Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Chceme mír, říká talibanec. Riskuje tím holý život

"My všichni chceme mír. My všichni chceme složit zbraně." To jsou slova mully Mansúra, bojovníka Talibanu z afghánské provincie Helmand. Slova, která ho mohou stát život. Talibanští velitelé rozhodně nevidí rádi, když někdo vykládá západním novinářům o únavě z války. Klesající morálka v řadách povstalců by totiž mohla nahrát nepříteli. Tedy Američanům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Arbi

Další propagační agitka.

Je podobné té nedávné, kdy prý většina Talibanců chce složit zbraně, ale obává se o život před radikálním jádrem. Tak proč se nevzbouří, když jsou v přesile, to už agitka neuvádí. Taliban nikdo nepodporuje, ale oni už obkličují Islámábád. Se Sověty taky uzavírali mír výměnou za zbraně, které pak obraceli proti nim, kluci šikovný. A nazávěr jedno video z Afghánistánu. http://www.youtube.com/watch?v=-SIYeqLdj7s :-):-):-)

0/0
15.4.2009 23:30

JÚLlNEK.ŠÍŠAL.

Re: Další propagační agitka.

... proč se lidi v nacistickém Německu nevzbouřili, když byli proti Hitlerovi v přesile? :-)

0/0
16.4.2009 0:49

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: Další propagační agitka.

... a proč sis, Ružo, zase nezapnul poklopec? ...8-o

0/0
16.4.2009 10:04

Karel_Martel

až US okupanti vypadnou

bude mír:-)R^

0/0
15.4.2009 18:07

Paeris Kiran

Re: až US okupanti vypadnou

Nebude. Jenom bude další občanská válka. Celkem běžné. Na druhou stranu pokud by jí vyhrál někdo kdo je na mé straně tak bych si nestěžoval.

0/0
15.4.2009 18:15

JÚLINEK.ŠÍŠAL

Re: až US okupanti vypadnou

...nebude ... oni tam přece šli s tušením "rozděl a panuj" ....:-/

0/0
16.4.2009 10:06

lukinoo

cha cha

US propaganda v plné parádě. Ale i to je taktika, rozhodit nepřítele falešnými zprávami o rozbrojích v jeho vlastních řadách....

0/0
15.4.2009 17:59

Jonish

vsichni chtějí mír

Předpokládal bych, že mír si přejí všichni. Jen se liší, jaký mír si představují. U USA se jedná o mír bez Talibanu a u Talibanu se jedná o mír s vojsky USA mimo Afghánistán.

0/0
15.4.2009 16:54

Paeris Kiran

Re: vsichni chtějí mír

Jo a Mudžahedi ocení když jim Taliby vypráská někdo ze země.

Celý současný "malér afgánistán" vznikl jenom proto že američani přestali dodávat Mudžahedům zbraně po tom co odešli Sověti... Taliby si mezitím vyzbrojili jejich sousedé a Mudžahedi prohráli obačnskou válku.

0/0
15.4.2009 17:19

Jonish

Re: vsichni chtějí mír

Jo a podle jiné teorie k tomu došlo, protože Taliban zakročil proti produkci opia a distributorům do Evropy a USA se to nelíbilo, takže "zalobovali".

0/0
15.4.2009 17:23

Paeris Kiran

Re: vsichni chtějí mír

Opium vyvážené do Evropy? To je vtip? To se ani nevyplatí. Maková pole jsou v USA i tady pokud vím legální. Opium vyváželi maximálně do SSSR (památná věta jednoho Mudžaheda: Je mi jedno jestli se rusové ufetují nebo je zastřelím. A za to první ještě platí) Krom  toho většina vůdců Mudžahedů vystudovala na univerzitách v Británii ještě za kolonií... s těmi se vždycky dalo mluvit. Ti mají západ celkem rádi.

Hele já uznávam že sem chodí fet z ásie ale Afgánistán je trochu z ruky.

0/0
15.4.2009 17:28

Paeris Kiran

Re: vsichni chtějí mír

Ale tak jak se v článku zmiňuje "dohoda" bude jako vždy k ničemu... historie zatím zcela neomylně ukazuje že jakýkoli "kompromis" vedl jenom k odkladu a ještě horší válce za pár dalších let.

Jediný způsob jak zabránit válce v budoucnosti je drtivě vyhrát tu současnou - drtivě vyhrát znamená zničit schopnost druhé strany vést válku: DEFINITIVNĚ.

V první světové německu zničili všechno kromě možnosti vést válku. Německá armáda odešla neporažena. Římany taky spasilo až definitivní zničení Kartága. Japonsko taky skončilo s výboji až po tom co bylo rozbombardované na prach.

0/0
15.4.2009 17:23

Jonish

Re: vsichni chtějí mír

WW1 skončíla zbrojním embargem uvaleným na Německo, takže vést válku jim bylo zabráněno dostatečně, jen byli později neschopní učinit kroky proti jeho porušování, což se vymstilo. (Pardón, pokud zjednodušuji nebo se mýlím.)

No ale stejně, dohoda je opravdu k ničemu, protože v současnosti, když se provede nějaká mírová dohoda pod patronátem OSN / USA, skončí to tak, že není spokojená ani jedná strana a cení na sebe zuby, dokud se do sebe opět nepustí.

0/0
15.4.2009 17:31

Paeris Kiran

Re: vsichni chtějí mír

Definice "kompromisu" zní: Řešením se kterým není spokojený vůbec nikdo. Výsledek si dosaď. Je vcelku jedno pod čím patronátem to bude.

0/0
15.4.2009 18:14

Rodnok

Re: vsichni chtějí mír

ale blbost, německá armáda byla po WW1 zredukována na stotisícový reichswehr, bez letectva, tanků, námořnictva.

Kartágo potřetí Římané napadli sami, jeho zničení je "nespasilo", ale získali definitivně hegemonii ve Středomoří.

0/0
15.4.2009 18:58

Paeris Kiran

Re: vsichni chtějí mír

Schopnost vést válku: Odchod neporažených německých divizí ze zákopů ve francii... Nesmyslná revokace Brest-litevského míru. Spojenci to přehnali.

Buď měli německo totálně zničit nebo jim nechat alespoň vítězství na východní frontě

0/0
15.4.2009 20:14

Rodnok

Re: vsichni chtějí mír

neporažených? to byl poválečný mýtus, jinak prohráli na západní frontě několikrát, poprvé už v září 1914 na Marně. i na podzim 1918 je zatlačili o velký kus zpět.

navíc Němci se vzdali sami a souhlasili pak i s versailleským mírem, než aby s tou "neporaženou armádou" dál pokračovali.

0/0
15.4.2009 22:09

Paeris Kiran

Re: vsichni chtějí mír

Ta armáda byla stejně "neporažená" jako Britská nebo Francouzská. Nebýt toho američani dotáhli statisíce vojáků které zajistili že německo nemohlo vyhrát mohli by se vraždit na západní frontě ještě léta. desetiticsíce vojáků na obou stranách umíraly jenom proto aby se fronta posunula o 5 kilometrů. A ta Fronta byla při podepsání Versaillského míru VE FRANCII!!! ani ne v Německu. Nepočítaje že sovětské hranice byli při podepsání Brest-litevského míru cca tam kde jsou Ruské teď. A to nemělo být nikdy revokováno.

I  s americkými vojáky ovšem nebyly západní spojenci schopni jakékoli větší ofenzívy. Nebýt toho že už toho Císař měl dost (a nový Rakousko Uherský taky) mohli se na západní frontě vesele střílet ještě 10 let. A nevyhrál by nikdo.¨

Co se Versaille týká... Prvních 5 "hodností nejvyšších "lidí v Německé delegaci ten cár papíru odmýtlo podepsat... a nedá se říct že bych se jim divil. Ta smlouva byla urážkou.

0/0
16.4.2009 7:19

Rodnok

Re: vsichni chtějí mír

oni se nevzdali proto, že císař toho měl dost... "Ludendorff decided, on 1 October that Germany had two ways out — total annihilation or an armistice". Doma revoluce, Spojenci pronikající z Itálie a z Balkánu (Bulharsko se vzdalo, Rakousko - kolaps a rozpad a na Balkáně nebylo NIC, co by mohlo spojence zastavit), to by fakt dalších 10 let netrvalo...

mě ten spojenecká ofenziva v září-říjnu 1918 přijde dost velká. Rozdíl oproti WW2 byl, že si dokázali spočítat ještě ve Francii jak to dopadne a vzdali se poměrně včas. Proč teda sami žádali o mír, s tou neporaženou armádou ve Francii?

0/0
16.4.2009 9:58

Najdete na iDNES.cz