovšem vždy za pomoci širokých vrstev a hnutí.

Problém dneška ovšem je "pocit". že církev je špatná, ale není snaha o obrodu, protože "pocit" je příliš neurčitý, nebo prostě jen chybný...

0/0
12.5.2009 20:26

hash55

Re: katolická církev

Ale ne, on byů jako malej zneucten panbickarskym ritualem, to nemoh ovlivnit, a cirkev?? ta stoji za likvidaci puvoni ceske kultury

0/0
12.5.2009 21:46

markyz.Gero

Re: katolická církev

Likvidací původní české kultůry? mohl by jste toto nějak rozvést? co považujete za původní českou kultůru?

0/0
12.5.2009 21:52

hash55

Re: katolická církev

To pred christianizaci

0/0
13.5.2009 6:38

proLogos

Re: katolická církev

"To" je vlastně relativně přesnej pojem, protože o původní slovanské kultuře se toho moc neví. Není nikde zapsána, dá se pouze dedukovat z archeologických výzkumů. O Sámově říši se toho moc neví (ani její přesný rozsah), máme pár mečů a náušnic, vše se dál vyvíjí na Velké Moravě a pak dál. Báje o Libiši a jiných jsou především idealizované pověsti.

Je to něco podobnýho, jako bych si já řekl: Ta katedrála, to je fakt nádhera! Jak to, že se tak nestaví dodnes - proč to ti Husiti přerušili? Proč vůbec byla nějaká renesance? Pak baroko?

Jenže ten vývoj je prostě přirozenej, všemu předchází nějaká příčina a pohyby myšlení dobových lidí, či jejich představitelů odpovídají dobový nabídce cestiček, kudy se jde někam dál.

Proč došlo ke christianizaci? Svatopluk si poslal do Byzance žádost - přišli Konstantin a Metoděj. Bořivoj či česká knížata se nechala kdesi na západě pokřtít. Z toho vyplývá další vývoj: nižší vrstvy následují ty vyšší.

0/0
13.5.2009 7:46

proLogos

Re: katolická církev

Myslíš tím slovanské bydlení v zemljankách, uctívání bohů přírody, souzení vřícím olejem či mácháním ve vodě?

Díky za to...

Jediný, co jsem schopen pochopit jako šlápnutí mimo slovanskou kulturu: za raných dějin státnosti zavržení Metodějových následovníků (slovanská liturgie, hlaholice, cyrilice - azbuka) a obrácení se na latinsko-německý západ za Svatoplukovy - Mojmírovy Velké Moravy (znovu za Bořivoje).

Ale jinak - nevím co můžeš myslet.

0/0
12.5.2009 21:53

hash55

Re: katolická církev

No, tak mimo nasi kulturu, je treba krestanstvi, jakozto kulturni dedictvi zidu, bydleni v zemljankach je kravina, uctivani tradicnich bouhu jakozto kulturnich symbolu je v poradku, moralne nesmysle vnuceni cizi viry provazene vrazdenim a loupenim naopak JE zlocin, nevim jak je si prisel na souzni vricim olejem, ale soudy byly rozhodne lepsi nez za panbickaru, nakonec, co je nahradilo?? Odmala sou lidi vychovvany k pokore a poslusnosti vuci instituci, ktera po nich chce jen prachy, a pak je pripadne oloupi nebo upali a likviduje jakykoliv projev vlastenectvi........:-©:-©

0/0
13.5.2009 6:46

proLogos

Re: katolická církev

Promiň, ale i kdybys tam přidal ještě 3 další blicí smajlíky, stejně to bude škvár..

Asi popisuješ středověk: Uctivání bohu jako projev kultury? Uctívám bohy, pokud věřím v jejich moc. Kultura jde až za vírou. Uctívání zaniklo, protože jde o překonanou záležitost. Naopak křesťanství překonané není (a nebude) protože jde o projev pravé víry.

Podívej se Blízký východ - sousedí tam dvě odlišné kultury. A to DNES! Jak si myslíš, že to vypadalo ve středověku - křest. západ | animistické slovanstvo. Prostě tření. Kdo za to mohl. Kdo za to může na východě? Kdo je ten lepší?

Souzení olejem a vodou je klasická barbarská záležitost, popisují římské prameny. Právní povědomí proniká z RR, potažmo ji předává po jejím zániku Církev. Institucí asi taky myslíš církev: tak schválně mi vyjmenuj, k jakým platbám byl člověk NUCEN, kdy C. loupila a upalovala.

0/0
13.5.2009 8:02

hash55

Re: katolická církev

Platby?? treba desatky, i kdyz treba nbyl nucen doslova, tak mu hrozilo obvineni z vlasniho nazoru, teda pardon, myslel sem kacirstvi, nakonec, on byl diky panbickaru stejne odmala ucen aby byl poslusna ovce. Pohansti bohove byli symboly, vlastne personifikace nejakeho odkolniho subjektu, lide verili v jejich moc, protoze videli jakou moc ma predmet, ktery buh personifikuje. jako druhotny projev pak bylo zakladem kultury. krestansky buh naopak symbolizuje institiuci zvanou cirkev, ktera slouzi podobne jako jine instituce k ziskavani majetku a moci, pro nas, uvedomele, navic vas buh symbolizuje i utlak a devastaci nasi rasy, mj. nesmyslnou panbickarskou moralkou, nebo palenim svatych mist puvodni viry.O souzeni olejem a vodou nic nevim, ani o co presne de, ale jestli sem to dobre pochopil tak de o vec podobneho vyznamujako krestanske "bozi soudy". Cirkev loupila a upalovala op vetsinu doby sve existence, k tomu navic takove pocinani aktivne podporovala, to snad vis....

0/0
13.5.2009 14:44

proLogos

Re: katolická církev

Desátek byla dobrovolná (RR), později povinná (středověk) platba určená pro podporu chudých a potřebných (činnost církve) či provoz kostela z určených vesnicí. Státní sociální program neexistoval, chudých bylo víc než dost. Logicky proti desátkům vznikaly bouře (stejně jako se dnes nadává na výši povinného zdrav. pojištění, když si člověk myslí, že ho nepotřebuje). Nicméně býval uzákoněn a garantován světskou mocí (např. Karel veliký) a jí také vynucován.

Mas bordel v krestanstvi: Sám Kristus říká: Na té Skále postavím svou církev. Kristus není projevem církve - naopak církev a vůbec její existence doteď je projevem boží moci. Boží soud je projevem středověké rytířské kultury mísené s místními zvyky - prostě rytířský souboj.

Co přesně je špatné na "nesmyslné" křesťanské morálce? Církev loupila a upalovala či to podporovala KDY? Buď to zpřesni nebo mlč.

...jistě, že se ve jménu církve děla příkoří (byli to křesťané?) - ale v té samé době se zase jinde pomáhalo... Nezevšeobecňovat!

0/0
13.5.2009 17:05

hash55

Re: katolická církev

bpzi soud, tim myslim takovy to: "jestli vydrzis deset minut pod vodou, tak nam buh dokaze ze si nevinny", co se tyce vasi moralky, precti si LaVeye, i kdyz s nim v mnohym nesouhlasim, todle ma popsany hezky, desatky mozna podporoval stat, ktery cirkev potreboval jako oporu sve moci, ale prachy nakonec shrabli hodnostari... cirkev ma v prackach takovej majetek, ze to rozhodne bylo z desatku (tvuje odpoved na muj dalsi prizspevek), dal inkvizice co vrazdila a okradala lidi byl snad cirkevni organ, ne?? nakonec, dalsi duvod, proc by sme meli uznavat krestanstvi jako zidovske kulturni dedictvi?

0/0
13.5.2009 17:18

proLogos

Re: katolická církev

Ad "vydrzis deset minut pod vodou..." To je přesně to, co patří k "barbarskému" způsobu života - předkřesťanské germánské posuzování. Mnohdy bývá připisováno církvi, protože prostě nějakou dobu koexistovalo, někde se udrželo déle, někde se pozměnilo. Přijetí křesťanství, stejně jako změna zvyků neproběhlo přes noc!

Ad církevní majetek a jeho vznik X způsoby (http://www.obcinst.cz/cs/Studie-OI-c-7-CIRKEVNI-MAJETEK-A-RESTITUCE-c520/)

Inkvizice byla církevním soudem a posuzovala shodu či rozpor s církevním učením. Nic víc, nic míň. Soud a provedení rozsudku je plně ve světské režii (rychtář - kat)

Židovské kulturní dědictví? Zkus mi napsat, čím (v jakých oblastech) se vlastně projevuje "kultura". Křesťanství je především náboženským židovským dědictvím. Židovskou kulturu začíná ztrácet už v prvních 50ti letech existence, kdy Sv. Petr - první "papež" povoluje odpustit pohanokřesťanům obřízku.

0/0
13.5.2009 17:59

hash55

Re: katolická církev

Krestanstvi je zidovsky vynalez, (proto zidokrestanstvi) a jaok takovy patri zidum (tim myslim narod), to je stejne, jako kdybych ja, jakozto slovan uctival odina... ta "prace" pod linkem je natolik zaujata, ze nema cenu si ji dukladneji prociat... kultura je zjednodusene receno soubor zvyku vlastni urcitemu etnikumimochodem, to, cemu ty rikas zmena zvyku je nasilne vykoreneni puvodni kultury pod vedenim cirkevnich elit ve spolupraci s "panovnikem" pro ktere bylo uz od dob rima krestanstvi nastrojem moci....

0/0
14.5.2009 18:34

proLogos

Re: katolická církev

Neustéle ten omezenej pohled na náboženství.. Takový je možno vztáhnout tak maximálně na starověk a jeho kultury, které se potřebovaly nějak vymezit. Přitom i Baal byl utíván v mnoha státech na blízkém a stř. východě, to samé mezepotamští bohové.

Snahou náboženství je najít to, co hýbe světovým děním, odpověď na otázky existence, bytí a chování.Křesťanství je tím náboženstvím, které spolehlivě na všechny otázky globálně opovídá, tím se tedy automaticky stává vlastnictvím všech národů. V jádru křesťanství není nic, co by se vztahovalo výlučně k židům, (ba naopak se vztahuje ke všem lidem!) proto výlučně židům nepatří.

Většinu toho, v čem dnes žijeme jsme od někud přijali, něco málo jsme do té pokladnice přihodili a přijali to jiní. Kolem národů nepostavíš zeď.

Majetkový rozbor je jasně prokazatelný a hlavně jsou tam rozepsány všechny možnosti histor. vývoje mimo "ukradnout a zabít" (tvůj "zaujatý názor bez upřesnění).

0/0
15.5.2009 9:32

proLogos

Re: katolická církev

Sorry ,přejití za lepším či vyspělejším (náboženství, soudnictví, stavitelství, výroba zařízení, zemědělství, atd.) nepokládám za násilné, ale za logické a nevyhnutelné...

Ovšem třeba Prusové či jiné severské národy dokázaly relativně dobře přijmout jen něco a zůstat u pohanství a svých specifik. (odlišnost jižní kultury, která se tak daleko na sever nehodila). Především na severu proto dochází z dnešního hlediska k nesporně špatnému šíření víry násilím nástupnickými křesťanskými státy (13. stol). V klidu by ovšem později přijali vše také.

Např. u nás, pro blízkost kultury i podnebí, dochází k přijetí pokojně v řádu 200 let. (863 CaM, Břetislav II 1093 vyhání zbylé pohany - Kosmas: "...čaroděje, kouzelníky a hadače; rovněž dal pokácet a spálit i háje nebo stromy, které na mnohých místech sprostý lid ctil. Též i pověrečné zvyky, jež vesničané, napolo pohané, zachovávali v úterý nebo ve středu o letnicích tím, že přinášeli dary, u studánek zabíjeli oběti a zlým duchům obětovali...")

0/0
15.5.2009 10:26

hash55

Re: katolická církev

Jo aha, a pak ze je ta tvoje christianizace nenasilne, a krestanstvi rozhodne vyspele neni, naopak, rozhodne dnes je zaostale, vzdy vsak sirilo nesmyslne moralni zasady a neprokazatelna.....dogmata..... z jejihz nejastnosti tezilo, a trezi do dnes

0/0
15.5.2009 13:36

proLogos

Re: katolická církev

Christianizace možná probíhala někdy a někde násilně, dovolím si ale tvrdit, že to nebylo nikdy za přispění zdravého jádra křesťanů - ale především vrstvy, které v šíření křesťanství válkou viděla příležitost ku svému prospěchu (té se ovšem nedá říkat křesťanská, byť se možná v jejím jménu ten proces děl).

Ohledně křesťanství znovu: jaké zásady pokládáte za nesmyslné, čím je přesně křesťanství zaostalé?

0/0
15.5.2009 15:12

zberanek

Re: katolická církev

Na ty hlouposti chodíte do kostela?

0/0
12.5.2009 21:59

proLogos

Re: katolická církev

Přesně které myslíte? Rád je vysvětlím - názory si utvářím z více zdrojů, ale dosud všechno "pasuje".

0/0
12.5.2009 22:26

ptačí chřipka

něco tak nedůvěryhodné jako katolícká cirkev je hnus

stojí po kolená v krvi.(Y)

0/0
12.5.2009 19:11

ptačí chřipka

kdepak vzala církev majetky?

sedřela je na obyčejném lidu.

0/0
12.5.2009 19:07

ptačí chřipka

cirkev vnímám jen jako nějakou politickou odnož

hlavní cíl peníze a moc.(Y)

0/0
12.5.2009 19:04

ptačí chřipka

Bůh jako takový

je největší masový vrah na světě.;-O;-O;-O

0/0
12.5.2009 19:01

markyz.Gero

Re: Bůh jako takový

copak, chtěl by jste žít věčně, jestliže tvrdíte že Bůh existuje, smiřte se s tím že si vás jednou pozve

0/0
12.5.2009 19:12

aarghot

hm

to je ale nesympaticka banda - tihle katolici :-©

0/0
12.5.2009 14:20

do cerna nasWany Bůh

Muj nazor na katolickou cirkev:

Zakazat jako zlocinnou organizaci. Tolik mrtvych, tolik nenavisti nema na svete obdoby.:-©

0/0
12.5.2009 13:38

proLogos

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

Oslavovat jako Boží dílo. Stále pokračuje v ochraně slabých a bezmocných, nestará se o světské názory, pozvedá každého člověka.

Co Vaše argumenty? Bez nich je to pouhé konstatování...

0/0
12.5.2009 13:45

proLogos

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

Uf, oslavovat jistě ne, to jsem hodně přehnal... Ale jistě respektovat.

0/0
12.5.2009 13:46

minutos007

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

Jeí boj o katedrálu je důkazem, že se o světské věci zajímá víc než razantně....

A co mně osobně nadzvedlo nejvíc je zavedení vstupného .....

0/0
12.5.2009 14:11

IoannesBaptist

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

Církev vstupné do katedrály nezavedla. Jen oddělila poměrnou část ze vstupného do areálu Pražského hradu. Naprosto logicky.

0/0
12.5.2009 15:11

proLogos

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

Psal jsem světské názory, ne světské věci.

I Kristus říká, před svým ukřižováním: Lk 22,35-36 Řekl jim: „Když jsem vás vyslal bez měšce, mošny a obuvi, měli jste v něčem nedostatek?“ Oni mu odpověděli: „Neměli.“ Řekl jim: „Nyní však, kdo má měšec, vezmi jej a stejně tak i mošnu; kdo nemá, prodej plášť a kup si meč.

0/0
12.5.2009 20:33

proLogos

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

Hm, chce to propřemýšlet - ale jasné z těch veršů je, že majetek má být užíván, spravován a hromaděn. Z kontextu celého Písma ovšem vyplývá, že nesmí být použit k zotročování, ale pro blaho lidí. Ne pro MOC, ale pro POMOC.

A přesně proto ho dnes církev potřebuje.

0/0
12.5.2009 20:40

hash55

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

i za cenu toho, ze pro jeho ziskani cirkev upali cloveka?? a proc si z nej pak postavi velkolepou katedralu?

0/0
13.5.2009 14:46

proLogos

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

Píšeš "církev", ale uniká ti ten rozpor: Jestli je církev společenství věřících, jedním z hlavních přikázání je "nezabiješ".

Už mnohokrát zde bylo popsáno, že církev z majetku odsouzených měla mizivý, nebo žádný prospěch: čti prosím znovu. Je to i z toho důvodu, že ona neodsuzovala (protože je psáno kdo soudí bude souzen): shledávala rozpor s učením církve, soud a vykonání rozsudku bylo ponecháno světskému rameni.

Druhá věta je jak z komunistický učebnice...Sorry. Přečti si například, jak a z čeho Karel IV zajišťoval stavbu sv. Víta. Stavba kostelů byla financovaná buď z vnitř. zdrojů církve, z darů, pomoci panovníka, výjimečně (sv. Petr v Římě) i z darů motivovaných odpustky.

Ve středověku vesměs stát a církev spolupracovaly. Byly spolu výkonem své úlohy ve společnosti nerozlučně spjaty. To si dnes hromada lidí neuvědomuje...

0/0
13.5.2009 16:25

aarghot

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

mas pravdu

0/0
12.5.2009 14:21

ptačí chřipka

Re: Muj nazor na katolickou cirkev:

ty nevíš,že bůh je největší masový vrah?

0/0
12.5.2009 18:59

Najdete na iDNES.cz